Jump to content

Πόρτες Ασφαλείας


pificos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θιγω ενα θεμα το οποίο δεν το βρηκα καπου

με αφορμή δύο κρουσμάτων ληστείας στην πολυκατοικία μας τον τελευταίο μήνα, ηθελα να ρωτήσω καποιον σχετικό,

εχω μια πορτα ασφαλείας του 1988!!!!:(:cry:. ,με κλειδαρια κλασσική cisa.

στο πρώτο κρούσμα είπαν οτι μπήκαν χωρίς διαρρηξη αλλά σαν κλειδαράδες, δηλαδή με αντικλέιδι! επιπλέον ακουσα να λένε οτι οι παλαιοι αφαλοί "κόβωνται" πολύ ευκολα

τι να κάνω?

να αλλάξω κλειδαριά-αφαλό?

να αλλάξω πόρτα?

ευχαριστώ

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόσφατη τεχνολογίας λύση σε παλιες εγκαταστάσεις, είναι να βάλεις μια κλειδαριά που αν μπεί αντικλείδι σπάει μέσα, και δεν ανοίγει η πόρτα.

Ομως θα έχεις πρόβλημα αν κλειδωθείς έξω,καθώς ο κλειδαράς δεν θα έχει αντίστοιχο να σου ανοίξει, και θα πρέπει να παραγείλει και μετά να αλλάξεις πάλι κλειδαριά .Επίσης δεν διασφαλίζει ότι ένας διαρήκτης δεν θα σπάσει τελικά την πόρτα με άλλη μέθοδο, όπως με κάποια υγρά που παγώνουν τα μεταλλικά μέρη και δεν κάνουν θόρυβο ότι σπάει κάτι.Καλύτερη λύση μαγνητικές επαφές με σύστημα συναγερμού για να είσαι πιό σίγουρος (όσο γίνεται βεβαια...) :wacko:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε ενας τροπος να ασφαλισεις το σπιτι σου ειναι να κανεις μια τρυπα στο πατομα και να βαζεις ενα πυρο η μια βιδα η κατι οστε να σταματαει τη πορτα.. με αυτο το τροπο η πορτα δεν ανοιγει με τιποτα γιατι η βιδα δε σπαει το πατομα δε σπαει και ετσι οσο εισαι μεσα θα νιωθεις ασφαλης!! βεβαια αυτο δουλευει μονο για οταν εισαι μεσα... οσο λειπεις απλα αφηνε το ραδιο ανοιχτο!!
Link to comment
Share on other sites

Οτι πορτα και να βαλεις φιλε μου οι διαρρηκτες παντα ειναι ενα βημα μπροστα...Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην ανυσηχεις και χαλιεσαι με το αγχος, αρκετο μας εχουν φορτωσει ηδη. Βαλε συρτες, ολο και κατι προστατευουν και καθυστερουν για οταν εισαι μεσα, βαλε και ενα συναγερμο, επισης μια καλη λυση θα ηταν σκυλος, εφοσον βεβαια εχεις τη δυνατοτητα να τον φροντισεις.

Αν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα σαν ενοικοι μπορειτε να ψαξετε καποια λυση παρακολουθησης των κοινοχρηστων χωρων ειτε μονοι σας ειτε μεσω εταιριας security(αν και αυτες ειναι αμφιβολου ηθικης στην πλειονοτητα τους).

Link to comment
Share on other sites

..και σύστημα παρακολούθησης εχει η πολυκατοικία, και συναγερμό διαθέτω...

οι διαρρήκτες καταγράφηκαν αλλά μάταια,.... η αστυνομία δεν ασχολείται να πάρει να μελετήσει το βίντεο.!

