Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι καινούριο το αγόρασα..Και γω στην αρχή νόμιζα οτί είμαι υπερβολικός αλλά όπως και να το κάνουμε η αίσθηση οτι ακουμπάω πλαστική οθόνη κυριαρχεί ...Επίσης απορώ γιατί υπάρχει προεγκατεστημένη μεμβράνη αφού η οθόνη έχει γυαλλί Scratch-resistant glass ?

Με τη μεμβράνη που έβαλες γλιστράει καλύτερα το δάχτυλο στην οθόνη?

 

Θα πρέπει να σου πω ότι κάνεις ένα μικρο λάθος, δεν είναι από γυαλί. Πλαστικό είναι το "τζαμάκι" της οθόνης. Και το scratch-resistant που λέει εννοεί τη μεμβράνη που έχει από πάνω. Αν έχεις δει το πρώτο xperia mini πως γινόταν η οθόνη του (το ίδιο πλαστικη) μετά από ένα μήνα ζωής μέσα σε γυναικεία τσάντα θα καταλάβαινες ότι όντως κάνει δουλεια η μεμβράνη, αλλά αν είχες κινητό με gorrila glass καταλαβαίνεις πόσο ανεπαρκής είναι και πάλι για τις γρατζουνιές τελικά, αλλά και γιατι δεν γλιστράει...

Οπότε ναι, βάζοντας μια νέα μεμβράνη είτε από πάνω έιτε βγαζοντας την εργοστασιακή, θα γλιστράει καλύτερα. Αλλά αν θες καλύτερη αίσθηση στα κουμπιά, μόνο βγάζοντας την εργοστασιακή μεμβράνη.

 

Ο SERS1612 έχει δίκιο, ξέχασα να πω ότι αυτός είναι ο λόγος που είναι θερμοκολλημένη (και άρα δυσκολη στο να βγει + ότι μετα θα αφήσει κόλλες για καιρό) είναι για να προστατεύει το "τζαμάκι" ατο να σπάσει από πτώση, ουσιαστικά κατανέμοντας τις τάσεις σε όλη την επιφάνεια του "τζαμιού".

 

Τουλάχιστον εγώ αυτά έχω δει στο κινητό μου και έχω διαβάσει σε xda κι εδώ, και ισχύουν σίγουρα για τις πρώτες παρτίδες αλλά αμφιβάλλω κιόλας αν άλλαξε κάτι αργότερα.

Φιλικά πάντα, ελπίζω ότι δεν είναι έντονο το ύφος μου.

 

Ανδρέας, επειδή θέλει να το κάνει το update με το pc companion, μπορείς να βάλεις το λινκ πως κάνουμε root την. 55 ;

 

Νομίζω πως αυτά θες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4509552#post4509552

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Thanks George,

αχ βρε Ανδρέα με ταλαιπώρησες, αφού ειχα Rooted .50 γιατί δεν μου ειπες να μην κάνω OTA Την .55.

Δεν γινεται root ευκολα η .55, αντε ξανα πισω γυρίσματα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να σου πω ότι κάνεις ένα μικρο λάθος, δεν είναι από γυαλί. Πλαστικό είναι το "τζαμάκι" της οθόνης. Και το scratch-resistant που λέει εννοεί τη μεμβράνη που έχει από πάνω. Αν έχεις δει το πρώτο xperia mini πως γινόταν η οθόνη του (το ίδιο πλαστικη) μετά από ένα μήνα ζωής μέσα σε γυναικεία τσάντα θα καταλάβαινες ότι όντως κάνει δουλεια η μεμβράνη, αλλά αν είχες κινητό με gorrila glass καταλαβαίνεις πόσο ανεπαρκής είναι και πάλι για τις γρατζουνιές τελικά, αλλά και γιατι δεν γλιστράει...

Οπότε ναι, βάζοντας μια νέα μεμβράνη είτε από πάνω έιτε βγαζοντας την εργοστασιακή, θα γλιστράει καλύτερα. Αλλά αν θες καλύτερη αίσθηση στα κουμπιά, μόνο βγάζοντας την εργοστασιακή μεμβράνη.

