Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σε δίλλημα να το πάρω σε wifi + 3G στα 16 γιγα η μόνο wifi? με τα 16 gb θα είμαι οκ ; Δεν έχω σκοπο να του περάσω παιχνίδια η ταινίες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι σε δίλλημα να το πάρω σε wifi + 3G στα 16 γιγα η μόνο wifi? με τα 16 gb θα είμαι οκ ; Δεν έχω σκοπο να του περάσω παιχνίδια η ταινίες.

 

τα 16g είναι πάρα πολύ ακριβά διότι είναι πολύ λίγα, ειδικά για μια συσκευή χωρίς δυνατότητα επέκτασης μνήμης με εξωτερικές κάρτες. θα σου έλεγα κατ' ελάχιστο 32gb αν είσαι 100% βέβαιος ότι δεν θα θελήσεις να βάλεις ταινίες στην πορεία.

 

όσον αφορά το 3g, το iphone (ίσως και άλλα κινητά) έχει την δυνατότητα (ios 5.0+) να μετατρέπεται σε wifi hotspot οπότε αν διαθέτεις iphone και κάποιες στοιχειώδεις γνωσεις μπορείς να δίνεις internet στο ipad σου από το iphone σου εφόσον αυτό έχει σύνδεση με data πρόγραμμα (αν δηλαδή το iphone έχει προσβαση στο internet από cosmote, voda, wind κλπ)

 

κατ' ελάχιστο λοιπόν 32gb wifi, άποψή μου....

Link to comment
Share on other sites

τα 16g είναι πάρα πολύ ακριβά διότι είναι πολύ λίγα, ειδικά για μια συσκευή χωρίς δυνατότητα επέκτασης μνήμης με εξωτερικές κάρτες. θα σου έλεγα κατ' ελάχιστο 32gb αν είσαι 100% βέβαιος ότι δεν θα θελήσεις να βάλεις ταινίες στην πορεία.

 

όσον αφορά το 3g, το iphone (ίσως και άλλα κινητά) έχει την δυνατότητα (ios 5.0+) να μετατρέπεται σε wifi hotspot οπότε αν διαθέτεις iphone και κάποιες στοιχειώδεις γνωσεις μπορείς να δίνεις internet στο ipad σου από το iphone σου εφόσον αυτό έχει σύνδεση με data πρόγραμμα (αν δηλαδή το iphone έχει προσβαση στο internet από cosmote, voda, wind κλπ)

 

κατ' ελάχιστο λοιπόν 32gb wifi, άποψή μου....

 

Έχω το iPhone 4 δεν θα περνάω ταινίες δεν υπάρχει λόγος αν θέλω να δω ταινία θα την δω στην τηλεόραση στο iPad θα βλέπω μόνο τρέιλερ και βίντεο απο YouTube

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...το μηχανάκι κάνει restart?όπως τα android.και αν ναι πως???

Νίκο, κράτα πατημένο το power button και το home button.

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι τρόποι υπάρχουν να βλέπω ταινίες στο ipad μέσω του iPhone για να μην τις περνάω από τον υπολογιστή. Δεν είναι ´´σπασμένο ´´ κανένα από τα δύο απλά θέλω να αξιοποιώ την μνήμη του iPhone.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι τρόποι υπάρχουν να βλέπω ταινίες στο ipad μέσω του iPhone για να μην τις περνάω από τον υπολογιστή. Δεν είναι ´´σπασμένο ´´ κανένα από τα δύο απλά θέλω να αξιοποιώ την μνήμη του iPhone.

Όχι, αλλά μπορείς να πάρεις το Seagate GoFlex Wireless 500GB και να βάλεις εκεί ό,τι αρχείο θέλεις και μετά να το παίζεις από εκεί σε μέχρι 5 συσκευές. Το έχω και δουλεύει καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά μπορείς να πάρεις το Seagate GoFlex Wireless 500GB και να βάλεις εκεί ό,τι αρχείο θέλεις και μετά να το παίζεις από εκεί σε μέχρι 5 συσκευές. Το έχω και δουλεύει καλά.

 

Εχεις λινγκ για τον δισκο???που θα τον βρω στην ελλαδα???

 

Sent from my GT-N7000

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λινγκ για τον δισκο???που θα τον βρω στην ελλαδα???