 

το θέμα μου είναι να βάλω έστω μια άλλη κλειδαριά ώστε να μην σπάει εύκολα, όπως άκουσα να λέει ένα από τα θύματα της ληστείας,

γνωρίζει κανείς κατι να προτείνει?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε κάνει μήνυση ,και η εγκατάσταση παρακολούθησης είναι νόμιμη ,η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να αναλύσει το βίντεο.Ενας δικηγορος που ασχολέιται με ποινικά ξέρει να το παρακολουθήσει το θέμα,απλά οι διαδικασίες και η εξέλιξη της μήνυσης είναι μακροχρόνιες δυστυχώς λόγω των χιλιάδων υπόθεσεων, και γενικά του συστήματος στον χώρο της δικαιοσύνης.Ετσι ώσπου να ξεκαθαρίσει το θέμα ή να πάρετε απάντηση θα το έχετε ξεχάσει:cry:

 

Οσο αφορά τις κλειδαριες μπορείς να ρωτήσεις και για αυτές με την τεχνική που σου πρότεινα παραπάνω.Υπάρχουν γενικά τοσες φίρμες ,τύποι και ποιότητα κλειδαριών στην αγορά και δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι μπορεί να κάνει ή αρέσει σε καθενα.Θα πρέπει όμως να το ψάξεις και από κοντά,

να δούν την εγκατάσταση σου τι και αν ταιριάζει κάτι για βελτίωση.Και να αλλαξεις πόρτα ,πάλι το θέμα κλειδαριας παραμένει:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ο grigoriso έχει δίκιο σε αυτό που λέει για το σύρτη στο πάτωμα. Το έχω κι εγώ σπίτι μου. Βέβαια αυτό δουλεύει για όταν είσαι μέσα.

 

Pificos έχεις σκεφτεί να βάλεις door bar lock ;

http://www.gemplers.com/product/134192/Door-Bar-Lock

Στο εξοχικό μου, έχω πόρτα αλουμινίου (όχι θωρακισμένη) και έχω βάλει door bar lock (περίπου σαν αυτό του link). Το δικό μου door bar lock έχει κλειδαριά, που σημαίνει ότι μπορείς να το κλειδώσεις όταν θα λείπεις από το σπίτι σου. Στην ουσία τρυπάς την πόρτα και βγαίνει ένας αφαλός έξω από την πόρτα (για να κλειδώνεις και να ξεκλειδώνεις). Την τρύπα την κάνεις άνετα, είτε έχεις πόρτα αλουμινίου (φώναξε αλουμινά) είτε ξύλινη. Όπως βλέπεις στο link το door bar lock πιάνει σε 2 σημεία (πίσω από την πόρτα - εσωτερικά του σπιτιού σου). Αν η πόρτα σου είναι σε γωνία, δηλαδή αν όπως την ανοίγεις (για να μπεις σπίτι σου) από πίσω βρίσκει σε τοίχο, τότε μπορείς να κάνεις μία τρύπα στον τοίχο, ούτως ώστε η μία πλευρά του door bar lock να μπαίνει εκεί μέσα. Όσο για την τρύπα στον τοίχο, μην έχεις θέμα, βάλε λίγο στόκο και ζήτα από τον κλειδαρά σου να σου δώσει κι ένα μεταλλικό πλαίσιο για την τρύπα (εκεί μέσα θα μπαίνει η μπάρα από το door bar lock και δε θα τρώει τον τοίχο). Στην ουσία, το door bar lock "βγάζει" δεξιά κι αριστερά μπάρες χάλυβα (είναι αρκετά χοντρές) όσο γυρίζεις το κλειδί και το κλειδώνεις.

Στο εξοχικό μου έγινε απόπειρα ληστείας και το door bar lock δούλεψε. Μου έσπασαν τον αφαλό της κλειδαριάς της πόρτας αλουμινίου, αλλά στο door bar lock δεν κατάφεραν τίποτα.... Αν το βάλεις να βγάλεις αντικλείδια καλής ποιότητας που να μη σπάνε εύκολα, γιατί αν σπάσει έστω και μία μικρή γωνίτσα από το αντικλείδι όπως θα το κλειδώνεις, τότε ούτε το γνήσιο κλειδί δε θα το ξεκλειδώνει μετά εύκολα. Θέλει λύσιμο όλος ο μηχανισμός, καθάρισμα και μετά πάλι δέσιμο....

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι τη μάρκα από το δικό μου door bar lock. Πάντως είναι κομψό όχι σαν αυτό του link. Κατά τα αλλά, είναι ακριβό σαν μηχανισμός, υπολόγισε κανα 150αρι Ευρώ. Εγώ πάντως δεν το είχα βρει εύκολα στην αγορά.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

ωραίο φαίνεται,,,

που το ζητησες ή που το είδες?