 

Ο SERS1612 έχει δίκιο, ξέχασα να πω ότι αυτός είναι ο λόγος που είναι θερμοκολλημένη (και άρα δυσκολη στο να βγει + ότι μετα θα αφήσει κόλλες για καιρό) είναι για να προστατεύει το "τζαμάκι" ατο να σπάσει από πτώση, ουσιαστικά κατανέμοντας τις τάσεις σε όλη την επιφάνεια του "τζαμιού".

 

 

Τουλάχιστον εγώ αυτά έχω δει στο κινητό μου και έχω διαβάσει σε xda κι εδώ, και ισχύουν σίγουρα για τις πρώτες παρτίδες αλλά αμφιβάλλω κιόλας αν άλλαξε κάτι αργότερα.

Φιλικά πάντα, ελπίζω ότι δεν είναι έντονο το ύφος μου.

 

Α..:blink: δεν ήξερα ότι έχει πλαστική οθόνη..Eίχα δει αυτο το

και ήμουν ήσυχος στο θέμα γραντζουνιές ...Επίσης τα υπολείμματα κόλλας τα είχα σκεφτεί κ γω μόλις άκουσα για θερμοκόλλιση...Πάντως δε νομίζω μια τόσο μεγάλη εταιρία όταν κατασκεύαζε το κινητό να είχε κατά νου ότι το screen protector θα μείνει για πάντα.

Τροποποίηση : Στο xda είχα διαβάσει ότι αν γρατζουνιστει η οθόνη σου αλλάζουν το τζαμάκι με την εγγύηση . Ισχύει κάτι τέτοιο ή όυτε καν!!?

Edited by johpapa
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πλαστικη οθονη, scratch resistant GLASS εχει. Καλα να σου πω κατι, γκοριλα και τριχες κατσαρες και εκεινο πανευκολα γρατζουνιεται
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πλαστικη οθονη, scratch resistant GLASS εχει. Καλα να σου πω κατι, γκοριλα και τριχες κατσαρες και εκεινο πανευκολα γρατζουνιεται

 

Με λιγα λογια ..δεν υπαρχει κανενας λογος να βγει η εργοστασιακη μεμβρανη ,ουτε θα βοηθησει σε κατι ,αντιθετως κατα την προσπαθεια να την αφαιρεσει κανεις το πιθανοτερο ειναι οτι θα γρατζουνησει την οθονη ,

Σχετικα με τα πληκτρα αφης ...ειναι θεμα συνηθειας ,1-2 μερες Το πολυ ..! εντελει πολυ βολικο και γρηγορο ,

 

 

ΥΓ ,μπεκα24 που εισαι ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω οτι θα συνηθισει τα πληκτρα, τα πληκτρα εχουν απαραδεκτη αποκριση, τα χειροτερα που εχω πιασει σε κινητο και εχω αλλαξει 15 το τελευταιο χρονο μονο, δεν ξερω αν ειναι η απειροελαχιστη επιφανεια που εχουν ή κατι αλλο παντως ειναι ελλατωματικα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πλαστικη οθονη, scratch resistant GLASS εχει. Καλα να σου πω κατι, γκοριλα και τριχες κατσαρες και εκεινο πανευκολα γρατζουνιεται

 

Και γω έτσι πιστεύω οτι το scratch resistant GLASS είναι κάτι ανάλογο του γκοριλα..Δεν βγάζει νόημα τέτοιο κινητό να έχει οθόνη που γρατζουνιέται(εύκολα).

 

Όταν είδα το screen protector έκανα 2 σκέψεις.

1)Το κινητό έχει οθόνη που γρατζουνιέται και η sony πάει να τα μπαλώσει με υπερ παχύ screen protector ενω στα χαρακτιριστικά γράφει scratch resistant GLASS.

