Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά κατεβάζεις την HD ULTIMATE 3.0.2 απο εδώ -> Xperia Ultimate HD 3.0.2.zip - 302.03 MB

και την ZELLY CREAM 2.5 απο εδώ -> Zelly Cream v2.5.2 by gagan.u20.zip - 307.33 MB

Αφού την κατεβάσεις,την βάζεις στην κάρτα μνήμης σου (όπως είναι σε μορφή zip). Κάνεις επανεκκίνηση και μπαίνεις στο cwm. Από εκεί κάνεις τα εξής:

1.wipe data/factory reset

2.wipe cache partition

3.format /cache (από το μενού mounts & storage)

4.format /data (από το μενού mounts & storage)

5.format / system (από το μενού mounts & storage)

6.wipe Dalvik Cache (από το μενού advanced)

Αφού τα κάνεις αυτά διαλέγεις install zip from sdcard - choose zip from sdcard - και διαλέγεις την rom που κατέβασες (αναλόγως σε ποιο φάκελο την αντέγραψες) και θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. Εκεί που θα σου λέει launcher βάλε όποιον θέλεις. Δοκίμασε την zelly και αν δεις πως σου κάνει θέματα βάλε την HD που είναι σταθερότατη.Στην zelly παίζει να έχεις θέμα με την εφαρμογή μουσικής walkman. Εγώ να φανταστείς την απεγκατέστησα και έβαλα άλλον Player. Επίσης να ξέρεις πως δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις μόνος σου το cwm μιας και είναι προεγκατεστημένο και στις 2 αυτές Rom.

 

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ: ότι περιγραφής ποιο πάνω είναι γενικός κάνονας για όλες της εγκαταστάσεις room; Μπορείς να μου πεις τη κάνει η κάθε επιλογή στο cwm το 1...ως 6 που περιγράφεις και η άλλες που έχει το cwm. Όπως κατάλαβες δεν το πάω καλά με τα αγγλικά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά γιατί είμαι με lupus v5 & cm10 . Με την ultimate 3.0.2 είχα τον lupus v2 που είναι για ics νομίζω ότι είναι ο καλύτερος κερνελ .

Και εγώ cm10 είμαι. Ο lupus v5 είναι πιο καλός από τον fussion v5.2;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω viper πολύ ωραία αλλά επειδή χρησιμοποιώ GPS και αργεί ν μου βρει σήμα..μπορούμε να περάσουμε κάποιο tweak?είναι θέμα της Rom? Η του kernel?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω viper πολύ ωραία αλλά επειδή χρησιμοποιώ GPS και αργεί ν μου βρει σήμα..μπορούμε να περάσουμε κάποιο tweak?είναι θέμα της Rom? Η του kernel?

Μάλλον του Kernel εγώ με suave κλειδώνω σχεδόν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω viper πολύ ωραία αλλά επειδή χρησιμοποιώ GPS και αργεί ν μου βρει σήμα..μπορούμε να περάσουμε κάποιο tweak?είναι θέμα της Rom? Η του kernel?

 

Μάλλον του Kernel εγώ με suave κλειδώνω σχεδόν άμεσα.

 

Του kernel ειναι.Και εγω με Suave στο Neo V κλειδωνω πιο γρηγορα απο οτι στο Nexus με Franco Kernel.

Link to comment
Share on other sites

Του kernel ειναι.Και εγω με Suave στο Neo V κλειδωνω πιο γρηγορα απο οτι στο Nexus με Franco Kernel.

 

Για να αλλάξω τον kernel πρεπει να φλασαρω όλο το κινητο απο την αρχη; Ή απλα κάνω την διαδικασία με το fastboot ; Θα χάσω δεδομένα; Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω τον kernel πρεπει να φλασαρω όλο το κινητο απο την αρχη; Ή απλα κάνω την διαδικασία με το fastboot ; Θα χάσω δεδομένα; Ευχαριστω πολύ!