σε κλειδαρά

δεν καταλαβα πως ξεκλειδώνει απ' εξω..

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε κλειδαρα θα πας και θα ζητήσεις μπάρα πόρτας που να κλειδώνει και από τις 2 μεριές.
Link to comment
Share on other sites

ωραίο φαίνεται,,,

που το ζητησες ή που το είδες?

σε κλειδαρά

δεν καταλαβα πως ξεκλειδώνει απ' εξω..

 

Ναι θα πας σε κλειδαρά. Εγώ από κλειδαρά το πήρα. Αλλά ψάχτηκα πολύ.

Όπως σου είπα και πιο πάνω, θα τρυπήσεις την πόρτα σου, ούτως ώστε ο αφαλός του door bar lock να βγει έξω. Μετά θα το κλειδώνεις και θα το ξεκλειδώνεις με το κλειδί του, όταν θα είσαι εκτός σπιτιού.

http://www.iseoserrature.it/iseoserrature/index.htm

Ψάξε κι εδώ, για door bar lock ή security bar.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

εχει βγει μια καινουργια κλειδαρια για παλιες πορτες που τις ανοιγουνε σπαζοντας τον αφαλο και εχει 1+ κομματι αφαλο με πολυ λεπτο κομματι σιδερο αναμεσα ετσι ωστε οταν πιασει καποιος τον αφαλο με το κλειδι και τον σπασει να μηνσπαει στην μεση αλλα να σπαει μονο το κομματι το μικροπου ειναι εξω απο το ξυλο της πορτας!!!!

 

οαλαυτα βεβαια ειναι ημιμετρα ειδικα στα εξοχικα...αν θυελει να ανοιξεικαποιος ενα σπιτι ειδικα στην ερημια το κανει για πλακα και πολυ απλα...σπαει τον τοιχο!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

H κλειδαριά είναι κάτι παρόμοιο με αυτή που ανέφερα εγω.Στα εξοχικά μόνο η κύρια είσοδος είναι ευάλωτη ,και πρέπει να την καλύψεις με συνδιασμό συστήματος ασφαλείας υποχρεωτικά ....και όχι βέβαια με κάτι απλά να σφυράει :p Τυχόν άλλες πόρτες μπορούν να κλειδώνουν από μέσα με μπάρες κλπ .

 

Οσο αφορά γκρεμίζουν τοίχο και μπαίνουν είναι σχετικό για να ασχοληθούν παραπάνω, αν δεν ξέρουν ότι αξίζει τον κόπο.Πάνε στον επόμενο :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ο grigoriso έχει δίκιο σε αυτό που λέει για το σύρτη στο πάτωμα. Το έχω κι εγώ σπίτι μου. Βέβαια αυτό δουλεύει για όταν είσαι μέσα.

 

Pificos έχεις σκεφτεί να βάλεις door bar lock ;

http://www.gemplers.com/product/134192/Door-Bar-Lock

Στο εξοχικό μου, έχω πόρτα αλουμινίου (όχι θωρακισμένη) και έχω βάλει door bar lock (περίπου σαν αυτό του link). Το δικό μου door bar lock έχει κλειδαριά, που σημαίνει ότι μπορείς να το κλειδώσεις όταν θα λείπεις από το σπίτι σου. Στην ουσία τρυπάς την πόρτα και βγαίνει ένας αφαλός έξω από την πόρτα (για να κλειδώνεις και να ξεκλειδώνεις). Την τρύπα την κάνεις άνετα, είτε έχεις πόρτα αλουμινίου (φώναξε αλουμινά) είτε ξύλινη. Όπως βλέπεις στο link το door bar lock πιάνει σε 2 σημεία (πίσω από την πόρτα - εσωτερικά του σπιτιού σου). Αν η πόρτα σου είναι σε γωνία, δηλαδή αν όπως την ανοίγεις (για να μπεις σπίτι σου) από πίσω βρίσκει σε τοίχο, τότε μπορείς να κάνεις μία τρύπα στον τοίχο, ούτως ώστε η μία πλευρά του door bar lock να μπαίνει εκεί μέσα. Όσο για την τρύπα στον τοίχο, μην έχεις θέμα, βάλε λίγο στόκο και ζήτα από τον κλειδαρά σου να σου δώσει κι ένα μεταλλικό πλαίσιο για την τρύπα (εκεί μέσα θα μπαίνει η μπάρα από το door bar lock και δε θα τρώει τον τοίχο). Στην ουσία, το door bar lock "βγάζει" δεξιά κι αριστερά μπάρες χάλυβα (είναι αρκετά χοντρές) όσο γυρίζεις το κλειδί και το κλειδώνεις.

