Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε πιθανώς δεν θα το χρειαστεις πολυ αλλα όταν το χρειαστεις θα λες ευτυχώς που το πήρες με 3G!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο μειονέκτημα του tethering ειναι ότι σε 2 ωρες θα έχεις τελειώσει τη μπαταρία του κινητού σου.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του tethering ειναι ότι σε 2 ωρες θα έχεις τελειώσει τη μπαταρία του κινητού σου.

Καλημέρα ,φίλε μου είναι υπερβολή αυτο που λες ,είμαι με tethering απ το desire hd στο iPad και πλήρως φορτισμένο 100% δλδ και με βαριά χρήση στης 2 ώρες ποτέ δεν έχει πέσει κάτω από 55 με 60%,εντάξει ναι έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση με το tether αλά όχι και σε 2 ώρες από 100 να γράφει 5 η 0 που γράφεις εσύ.

Παιδιά να προσέχουμε τι γράφουμε ,καλό είναι αν δεν είμαστε σίγουρη 100% καλύτερα να μην απαντάμε και παρά πληροφορούμε τον κόσμο άθελα μας .

Παιδιά το tethering είναι μια λύση καθαρά για αυτούς που δεν χρειάζονται Internet όλη την ώρα και θέλουν να δουν κάτι περιστασιακά όταν βρίσκονται ένα κινήσει .

Για κάποιον που θέλει να είναι σερί στο Internet η 3g έκδοση θα τους καλύψει καλύτερα .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω με htc hd2 σε 2 ωρες μου έχει πέσει 80% η μπαταρία. Όλα τα κινητά ίδια ειναι και έχουν την ίδια μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω με htc hd2 σε 2 ωρες μου έχει πέσει 80% η μπαταρία. Όλα τα κινητά ίδια ειναι και έχουν την ίδια μπαταρία?

Μην ξεχνάς και την διαφορά σήματος από περιοχή σε περιοχή.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Τότε να ρωτήσω....Αξίζει να έχεις gps στο ipad???

Για μένα χωρίς gps είναι μισό. :(

Εγώ έχω εγκαταστήσει το Navigon, πούλησα την αυτόνομη συσκευή gps που είχα και τώρα πλέον έχω, μέσω του iPad3, ένα θαυμάσιο και μεγάλης οθόνης gps. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από την χρήση.Εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να βάλω το ipad στο αυτκίνητο για GPS. Επίσης tethering έχω κάνει 1-2 φορές στα 2,5 χρόνια για να δω πως γίνεται. Βέβαια κάνω πολύ μικρή κατανάλωση κινητής τηλεφωνίας γενικά (καρτοκινητό 5€ τον μήνα κ έτσι).

 

Κάποιος που τα 50-80€ κινητό τον μήνα του φαίνονται οκ δεν είναι τίποτα να αφιερώσει 10-20€ από αυτά για data plan για το ipad. Όλα εξαρτώνται από την χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με 10Ε από Cosmote έχω 2GB, παίρνω το Ipad παντού και εκτός αν υπάρχει wifi το 3G είναι πάντα ανοιχτό. Τα 2GB είναι υπεραρκετά αν δεν βλέπεις βιντεάκια συνέχεια, κατεβάζεις μουσική κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω μερικές εντυπώσεις μου για το new ipad προερχόμενος από το ipad 1.

 

Πρώτα από όλα πήρα το λευκό, ενώ το 1 ήταν μαύρο. Φοβόμουν μήπως δεν μου αρέσει αλλά κανένα πρόβλημα.

Με απλή χρήση που κάνω, ελαφρά παιχνιδάκια, browsing και comics δεν ζεσταίνεται καθόλου. Έχω βάλει και ένα πίσω διάφανο καπάκι belkin βέβαια για να μην γρατσουνιστεί. Η μπαταρία στην αρχή μου φάνηκε ότι έπεφτε γρήγορα. Αλλά απλά είχα ξεσυνηθήσει. Μια χαρά κρατάει.

