Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να έχω πειράξει το κινητό μου πέρασε την R5D.Το κινητό είναι αγορασμένο απο vodafone.Είναι περίεργο αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Το βίντεο έχει πρόβλημα στην ICS ή μου φαίνεται; Σας έχει συμβεί να λαγκάρει; Υπάρχει λύση; (όχι ρουτ)

2) Που αποθηκεύονται τα αρχεία βίντεο & οι φωτογραφίες; Ο αποθηκευτικός χώρος δείχνει για εικόνες και βίντεο 392 MB & δεν δικαιολογούνται από τα υπάρχοντα αρχεία. Που μπορεί να κρύβονται; Υπάρχει κάποιος φάκελος μήπως temp;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by CDR
Link to comment
Share on other sites

1) Το βίντεο έχει πρόβλημα στην ICS ή μου φαίνεται; Σας έχει συμβεί να λαγκάρει; Υπάρχει λύση; (όχι ρουτ)

2) Που αποθηκεύονται τα αρχεία βίντεο & οι φωτογραφίες; Ο αποθηκευτικός χώρος δείχνει για εικόνες και βίντεο 392 MB & δεν δικαιολογούνται από τα υπάρχοντα αρχεία. Που μπορεί να κρύβονται; Υπάρχει κάποιος φάκελος μήπως temp;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

2)στην καρτα μνημης

 

το 3g watchdog τι ακριβως κανει..;

 

μετραει ποσα δεδομενα χαλας με 3g

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

το 3g watchdog τι ακριβως κανει..;

 

Πολλά. Σε ενημερώνει για το πόσα MB καταναλώνεις όταν είσαι στο ιντερνετ από 3G, μπορείς να κάνεις ένα πλάνο με το πόσα MB θα καταναλώσεις το μήνα και να σε ενημερώνει όταν πλησιάζεις να τα τελειώσεις όλα και πολλά άλλα..

Link to comment
Share on other sites

παιδες ηθελα να ρωτησω...γτ δν με αφηνει να κανω download...απ τον ιντερνετ ....πλεον..μετα την εγκατασταση του easy downloader...κ παλι π τν εβγαλα..παλι δν με αφηνει..ν κανω.. download τα βιντεο π θελω...καποια γνωμη?

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

παιδες ηθελα να ρωτησω...γτ δν με αφηνει να κανω download...απ τον ιντερνετ ....πλεον..μετα την εγκατασταση του easy downloader...κ παλι π τν εβγαλα..παλι δν με αφηνει..ν κανω.. download τα βιντεο π θελω...καποια γνωμη?

 

τι βιντεο ειναι?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μικρή πρόταση-σημείωση:

 

Στην ICS, στις ρυθμίσεις> επιλογές για προγραμματιστές (τρομάρα μας)

στην επιλογή τερματισμός διεργασιών παρασκηνίου ή κάτι τέτοιο , που λέει πόσες διεργασίες να αφήνει ανοικτές στο παρασκήνιο λέω τα εξής:

 

Τυπική συμπεριφορά> ό,τι λέει. Αν έχεις πολλά προγράμματα, τρώει μνήμη κανονικά, γενικά είναι το default.

ΚΑθόλου διεργασίες> κλείνει όσα δεν τρέχουν με ανοικτό παράθυρο, αλλά κολλάνε μερικά widget, και εικονίδια καμία φορά. ωστόσο, έχεις ... 170Μβ ελευθερα τουλάχιστον.

μία διεργασία> σχεδόν το ίδιο.

δύο διεργασίες και πάνω> κερδίζει μνήμη και μπορούν τα απαραίτητα να λειτουργούν άνετα.

πχ στις 3 διεργασίες φαίνεται να είναι οκ με αρκετή μνήμη άδεια αλλά και χωρίς να κόβει κάτι χρήσιμο..

 

Νατος λοιπόν ο task killer αυτόματα...

Απλά αν κάποιος το κοίταξε λέω σχόλιο.

iR@klisvel
Link to comment
Share on other sites

1) Το βίντεο έχει πρόβλημα στην ICS ή μου φαίνεται; Σας έχει συμβεί να λαγκάρει; Υπάρχει λύση; (όχι ρουτ)

 

ναι έχει..καπου χανει frames κατα την εγγραφη και επισης κανει πανω απο 1 λεπτο για να το αποθηκευσει..

