Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να μου πει καποιος τι χρειαζεται για να εγκαταστησω αυτο....Ευχαριστω

 

Χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένη την Cyanogen Mod custom rom, αλλά στο κινητό μας δεν παίζουν διάφορα με αυτή τη rom...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένη την Cyanogen Mod custom rom, αλλά στο κινητό μας δεν παίζουν διάφορα με αυτή τη rom...

 

οκ....σε ευχαριστω.....

καποια στιγμη καταφερα να βαλω τη 2.2.24 αλλα το κινητο μετα απο 10" κολλαγε και εκανε συνεχεια επανεκινηση,οχι με τον FXP kernel ομως...αμα δε το δοκιμασω δε θα ησυχασω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μηπως ξερετε ποιος ειναι ο ποιο καλος kernel για αυτη την rom(Xperia Neo ICS beta.zip)???μηπως ειναι αυτος(boot_ne_ics_beta-v1_rc2-lite-zram.img)???:confused:

 

Ναι αυτό το kernel έχω και εγώ μια χαρά είναι έχει κάνει καλή δουλειά ο Night-Elf.

Δοκίμασε και αυτούς άμα θες που κάνουν για ICS BETA ROM:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1521309

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1564408

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια klit!!!μηπως υπαρχει καποιος οδηγος πως να βαλω την rom ICS και τον kernel γιατι προσπαθησα να το κανω οπως τωρα με την 2.3.7 και απετηχα:wacko: ....να σε καλα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. υπαρχει καποιος πιο απλος τροπος για ξεκλειδωμα του bootloader? μετα το ξεκλειδωμα μπορουμε να το ξανακλειδωσουμε για να εχουμε παλι εγγυηση?
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ευκολότερος τρόπος για ξεκλείδωμα, είναι ο official

 

Μπορείς να ξανά κλειδώσεις και με τους 2 τρόπους, αλλά με τον official χάνεις τα DRM Keys

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ευκολότερος τρόπος για ξεκλείδωμα, είναι ο official

 

Μπορείς να ξανά κλειδώσεις και με τους 2 τρόπους, αλλά με τον official χάνεις τα DRM Keys

 

και που χρειαζονται αυτα? ειναι σημαντικα για μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σημαντικά, δε θα μπορείς να δουλέψεις όσα προγράμματα απαιτούν DRM Keys (πχ Track ID), δε θα μπορείς να παίξεις μουσική που θέλει DRM, και άλλα...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια klit!!!μηπως υπαρχει καποιος οδηγος πως να βαλω την rom ICS και τον kernel γιατι προσπαθησα να το κανω οπως τωρα με την 2.3.7 και απετηχα:wacko: ....να σε καλα!!

 

Δοκίμασε αυτήν εδώ έχει αναλυτικά οδηγίες πως να την περάσεις.

 

Καλησπερα. υπαρχει καποιος πιο απλος τροπος για ξεκλειδωμα του bootloader? μετα το ξεκλειδωμα μπορουμε να το ξανακλειδωσουμε για να εχουμε παλι εγγυηση?

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο ποστ του rioener που είναι αναλυτικότατος και όλα τα υπόλοιπα που εχου υπωθεί θα δεις ότι είναι εύκολο, και δε θα χάσεις και τίποτα ούτε εγγύηση ούτε DRM keys. ;)

 

Sorry για το διπλό ποστ ξεχάστηκα :O

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! σας εχω πρηξει το ξερω αλλα δυο ακομα(προς το παρων :p) μετα αν χρειαστουμε την εγγυηση τι κανουμε? υπαρχει ics καλη? η πρωτα περιμενουμε την επισημη και μετα ?
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς εγγύηση ξανα κλειδώνεις. Προς το παρόν όλες οι ICS έχουν θεματάκια, μια δε λειτουργεί fm, μια το hdmi, αλλά και πάλι είναι καλύτερες από τις stock.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

ε αν ειναι θα περασω μια ginger και αργοτερα ics! ευχαριστω rioener! ελπιζω να μην σε ρωτησω και αλλα οταν κανω το ξεκλειδωμα :p
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτήν εδώ έχει αναλυτικά οδηγίες πως να την περάσεις.

 

 

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο ποστ του rioener που είναι αναλυτικότατος και όλα τα υπόλοιπα που εχου υπωθεί θα δεις ότι είναι εύκολο, και δε θα χάσεις και τίποτα ούτε εγγύηση ούτε DRM keys. ;)

 

Sorry για το διπλό ποστ ξεχάστηκα :O

εαν το ξαναφλασαρω μεσω sony pc companion θα ξανακλειδωσει......οταν το εχω ξεκλειδωσει (bootloader) με το ''επισημο''τροπο///???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

εαν το ξαναφλασαρω μεσω sony pc companion θα ξανακλειδωσει......οταν το εχω ξεκλειδωσει (bootloader) με το ''επισημο''τροπο///???

 

Δεν το γνωρίζω αυτό φίλε μου διότι δεν έχω δοκιμάσει να να κάνω unlock με το επίσημο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

εαν το ξαναφλασαρω μεσω sony pc companion θα ξανακλειδωσει......οταν το εχω ξεκλειδωσει (bootloader) με το ''επισημο''τροπο///???

