Jump to content

Fixing Windows 8: Η άποψη ενός πρώην εργαζόμενου στην Microsoft


Stratosnen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η απλα αλλαζεις λειτουργικο επιτελους και εισαι ησυχος!! Σαν την ηρεμια απλοτητα και ευκολια του mac osx δεν υπαρχει πραγματικα και εαν θες κατι πιο ελευθερο και πολυ παραμετροποιησιμο πας σε καποια διανομη linux... Windows ξανα λιγο δυσκολο:D
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα απο αυτους εδω μεσα που κραζουν, αμφιβάλλω αν εχει αγορασει κανεις ποτε τους αυθεντικα windows :lol:

 

ναρκωτικα παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει σε πολλα posts. Μια εταιρεια ειναι οι ανθρωποι της. Δειτε λοιπον τον Steve Ballmer και βγαλτε συμπερασμα για την Ms...

 

Πολύ σωστά. H MS για χρόνια έκανε το λάθος να βάζει ένα desktop GUI σε φορητές συσκευές αφής. Τώρα που είδαν ότι έπιασαν πάτο, αποφάσισαν να κάνουν το ανάποδο και θέλουν να βάλουν ένα touch GUI σε ένα desktop :lol:. Και τα δύο είναι λάθος για τον ίδιο ακριβώς λόγο, αλλά άμα έχεις Balmer στο τιμόνι...

 

Ο στόχος τους βέβαια είναι προφανής - να κάνουν τον κόσμο να συνηθίσει στην ιδέα των tiles ώστε να μπορέσουν να τον προσελκύσουν ευκολότερα και στον τομέα του mobile....

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ενα ωραιο βιντεακι για να χαμογελασουμε... Καπως ετσι θα ειναι στους μεγαλους :-)

Ειναι σαν να βλεπω τον πατερα μου, ο οποιος ειναι 62 χρονων που μετα απο τεραστιο κοπο του εδειξα 5-10 πραγματακια για να λειτουργει τα win7 να ξανα βιθυζεται στην απογνωση! Bravo microsoft τα καταφερες παλι...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

ναρκωτικα παιρνεις?

 

Δεν ξέρω, εσυ πάντως παιρνεις 1/3... Εχω προειδοποιήσει να χαλαρωσετε, δεν σας βλέπω να θελετε.

 

ΟΚ. Υπαρχουν και άλλοι τροποι.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

@rs71

Φυσικά και δεν πάει έτσι. Όταν τα Linuxοειδη κατηγορούνται ότι αποτυγχάνουν γιατί δεν είναι τόσο απλά ώστε "να μπορεί και η γιαγιά μου να τα χρησιμοποιήσει" δεν μπορεί να έρχεται o κάτοχος του 85% και να ζητάει να αποστηθίσω το manual για να μάθω να κλείνω το PC. Μου πήρε μια μέρα να μάθω στον πατέρα μου να κλείνει τον υπολογιστή από την έναρξη (όπου λέγεται έναρξη γιατί ότι θέλεις να κανείς ξεκινάς από εκεί), για φαντάσου να του πω να μάθει την συντόμευση...

 

αν είναι τοσο μεγάλο πρόβλημα να μάθει μια συντόμευση άστον στα 7 τότε.

είμαι σίγουρος ότι από τις πρωτες εφαρμογές που θα εμφανιστούν στο μάρκετ θα είναι ένα tile για shutdown

έας απλός τροπος για να το κάνει κάποιος είναι αυτος εδω

http://www.aidanfinn.com/?p=11622

Link to comment
Share on other sites

καλα απο αυτους εδω μεσα που κραζουν, αμφιβάλλω αν εχει αγορασει κανεις ποτε τους αυθεντικα windows :lol:

 

+1

 

Επίσης, πως τα καταφέρνετε και τσακώνεστε συνεχώς για του κόσμου τις βλακείες... :confused:

 

Σε θεωρητικό επίπεδο, υπάρχουν κάποια προβλήματα τα οποία οι περισσότεροι δεν τα έχετε δει καν ζωντανά και μπλα μπλα μπλα...