 

Για να βαλεις custom kernel π.χ. Suave πρεπει καταρχας να ξεκλειδωσεις τον bootloader σου.Ψαξε στο forum στους οδηγους για οδηγιες.Χανεις την εγγυηση σου αν το κανεις.Οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader τα χανεις ολα.Σε αλλαγη kernel δε χανεις απολυτως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ξεκλείδωτο bootloader εφοσον είμαι σε root και ROM Ultimate 3.0.2. Οπότε μια χαρά!:)

 

Οπα οπα.Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Το root με τον bootloader ειναι τελειως διαφορετικα πραματα.Custom rom βαζεις με root.Για custom kernel θελεις unlocked bootloader.Ψαξε τους οδηγους πριν κανεις οτιδηποτε.

 

Edit : Αντε επειδη ειμαι στις καλες μου σημερα.Κοιτα εδω για να το κανεις με τον official τροπο που ειναι και ο πιο ευκολος.Η αν νομιζεις οτι μπορεις να το κανεις κοιτα και εδω.

Edited by firekostas
Good mood
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου. Ειχα ακολουθησει ολους τους οδηγούς για ρουτ κτλ...Μπορω να τσεκαρω αν εχω bootloader κλειδωμένο;

 

Να ακολουθήσω αυτη την διαδικασία;;;|

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2070325

Edited by ^Fenom^
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ξεκλειδωσει εσυ το bootloader και το κινητο σου δεν το πηρες μεταχειρισμενο, τοτε ειναι σιγουρα κλειδωμενος
Link to comment
Share on other sites

Πατα στον dialer σου *#*#7378423#*#* και μετα κοιτα τι λεει στο Service info > Configuration > Rooting Status.Αν λεει Bootloader unlock allowed ''YES'' σημαινει οτι μπορεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader σου με τον official τροπο.Επισης κοιτα κατω απο την μπαταρια σου τι αριθμο γραφει.Αν γραφει μικροτερο απο 12W14 εισαι οκ να προχωρησεις με τους πανω οδηγους.Το 12 ειναι το ετος κατασκευης δλδ 2012 και το w14 ειναι η week,εβομαδα κατασκευης.Αν εχεις πχ 12W12 εισαι οκ ή 11W50 ας πουμε.Αν εχεις 12W26 δεν μπορεις και θα πρεπει να ακουλουθησεις τον οδηγο που εβαλες απο το XDA.Κοιτα και εδω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, πριν με τρελάνουν. Κάνω τη σύγκριση συσκευών στο site της vodafone, και βλέπω ότι τα U και J δεν έχουν bluetooth για μεταφορά δεδομένων. ΤΟ miro με -40ε έχει!

 

Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεις σημασία. Για οτιδήποτε αφορά τα χαρακτηριστικά των κινητών κοιτάς στην επίσημη σελίδα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, πριν με τρελάνουν. Κάνω τη σύγκριση συσκευών στο site της vodafone, και βλέπω ότι τα U και J δεν έχουν bluetooth για μεταφορά δεδομένων. ΤΟ miro με -40ε έχει!

 

Είναι δυνατόν;

 

Επίσης GSMarena , για χαρακτηρηστικά κλπ. http://goo.gl/we2pn

 

Ελληνικά site καταστημάτων = για πέταμα!

 

ΥΓ: μου στη σπάει και το άλλο: οι ατάκες που χρησιμοποιούν για να προωθήσουν υποδεέστερα μοντέλα. Π.χ. για ένα φθηνό android με χαμηλά χαρακτηριστικά γράφει στον κατάλογο του Πλαισίου "Με χιλιάδες εφαρμογές από το android market" :P Λες και τα άλλα δεν τις έχουν ..

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος το link NightElf Kernel 10.1 exp (πειραματικη)την full εκδοση ομως..δν μπορω να την βρω με τπτ!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να αλλάξει πρόσοψη βάζω φώτο από την εσωτερική μεριά που είναι το digitizer..

Πολύ προσοχή στο βγαλσιμο.

 

Επειδή έχω παραγγείλει να αλλάξω πρόσοψη, μπορείς να γράψεις λίγα πραγματάκια για την διαδικασία αφαίρεσης του digitizer;

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή έχω παραγγείλει να αλλάξω πρόσοψη, μπορείς να γράψεις λίγα πραγματάκια για την διαδικασία αφαίρεσης του digitizer;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει "όχι για μεταφορά δεδομένων" μήπως εννοεί για να "πάρει/δώσει" internet?

Γιατί δεν πιστεύω ότι δεν μεταφέρει αρχεία (εικόνες/μουσική)!!!!!!!!