 

Δε θα ξανακλειδώσει, πιθανόν δε θα λειτουργήσει το pc companion, ή/και θα brickάρει το κινητό... Με τον επίσημο τρόπο ξεχνάς και τα επίσημα προγράμματα!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ξανακλειδώσει, πιθανόν δε θα λειτουργήσει το pc companion, ή/και θα brickάρει το κινητό... Με τον επίσημο τρόπο ξεχνάς και τα επίσημα προγράμματα!

ολιγον φιλολογικη ερωτηση...:rolleyes: εαν προσπαθησω να το ξεκλειδωσω με το τροπο που αναφερεται στο 1 νημα...θα πετυχει...??? (υπόψη υπενθυμιζω οτι το εχω ηδη ξεκλειδωσει με τον επισημο τροπο:X)..???:cool:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω φίλε μου, δεν το έχει δοκιμάσει κάποιος από τα παιδιά που συνομιλώ...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

klit!!!!!! εχω βαλει τον kernel και κατα αρχην αλλαξε το λογοτυπο της sony εβαλα και την rom ολα ενταξει αλλα το κινητο οταν το ανοιγω μετα το λογοτυπο ειναι μαυρη η οθονη και μαλλον μετα απο λιγο κλεινει και μου ξανα διχνει το λογοτυπο της sony !!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::(:(:ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Aν βοηθαει αυτο στο wipe dalvik cache μου εβγαλε (Ε.failed to find userdata)!!!!!! Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

klit!!!!!! εχω βαλει τον kernel και κατα αρχην αλλαξε το λογοτυπο της sony εβαλα και την rom ολα ενταξει αλλα το κινητο οταν το ανοιγω μετα το λογοτυπο ειναι μαυρη η οθονη και μαλλον μετα απο λιγο κλεινει και μου ξανα διχνει το λογοτυπο της sony !!!!!!!!!!!!!!!!!:blink::blink::blink::blink:ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

 

Πoιo kernel εβαλες? Δoκιμασε 2-3 φoρες την διδικασια δεν πιανει παντα με την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

klit!!!!!! εχω βαλει τον kernel και κατα αρχην αλλαξε το λογοτυπο της sony εβαλα και την rom ολα ενταξει αλλα το κινητο οταν το ανοιγω μετα το λογοτυπο ειναι μαυρη η οθονη και μαλλον μετα απο λιγο κλεινει και μου ξανα διχνει το λογοτυπο της sony !!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::(:(:ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Aν βοηθαει αυτο στο wipe dalvik cache μου εβγαλε (Ε.failed to find userdata)!!!!!!

 

Δεν έχει γίνει σωστά η διαδικασία, ή δεν είναι συμβατός ο kernel με τη rom. Δοκίμασε πάλι εγκατάσταση με full wipe, και αν δε δουλέψει δοκίμασε άλλον kernel.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω rioener αλαξα τον kernel και τωρα βαζω την rom σε λιγο θα εχω νεα!!!!μακαρι!!!

 

τιποτα rioener και με αυτον τον κερνελ boot_4.1.C.0.7_OC.zip ενω ανοιγει τιποτα ξανα κλεινει μετα απο λιγο κανει επανεκινιση!!!παιδια τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!παιδια μηπως γινεται να μου προτεινετε εναν kernel και μια rom για να ειμαι σιγουρος!!!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

τιποτα rioener και με αυτον τον κερνελ boot_4.1.C.0.7_OC.zip ενω ανοιγει τιποτα ξανα κλεινει μετα απο λιγο κανει επανεκινιση!!!παιδια τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!

 

Ποια rom θέλεις να περάσεις? Μας γράφεις τη διαδικασία που ακολουθείς για να την εγκαταστήσεις? Είναι πιθανόν η συγκεκριμένη rom να απαιτεί συγκεκριμένο baseband για να δουλέψει.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

εγινε ειναι η ΚΑ12_ice_cream_sony_neo.zip την περασα στιν ριζα της sd καρτας μαζι με το Patch για το neo v!!!! !παρολα αυτα υπαρχει καποια δοκιμασμενη ενωση rom kernen για να περασω καποια αλλα ισως???????????:(παιδια περναω αυτον τον κερνελ boot_ne_ics_beta-v1_rc2-lite.img και αυτην την rom KA13_Ice_Cream_Sony_Neo.zip και αυτο το patch KA13_Neo_V_Patch.zip!!θα σας ενημερωσω για οτι νεοτερο!!!!!!!!!!τιποτα παιδια παλι επανεκινησεις κανει!!!!!!!!!!!!!!!τι να κανω???:(:(:( εσβησα την ice cream και παω να ξανα περασω την 2.3.7 με τον αλλον kernel που ειχα και οταν μπαινω στο τηλ και παταω ελληνικα ολα νταξει .οταν κλεινω το τηλ και το ξανα ανοιγω μου ξανα βγαζει τα ιδια απ την αρχη !!!επισης απο τα wipe στο cmw οταν κανω wipe daflik απο το advance μου λεει οτι ο userdata δεν υπαρχει ειναι το μονο wipe που δεν γινεται!!!!τι να κανω???:cold::sick: Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...