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα με το shutdown, να κανω μια απλη ερωτηση: Σκεφτηκατε ποτε οτι η Microsoft υιοθετει την τακτικη του suspend και οχι του γενικου shutdown? Αλλωστε στοχος του συστηματος ειναι τα λιγοτερα δυνατα restarts, ποσο μαλλον τα shutdown. Και σε κατάσταση suspend ολα ειναι αποθυκευμενα στον ssd με αποτελεσμα την πολυ γρηγορη εκκινηση. Το οποιο suspend γινεται με το πατημα του power σε ολες τις συσκευες... :rolleyes:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν είναι τοσο μεγάλο πρόβλημα να μάθει μια συντόμευση άστον στα 7 τότε.

είμαι σίγουρος ότι από τις πρωτες εφαρμογές που θα εμφανιστούν στο μάρκετ θα είναι ένα tile για shutdown

έας απλός τροπος για να το κάνει κάποιος είναι αυτος εδω

http://www.aidanfinn.com/?p=11622

Δήλαδή πρέπει να κατέβει εφαρμογή από το Market (αφού πρώτα ο χρήστης κάνει Live ID), για να συμβεί το αυτονόητο... ;)

Είναι η δεύτερη μέθοδος shut down που δίνεις και αυτή πολύ δυσκολότερη από την καθιερωμένη (δε ξέρω αν το πρόσεξες). Σκέψου μόνο ότι καθόμαστε και συζητάμε πώς θα κάνουμε το shut down να γίνει πιο εύχρηστο, μήπως και πλησιάσει το "παλιό".

Που στο μεταξύ υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα όπως η απουσία taskbar και οι full screen εφαρμογές του Metro Ui...

 

 

(...) Σε θεωρητικό επίπεδο, υπάρχουν κάποια προβλήματα τα οποία οι περισσότεροι δεν τα έχετε δει καν ζωντανά και μπλα μπλα μπλα...

Σε πρακτικό επίπεδο δε ξέρεις τί έχουν δεί ζωντανά και τί όχι... ;)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δήλαδή πρέπει να κατέβει εφαρμογή από το Market (αφού πρώτα ο χρήστης κάνει Live ID), για να συμβεί το αυτονόητο... ;)

Είναι η δεύτερη μέθοδος shut down που δίνεις και αυτή πολύ δυσκολότερη από την καθιερωμένη (δε ξέρω αν το πρόσεξες). Σκέψου μόνο ότι καθόμαστε και συζητάμε πώς θα κάνουμε το shut down να γίνει πιο εύχρηστο, μήπως και πλησιάσει το "παλιό".

Που στο μεταξύ υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα όπως η απουσία taskbar και οι full screen εφαρμογές του Metro Ui...

 

 

 

Σε πρακτικό επίπεδο δε ξέρεις τί έχουν δεί ζωντανά και τί όχι... ;)

 

Σου έδωσα μια πανευκολη λύση που οπως ειπα αν ειχες ασχοληθει σοβαρα με το λειτουργικο θα την ηξερες

 

Ο λογος που εξαλου το εχουν "κρυψει" ειναι το οτι πολυ απλα δεν θελουν να κλεινεις το μηχανημα σου. Καποιοι δεν καταλαβαινουν πως δουλευουν τα συγχρονα μηχανηματα αλλα ακομη και αν οντως καθε βραδυ θες να το κλεινεις (για να γλυτωσεις καποιο Kilowatt κτλ) η λύση του windows key+I είναι πανευκολη.