 

Sent from my GT-N7000

http://www.plaisio.gr/Computers/storage-media/hard-disk-external/Seagate-GoFlex-Satellite-Mobile-Wireless-Storage-500GB-STBF500200.htm

Για ποιο οικονομικά μόνο απ το ebay .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα το Σάββατο το new iPad από το Mediterranean Cosmos με 3ετή εγγύηση public (90€ έξτρα). Ευτυχώς δηλαδή γιατί με το που το άνοιξα εκτός από την εντυπωσιακή του εμφάνιση (είναι εξαιρετικό) παρατήρησα στην οθόνη σε ένα σημείο της κάτι μεταξύ σκόνης/τρίχας/καμμένα πίξελ σε σχήμα μισοφέγγαρου... Εντάξει πρέπει να είσαι πολύ παρατηρητικός για να το δεις, αλλά δε παύει να είναι ελάττωμα... Δεν έδωσα 700τόσα ευρώ για να μην έχω το τέλειο εργαλείο, την τέλεια ρετινα οθόνη που διαφημίζουν. Σήμερα το πρωί ενημέρωσα το public (μένω Γιαννιτσά), θα στείλουν κούριερ και θα γίνει αντικατάσταση με νέο. Το θέμα είναι ότι πρέπει πρώτα να το παραλάβουν και μετά από 1-2 μέρες (στην καλύτερη και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα) θα στείλουν νέο. Θα ενημερώσω για τυχόν εξέλιξη στο θέμα.

 

Επίσης μαζί με το new iPad αγόρασα και μια θήκη Puro zeta cover που υποτίθεται ότι κάνει και για το νέο iPad (έτσι τουλάχιστον γράφει το αυτοκολλητάκι που κόλλησαν...)... Δυστυχώς όμως κάνει μόνο για κάλυμμα και όχι για να κλειδώνει αυτόματα με τα μαγνητάκια όπως ισχυρίζεται. Όπως διαβάζω και σε άλλα φόρουμς μάλλον είναι γενικότερο το θέμα με τις θήκες και πρέπει να το προσέξετε αυτό όσοι θέλετε να αγοράσετε. Τσεκάρετε πρώτα αν ταιριάζει και δεν εννοώ αν «χωράει» αλλά αν κλειδώνει αυτόματα όταν κλείνει η θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ζεσταινεται.

Επισης περιμενω πως κ πως να γινουν οι εφαρμογες optimized για τη νεα αναλυση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

τα 16g είναι πάρα πολύ ακριβά διότι είναι πολύ λίγα, ειδικά για μια συσκευή χωρίς δυνατότητα επέκτασης μνήμης με εξωτερικές κάρτες. θα σου έλεγα κατ' ελάχιστο 32gb αν είσαι 100% βέβαιος ότι δεν θα θελήσεις να βάλεις ταινίες στην πορεία.

 

όσον αφορά το 3g, το iphone (ίσως και άλλα κινητά) έχει την δυνατότητα (ios 5.0+) να μετατρέπεται σε wifi hotspot οπότε αν διαθέτεις iphone και κάποιες στοιχειώδεις γνωσεις μπορείς να δίνεις internet στο ipad σου από το iphone σου εφόσον αυτό έχει σύνδεση με data πρόγραμμα (αν δηλαδή το iphone έχει προσβαση στο internet από cosmote, voda, wind κλπ)

 

κατ' ελάχιστο λοιπόν 32gb wifi, άποψή μου....

 

Φίλε μου, μιας κι εγώ είμαι μεταξύ 32 GB wifi ή wifi+3G, δουλεύει καλά το hotspot από iPhone ή σέρνεται? Κάνεις δηλαδή δουλειά? Μπας και γλυτώσω τα 120 Ε! :p

 

Τhanx! :)

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε λοιπόν να βλέπετε κι εσείς flash στο iPad αρκεί να κατεβάσετε τον browser Puffin.Όταν συνδέεστε σε ένα site που έχει flash, ο Puffin το εντοπίζει και συνδέεται με τους servers της εταιρείας που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη και κυκλοφορία του. Οι servers αυτοί κατεβάζουν εκείνοι το αρχείο flash και στη συνέχεια το εμφανίζουν κανονικά στις σελίδες που επισκέπτεστε.
tsigasdm
Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη ερώτηση και συγγνώμη εαν έχει απαντηθεί στο παρελθόν αλλά δεν βρήκα τίποτα με μια γρήγορη ματια. Εαν πάρω απο Αμερική ποιό μοντέλο να πάρω προκειμένου να υποστηρίζει 4G Ελλάδας; Thnx
Link to comment
Share on other sites

3G + LTE

 

Επιπρόσθετα, το iPad υποστηρίζει τα νέα δίκτυα LTE της Αμερικής για ταχύτητες μέχρι 72Mbps. Για τον υπόλοιπο κόσμο η συσκευή διαθέτει dual-carrier HSDPA για ταχύτητες μέχρι 42Mbps. Επειδή τα δίκτυα LTE δεν είναι ευρέως διαδεδομένα θα κυκλοφορήσουν δύο εκδόσεις iPad στις ΗΠΑ. Και τα δύο μοντέλα, όμως, θα είναι συμβατά με τα δίκτυα 3G του υπόλοιπου πλανήτη.

tsigasdm
Link to comment
Share on other sites

3G + LTE

 

Επιπρόσθετα, το iPad υποστηρίζει τα νέα δίκτυα LTE της Αμερικής για ταχύτητες μέχρι 72Mbps. Για τον υπόλοιπο κόσμο η συσκευή διαθέτει dual-carrier HSDPA για ταχύτητες μέχρι 42Mbps. Επειδή τα δίκτυα LTE δεν είναι ευρέως διαδεδομένα θα κυκλοφορήσουν δύο εκδόσεις iPad στις ΗΠΑ. Και τα δύο μοντέλα, όμως, θα είναι συμβατά με τα δίκτυα 3G του υπόλοιπου πλανήτη.

tsigasdm
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν παίζει το hotspot μέσω Wind, Cosmote, Vodafone?