περασμα official ICS με pc companion και μετα απλα εκανα επαναφορα..

 

να ειναι προβλημα της class10 miniSD 16GB που εβαλα?δεν εχω ασχοληθει και πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα τίποτα στα Settings.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε θέσεις στα κουμπιά "Οκ" και "Cancel" όπως αυτά

εμφανίζονται στο ICS;

 

20 χρόνια με υπολογιστές, σε όλα ήταν αριστερά το οκ και δεξιά το cancel, τί τους έπιασε τώρα

και τα αλλάξανε θέσεις και 9 φορές στις 10 πατάω λάθος κουμπί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ανακαλυψα κατα τυχη το getjar.com που εχει και αυτο εφαρμογες για αντροιντ.ειναι κατι σαν το δικο μας μαρκετ. εχω 3 ερωτηματα.

1. ειναι συμβατο με το δικο μας κινητο;

2. ειναι ασφαλες ή θα γεμισω ιους;

3. υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα sites με εφαρμογες εκτος απο το μαμισιο μαρκετ και αυτο που μολις προανεφερα;

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις live wallpaper?

 

Άργησα να δω την απάντησή σου. :O Ναι, έχω live wallpaper. Λες να οφείλεται εκεί; Δεν το παρουσιάζει όμως συνέχεια. Κάποιες φορές και σε ανύποπτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ανακαλυψα κατα τυχη το getjar.com που εχει και αυτο εφαρμογες για αντροιντ.ειναι κατι σαν το δικο μας μαρκετ. εχω 3 ερωτηματα.

1. ειναι συμβατο με το δικο μας κινητο;

2. ειναι ασφαλες ή θα γεμισω ιους;

3. υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα sites με εφαρμογες εκτος απο το μαμισιο μαρκετ και αυτο που μολις προανεφερα;

 

βαλτο αφοβα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα η SONY.

Εδώ και 3 βδομάδες προσπαθώ να περάσω το ICS και δεν το περνάει!!!!!!

Μου βγάζει αυτό το error συνέχεια!

Δοκίμασε το SEUS

Απλά μια ερώτηση. Το πέρασα στα video και δεν μου το δείχνει καθόλου. Μόνο μέσω astro. Γιατί?

Τι εννοείς δεν σου το δείχνει καθόλου; Πως θες να το δεις αν όχι μέσω astro.

Το εντοπίζει και μετά με πάει στο σημείο που λέει να σύρω κάτω την γραμμή ενημερώσεων και να πατήσω " σύνδεση κάρτα μνήμης " , ύστερα μόλις το πατήσω με πάει πάλι στο αρχικό στάδιο.. :cry::cry:

Όσες φορές έκανα flash το κινητό μου δεν θυμάμαι να βγάζει κάτι τέτοιο.

zxr (η κάποιος άλλος που έχει στο build.prop το R2D) πες μου σε παρακαλώ στο δικό σού default.prop κάτω από το VERSION_PROPERTIES. Η γραμμή ro.semc.version.sw=xxxx-xxxx τι γραφεί?

1253-8237

Φυσικά όπως έχει χιλιοειπωθεί, το θέμα κατανάλωση είναι αντίστοιχο της χρήσης του καθενός.

 

Τώρα, ο λόγος που μπήκα σε αυτήν την διαδικασία, σε αντίθεση με εσένα, το μόνο tweak που χρησιμοποιώ, είναι αυτό της... εξοικονόμησης κόστους! Επίσης έχω ενεργοποιημένο και το Disable auto brigthness! Task manager: None! Επίσης έχω εγκατεστημένο και το juice defender, αλλά δε νομίζω να βοηθάει και τόσο πολύ (το χρησιμοποιώ κυρίως μαζί με το 3G Watchdog για να μου κλείνει τα δεδομένα).

 

Χρήση (μέτρια μπορώ να πω): σε αυτές τις 3,5 μέρες, σύνολο: ~1,5 ώρα ομιλία, ~2 ώρες WiFi+surfing (forum runner, tapatalk, facebook, browser), το βράδυ σε κανονική λειτουργία (όχι πτήσης), δεδομένα κλειστά (αλλά σε WCDMA/GSM λειτουργία) όπως επίσης bluetooth/GPS.

Πιστεύω πως ένα τετράωρο το έχει ακόμη στο νερό!

 

Όταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα, μου πάει 1,5 με 2 μέρες το πολύ!