Κατι παρομοιο θυμαμαι οταν περασαμε απο το xp στα vista που παλι ειχαν αλλαξει τον τροπο του shutdown και παλι καποιοι κλαιγονταν. Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα μια πανευκολη λύση που οπως ειπα αν ειχες ασχοληθει σοβαρα με το λειτουργικο θα την ηξερες

 

Ο λογος που εξαλου το εχουν "κρυψει" ειναι το οτι πολυ απλα δεν θελουν να κλεινεις το μηχανημα σου. Καποιοι δεν καταλαβαινουν πως δουλευουν τα συγχρονα μηχανηματα αλλα ακομη και αν οντως καθε βραδυ θες να το κλεινεις (για να γλυτωσεις καποιο Kilowatt κτλ) η λύση του windows key+I είναι πανευκολη.

Κατι παρομοιο θυμαμαι οταν περασαμε απο το xp στα vista που παλι ειχαν αλλαξει τον τροπο του shutdown και παλι καποιοι κλαιγονταν. Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε.

 

Το πρόβλημα είναι να ξέρεις σαν Microsoft ότι εφόσον μόνος σου επιδίωξες με όλους τους τρόπους να γίνεις μονοπώλιο θα πρέπει να ξέρεις ότι απευθύνεσαι σε έναν που ξέρει και μαθαίνει γρήγορα κάθε 100 που δεν μπορούν. Αν και είμαι σίγουρος ότι θα είναι απλό στο τέλος και τζάμπα το συζητάμε.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα μια πανευκολη λύση που οπως ειπα αν ειχες ασχοληθει σοβαρα με το λειτουργικο θα την ηξερες

 

Ο λογος που εξαλου το εχουν "κρυψει" ειναι το οτι πολυ απλα δεν θελουν να κλεινεις το μηχανημα σου. Καποιοι δεν καταλαβαινουν πως δουλευουν τα συγχρονα μηχανηματα αλλα ακομη και αν οντως καθε βραδυ θες να το κλεινεις (για να γλυτωσεις καποιο Kilowatt κτλ) η λύση του windows key+I είναι πανευκολη.

Κατι παρομοιο θυμαμαι οταν περασαμε απο το xp στα vista που παλι ειχαν αλλαξει τον τροπο του shutdown και παλι καποιοι κλαιγονταν. Καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε.

 

Όταν μία νέα διαδικασία

1. αυξάνει τα βήματα που πρέπει να γίνουν (από 2 σε 4)

2. αυξάνει τον όγκο πληροφοριών που πρέπει να μάθεις απ'έξω (συνδιασμούς κουμπιών, κρυμμένα μενού)

3. δεν έχει λογική συνέχεια (δεν είναι setting το shut down)

4. αυξάνει τις μεθόδους εισαγωγής (πληκτρολογιο + ποντίκι)

5. αυξάνει τον χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί (προφανώς)

ονομάζεται πιο δύσκολη από την παλιά.

 

Πόσο σοβαρά;

Είναι το μόνο λειτουργικό που τρέχει στον υπολογιστή μου, από τη δεύτερη μέρα που δόθηκε στο κοινό η Developers Preview. Υπολογιστής που ανοίγει σε καθημερινή βάση για αρκετές ώρες την ημέρα. Αν παρόλαυτά πιστεύεις ότι δεν έχω "ασχοληθεί σοβαρα", μάλλον θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι δεν είμαι πωλητής της Microsoft, δεν είμαι developer, ούτε έχω κάποια εμμονή με το windows. Ίσως εσύ ανήκεις σε μία από τις πιο πάνω κατηγορίες και θεωρείς φυσιολογικό να χρειάζεται εκπαίδευση για να χειρίζεσαι με άνεση το Metro Ui. O μέσος χρήστης πάντως έχει μία εξοικείωση αρκετά χειρότερη από τη δικιά μου, πιθανότατα λιγότερο χρόνο και σίγουρα λιγότερη διάθεση...

