Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα!ειχα ζητησει τη γνωμη σας για καποια κινητα!χωρις να θελω να φανει σαν διαφημιση,αφου αποχωριστηκα το xperia s,χθες παρελαβα το lg l90...το κινητο σε σχεση με το xperia s απλα τα σπαει...τρεχει kitkat 4.4.2 και εχει μπαταρια 2.540 μιλιαμπερ..στο antutu το xperia s πιανει γυρω στις 7.000 και το lg στις 17.000.ενταξει λογικο ειναι αφου ειναι καινουριο.στα αρνητικα βεβαια βαζω την qHD οθονη που σε βιντεο HD βλεπεις τα pixels,τη μετρια καμερα και οτι ειναι φτηνουτσικη κατασκευη σαν τηλεφωνο..αλλα για τα 150 ευρω μαζι με μεταφορικα με φθινουσα συνεχως τιμη το συνιστω ανεπιφυλακτα,εχει και υπερυθρες και το χρησιμοποιεις σαν τηλεχειρηστηριο+το knock code που εχουν ακριβοτερα τηλεφωνα.αξιζει και με το παραπανω...ασχετο στο θρεντ αλλα εντυπωσιαστηκα και ειπα να το γραψω οντας κατοχος του xperia s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Snapdragon 400 4core και ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας 2 χρόνια μετά το δικό μας.

Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να αλλάξω ακόμη και όσο και αν το ψάχνω με την τεχνολογία, θεωρώ ότι θα αλλάξω ότι καταστραφεί τελείως το δικό μου.

Και τότε θα απαιτήσω τουλάστιχον 2 γίγα ραμ και λίγο καλύτερο επεξεργαστή. Δεν αισθάνομαι να μου λείπει κάτι από αυτό που έχω τώρα, εκτός από ότι αρχίζει να την ακούει όταν το παραφορτώνω και ιδιαίτερα όταν πλέον το viber έχει άπειρα μηνύματα, φωτογραφίες, βίντεο και ηχητικά μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

Snapdragon 400 4core και ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας 2 χρόνια μετά το δικό μας.

Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να αλλάξω ακόμη και όσο και αν το ψάχνω με την τεχνολογία, θεωρώ ότι θα αλλάξω ότι καταστραφεί τελείως το δικό μου.

Και τότε θα απαιτήσω τουλάστιχον 2 γίγα ραμ και λίγο καλύτερο επεξεργαστή. Δεν αισθάνομαι να μου λείπει κάτι από αυτό που έχω τώρα, εκτός από ότι αρχίζει να την ακούει όταν το παραφορτώνω και ιδιαίτερα όταν πλέον το viber έχει άπειρα μηνύματα, φωτογραφίες, βίντεο και ηχητικά μηνύματα

 

συμφωνω μαζι σου φυσικα!σε καμια περιπτωση δε θα το αλλαζα ουτε εγω και απο τη στιγμη που το s τα φτυσε προχωρησα σε μια μετρια απο θεμα χαρακτηριστικων επιλογη αν και με τα ιδια χρηματα επαιρνες πολυ καλυτερο κινεζικο..για τα λεφτα του αξιζει και το τελευταιο cent(απο σκρουντζομαγαζο και οχι επωνυμοκαταστημα που το βρισκεις πολυ παραπανω)..τιμια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εδω και περιπου μια εβδομαδα, το κινητο δεν μπορει να φορτιστει πληρως ή αργει να φορτισει σε σχεση με το κανονικο. Πανω απο 2μιση χρονια το εχω,απο τα πρωτα S που κυκλοφορησαν. Στο service test λεει καλη κατασταση μπαταριας.

Το τελευταιο διμηνο το εχω ξετιναξει με 1-2 φορτισεις την ημερα ή παιχνιδι με το κινητο συνδεμενο στο φορτιστη. Ειναι θεμα μπαταριας ή φορτιστη? Καποιες φορες φορτιζει κανονικα.