 

2)Ουφ η sony με έβγαλε από την διαδικασία να βάλω screen protector και είναι ήδη κολλημένος τέλεια , ούτε καν που φαίνεται.

 

Είμαι 95% σίγουρος οτι ισχύει το 2ο ..Αλλά θέλω να μου πει και κάποιος απο εδώ που έχει το κινητό καιρό αν έχει βγάλει την μεμβράνη και πως ήταν αφου την έβγαλε..

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω οτι θα συνηθισει τα πληκτρα, τα πληκτρα εχουν απαραδεκτη αποκριση, τα χειροτερα που εχω πιασει σε κινητο και εχω αλλαξει 15 το τελευταιο χρονο μονο, δεν ξερω αν ειναι η απειροελαχιστη επιφανεια που εχουν ή κατι αλλο παντως ειναι ελλατωματικα.

Διαφωνω 100% ..με το μεγαλο δαχτυλο συρσιμο..πανευκολο αμεσα αποκρισιμο και μονο με το 1 χερι ..Δοκιμασμενο μηνες τωρα ,κατι κανεις λαθος σιγουρα

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Thanks George,

αχ βρε Ανδρέα με ταλαιπώρησες, αφού ειχα Rooted .50 γιατί δεν μου ειπες να μην κάνω OTA Την .55.

Δεν γινεται root ευκολα η .55, αντε ξανα πισω γυρίσματα.. :(

 

Οπως ειχα γραψει κ παλαιοτερα :

Λοιπον αυτα ειναι τα βηματα που ακολουθησα εγω για να φλασαρω την .55 σε locked bootloader

 

- Κατεβασα το zip και το firmware απο τα links στην σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1997030

Ειχα ηδη root και CWM απο πριν

- Root στις .45 και .50 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

- CWM στις .45 .50 .55 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1939875

- Backup των αρχειων μου , κ ολων των σχετικων.

- Boot σε recovery , και : wipe data/cache , wipe dalvik , format system

Η εκκαθαριση ειναι πολυ σημαντικη διοτι βασικα το zip που κανουμε flash στο CWM ειναι το rooted system partition .55. Αυτο πρεπει να

μπει σε καθαρο system και οχι να μπει πανω σε ηδη υπαρχον (αυτο δεν το εκανα στην αρχη με αποτελεσμα να φλασαρω τα παντα κ

μετα να κολλαει στο λογοτυπο της SONY. Προφανως γινοταν conflict του παλιου και του καινουργιου system partition). Θα κανει περιπου

ενα λεπτο να γινει το flash στο CWM. Μετα κανουμε power off το κινητο πατωντας το κουμπι power και vol up για 10 sec μεχρι να κανει

vibrate 3 φορες, μετα σβηνει. Μην κανετε restart, δεν πρεπει να ξεκινησει το συστημα ακομα!!!

- Στο flashtool τωρα, τσεκαρουμε ολα ΕΚΤΟΣ απο kernel και baseband διοτι αυτα τελικα θα φλασαρουμε απο το νεο firmware.

- Restart τωρα και αυτα!

 

Κοιτα, σχετικα με την ΟΤΑ σε αλλους κρατιεται το ροοτ σε αλλους οχι. Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ειναι τοσο πια δυσκολο να κανεις τα παραπανω, λιγο χρονο θελει κ θα εισαι ετοιμος ! Για να γυρισεις πισω σε rootable firmware απλα φλασαρεις την .45 ή την .50 με το flashtool

Edited by andreaspe
Link to comment
Share on other sites

Μεσω ΟΤΑ δεν εχει γινει καμια αναβαθμιση ,απλα σε ενημερωνει οτι υπαρχει κατι νεο που θα πρεπει να το κανεις με το pc companion..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Μεσω ΟΤΑ δεν εχει γινει καμια αναβαθμιση ,απλα σε ενημερωνει οτι υπαρχει κατι νεο που θα πρεπει να το κανεις με το pc companion..