Η (πολυσηζητημένη) οθόνη. Στην αρχή δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Δηλαδή αν κοίταζες από κοντά τα εικονίδια το καταλάβαίνεις αλλά δεν είδα κάτι στην πράξη. Μέχρι που κατέβασα και πήγα να διαβάσω το byteme digital, το οποίο δυστυχώς είναι prerendered σε πιο χαμηλή ανάλυση. Ε, εκεί μου κακοφάνηκε ενώ δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ στο 1. Πιστεύω πως αν πάω να χρησιμοποιήσω πλεόν ένα ipad 1 ή 2 θα μου κακοφάνει αμέσως.

 

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως στην χαμηλότερη ρύθμιση της φωτεινότητας είναι πολύ σκοτεινό. Μιλάω πάντα για χρήση σε σκοτεινό δωμάτιο. Με το 1 που είχα, όταν διάβαζα στο κρεβάτι με κλειστό το φως και την ένταση τερμα κάτω ήταν μια χαρά, τώρα με το new πρέπει να την ανεβάσω 1-2 κλικ. Και πάλι ίσως να έχει κάποιες αποχρώσεις όπως αναφέρονται στα διάφορα φόρουμ, ίσως... Αν ανεβάσω 1-2 κλικ ακόμα εξαφανίζονται. Όλα αυτά μιλάμε για πριν φτάσουμε στο 1/4 της φωτεινότητας. Στο τέρμα φωτεινό δεν πιστεύω πως θα έχει κάποια διαφορά απο το 1.

 

Το wifi μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Η επιπλέον ram πάρα πολύ σημαντική. Ως τώρα στο safari δεν μου έχει κάνει reload καποιο tab αν και ανοίγω αρκετά. Επίσης η εναλλαγή μεταξύ των εφαρμογών με gestures είναι απόλαυση σε σχέση με το 1. Για το 2 δεν έχω άποψη.

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..αγορασα απο μια φίλη το ipad 3 που ειχε παρει πριν 1 μηνα.αυτη επειδη δεν ειχε ασχοληθει καθολου δεν ειχε δει τα προβληματα.οταν το ανοιξα ειδα οτι εχει εντονο bleeding και ψιλοκίτρινη οθόνη..ακομα οταν το δουλεψω λιγο ζεστένεται ενοχλητικά .. χαλια ολα δηλαδη. ηταν αγορασμένο απο multirama.να το πάω σε service της apple?παιζει να μου δωσουν ανακατασκευασμένο για ενα ipad ενος μήνα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέγεται iPad 3... :lol::lol::lol: σκέτο iPad :)

Ούτε όνομα δεν του έδωσαν από την Apple... :(

 

Στην Ελλάδα διαθέσιμο από της 23 Μαρτίου.

Χαιρετω.

Να ρωτησω κατι κι εγω,που φαινεται οτι εχω χασει επεισοδια;Το 3,σε τι διαφερει απο το 2;Ποσο κανει,και αν κανει περισσοτερο απο το 2,αξιζει τα λεφτα του;

Το λεω,γιατι βρηκα κατι πολυ καλες τιμες στη Γερμανια για το 2,και νομιζα οτι αυτο ειναι το τελευταιο.

Να και το λινκ.http://www.idealo.de/preisvergleich/...-3g-apple.html

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Να ρωτησω κατι κι εγω,που φαινεται οτι εχω χασει επεισοδια;Το 3,σε τι διαφερει απο το 2;Ποσο κανει,και αν κανει περισσοτερο απο το 2,αξιζει τα λεφτα του;

Το λεω,γιατι βρηκα κατι πολυ καλες τιμες στη Γερμανια για το 2,και νομιζα οτι αυτο ειναι το τελευταιο.

Να και το λινκ.http://www.idealo.de/preisvergleich/...-3g-apple.html

 

Πολύ καλύτερη οθόνη (4 φορες τα Pixel του 2), καλυτερο επεξεργαστη με τετραπυρηνα γραφικα (χωρις μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις, εξυπηρετει κυριως τη retina οθονη) και 1GB ram που κανει τη διαφορα! επισης πολυ καλυτερα καμερα.