Ο φορτιστης ειναι ο ΕΡ850 και κατα την φορτιση δεν ζεσταινεται οπως παλια...

 

ΥΓ: Σε 2-3 περιπτωσεις,ενω εδειχνε πχ. 55% μπαταρια,μολις το επανεκκινουσα,εδειχνε 70%. Δηλαδη αυτο που δειχνει δεν αντιστοιχει σε αυτο που πραγματικα ειναι

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Tελικα, μετα απο αρκετες δοκιμες,καλωδια,φορτισεις μεσω υπολογιστη,επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,ξαναπερασμα λογισμικου,μια βολτα απο το εξουσιοδοτημενο service sony, το προβλημα ηταν ο φορτιστης της sony ep850 (ταχυφορτιστης) ο οποιος προφανως τα παιξε αναιτια.

Με αλλους απλους φορτιστες δοκιμασα και φορτιζε σχετικα αργα.

Με τον χαλασμενο,ενω εδειχνε ενδειξη φορτισης και led αναμμενο,δεν φορτιζε.Ουτε καν ζεσταινοταν ο φορτιστης.

Αγορασα εναν universal του εμποριου (energysistem) με 15 ευρω και 3ετη εγγυηση και ολα καλα και φορτισεις εξισου ισως και λιγο πιο γρηγορες απο τον γνησιο ταχυφορτιστη (εως 2100 mA -5ν).

 

Δεν ηθελα να μαθω ποσο κοστιζε στην Ελλαδα ο γνησιος φορτιστης.

Στο service μου ειπανε οτι μονο για ελεγχο και αναβαθμιση λογισμικου 30 ευρω και φυσικα εφυγα σαν τον κλεφτη απο κει μεσα. Χωρις να ξερουμε αν ηθελε και ανταλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα επειδή έπεσε ένα από φίλο ένα στα χέρια μου θα ήθελα να μου πείτε πια ειναι η πιο αξιόπιστη rom για το κινητό η μαμισια ή κάποια άλλη?
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έπεσε ένα από φίλο ένα στα χέρια μου θα ήθελα να μου πείτε πια ειναι η πιο αξιόπιστη rom για το κινητό η μαμισια ή κάποια άλλη?

Παίδες, σε περίπτωση που δεν το έχετε δει, κυκλοφόρησε Lollipop για το κινητάκι μας η οποία μάλιστα -απρόσμενα για μένα- δουλεύει καλά με την πρώτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σε περίπτωση που δεν το έχετε δει, κυκλοφόρησε Lollipop για το κινητάκι μας η οποία μάλιστα -απρόσμενα για μένα- δουλεύει καλά με την πρώτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Κατατοπιστικότατο το post σου αδερφέ...

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σε περίπτωση που δεν το έχετε δει, κυκλοφόρησε Lollipop για το κινητάκι μας η οποία μάλιστα -απρόσμενα για μένα- δουλεύει καλά με την πρώτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Link έχουμε, έχει καθόλου προβλήματα? :D

Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/pure-aosp-lollipop-t2940839

 

Δεν είναι και καμιά επιστήμη ρε παιδιά, στο xda βρίσκονται όλα!

Αυτό πάει για τα ...ειρωνικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες ειναι εντυπωσιακό αλλά αν το καλοσκεφτεί κανείς έχουμε λειτουργική έκδοση 5 πριν από τα Ζ!!!