 

Εγώ που το πήρα από cosmote και είχε αρχικά 2.3.7 έκανα update σε 4.0.4 πρώτα στην 45 και μετά στην 55 όλα τα update OTA.

Link to comment
Share on other sites

Οκ .δεν μου εχει συμβει ποτε να ολοκληρωθει η αναβαθμιση μεσω wifi ,on the air ,και 2-3 φορες που πηρα την ειδοποιηση ηταν παντα μεσω pc c

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε ανδρέα, αμα το ήξερα οτι θέλει ξεκλείδωμα το bootloader δεν θα το έκανα :(

 

Τώρα μπορώ να το φλασάρω με μια .45 Rom που εχω βρεί ή επειδή εχει μπεί .55 δεν φλασάρετε χωρίς να ξεκλειδωθεί το bootloader?

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε ανδρέα, αμα το ήξερα οτι θέλει ξεκλείδωμα το bootloader δεν θα το έκανα :(

 

Τώρα μπορώ να το φλασάρω με μια .45 Rom που εχω βρεί ή επειδή εχει μπεί .55 δεν φλασάρετε χωρίς να ξεκλειδωθεί το bootloader?

 

Δεν θέλει ξεκλείδωμα.Ο Ανδρέας γράφει για locked bootloader.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε ανδρέα, αμα το ήξερα οτι θέλει ξεκλείδωμα το bootloader δεν θα το έκανα :(

 

Τώρα μπορώ να το φλασάρω με μια .45 Rom που εχω βρεί ή επειδή εχει μπεί .55 δεν φλασάρετε χωρίς να ξεκλειδωθεί το bootloader?

 

Δε χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader. Αν κοιτάξεις καλύτερα στο τελευταίο post του Ανδρέα θα δεις ότι αναφέρει Locked Bootloader και όχι unlocked. Έτσι ρούταρα κι εγώ, είναι εύκολο, μην το φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια ..δεν υπαρχει κανενας λογος να βγει η εργοστασιακη μεμβρανη ,ουτε θα βοηθησει σε κατι ,αντιθετως κατα την προσπαθεια να την αφαιρεσει κανεις το πιθανοτερο ειναι οτι θα γρατζουνησει την οθονη ,

Σχετικα με τα πληκτρα αφης ...ειναι θεμα συνηθειας ,1-2 μερες Το πολυ ..! εντελει πολυ βολικο και γρηγορο ,

 

Τα πλήκτρα όντως τα συνήθισα με τον καιρό ..

Αλλά γιατί λες οτι δεν υπάρχει λόγος να βγεί ο screen protector??

Συγκριτικά με αλλα κινητά της κατηγορίας του η αφή της οθόνης χάνει λιγο λόγω της μεμβράνης .επιμένω οτι είναι κακής ποιότητας..πριν απο το sony xperia s είχα iphone 4s με belkin screen protector και τα δάχτυλα γλιστρούσαν πολύ ωραία και ομαλά και μου φάνηκε η διαφορά.. δεν λέω ότι φταίει το κινητό !! αλλα η μεμβράνη .

Link to comment
Share on other sites

χανει απο την μεμβρανη σε ποιοτητα απεικονισης κλπ? χρωματα και ετσι?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

χανει απο την μεμβρανη σε ποιοτητα απεικονισης κλπ? χρωματα και ετσι?

 

