Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά πλάκα κάνετε η κάμερα του P είναι μια χαρά ακόμα και την νύχτα είναι αξιοπρεπείς οι φωτογραφίες και το κινητό επίσης πετάει το μόνο θέμα είναι η μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά πλάκα κάνετε η κάμερα του P είναι μια χαρά ακόμα και την νύχτα είναι αξιοπρεπείς οι φωτογραφίες και το κινητό επίσης πετάει το μόνο θέμα είναι η μπαταρία του.

 

Μα γιατί το λες αυτό για τη μπαταρία;!

Προχθές με 3 ώρες συνεχούς λειτουργίας χωρίς να το αφήσω από τα χέρια μου με άφησε:p

Μιλάμε για 3g ανοιχτό με μέτριο σήμα,συγχρονισμος ανοιχτός,tapatalk συνέχεια,facebook,κλήσεις,κατέβασμα wallpapers,chrome,dolphin,runtastic για μια ωρα με gps άντε κ κανα μήνυμα!

4 ώρες παρα κάτι ανοιχτή οθόνη!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς περίεργη συμπεριφορά της μπαταρίας ως προς την αποφόρτιση;

 

Εξηγούμαι. Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο κάθε μέρα σχεδόν κατά τον ίδιο τρόπο. Έχω μονίμως ανοιχτά τα δεδομένα με ενεργή εξοικονόμηση ενέργειας, το βάζω σε κατάσταση πτήσης το βράδυ, μιλάω πάνω-κάτω ίδια ώρα κάθε μέρα και η μπαταρία μου κρατάει 1.5 - 2 μέρες. Υπάρχουν όμως μέρες που η μπαταρία ξαφνικά τρελαίνεται και εκεί που είναι πχ στο 30% αρχίζει να πέφτει με απίστευτο ρυθμό ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ. Μια φορά μάλιστα μου έσβησε εντελώς ενώ η μπαταρία ήταν στο 17%!

 

Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν πιστεύω ότι οφείλεται σε κάποιο πρόγραμμα αφού όποτε μου έχει συμβεί δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο app πέρα από τα 2-3 συνηθισμένα μου. Επίσης φορτίζω πάντα την μπαταρία κατά τον ίδιο τρόπο. Στην πρίζα κάθε δεύτερο βράδυ και το πρωί αφού κάνω μια επανεκκίνηση μου δείχνει τη φόρτιση στο 98% και το αφήνω μέχρι να πάει 100% και να λέει "Πλήρης" στις ρυθμίσεις.

 

Συμβαίνει σε κάποιον τίποτα παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς περίεργη συμπεριφορά της μπαταρίας ως προς την αποφόρτιση;

 

Εξηγούμαι. Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο κάθε μέρα σχεδόν κατά τον ίδιο τρόπο. Έχω μονίμως ανοιχτά τα δεδομένα με ενεργή εξοικονόμηση ενέργειας, το βάζω σε κατάσταση πτήσης το βράδυ, μιλάω πάνω-κάτω ίδια ώρα κάθε μέρα και η μπαταρία μου κρατάει 1.5 - 2 μέρες. Υπάρχουν όμως μέρες που η μπαταρία ξαφνικά τρελαίνεται και εκεί που είναι πχ στο 30% αρχίζει να πέφτει με απίστευτο ρυθμό ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ. Μια φορά μάλιστα μου έσβησε εντελώς ενώ η μπαταρία ήταν στο 17%!

 

Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν πιστεύω ότι οφείλεται σε κάποιο πρόγραμμα αφού όποτε μου έχει συμβεί δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο app πέρα από τα 2-3 συνηθισμένα μου. Επίσης φορτίζω πάντα την μπαταρία κατά τον ίδιο τρόπο. Στην πρίζα κάθε δεύτερο βράδυ και το πρωί αφού κάνω μια επανεκκίνηση μου δείχνει τη φόρτιση στο 98% και το αφήνω μέχρι να πάει 100% και να λέει "Πλήρης" στις ρυθμίσεις.