Όλα δουλεύουν. Λίγη γκρίνια υπάρχει με την μπαταρία σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όλα δουλεύουν. :rolleyes::):D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Έχω το soyn xperia s lt26i . Μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει έναν οδηγό για να βάλω και εγώ την aosp lollipop ? Ή και Link στα αγγλικά δεν με χαλάει . Ευχαριστώ προκαταβολικά .
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φοβόμουν λίγο στην αρχή , ειδικά με το θέμα του ξεκλειδώματος του bootloader αλλά πήγε νεράκι

 

Επειδή δεν ξέρω το σετάρισμά σου τώρα σου γράφω τι χρειάζεται να έχεις ήδη και τι χρειάζεται να κάνεις

 

root

recovery (CWM or TWRP)

unlock bootloader

download rom zip

download googleapps zip

download rooting zip

Copy zips to phone

Go to recovery

backup if you need to

erase cache,system,data och dalvik cache (ΠΡΟΣΟΧΗ:ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ ΟΛΑ)

flash rom zip, g.apps zip, su zip (root)

reboot

 

Και απόλαυσε λολλιποπ στο ΧΠΕΡΙΑ Σ σου πριν τους ζητάδες!!!

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η διαδικασία. Μόνο που εμείς κατεβάζουμε

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=21312 (η λολιποπ ρομ)

https://s.basketbuild.com/gapps (google apps)

http://download.chainfire.eu/593/SuperSU/BETA-SuperSU-v2.19.zip (για να είμαστε root στη νέα μας ρομ)

 

Τα αφήνουμε σε κάποιο σημείο του αποθηκευτικού χώρου του κινητού μας και όταν μπούμε σε recovery τα εγκαθιστούμε=φλασάρουμε

με την άνωθι σειρά :

ρομ πάντα πρώτη και μετά τα άλλα δύο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Το RecoverX έχει πρόβλημα και δεν μου ανοίγει . Error 7 . Κάποια λύση ή άλλο πρόγραμμα που να κάνει την ίδια δουλεία ?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα με το recoverx.. Αλλά το flashtool μου βγάζει failed unknown problem.. Κάποιος οδηγός για να μην κάνω την διαδικασία μέσω του υπολογιστή?
Link to comment
Share on other sites

Παιδία αν τυχον ενδιαφερετε καποιος για περιμετρικο καλλυμα και πισω καπακι για xperia S εχω ενα περισεβον καθως παραγγειλα 2 για σιγουρια αλλα εκανα την δουλεια με το ενα.

Φωτογραφίες στειλτε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα sony xperia s και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το κινητό δεν διαβάζει την κάρτα sim. Η sim είναι στη θέση της, μου ζητάει να βάλω το pin, βάζω σωστό pin, για λίγα δευτερόλεπτα βρίσκει σήμα, αλλά μετά βγάζει "χ" και λέει ότι δεν υπάρχει κάρτα sim, δεν υπάρχει διαθέσιμος πάροχος. Μετά μου βγάζει πάλι να πληκτρολογήσω το pin... Μετά από πολλές προσπάθειες, κάποια στιγμή "κρατάει" επιτέλους τη sim. Αν το κινητό όμως κλείσει από μπαταρία ή το βάλω σε flight mode, έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Της αδελφης μου πριν απο καιρο εφαγε μια τουμπα και μετα εκανε τα ιδια που κανει και σε εσενα, βγαλε την sim και ξανα βαλτην.

Αν δεν γινει τιποτα δοκιμασε αλλη sim για να δεις αν κανει το ιδιο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

λέω να ξαναζωντανέψω το xperia s μου και παράλληλα να πάρω μια γεύση από γλειφιτζούρι! έχετε δοκιμάσει κάποια από αυτές τις 2 ρομ και αν ναι ποια προτείνετε και τι προβλήματα έχουν; AOSP και nAOSP.

για κιτκατ λέω να μην το κάνω.. αλλά αν υπάρχει κάποια ρομ που τρέχει απροβλημάτιστα και σχεδόν τα πάντα δουλεύουν πείτε μου να την έχω σαν εναλλακτική αν δεν μου αρέσει η λόλλιποπ!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αοσπ έχω βάλει και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Την άλλη ρομ τη βλέπω από την αρχή και βλέπω και πολύ ενεργό το μέλος που τη φτιάχνει.