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Να ρωτησω κατι κι εγω,που φαινεται οτι εχω χασει επεισοδια;Το 3,σε τι διαφερει απο το 2;Ποσο κανει,και αν κανει περισσοτερο απο το 2,αξιζει τα λεφτα του;

Το λεω,γιατι βρηκα κατι πολυ καλες τιμες στη Γερμανια για το 2,και νομιζα οτι αυτο ειναι το τελευταιο.

Να και το λινκ.http://www.idealo.de/preisvergleich/...-3g-apple.html

Έχουμε και λέμε -

ipad 2 - RAM 512

New ipad - RAM 1024

ipad 2 - 1024x768 display resolution

New ipad - 2048x1536 retina display

ipad 2 - BATTERY 6944 mAh.

New ipad - BATTERY 11,666 mAh.

 

Η τιμή του είναι ίδια με του 2 όταν πρωτοκυκλοφόρησε.

Τώρα το 2 το βάλανε αν δεν κάνω λάθος 70-80 ευρώ κάτω.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

ΥΓ.Αυτο με το οτι δεν παιζει φλας,τι σημαινει πρακτικα;

(Εγω,αν παρω ενα,θα το εχω για να κατεβαζω σελιδες απο το Ιντερνετ,γιατι το λαπτοπ που πηρα,μιας και ειναι 17.3",ζυγιζει 3.5 Kg,πραγμα που δεν ειναι ο,τι καλυτερο για το ποδι μου,που με ποναει ποτε ποτε λογω ηλικιας.Αρα,θα μεινει στο σαλονι,και θα παρω ενα 10ιντσο τυπου iPad,ή το ιδιο το iPad,για να το πηγαινω εδω κι εκει. Ετσι κι αλλοιως,συνταξιουχος ειμαι,(κανονικος ομως,με 35 χρονια,οχι μαιμου), και ελευθερο χρονο,εχω).

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε -

ipad 2 - RAM 512

New ipad - RAM 1024

ipad 2 - 1024x768 display resolution

New ipad - 2048x1536 retina display

ipad 2 - BATTERY 6944 mAh.

New ipad - BATTERY 11,666 mAh.

 

Η τιμή του είναι ίδια με του 2 όταν πρωτοκυκλοφόρησε.

Τώρα το 2 το βάλανε αν δεν κάνω λάθος 70-80 ευρώ κάτω.

 

να σημειωθει οτι η μεγαλυτερη μπαταρια δεν δινει και μεγαλυτερη αυτονομια απο το 2 καθως η retina θελει πολυ περισσοτερη ενεργεια για να δουλεψει οπως και η εξτρα ram! η αυτονομια των δυο συσκευων ειναι ιδια!

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Να ρωτησω κατι κι εγω,που φαινεται οτι εχω χασει επεισοδια;Το 3,σε τι διαφερει απο το 2;Ποσο κανει,και αν κανει περισσοτερο απο το 2,αξιζει τα λεφτα του;

Το λεω,γιατι βρηκα κατι πολυ καλες τιμες στη Γερμανια για το 2,και νομιζα οτι αυτο ειναι το τελευταιο.

Να και το λινκ.http://www.idealo.de/preisvergleich/...-3g-apple.html

Δεν έχουν σημαντικές διαφορές.Η οθόνη είναι σχεδόν ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη δεν είναι ίδια. Γενικώς αν τα έχεις (τα €) παίρνεις το 3 για να έχεις το τελευταίο και καλύτερο. Αν θες να κάνεις λίγο οικονομία με το ιπαδ 2 είσαι φουλ καλυμένος μια και είναι ένα εξαιρετικότατο μηχάνημα, πολύ πολύ δυνατό και πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε ανδροιδ...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Να ρωτησω κατι κι εγω,που φαινεται οτι εχω χασει επεισοδια;Το 3,σε τι διαφερει απο το 2;Ποσο κανει,και αν κανει περισσοτερο απο το 2,αξιζει τα λεφτα του;

Το λεω,γιατι βρηκα κατι πολυ καλες τιμες στη Γερμανια για το 2,και νομιζα οτι αυτο ειναι το τελευταιο.