 

Συμβαίνει σε κάποιον τίποτα παρόμοιο;

 

όχι ακριβώς σε τέτοιο βαθμό αλλά παρόμοια συμπεριφορά έχει κάποιες φορές δεν φορτίζει πλήρως και πρέπει να κάνω restart και να βαλω φορτιστή πάλι καποιες φορές κατεβαίνει πολυ γριγορα(συνιθος αν ειναι κατο από 10) και μερικές φορές είναι οκ) δεν το προκαλεί κάποια εφαρμογή πάντως εχω βάλει και wakelock monitor και consuption mo monitor τπτ ουτε calibrate βοήθησε το πρόβλημα είμαι η του kernel η στο hardware το ίδιο ακριβώς εκανε στο neo v αλλαγη μπαταρίας δεν βοήθησε ουτε αλλαγή kernel και rom ακόμη και baseband κατέβηκα τπτ....

 

στο neo v στο άκυρο το παρουσίασε μετα απο κανα χρόνο στο xperia p πολύ ποιο γρήγορα μετά από καμιά βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε calibrate/drain αν θέλετε να μάθετε γιατί διαβάστε το παρακάτω quote. Για κάποιον λόγο στα xperia μόλις πάει 100% η μπαταρία φορτίζει ακόμη, οπότε πρέπει να το αφήσετε κάποια λεπτά παραπάνω και αν δείτε στα settings ενώ λέει 100% charging θα πάει 100% charged, τότε αφαιρούμε το καλώδιο φόρτισης.

 

DO NOT DRAIN THE BATTERY COMPLETELY, EVER!

DO NOT CALIBRATE THE BATTERY, EVER!!

not sure where you got your info from but lithium batteries of any make degrade once they go below 20%, and very rapidly.

 

if you want to prolong the life of the battery, best bet is to never let it get below 30% i personally just stick the phone on the charger as soon as it is not in use.

 

Further more, calibration is very bad for Lithium Ion, LiFePo4, LiMnNi, LiNiMnCo Cells. pretty much what this does is drain your batteries then recharges them.

 

**** Both Draining battery method and Calibration are for NiCd or NiMH cells ONLY!!!! ****

 

anyone else that tells you different is wrong!!!

 

further more, you cant even discharge a cell battery because of the protective circute in them that stops voltage from draining at ranges from 2.2 - 2.9v

the only thing you'll accomplish is, rapidly reducing the batteries life span and mAh.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε calibrate/drain αν θέλετε να μάθετε γιατί διαβάστε το παρακάτω quote. Για κάποιον λόγο στα xperia μόλις πάει 100% η μπαταρία φορτίζει ακόμη, οπότε πρέπει να το αφήσετε κάποια λεπτά παραπάνω και αν δείτε στα settings ενώ λέει 100% charging θα πάει 100% charged, τότε αφαιρούμε το καλώδιο φόρτισης.

 

με το xperia p λίγο δύσκολο να μυν το αφήσεις να μην πάει 0% και να κλείσει συνήθως με αφήνει στο δρόμο....... (άρε που είναι το neo v κρατούσε 2 μέρες χαλαρά overclocked μάλιστα)

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε calibrate/drain αν θέλετε να μάθετε γιατί διαβάστε το παρακάτω quote. Για κάποιον λόγο στα xperia μόλις πάει 100% η μπαταρία φορτίζει ακόμη, οπότε πρέπει να το αφήσετε κάποια λεπτά παραπάνω και αν δείτε στα settings ενώ λέει 100% charging θα πάει 100% charged, τότε αφαιρούμε το καλώδιο φόρτισης.

 

Thanks για τις πληροφορίες. Θα μπορούσαμε να έχουμε την πηγή ή έστω την ιδιότητα αυτού που τα γράφει;

 

Όχι ότι τα αμφισβητώ απλά τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ smartphones πάντα φροντίζω τουλάχιστον μια φορά το μήνα να τα αποφορτίζω πλήρως ώστε να δουλεύουν όλα τα cells της μπαταρίας και ποτέ ως τώρα δεν είχα πρόβλημα απώλειας απόδοσης μπαταρίας.

 

Ωστόσο εάν αυτό δεν είναι σωστό θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μου εβγαλε στο pc companion (για πλακα το τσεκαρα) οτι εχουμε καινουργια εκδοση 6.2.A.0.400 jely bean ειναι.........