Από τη μία ίσως να ήταν καλύτερα να ασχολιόντουσαν και οι δύο με μία ρομ για ταχύτερo developing αλλά παρατηρώ ότι τα γλυφιτζούρια στο κινητό μας έπαιξαν με το καλημέρα.

 

Από άποψη δυνατοτήτων, ίσως η naosp να έχει μικροβελτιώσεις από την αοσπ (έχει πχ δυνατότητα υπερχρονισμού). Έτσι κι αλλιώς ο mickybart στη δουλειά του billchen στηρίζεται

 

Μία σκέψη. Αν είσαι από αυτούς που βάζουν άπειρες και τεράστιες εφαρμογές, πέρνα πρώτα μία βόλτα από το νήμα στο xdA που αφορά το repartitioning . To ART χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο χώρο ανά εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχετε ρουτάρει πρόσφατα με το exe του Bin4ry που περιγράφεται στους xda στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2299317 ;

Γιατί με το που τρέχω το exe και φτάνω στο test display απλά σταματάει εκεί και αναβοσβήνει η οθόνη... Παρότι το άφησα αρκετή ώρα, δεν προχοράει και δεν νομίζω ότι θα έπαιρνε πολύ ώρα κανονικά. Το τελευταίο ρουτάρισμα που του είχα κάνει παλιότερα δεν είχε διαρκέσει σχεδόν καθόλου. Any thoughts?

 

Τέλος πάντων χρησιμοποίησα κάποιες εναλλακτικές μεθόδους για ρουτάρισμα, οπότε ας το προσπεράσουμε αυτό.

Προσπαθώντας να ξεκλειδώσω τον bootloader, αντιμετωπίζω ένα θέμα. Προσπαθώντας να κάνω fast boot, ενώ αρχικά το led ανάβει μπλε μετά πρασινίζει και είναι σαν απλά να φορτίζει στο pc χωρίς να μου δείχνει κάτι άλλο σε συσκευή και pc...

 

Edit: Το παίδεψα λίγο ακόμη και βρήκα ότι έπρεπε να κινηθώ γρήγορα στο device manager και να διαλέξω τους drivers πρωτού σταματήσει να αναγνωρίζει τη συσκευή. Διάλεξα το σωστό αρχείο και ξανάνοιξα τη συσκευή σε fastboot mode. Και συνέχισα κανονικά τη διαδικασία.

Edited by giannis_b
Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά του forum γεια σας,

έχω το xperia s περίπου δυόμισι χρόνια και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος.Ακόμα και σήμερα δεν έχει να ζηλέψει υπερβολικά πράγματα απ' άλλα πολύ ακριβότερά του μοντέλα.Το βασικό του πρόβλημα είναι η αυτονομία της μπαταρίας.Αγόρασα λοιπόν απ' το e-bay μια μπαταρία των 2680 mah και μάλιστα απ' το site του πωλητή φαινόταν ότι την είχαν αγοράσει πολλοί.Η τιμή της ήταν μαζί με τα μεταφορικά 12,50€. Τελικά στην πράξη φάνηκε ότι η μπαταρία δεν ήταν ούτε κατά διάνοια 2680 mah,αλλά μάλλον 1500 mah..Με την ίδια χρήση που έκανα και πριν κρατούσε μόνο μία ημέρα και στο τέλος της ημέρας είχε 20 %,που σήμαινε ότι έπρεπε να την φορτίσεις για να έχεις την άλλη ημέρα "ετοιμοπόλεμο" τηλέφωνο...Για να καταλάβετε,την έβγαλα και έβαλα πάλι την δικιά του που είχε το τηλέφωνο από τη μάνα του,η οποία κρατά μια ημέρα άνετα....

Γνωρίζει κάποιος μπαταρία που να αξίζει τα μιλιαμπέρ της και να έχει ικανοποιητική αυτονομία; Εννοείται ότι την έχει δοκιμάσει στο τηλέφωνό του και έχει μείνει ευχαριστημένος.....Αν ξέρει κάτι ας το κοινοποιήσει....:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...