 

Μια ερώτηση γιατί είμαι με το χέρι στην τσέπη:

 

U, J, Miro ή Sole? (το miro μου προέκειψε σήμερα λόγω της αμφιβολίας περι bluetooth)

 

Είμαι στο νήμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παραγγείλει να αλλάξω πρόσοψη, μπορείς να γράψεις λίγα πραγματάκια για την διαδικασία αφαίρεσης του digitizer;

 

 

 

Ναι μεν η διαδικασία είναι αυτή αλλά...αν προσέξεις στη φωτο που ειχα βάλει στο digitizer έχει ένα λαμακι,στο λαμακι αυτό εχει κάτι λαστιχακια(της μπροστινής κάμερας,του ακουστικού) που ειναι κολλημένα κ αριστερά δεξιά έχει τις τρύπες για τις βίδες.Ολο αυτό πρέπει να βγει με προσοχή κ να τοποθετηθεί στη νέα πρόσοψη,κολλάει αμέσως δεν έχει πρόβλημα.

Το επόμενο που θα προσέξεις είναι το digitizer,εγώ ήμουν τυχερός γιατί όταν το ξεκολλησα από τη πρόσοψη είχε μείνει η εργοστασιακή κόλλα κ απλά τη κουμπωσα!Αν δε μείνει η κόλλα θα χρειαστεί να βαλεις εσύ με πολύ προσοχή.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια καλή ερώτηση:

 

Στις πληροφορίες της μπαταρίας (*#*#7378423#*#*) τι τιμές σας γράφει..? Εμένα λέει:

 

Actual Batt(uAh): 1320000

Batt Health Status:

Good, no need to replace it.

 

Αυτό το "1320000" τι είναι? Τα mAh..? Δηλαδή από 1500 έχουν πέσει στα 1320..? Το κινητό το έχω πάντως από το Δεκέμβρη του 2011.

 

 

Το juice defender το χρησιμοποιείτε ακόμα; Εγώ που το χω ένα μισή χρόνο δεν έχω δει διάφορα :-P ίσα ίσα πιστεύω ότι τρώει κιόλας μπαταρία!

 

Κάτι συγχρονισμούς, κάτι GPS κτλ τα έχω κλειστά και τ ανοίγω οπότε χρειάζονται!

 

Τι κάνω να το βάλω;

Εγώ πιστεύω ότι δεν χρησιμεύει πουθενά...Εφόσον μπορείς και μόνος σου να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς 3G,wifi,data,gps, και να το βάζεις σε flight mode όποτε χρειάζεται δεν έχει να σου προσφέρει κάτι η συγκεκριμένη εφαρμογή...Ίσα-ίσα που επιβαρύνει και το κινητό εφόσον τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο.

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και βοήθεια! Θα τρελαθώ! Πριν λίγο έκανα ρούτ στο κινητάκι, και πάλι δε μου διαβάζει στικάκι... Μου διαβάζει πάλι αμέσως ποντίκι και πληκτρολόγιο, από κάτι usb controllers και helpers που κατέβασα και έτρεξα, μου λέει ότι το usb host είναι activated αλλά δεν έχει usb driver. Θέλει να βάλω driver? rom? Παίζει να φταίει το καλώδιο? Γτ στο ebay που κοιτούσα, το καλώδιο micro usb to female usb otg που πήρα, μου λέει ότι πρέπει να δουλεύει σε όλα τα smartphones και έκανε 77 λεπτάκια, έχει όμως και κάτι άλλα με 5 ευρά περίπου που λέει ειδικά για sony ericsson του 2011... Έχει καταφέρει κάποιος να βάλει στικάκι ή σκληρό χωρίς το livedock? Υπάρχει περίπτωση να λύπει hardware που να το συμπληρώνει η sony μέσω του livedock? Βοηθάτε σας παρακαλώ γτ θα τρελαθώ! Θέλω επιγόντως usb otg!!!

 

Edit: Να συμπληρώσω ότι δοκίμασα και ntfs και fat32 στο στικάκι, επίσης φοράω την τελευταία έκδοση android και τέλος, όταν πλαγκάρω το στικάκι, ανάβει το λαμπάκι του στικ...

 

Ok το πρόβλημα μόλις λήθηκε. Κατέβασα το usb storage manager for arc και δούλεψε... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...