Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο οταν φτασει στο 100% αρχιζει να ξεφορτιζει. Ακομα κι αν ειναι στην πριζα. Η πιο καλη φορτηση ειναι γυρω στις 2ωρες και 30'. Μετα το βγαζεις κι εχεις 100%. Αν το αφησεις ολο το βραδυ σιγουρα θα εχει χασει 2-4%:)

 

μηπως χανεις σημα και προσπαθει να βρει το κινητο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μηπως χανεις σημα και προσπαθει να βρει το κινητο?

 

Όχι. Για την υγεία της μπαταρίας έχω την εντύπωση, όταν φτάσει στο 100% αρχίζει και πέφτει μέχρι το 96-97% και μετά αρχίζει πάλι η φόρτιση. Μόλις φτάσει 100%, πάλι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

μηπως χανεις σημα και προσπαθει να βρει το κινητο?

 

Δεν εχει να κανει με αυτο. Οταν η φορτηση φτασει στο 100% το τηλ σταματαει την παροχη ρευματος προς την μπαταρια και το τηλ αρχιζει να εκφορτιζεται κανονικα, σαν να μην ειναι πλεον στη πριζα. Νομιζω το γραφει και στο manual αυτο. Εχει να κανει με την προστασια της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με αυτο. Οταν η φορτηση φτασει στο 100% το τηλ σταματαει την παροχη ρευματος προς την μπαταρια και το τηλ αρχιζει να εκφορτιζεται κανονικα, σαν να μην ειναι πλεον στη πριζα. Νομιζω το γραφει και στο manual αυτο. Εχει να κανει με την προστασια της μπαταριας.

 

Σίγουρα ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να γραφει το SI που εχει η συσκευη σου (το γραγει κατω απο την μπαταρια)! Το 5797 ειναι αυτο που εχει π.χ. ο zxr!

δες εδω αυτην την σελιδα εχει σχεδον ολες τι χωρες.

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&prev=/search%3Fq%3D1254-5797%2BR2D%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DbFO%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Dnp%26prmd%3Dimvns&rurl=translate.google.gr&sl=en&twu=1&u=http://forum.xda-developers.com/showthread.php%3Ft%3D1096394&usg=ALkJrhg5hhH6EKGFzoDCPuKpKplFqXDB3w

Edited by zxr
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Για την υγεία της μπαταρίας έχω την εντύπωση, όταν φτάσει στο 100% αρχίζει και πέφτει μέχρι το 96-97% και μετά αρχίζει πάλι η φόρτιση. Μόλις φτάσει 100%, πάλι το ίδιο...

Και για την υγεία του φορτιστή!

Σίγουρα ισχύει αυτό ?

Ναι ισχύει αυτό αλλά συνήθως η φόρτιση ξεκινά πάλι όταν φτάσει στο 98%. Ο φίλος ανέφερε ότι έφτασε στο 96% οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αυτό που συζητάμε. Τέλος πάντων. Ας κάνει ένα restart όπως του είπα και αν δεν λυθεί εδώ είμαστε. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και για την υγεία του φορτιστή!

 

Ναι ισχύει αυτό αλλά συνήθως η φόρτιση ξεκινά πάλι όταν φτάσει στο 98%. Ο φίλος ανέφερε ότι έφτασε στο 96% οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αυτό που συζητάμε. Τέλος πάντων. Ας κάνει ένα restart όπως του είπα και αν δεν λυθεί εδώ είμαστε. :)

 

Ευχαριστώ πολύ , απλά ρώτησα γιατί είχα ένα HTC EVO 3D το οποίο ποτέ δεν έφτανε στο 100% πάντα 99%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , απλά ρώτησα γιατί είχα ένα HTC EVO 3D το οποίο ποτέ δεν έφτανε στο 100% πάντα 99%

 

Για την υγεία της μπαταρία και αυτό! Όπως και στο Nexus S. Φορτίζει μέχρι το 95-96%. Δε πάει ποτέ 100%..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ήμουν σαφής ! :-)

Το κινητό μου έκλεισε από μπαταρία και το έβαλα να φορτίζει όλο το βράδυ (ενώ ήταν κλειστό).

Όταν το ανοιξα το πρωί αντί για 100% έδειχνε 96% ! Αυτό εννοούσα!

Και για το αλλο θέμα! Γενικά όταν χρησιμοποιώ το κινητό η μπαταρία πέφτει κάπως γρήγορα ( τώρα το κάνει με την ics). Για παράδειγμα με πέντε λεπτά κανονικής χρήσης η μπαταρία κατεβαίνει 2% κάτω (μπορεί και 3-4% )

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ήμουν σαφής ! :-)

Το κινητό μου έκλεισε από μπαταρία και το έβαλα να φορτίζει όλο το βράδυ (ενώ ήταν κλειστό).

Όταν το ανοιξα το πρωί αντί για 100% έδειχνε 96% ! Αυτό εννοούσα!