 

δεν έκανα update βεβαία γιατι είμαι με locked bootloader και θα χάσω και root και δεν έχουν κάνει ούτε toogles για status bar (δικά του μουφα είναι και μι παραμετροποιησημα) με λίγα λόγια περιμένω κάνα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφορίες. Θα μπορούσαμε να έχουμε την πηγή ή έστω την ιδιότητα αυτού που τα γράφει;

 

Όχι ότι τα αμφισβητώ απλά τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ smartphones πάντα φροντίζω τουλάχιστον μια φορά το μήνα να τα αποφορτίζω πλήρως ώστε να δουλεύουν όλα τα cells της μπαταρίας και ποτέ ως τώρα δεν είχα πρόβλημα απώλειας απόδοσης μπαταρίας.

 

Ωστόσο εάν αυτό δεν είναι σωστό θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα σχετικά.

 

Ναι το διάβασα από έναν μηχανικό στο OCN:

http://www.overclock.net/t/1377842/why-is-my-galaxy-s2-battery-so-poor/10#post_19663820

 

Και μιλάει και για την αποφόρτιση μια φορά τον μήνα:

http://www.overclock.net/t/1377842/why-is-my-galaxy-s2-battery-so-poor/10#post_19679683

 

Εξάλλου αν θυμάμαι καλά στα manuals των smartphones δεν γράφει για αποφόρτιση κάθε τόσο π.χ

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

σε αρκετούς βλέπω έβγαλε την αναβάθμιση άντε να δούμε τι θα γίνει με το root σε κλειδωμένο bootloader και (για μένα πολύ σημαντικό) να κάνουν port τα toggles

αυτά τα toogles συγκεκριμένα

http://img692.imageshack.us/img692/8476/screenshot2013042417111.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε για κάντε τη!!!Δείτε τι bugs έχει κ πως ρολαρει κ πείτε μας να τη περάσουμε κ μεις:p:p

Κ για να προλάβω μια ψυχή εδώ μέσα:CLEAN INSTALL Κ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ:p:p:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

 

Πλάκα μας κάνεις;!!!Βάζεις πειρασμούς εσύ....

Είναι ελληνικό ftf;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις;!!!Βάζεις πειρασμούς εσύ....

Είναι ελληνικό ftf;

 

φυσικα και δεν ειναι ελληνικο.

 

τι θα πει ελληνικο;

 

κανω εγκατασταση!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κ για να προλάβω μια ψυχή εδώ μέσα:CLEAN INSTALL Κ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ:p:p:p

 

Clean install clean install clean install clean install!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την εκανα την αναβαθμιση αλλα μου κρατησε τις προηγουμενες εφαρμογες.

Η Sony μου ειπε οτι σωστα εγινε η εγκατασταση.

Εγινε και σε εσας ετσι?

Αν εκανα λαθος,πώς το αλλάζω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και επισημα τζελυμπινατος!!!!

 

Επίσης.......:D

Τα χρώματα φαίνονται πιο όμορφα ή είναι ιδέα μου από τη χαρά μου :)

Edited by rotsikas
Link to comment
Share on other sites

Clean install clean install clean install clean install!!!!

 

Χαχα σε πρόλαβα:p:p

Όσοι αναβαθμισατε κ κάνατε clean install οι φωτογραφίες κτλ σβήστηκαν;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Άντε για κάντε τη!!!Δείτε τι bugs έχει κ πως ρολαρει κ πείτε μας να τη περάσουμε κ μεις:p:p

Κ για να προλάβω μια ψυχή εδώ μέσα:CLEAN INSTALL Κ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ:p:p:p

 

Πώς κάνω CLEAN INSTALL ; (είναι το πρώτο μου android κινητό και δεν ξέρω ακόμα πολλά:) )

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνω CLEAN INSTALL ; (είναι το πρώτο μου android κινητό και δεν ξέρω ακόμα πολλά:) )

 

Θα σου βγαλει δυο επιλογες το seus. 1) να περασει η αναβαθμιση πανω απο την παλια. 2) να σβησει τα παλια δεδομενα και να περασει την καινουρια. Θα χασεις μηνυνατα, εφαρμογες και επαφες γιαυτο παρε μπακ απ. Φωτο και βιντεο απειραχτα λογικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα...

 

με βγαζει αυτο το μηνυμα All checkpoint reached

 

ξερεται τι μπορει να ειναι???

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...