 

"απλα δεν θελουν να κλεινεις το μηχανημα σου" Εντάξει, άμα δε θέλουν να μη το κλείνω. Κάτι άλλο θέλουν; Έλεος. Πόσο θύμα πρέπει να είναι ένας καταναλωτής για να δέχεται ώς φυσιολογικό η επιλογή μία εταιρίας να είναι σε βάρος της δικής του;

 

Τότε είχε προστεθεί ένα μικρό βήμα (που μάλιστα ρυθμίζονταν). Καμία σχέση με αυτό που έγινε τώρα. Εκείνο ήταν μία ελαφριά παραλλαγή του δεδομένου τρόπου. Αυτό είναι ένας εντελώς νέος τρόπος. Αν για εκείνο κλαίγονταν μπορείς να φανταστείς τί θα γίνει τώρα. Και μάλιστα αν βάλουμε όλο το Metro Ui...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Όταν μία νέα διαδικασία

1. αυξάνει τα βήματα που πρέπει να γίνουν (από 2 σε 4)

2. αυξάνει τον όγκο πληροφοριών που πρέπει να μάθεις απ'έξω (συνδιασμούς κουμπιών, κρυμμένα μενού)

3. δεν έχει λογική συνέχεια (δεν είναι setting το shut down)

4. αυξάνει τις μεθόδους εισαγωγής (πληκτρολογιο + ποντίκι)

5. αυξάνει τον χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί (προφανώς)

ονομάζεται πιο δύσκολη από την παλιά.

 

Πολύ δικαιολογημένες οι ενστάσεις σου. Είναι σα να έχεις διαβάσει τις Mac OS X Human Interface Guidelines :

 

1.

Availability. A corollary of simplicity is availability. An uncluttered user interface is essential, but the availability of certain key features and settings the user needs is equally so. Avoid hiding such components too deeply in submenus or making them accessible only from a contextual menu.

 

2.

Discoverability. Encourage your users to discover functionality by providing cues about how to use user interface elements. If an element is clickable, for example, it must appear that way, or a user may never try clicking it. Be sure to use Aqua controls properly and avoid making controls invisible to inexperienced users.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Όταν μία νέα διαδικασία

1. αυξάνει τα βήματα που πρέπει να γίνουν (από 2 σε 4)

2. αυξάνει τον όγκο πληροφοριών που πρέπει να μάθεις απ'έξω (συνδιασμούς κουμπιών, κρυμμένα μενού)

3. δεν έχει λογική συνέχεια (δεν είναι setting το shut down)

4. αυξάνει τις μεθόδους εισαγωγής (πληκτρολογιο + ποντίκι)

5. αυξάνει τον χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί (προφανώς)

ονομάζεται πιο δύσκολη από την παλιά.

 

Πόσο σοβαρά;

Είναι το μόνο λειτουργικό που τρέχει στον υπολογιστή μου, από τη δεύτερη μέρα που δόθηκε στο κοινό η Developers Preview. Υπολογιστής που ανοίγει σε καθημερινή βάση για αρκετές ώρες την ημέρα. Αν παρόλαυτά πιστεύεις ότι δεν έχω "ασχοληθεί σοβαρα", μάλλον θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι δεν είμαι πωλητής της Microsoft, δεν είμαι developer, ούτε έχω κάποια εμμονή με το windows. Ίσως εσύ ανήκεις σε μία από τις πιο πάνω κατηγορίες και θεωρείς φυσιολογικό να χρειάζεται εκπαίδευση για να χειρίζεσαι με άνεση το Metro Ui. O μέσος χρήστης πάντως έχει μία εξοικείωση αρκετά χειρότερη από τη δικιά μου, πιθανότατα λιγότερο χρόνο και σίγουρα λιγότερη διάθεση...