Νομίζω είναι αρκετά διάφανη δεν εχω παρατηρήσει κάτι στα χρώματα κτλ. Η ποιότητα αφής είναι που με χαλάει ..το δάχτυλο εχει αρκετη τριβή πανω στην οθόνη και δεν γλιστραει ομαλά ..Και τώρα μιλάω για ιδανικές συνθήκες μέσα στο σπιτι με πλυμένα χέρια κτλ.. Ίσως έτυχε σε μένα η κακής ποιότητας μεμβράνη ..Τι να πω..Δεν είναι το πρώτο κινητό με μεμβράνη που πιάνω ..και σε όποιον το έχω δώσει να το παίξει ..μετα απο 5 λεπτά μου λένε οτι δεν γλιστράει ωραία το δάχτυλο.Θέλω να ακούσω 5 - 6 γνώμες και μετά θα την αντικαταστήσω με αλλη..στο xda διάβασα λίγα ποστ και οι περισσοτεροι την είχαν βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αρκετά διάφανη δεν εχω παρατηρήσει κάτι στα χρώματα κτλ. Η ποιότητα αφής είναι που με χαλάει ..το δάχτυλο εχει αρκετη τριβή πανω στην οθόνη και δεν γλιστραει ομαλά ..Και τώρα μιλάω για ιδανικές συνθήκες μέσα στο σπιτι με πλυμένα χέρια κτλ.. Ίσως έτυχε σε μένα η κακής ποιότητας μεμβράνη ..Τι να πω..Δεν είναι το πρώτο κινητό με μεμβράνη που πιάνω ..και σε όποιον το έχω δώσει να το παίξει ..μετα απο 5 λεπτά μου λένε οτι δεν γλιστράει ωραία το δάχτυλο.Θέλω να ακούσω 5 - 6 γνώμες και μετά θα την αντικαταστήσω με αλλη..στο xda διάβασα λίγα ποστ και οι περισσοτεροι την είχαν βγάλει.

 

και εγώ δυστιχώς το ίδιο,δεν ρολλάρει ομαλά ρε γαμότο το δάκτυλο,πολλές φορές "βρίσκει"

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δεν με ενοχλει καθολου στην αφη, δεν την ειχα παρατηρησει μεχρι που το διαβασα εδω. Θα την αφησω για την ωρα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ηξερα καν οτι ειχε ζελατινα προστασιας απο το εργοστασιο οταν το πηρα και ετσι εβαλα (και) αυτην που ειχε μεσα η συσκευασια αλλα τετοια προβληματα που αναφερεται δεν εχω συναντησει.μια χαρα ρολαρει πανω το δικο μου δαχτυλο.

 

Και μια που ειπαμε για ζελατινες να ρωτησω κατι.αυτη που ειχε μεσα εχει ενα κοψιμο\κενο πανω αριστερα εκει που ειναι οι αισθητηρες.κατι αλλες ομως που παραγγειλα απο Αγγλια εχουν κενο ΜΟΝΟ στην θεση του ακουστικου στην μερια των αισθητηρων οχι,λετε να μην κανει να μπει ζελατινα πανω στους αισθητηρες η απλα λεω βλακειες??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μεχρι σημερα το πρωι ολα πηγαιναν ρολοι με τον κινητο μου.Σημερα οταν πηγα να το ανοιξω ανοιξε εβγαλε το logo της σονυ και μετα του xperia και εχει μεινει εκει.Τι κανω?Sony xperia s χωρις root 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. :):)

Πάντως σχετικά με την οθόνη που συζητάμε, κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι η απόκριση της οθόνης είναι χαμηλότερη από παλαιότερα κινητά μου (Htc Evo, Htc HD2).. Πολλές φορές νιώθω κι εγώ το δάχτυλο να "κολλάει" πάνω στο προστατευτικό που έχω βάλει πάνω.. Ή όταν θέλω να μην κλείσει να πρέπει να πατήσω πιο δυνατά πάνω της, αντί απλά να την ακουμπήσω.. Ίσως να μην είναι καλής ποιότητας το προστατευτικό.. Ποιος ξέρει.. Αλλά και γενικά από άλλα SE που είχα, πάντα η οθόνη δεν ήταν το πιο γρήγορο πράγμα, ειδικά σε σύγκριση με τα Htc.. Αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.. Πλέον την έχω συνηθίσει, και έχω μάθει να τη χειρίζομαι ανάλογα.. :happy:

 

ikaros69, δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει αυτό που λες..Να μη βρίσκω καν το δίκτυο.. Σίγουρα πάντως μου συμβαίνει να έχω λιγότερες γραμμές σήμα σε σχέση με κινητά φίλων μου..:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...