Και για το αλλο θέμα! Γενικά όταν χρησιμοποιώ το κινητό η μπαταρία πέφτει κάπως γρήγορα ( τώρα το κάνει με την ics). Για παράδειγμα με πέντε λεπτά κανονικής χρήσης η μπαταρία κατεβαίνει 2% κάτω (μπορεί και 3-4% )

Και μενα με κλειστο φορτιση 3ωρη και πανω μαλιστα, αλλα ετσι κανει φιλε μου. 96-97% μαξιμουμ ειναι το φουλ. Προφανως ετσι το εχει κανει η sony γιατι με Lg - Samsung παντα πηγαινε 100%. (και εχω το xperia mini pro το καινουριο, οποτε μαλλον ετσι ειναι σε ολα τα sony ericsson xperia)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σε όλους.Νέος στο φόρουμ και νέος κάτοχος του neo v.Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν,καθώς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες που έχουν προηγηθεί.Θέλω να προστετέψω το κινητό μου και δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο.Κατά τη γνώμη σας αξίζει να του βάλω invisible shield?Σκέφτομαι για full body αλλά δεν ξέρω αν προστατεύει επαρκώς τα πλαστικά σε περίπτωση πτώσης(εντάξει,όχι να πέσει και από τον τρίτο:P).Μήπως είναι πιο ωφέλιμο να βάλω απλώς ένα screen protector και να προτιμήσω μια θήκη?Αισθητικά προτιμώ την ασπίδα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
Nokia 5120 - Nokia 6600 - Nokia 6120 - Nokia 5000 - Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σε όλους.Νέος στο φόρουμ και νέος κάτοχος του neo v.Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν,καθώς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες που έχουν προηγηθεί.Θέλω να προστετέψω το κινητό μου και δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο.Κατά τη γνώμη σας αξίζει να του βάλω invisible shield?Σκέφτομαι για full body αλλά δεν ξέρω αν προστατεύει επαρκώς τα πλαστικά σε περίπτωση πτώσης(εντάξει,όχι να πέσει και από τον τρίτο:P).Μήπως είναι πιο ωφέλιμο να βάλω απλώς ένα screen protector και να προτιμήσω μια θήκη?Αισθητικά προτιμώ την ασπίδα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

 

Να βάλεις θήκη και ένα screen protector φίλε , το invisieble screen είναι μόνο για γρατσουνιές κι απ' το 1 μέτρο να σου πέσει παθαίνει ζημιά.

 

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, αν γίνω ροοτ θα μπορώ να κάνω ενημέρωση στο τηλέφωνο , όπως είναι χωρίς ροοτ δηλαδή , ή θα φαίνεται στο pc companion αυτό?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

συνδεσα τωρα το κινητο με το λαπτοπ και ανοιξα το pc companion. θελω να περασω φωτογραφιες και μουσικη απο το κινητο στο λαπτοπ πως γινετε?

παω και εκει που λεει στο pc companion διαχειρηση αρχειων πατωντας εναρξη αλλα δεν γινετε τιποτα. καποια λυση?

 

Τελικα το βρηκα το εκλεισα το αξανανοιξα και λειτουργουσε κανονικα!

Edited by padodinamos
Το βρηκα
Link to comment
Share on other sites

Για τους γνώστες.... ύπάρχει τελικά διαφορά την το icecream??? Εκτός από τα εικονίδια, και ότι πλέον δεν βρίσκω το widget για τις αγαπημένες επαφές, δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά σε θέμα ταχύτητας τουλάχιστον Edited by Joker_Myrddin
Link to comment
Share on other sites

Για τους γνώστες.... ύπάρχει τελικά διαφορά την το icecream??? Εκτός από τα εικονίδια, και ότι πλέον δεν βρίσκω το widget για τις αγαπημένες επαφές, δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά σε θέμα ταχύτητας τουλάχιστον

 

εγω φιλε μου για 1 ωρα που το δοκιμασα για πιο αργο το ειδα.ασε που δεν καταλαβαινω γιατι ο κερνελ ακομα κ στην 2.3.4 ειναι ακομα ο .32 κ οχι .35, αλλα ακομα κ στο icecream εχει τον ιδιο!!!γιατι τα βγαλαν χωρις τον αντιστοιχο κερνελ δεν καταλαβαινω....!!!!:blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα πιο αργό μου φαίνεται. Ούτε οι αλλαγές που μέχρι τώρα έχω δει μου πολυαρέσουν πάντως. Για αυτό ρώτησα άν υπάρχει κάποια σημαντική αλλαγή σε άλλα θέματα απο κάποιον που γνωρίζει γιατί εγώ είμαι άσχετος. Που να δικαιολογειτε η αναβάθμιση λογισμικού
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, αν γίνω ροοτ θα μπορώ να κάνω ενημέρωση στο τηλέφωνο , όπως είναι χωρίς ροοτ δηλαδή , ή θα φαίνεται στο pc companion αυτό?

 

Το ροοτ δεν σε επηρεαζει σε τιποτα. Προχωρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3g watchdog τρέχει όλη την ώρα απο πίσω? Καταναλώνει δηλαδή συνέχεια μπαταρία δηλαδή Ε? Σκέφτομαι να το βάλω!

Δεν γίνεται να ενεργοποιείται μόνο όταν θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με το usb otg εχει βαλει κανενας με hub πληκτρολόγιο και ποντικι μαζι?

Εμενα με hub δε δουλεύει.

Θελει ειδικό hub?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Καινουργιος απο σημερα στα Android και εγω ζητωντας τα φωτα σας! :-P Πολυ καλο το κινητακι, απο τα καλυτερα μπορω να πω!!

Το προβλημα μου? Λοιπον το πακετο ειχε μεσα μια MicroSD 2gb αλλα εγω εχω απο αλλο κινητο μια MicroSDHC 4gb και θελω να την χρησιμοποιησω αλλα δεν την διαβαζει! Εκανα μολις πριν 5 λεπτα format αλλα και παλι τιποτα! Και κατι ακομα... Καλυτερος file explorer και browser για σας ποιος ειναι?

 

 

ΥΓ. Το κινητο ηρθε σημερα με την εκδοση 2.3.4 και περιμενω με ανυπομονησια το ICS!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...