 

"απλα δεν θελουν να κλεινεις το μηχανημα σου" Εντάξει, άμα δε θέλουν να μη το κλείνω. Κάτι άλλο θέλουν; Έλεος. Πόσο θύμα πρέπει να είναι ένας καταναλωτής για να δέχεται ώς φυσιολογικό η επιλογή μία εταιρίας να είναι σε βάρος της δικής του;

 

Τότε είχε προστεθεί ένα μικρό βήμα (που μάλιστα ρυθμίζονταν). Καμία σχέση με αυτό που έγινε τώρα. Εκείνο ήταν μία ελαφριά παραλλαγή του δεδομένου τρόπου. Αυτό είναι ένας εντελώς νέος τρόπος. Αν για εκείνο κλαίγονταν μπορείς να φανταστείς τί θα γίνει τώρα. Και μάλιστα αν βάλουμε όλο το Metro Ui...

 

αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την consumer preview σαν να είναι windows 7 καλύτερα σταματά γιατί σπαταλας τον χρόνο σου αλλά και το δικό μας.

Το λέω για τελευταία φορα λοιπόν. Το shut down δεν είναι δύσκολο, αλλά απλώς διαφορετικό.

Τα άτομα που κλαίγονται για το θέμα αυτό είναι τα ίδια που μέχρι πριν λιγες βδομάδες φώναζαν γιατι για τα τελευταία 15 χρόνια για να κλείσεις τα windows έπρεπε να πατήσεις το start :lol:

 

Με όποιο τρόπο και αν χειριζεσαι τα 8 το shut down είναι εύκολο

 

Keyboard. WINKEY + I, UP ARROW, ENTER, U.

 

Mouse. Charms, Settings, Power, Shutdown.

 

Touch. Charms, Settings, Power, Shutdown.

 

Αλλά και στην τελικη γιατί να κλείνεις το pc? Δεν είμαστε πια στα 90s

 

Αυτά από εμένα μιας και βρισκω την συζήτηση για αυτό το θεμα εντελώς χάσιμο χρονου και χωρίς καμία αξια

Link to comment
Share on other sites

^^ Στα παραπανω προσθέτουμε το εξης απλο και ευκολο: Πατημα του power button απαξ-->Suspend--> συνεχιζεις την δουλεία σου κα ιτο μηχανημα θα σε περιμενει εκει οταν το ξαναχρειαστείς.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πλακώνεστε συνέχεια. Ηρεμήστε ορισμένοι.

 

Όσον αφορά το θέμα, απλά θα σας θυμίσω ότι η Microsoft έχει παράδοση να εμφανίζει ένα καλό λειτουργικό ανά δύο κι αυτό το κάνει πολλά χρόνια τώρα. Τέτοια παραδείγματα είναι τα Me και τα Vista. Ημιτελή λειτουργικά με προβλήματα στο UI, στο hardware support και βάλε... Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τα 8 είναι κάτι τέτοιο. Άλλωστε οι περισσότεροι συμφωνούν ότι είναι μια ανομοιογενής μίξη λειτουργικού για desktop και λειτουργικού για tablet. Στο επόμενο λειτουργικό θα το πετύχουν (ίσως).

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την consumer preview σαν να είναι windows 7 καλύτερα σταματά γιατί σπαταλας τον χρόνο σου αλλά και το δικό μας. (Σωστά. Έχω και καμοιά 40αριά νέες συντομεύσεις να απομνημονεύσω για να χάνω το χρόνο μου ευχάριστα στις περιττές διαδικασίες του Metro Ui...)

Το λέω για τελευταία φορα λοιπόν. Το shut down δεν είναι δύσκολο, αλλά απλώς διαφορετικό. (Για ποιο λόγο είναι διαφορετικό δε μας είπες. Για ποιο λόγο υπάρχει Metro Ui συνολικά στο desktop δε μας είπες. Και σε ρώτησα τρία ποστ πριν...)