 

Μπορεί όντως τα tweaks να βοηθούν, αλλά και η απενεργοποίηση της αυτόματης φωτεινότητας δεν καταπίνει την μπαταρία! (εκτός και αν ρυθμιστεί η οθόνη στο 100% και όχι στο 25% που το έχω εγώ).

 

Ελπίζω κάποια μέρα που θα βαριέμαι του θανατά, να περάσω τα tweaks για να δω πως συμπεριφέρεται το κινητό!

Καταρχήν θα συμφωνήσω στο ότι τα πάντα είναι θέμα χρήσης ενώ θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού. :p:p

Ωστόσο η σύγκριση που κάνεις δεν είναι.... συγκρίσιμη. Καταρχήν σίγουρα το juice κάνει δουλειά. Task managers ούτε κι εγώ έχω. Κάνω τη δουλειά με το minfree. Η οθόνη μου είναι στο 100% (γέλασα με το 25%!!! Μα καλά δεν στραβώνεσαι;;; :p:p ). Βάλτην στο 100% και θα καταλάβεις τη διαφορά στην κατανάλωση. Το bluetooth μου είναι πολλές ώρες ανοιχτό, οι κλήσεις μου ήταν 4 ώρες σε σχέση με τις 1,5 δικιές σου ώρες ενώ έχω στείλει και κάμποσα sms. Θα μου πεις παίζουν τόσο ρόλο τα sms; Θα σου φανεί παράξενο αλλά αν το σκεφτείς καλύτερα η απάντηση είναι ΝΑΙ!!! Γιατί; Διότι μένει ανοιχτή η οθόνη και ουσιαστικά αυτή είναι που καταναλώνει.

 

Μιας και μπήκες στη διαδικασία έχω μια πρόταση. Βγάλε juice και πέρνα τα tweaks για την μπαταρία. Εκεί θα έχουμε σωστή σύγκριση. ;)

καλησπέρα,

εχει παρατηρησει κανεις αν απενεργοποιωντας καποιες εφαρμογες ( facebook, facebook extension, fbix proxy, fbix setup, email, foursquare,fun & downloads , internet, linkedin timescape, music player, pobox touch, playnow, sakura, simtoolkit, talk, talkback, timescape, update center, windget timescape, widget καιρου, wisepilot, woody, αναζητηση google, αναπαραγωγη στη συσκευη, διαχειρηση liveware, επεκταση twitter-wikipedia-youtube-για την αναζητηση-καραοκε youtube, οδηγος ρυθμισης, πληκτολογιο κινεζικων, φωνητικη αναζητηση) κολάει το κινητο και δεν ανοιγει ποτε ξανα;

ευχαριστω

Αν συνέβαινε αυτό το κινητό μου δεν θα έπρεπε να δουλεύει καν με τόσες εφαρμογές που έχω βγάλει!!!

Μικρή πρόταση-σημείωση:

 

Στην ICS, στις ρυθμίσεις> επιλογές για προγραμματιστές (τρομάρα μας)

στην επιλογή τερματισμός διεργασιών παρασκηνίου ή κάτι τέτοιο , που λέει πόσες διεργασίες να αφήνει ανοικτές στο παρασκήνιο λέω τα εξής:

 

Τυπική συμπεριφορά> ό,τι λέει. Αν έχεις πολλά προγράμματα, τρώει μνήμη κανονικά, γενικά είναι το default.

ΚΑθόλου διεργασίες> κλείνει όσα δεν τρέχουν με ανοικτό παράθυρο, αλλά κολλάνε μερικά widget, και εικονίδια καμία φορά. ωστόσο, έχεις ... 170Μβ ελευθερα τουλάχιστον.

μία διεργασία> σχεδόν το ίδιο.

δύο διεργασίες και πάνω> κερδίζει μνήμη και μπορούν τα απαραίτητα να λειτουργούν άνετα.

πχ στις 3 διεργασίες φαίνεται να είναι οκ με αρκετή μνήμη άδεια αλλά και χωρίς να κόβει κάτι χρήσιμο..

 

Νατος λοιπόν ο task killer αυτόματα...

Απλά αν κάποιος το κοίταξε λέω σχόλιο.

Την πρώτη επιλογή την είχα δοκιμάσει για μερικές μέρες. Είναι εκνευριστική γιατί κάθε φορά όλα φορτώνουν από την αρχή και το κινητό δεν είναι smooth. Για τις 3 και πάνω θα συμφωνήσω.

Έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα τίποτα στα Settings. Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε θέσεις στα κουμπιά "Οκ" και "Cancel" όπως αυτά εμφανίζονται στο ICS;

 

20 χρόνια με υπολογιστές, σε όλα ήταν αριστερά το οκ και δεξιά το cancel, τί τους έπιασε τώρα

και τα αλλάξανε θέσεις και 9 φορές στις 10 πατάω λάθος κουμπί;

20 χρόνια με windows να υποθέσω; Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άργησα να δω την απάντησή σου. :O Ναι, έχω live wallpaper. Λες να οφείλεται εκεί; Δεν το παρουσιάζει όμως συνέχεια. Κάποιες φορές και σε ανύποπτο χρόνο.

 

απλα σε καποιο αλλο τηλεφωνο το ειχα παθει.οποιο live wallpaper και να εβαζα μου αναβοσβηνε η οθονη.δοκιμασε να το βγαλεις κ να βαλεις απλα μια φωτο για wallpaper για να δεις μηπως ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πειράξει το κινητό μου πέρασε την R5D.Το κινητό είναι αγορασμένο απο vodafone.Είναι περίεργο αυτό;

ουτε το build.prop εχεις πειραξει?1254-5797 R5D αυτο σου βγαζει?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Με την αναζήτηση εδώ βρήκα κάτι σχετικό με το πρόβλημά μου αλλά δεν δώθηκε καμία λύση οπότε και το post-άρω ξανά.

 

Στο Neo V που έχω, έχω ξεκλειδώσει τον bootloader από SE. (το αναφέρω μήπως είναι σχετικό)

 

Προσπαθώ να ορίσω μία δική μου εικόνα για φόντο ή ακόμα και φόντο SE ή ακόμα και θέμα, αλλά ΠΑΝΤΑ μου βγάζει ένα δικό του με μία θάλασσα...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται!!! ενώ μου λέει ότι την το "ενεργοποιεί" και καλά, δεν κάνει τίποτα όμως...

 

Καμιά ιδέα;

 

EDIT : Για κάποιο λόγο όταν του έκανα επανεκκίνηση έφτιαξε...

Edited by dosman
Problem FIXED

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα τίποτα στα Settings.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε θέσεις στα κουμπιά "Οκ" και "Cancel" όπως αυτά

εμφανίζονται στο ICS;

 

20 χρόνια με υπολογιστές, σε όλα ήταν αριστερά το οκ και δεξιά το cancel, τί τους έπιασε τώρα

και τα αλλάξανε θέσεις και 9 φορές στις 10 πατάω λάθος κουμπί;

 

εμ ποιος σου ειπε 20 χρονια να χρησημοποιεις μονο υπολογιστές με windows :p:lol:

Nokia 3210 - Nokia 8210 - Samsung E700 - Nokia 6630 - Nokia 6680 - HTC touch Diamond - Sony Ericsson Xperia neo V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εβαλα την 4.0

 

Καταρχας αργει παρα πολυ στο DOWNLOAD του MARKET.

Δεν μπορω με τιποτα να κανο Login στο FB (ωστε να παρω τα CONTACTS)

και το SOUNDHOUND δεν συνδεετε με τιποτα :(

 

Ξερει κανεις τι να κανω?

 

(ιντερνετ εχω κανονικα)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εβαλα την 4.0

 

Καταρχας αργει παρα πολυ στο DOWNLOAD του MARKET.

Δεν μπορω με τιποτα να κανο Login στο FB (ωστε να παρω τα CONTACTS)

και το SOUNDHOUND δεν συνδεετε με τιποτα :(

 

Ξερει κανεις τι να κανω?

 

(ιντερνετ εχω κανονικα)

 

Κάνε repair με pc companion και ξαναπαίρνα την ics με seus, πάρε ένα backup πρώτα όμως τις εφαρμογές σου αν τις θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root στην 4 και έχω χωρίσει την sd σε 2 μέρη...με το link2sd κάθε φορά που πάω να μετακινήσω μια εφαρμογή στην sd μου βγάζει "segmentation fault" όταν όμως κάνω σύνδεση δεν έχει πρόβλημα...έχει κανείς κάποια ιδέα πως να διορθώσω το πρόβλημα;;; Ίσως κάτι να μου ξέφυγε στα βήματα...

 

(ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...