 

Στο εξωτερικό παίζει σίγουρα και πολύ καλά μάλιστα...

 

Αλλά έχουμε μια συζήτηση σε άλλο φόρουμ και τα παιδιά λένε ότι φαίνεται να ΜΗΝ παίζει με Vodafone και Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε λοιπόν να βλέπετε κι εσείς flash στο iPad αρκεί να κατεβάσετε τον browser Puffin.Όταν συνδέεστε σε ένα site που έχει flash, ο Puffin το εντοπίζει και συνδέεται με τους servers της εταιρείας που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη και κυκλοφορία του. Οι servers αυτοί κατεβάζουν εκείνοι το αρχείο flash και στη συνέχεια το εμφανίζουν κανονικά στις σελίδες που επισκέπτεστε.
Καλό θα είναι όμως να λέμε όλη την αλήθεια για τον puffin.Οτι τα βιντεάκια δεν τρέχουν σωστά.Εχουν μεγάλη καθυστέρηση στον ήχο σε σχέση με την εικόνα και λόγω lag δεν βλέπεις ουσιαστικά τίποτα.Το έχω δοκιμάσει σε αρκετά site
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειδα επεισοδια One Piece καμπανα στο full screen mode ενω στην κανονικη θεαση εχανε ο ηχος.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πούλησα το ipad 1 16gb wifi που είχα εδώ και 2 χρόνια και ετοιμάζομαι για την παραγγελία του νέου μου Ipad. Λέω για 32gb wifi, σε μαύρο γιατί το λευκό δεν μου κάνει. Λέω από πλαίσιο μια και είμαι Πάτρα...
Link to comment
Share on other sites

Απο κίτρινες οθόνες πως είστε όσοι το αποκτήσατε;

Το δικό μου μια ελαφριά κιτρινίλα φαίνεται να την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω, μια ελαφρια κιτρινιλα την εχω.

 

Βεβαια μετα την πρωτη εντυπωση δεν την βλεπω πια δεν εχω βαλει διπλα ομως ενα iPad2 για να συγκρινω.

 

Παιδια σε εμενα φαινεται πολυ πιο σβελτο σε σχεση με το 2 σε απλα πραγματακια οπως την εναλλαγη εφαρμογων με τα 4 δαχτυλα.

Επισης δεν ειχα βαλει την 5.1 στο 2 μου αλλα νομιζω οτι το νεο iPad μου κραταει ελαφρως πιο πολυ.

 

 

Υ.Γ. Μετα απο λιγη παρατηρηση με την νεα αναλυση και την κιτρινιλα η αναγνωση ειναι τοσο τελεια λες και διαβαζεις σε παπυρο :p

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει αυτή την περίοδο να έχω και το iPad 2 αλλά και το 3 αν τα βάλω δίπλα δίπλα η διαφορά ταχύτητας στην 5.1 είναι πολύ μπροστά υπέρ του iPad 2.

Bootάρει αισθητά πιό γρήγορα και κάνει τα πάντα ακαριαία.

Για μένα που έρχομαι απο το iPad 1, όταν έπιασα το 2 για πρώτη φορά στα χέρια μου πριν μερικές ημέρες έπαθα πλάκα.

Ύστερα αγόρασα το 3 και απλά ένιωθα οτι έχω ένα βελτιωμένο σε οθόνη αλλά με σημαντική καθυστέρηση iPad.

 

Σχετικά με την κιτρινίλα, όταν τα βάζω δίπλα δίπλα είναι σημαντική η διαφορά και πάλι εννοείται υπέρ του 2.

Κάπου διάβασα οτι φεύγει με τον καιρό και οτι είναι τέτοια η τεχνολογία συνεπώς δεν χρειάζεται ανυσηχία.

Ας ευχηθώ να είναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάλι ο πανικός με τις κίτρινες οθόνες.:ninja:

Το να συγκρίνεις δύο διαφορετικές συσκευές, ειδικά τη στιγμή που οι οθόνες τους δεν έχουν κανένα κοινό στοιχείο, δεν ωφελεί πουθενά.

Τώρα, αν υπάρχουν εμφανέστατες διαφορές στην οθόνη από iPad 3 σε iPad 3, αλλάζει το πράγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...