Τα άτομα που κλαίγονται για το θέμα αυτό είναι τα ίδια που μέχρι πριν λιγες βδομάδες φώναζαν γιατι για τα τελευταία 15 χρόνια για να κλείσεις τα windows έπρεπε να πατήσεις το start :lol:

 

Με όποιο τρόπο και αν χειριζεσαι τα 8 το shut down είναι εύκολο (Σε σχέση με τί; Ότι υπάρχει μέχρι σήμερα είναι πιο εύκολο...)

 

Keyboard. WINKEY + I, UP ARROW, ENTER, U. (4 κινήσεις αντί για 2)

 

Mouse. Charms, Settings, Power, Shutdown. (4 κινήσεις αντί για 2)

 

Touch. Charms, Settings, Power, Shutdown. (4 κινήσεις αντί για 2) (με το touch σε desktop είναι ακόμα πιο λάθος γιατί πρέπει να τεντώνεις το χέρι σου...)

 

Αλλά και στην τελικη γιατί να κλείνεις το pc? Δεν είμαστε πια στα 90s (Σωστά. Ας αποφασίσει η Microsoft αν θέλει να κλείνεις το PC σου. Κι ας σε δυσκολέψει αν έτσι γουστάρει...)

 

Αυτά από εμένα μιας και βρισκω την συζήτηση για αυτό το θεμα εντελώς χάσιμο χρονου και χωρίς καμία αξια

Σε αυτό συμφωνούμε. Είναι όντως χάσιμο χρόνου.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

παίδες ψυχραιμία πάνω από όλα. κανείς δεν μας αναγκάζει να έχουμε win 8 στο pc μας. αν σε αναγκάσει πχ με κάποιο νέο laptop με προεγκατεστημένα τα win8, τότε θα μπεις στην διαδικασία να κάνεις downgrade όπως έκανα και εγώ από τα vista στα xp. άλλωστε μέχρι να τελειώσει η υποστήριξη στα 7 (λογικά) θα έχουν βγει τα win9 και ας ελπίσουμε να είναι τα win8 "όπως θα θέλαμε να είναι"

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πατάτα τα Windows 8... Ο μέσος χρήστης που θα αγοράσει νέο PC και θα τα έχει προεγκατεστημένα ήδη θα νομίζει πως του κάνουν πλάκα... Φανταστείτε έναν δημόσιο υπάλληλο να προσπαθήσει να δουλέψει στα 8... Αυτοί ακόμα δεν μάθανε τα XP!!! Χωρίς πλάκα όμως δεν τα βρίσκω εύχρηστα!
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω βρει το χρονο να ασχοληθω πολυ μαζι τους

μπορω να πω οτι μου εχουν αφησει θετικες εντυπωσεις

θα συμφωνησω με αυτους που λενε οτι οι κινησεις για να κανεις καποιες εργασιες παιρνουν περισσοτερο χρονο/πατηματα.

Επισης ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικος ο ελεγχος που επιχειρει η Ms στα ευαισθητα προσωπικα μας δεδομενα με τα 8

 

το εντυπωσιακο απο την αλλη ειναι οτι τα τρεχω στο Test machine μου

δηλ

P4 1.4 socket 423

Nvidia tnt2 riva model 64(32Mb)

512Mb Ram Pc133

και ολα αυτα σε dual boot με Xp:)

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι απορίας άξιο γιατί προσπαθούν να βάλουν ένα τετράγωνο μέσα σε ένα τρίγωνο. Γιατί δεν αναπτύσσουν τα Windows Mobile για tablets και πάνε να το κάνουν με ένα mouse-based OS. Αυτό που μάλλον παίζει είναι ότι πληρώνουν την αρχική τους επιλογή να αναπτύξουν τα WP στο wince kernel και όχι στο NT. Στην Apple, τόσο το iOS όσο και το OsX πατάνε στο ίδιο kernel (darwin). Αντιθέτως, η MS εξελίσσει δύο διαφορετικά kernels (ένα για mobile, ένα για desktop) και κάπου εδώ φαίνεται το τίμημα...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι απορίας άξιο γιατί προσπαθούν να βάλουν ένα τετράγωνο μέσα σε ένα τρίγωνο. Γιατί δεν αναπτύσσουν τα Windows Mobile για tablets και πάνε να το κάνουν με ένα mouse-based OS. Αυτό που μάλλον παίζει είναι ότι πληρώνουν την αρχική τους επιλογή να αναπτύξουν τα WP στο wince kernel και όχι στο NT. Στην Apple, τόσο το iOS όσο και το OsX πατάνε στο ίδιο kernel (darwin). Αντιθέτως, η MS εξελίσσει δύο διαφορετικά kernels (ένα για mobile, ένα για desktop) και κάπου εδώ φαίνεται το τίμημα...