Να και το λινκ.http://www.idealo.de/preisvergleich/...-3g-apple.html

 

Η οθόνη δεν είναι ίδια. Γενικώς αν τα έχεις (τα €) παίρνεις το 3 για να έχεις το τελευταίο και καλύτερο. Αν θες να κάνεις λίγο οικονομία με το ιπαδ 2 είσαι φουλ καλυμένος μια και είναι ένα εξαιρετικότατο μηχάνημα, πολύ πολύ δυνατό και πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε ανδροιδ...
Προσωπικά τα είδα δίπλα-δίπλα σε μαγαζί και δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποιό είναι το καινούριο...Είδα και παιχνίδια και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα είδα δίπλα-δίπλα σε μαγαζί και δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποιό είναι το καινούριο...Είδα και παιχνίδια και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά...

 

αν δεις εφαρμογες και παιχνιδια optimized για την αναλυση της retina, οι διαφορες ειναι τεραστιες! και σιγα σιγα θα γινουν optimized ολες οι εφαρμογες οπως εγινε και στο iphone απλα ειδικα τα παιχνιδια θελουν καποιο extra effort απο τους developers εκτος απο το resize των εικονων.

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα.ειμαι καινουρια κατοχος ipad και ομολογω πως εχω φρικαρει λιγακι γιατι δεν ξερω τπτ....προσπαθησα πχ. Να μπω στο online-filmer για να δω ταινια κ δεν μπορω..μπορει καποιος να βοηθησει?γενικα δλδ πως μπορω να δω ταινιες online? οσο για τα app γενικως πια ειναι ¨χρησιμα¨ να τα κατεβασω? σορρυ αν τυχον υπαρχουν καπου ολες οι ερωτησεις που εκανα αλλα ειλικρινα εχω ζαλιστει να διαβαζω κ να μην καταλαβαινω εδω κ μια ωρα.. :/ Edited by Nataaasa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα.ειμαι καινουρια κατοχος ipad και ομολογω πως εχω φρικαρει λιγακι γιατι δεν ξερω τπτ....προσπαθησα πχ. Να μπω στο online-filmer για να δω ταινια κ δεν μπορω..μπορει καποιος να βοηθησει?γενικα δλδ πως μπορω να δω ταινιες online? οσο για τα app γενικως πια ειναι ¨χρησιμα¨ να τα κατεβασω? σορρυ αν τυχον υπαρχουν καπου ολες οι ερωτησεις που εκανα αλλα ειλικρινα εχω ζαλιστει να διαβαζω κ να μην καταλαβαινω εδω κ μια ωρα.. :/

το ipad δεν υποστηριζει Flash και ετσι καποια sites βασισμενα σε flash δεν ειναι 100% λειτουργικα ... Οσο για το ποια apps για ipad ειναι "χρησιμα", αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο, εξαρταται τι ακριβως θελεις να κανεις εσυ με το ipad, μπορεις να κατεβασεις apps απο το appstore και να τα δοκιμασεις και να δεις ποια σου αρεσουν εσενα, υπαρχουν σχεδον 250.000 apps διαθεσιμα για ipad (πολλα απο αυτα ειναι δωρεαν και τα υπολοιπα εχουν χαμηλο κοστος) ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα είδα δίπλα-δίπλα σε μαγαζί και δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποιό είναι το καινούριο...Είδα και παιχνίδια και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά...

 

Συμφωνώ με την άποψη σου. Και εγώ όταν τα είδα δίπλα δίπλα στο μαγαζί δυσκολεύτηκα να αναγνωρίσω ποιο είναι ποιο. Αλλά στην πράξη έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...