Στο εξοχικό μου έγινε απόπειρα ληστείας και το door bar lock δούλεψε. Μου έσπασαν τον αφαλό της κλειδαριάς της πόρτας αλουμινίου, αλλά στο door bar lock δεν κατάφεραν τίποτα.... Αν το βάλεις να βγάλεις αντικλείδια καλής ποιότητας που να μη σπάνε εύκολα, γιατί αν σπάσει έστω και μία μικρή γωνίτσα από το αντικλείδι όπως θα το κλειδώνεις, τότε ούτε το γνήσιο κλειδί δε θα το ξεκλειδώνει μετά εύκολα. Θέλει λύσιμο όλος ο μηχανισμός, καθάρισμα και μετά πάλι δέσιμο....

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι τη μάρκα από το δικό μου door bar lock. Πάντως είναι κομψό όχι σαν αυτό του link. Κατά τα αλλά, είναι ακριβό σαν μηχανισμός, υπολόγισε κανα 150αρι Ευρώ. Εγώ πάντως δεν το είχα βρει εύκολα στην αγορά.

αχμ..μια τετοια εχω κι εγω στο παταρι.

την ειχα αγορασει οταν ειμουν φοιτητρια,σαν κατι πιο ασφαλες.

πραγματικα πολυ καλη επιλογη.

μηπως να την κατεβασω απο το παταρι να μην πιανει και χωρο και να την πουλησω?ποσο την αγορασες αν επιτρεπεται?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
Μια πρόσφατη τεχνολογίας λύση σε παλιες εγκαταστάσεις, είναι να βάλεις μια κλειδαριά που αν μπεί αντικλείδι σπάει μέσα, και δεν ανοίγει η πόρτα.

Ομως θα έχεις πρόβλημα αν κλειδωθείς έξω,καθώς ο κλειδαράς δεν θα έχει αντίστοιχο να σου ανοίξει, και θα πρέπει να παραγείλει και μετά να αλλάξεις πάλι κλειδαριά

 

:cool: - ακομη και αυτα τα κλειδια τα αντιγραφουν αλλα ειναι ρισκο ,εαν κλειδωνει 2 φορες μπορουν και γυριζουν στην καλυτερη μονο 1 αλλιως σπαει κατι μεσα στον μηχανισμο και αχρηστευεται η κλειδαρια (!) ναι μεν δεν μπαινουν απο εκει αλλα και για σενα μετα ειναι εξοδο γιατι πρεπει να πας στην αντιπροσωπεια

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
αν και το θεμα ειναι παλιο και σιγουρα εχει βρεθει λυση, αυτο που εχω να αναφερω ειναι πως οι πορτες ασφαλειας με τις κλασικες κλειδαριές ειναι ξεπερασμενες.... θα σου προτεινα και εγω μαγνητικες επαφες και φυσικά με συναγερμο...για παραδειγμα δες εδω https://www.euro-porta.gr/services/sinagermos-thorakismenis-portas/, πως ειναι δυνατον να αφιερώσουν τοσο χρονο ωστε να σπασουν και αυτο; το θεμα ειναι να μου πεις μη σε βαλουν αυτοι στο ματι τους... Edited by elenikikou
Link to comment
Share on other sites

αν και το θεμα ειναι παλιο και σιγουρα εχει βρεθει λυση, αυτο που εχω να αναφερω ειναι πως οι πορτες ασφαλειας με τις κλασικες κλειδαριές ειναι ξεπερασμενες.... θα σου προτεινα και εγω μαγνητικες επαφες και φυσικά με συναγερμο...για παραδειγμα δες εδω https://www.euro-porta.gr/services/sinagermos-thorakismenis-portas/, πως ειναι δυνατον να αφιερώσουν τοσο χρονο ωστε να σπασουν και αυτο; το θεμα ειναι να μου πεις μη σε βαλουν αυτοι στο ματι τους...