 

Τα WindowsPhone 8 θα εχουν πυρηνα NT - google PhoneNT :)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα WindowsPhone 8 θα εχουν πυρηνα NT - google PhoneNT :)

 

Χμμ.. αυτό είναι ενδιαφέρον και νομίζω άκρως απαραίτητο για να προχωρήσει γρήγορα η εξέλιξη των WP. Το οποίο με κάνει να υποψιάζομαι πως τα W8 είναι απλά ένα ενδιάμεσο στάδιο μέχρι να κάνουν με τα WP το μεγάλο βήμα και να μπουν αυτά στα tablets. Από την άλλη, μπορείς να έχεις στοιχεία από metro design χωρίς να αποκλείσεις στοιχεία που είναι χρήσιμα σε desktops με ποντίκια και πολύ μεγαλύτερες οθόνες.

 

Εκτός κι αν η MS κάνει το μεγάλο μπαμ και εισάγει κάποια στιγμή κανένα επαναστατικό νέο input method - λέτε να δούμε κανένα kinect-based input method ... :ninja: . Κάθε μεγάλη επανάσταση ξεκίνησε από μία μεγάλη αλλαγή στο input method, και αυτο το metro story δεν κάνει για ποντίκια. Για kinect όμως ... :confused:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. αυτό είναι ενδιαφέρον και νομίζω άκρως απαραίτητο για να προχωρήσει γρήγορα η εξέλιξη των WP. Το οποίο με κάνει να υποψιάζομαι πως τα W8 είναι απλά ένα ενδιάμεσο στάδιο μέχρι να κάνουν με τα WP το μεγάλο βήμα και να μπουν αυτά στα tablets. Από την άλλη, μπορείς να έχεις στοιχεία από metro design χωρίς να αποκλείσεις στοιχεία που είναι χρήσιμα σε desktops με ποντίκια και πολύ μεγαλύτερες οθόνες.

 

Εκτός κι αν η MS κάνει το μεγάλο μπαμ και εισάγει κάποια στιγμή κανένα επαναστατικό νέο input method - λέτε να δούμε κανένα kinect-based input method ... :ninja: . Κάθε μεγάλη επανάσταση ξεκίνησε από μία μεγάλη αλλαγή στο input method, και αυτο το metro story δεν κάνει για ποντίκια. Για kinect όμως ... :confused:

 

http://hal2020.com/2012/03/15/how-many-more-windows-8-shoes-are-left-to-drop/

 

The second, and more interesting, hint is around the level of Kinect support that might be present in Windows 8. There have been reports of OEM’s preparing notebooks with built-in Kinect support. They wouldn’t be doing that if the only software that was expected to be on the market from Microsoft was the current Kinect SDK. I belive that manipulating Metro-style apps with Kinect will be fully supported in Windows 8. I also believe that manipulating Office 15 with Kinect will be fully supported. So imagine you are giving a Powerpoint presentation and you just wave with your hand to advance to the next slide. You use gestures to switch to a demo app. Etc. Microsoft likely hasn’t revealed this as part of the Consumer Preview because consumers do not have the hardware to take advantage of it. So extensive Kinect support could be one of the big reveals that Microsoft is saving for near or at product launch.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...