 

Αυτο υπο προυποθεσεις θα ηταν ενα καλο συστημα.Θα μπορουσατε να τ το παρουσιασετε στο site σας σαν αισθητηρα συναγερμου και οχι ανεξαρτητο συστημα συναγερμου που δεν μπορει να γινει ποτε.

Επισης αν ειναι ξεκλειδωτες αυτες οι πορτες ανοιγουν σε 3 δευτ. και σε καποιες (δεν ξερω για αυτην στην φωτο) η γλωσσα ειναι και πιο πανω απο το συστημα πομποδεκτη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλα εχεις ακομα πορτα και κλειδαρια απο το 1988! Ακομα και εσυ να πας απο πισω και να φισιξεις την πορτα ανηξε μονη της! Μην το παρεις προσωπικα, πολλες παλιες οικιες εχουν ακομα τις παλιες πορτες με κλειδαριες πολυ παλιας τεχνολογιας. για την δικη σου ασφαλεια θα σου πρότεινα να βαλεις μια καλη, ακριβη πορτα ασφαλειας και φυσικα ακριβη κλειδαρια. Να ξερεις εαν η πορτα ειναι ακριβη και η κλειδαρια ειναι μουφα, δουλεια δεν θα κανεις... Γιαδες εδω https://www.euro-porta.gr/services/ependisi-portas-asfaleias-alouminiou/ πορτες ασφαλειας αλουμινιου. και σου δειχνω αλουμινιου γιατι πιστευω πως ειναι απο το καλυτερο υλικο. Οσον αφορα τις κλειδαριες θα σου προτεινα μια Κλειδαριά Cisa γραναζωτή με σύστημα καταπέλτη. στην πορτα απο πισω μην ξεχασεις να βαλεις καγκελα για μεγιστη προστασια.
Link to comment
Share on other sites

στην πορτα απο πισω μην ξεχασεις να βαλεις καγκελα για μεγιστη προστασια.

 

:confused: - στην εξωπορτα του σπιτιου εννοεις να βαλει απο πισω καγκελα?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
χαιρετω την παρεα.ηθελα να βαλω στο διαμερισμα που νοικιαζω μια εσωτερικη πορτα για μπανιο.η παλια εχει φουσκωσει και γυρισε απο κατω αναποδα και δεν κλεινει.επειδη δεν το ξερω το σπορ,πρωτη φορα ψαχνομαι ο ιδιος για τετοια πορτα βλεπω διαφορα υλικα.επειδη ειναι για μπανιο θελω ενα υλικο λιγο πιο ανθεκτικο στην υγρασια.βεβαια να ειναι και οικονομικο γιατι προκειται για χρηση ενοικιαζομενου.διαβασα οτι το υλικο mdf που εχει πορτες το merlin ειναι ευαισθητο στην υγρασια σε αντιθεση με το λαμινετ που ειναι οικονομικο και λιγο πιο ανθεκτικο.αν εχετε και καποια προταση δεκτη.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!Μια απορία.Πρωτιστως κάναμε το σπίτι κάτω και ο πατέρας μου έβαλε πόρτα ασφαλείας με το κλασικό μεγάλο κλειδί χρηματοκιβωτιου.Μολις είδα τον μάστορα μετέπειτα,τον "εκραξα" (σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει) λέγοντας του οτι η καλύτερη λύση είναι το κλασικό κλειδί με τις τελιτσες πανω και defender εξωτερικό.αυτος βεβαια επέμενε στο κλειδί χρηματοκιβωτιου λεγοντας ότι είναι το καλύτερο και φυσικά το σταμάτησα για να μη μαλώσουμε.Διαβασα οτι η συγκεκριμένη κλειδαριά ανοίγει για πλάκα,γυριστα χωρίς καν παραβίαση.Ισχυουν αυτά που είπα;Το ξέρω οτι ανοιγω μεγάλο θέμα, αλλά αφορά την ασφάλεια μας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...