Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει και στο convo που ειναι του tapatalk αλλα τελευταια εμενα δεν μου δουλευει

ε θα δοκιμασουμε tapatalk τοτε ;)

 

 

 

oλα καλα(του εκανα και root αμεσα στην 4.0.2.A.0.42):)

μπα root θα εκανα αλλα δεν θελω να χασω εγγυηση, 2 βδομαδες ταχω μονο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπαρχει και στο convo που ειναι του tapatalk αλλα τελευταια εμενα δεν μου δουλευει

ε θα δοκιμασουμε tapatalk τοτε ;)

 

 

 

 

μπα root θα εκανα αλλα δεν θελω να χασω εγγυηση, 2 βδομαδες ταχω μονο

Κανεις και unroot και δεν φαινετε, κια εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε η ελληνικη εκδοση εχει 160 χαρακτηρες στα μηνυματα. Απο κει και περα ακουω αρκετους οτι η ics ειναι λιγο πολυ...τραγικη!!!! Με πολυ σεβασμο σε ολους οσους ασχολουνται με αυτα ξαναλεω οτι η επισημη ελληνικη ics χωρις ροοτ, ξεροοτ, φλασαρισματα, ξεφλασαρισματα και τα συναφη ειναι απλα παρα πολυ καλη χωρις να εντυπωσιαζει, χωρις προβληματα. Μαλλον αλλο κινητο θα εχω εγω!!!!:lol:

φιλε μου βλεπω οτι τονιζεις το "160 χαρακτηρες" την ελληνική εχω και εγω και δεν βρηκα κατι τετοιο μηπως μπορεισ να μου πεις που το ρυθμιζω? σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου οπως ειδες και εμενα το κινητο λειτουργει αψογα με την ics..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το navigon παιζει κανονικά

 

Sent from my X8 using Tapatalk 2 Beta-6

 

Μάλλον πρέπει να έχουμε κάποιο θέμα με τα προγράμματα GPS,ούε εμένα παίζει το NDrive 11.0.06,κρασσάρει!!!!!

Θα δοκιμάσω σε λίγο και το Dont Panic 4.20,για να δω ανα δουλέψει τουλάχιστον αυτό!!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και στο convo που ειναι του tapatalk αλλα τελευταια εμενα δεν μου δουλευει

ε θα δοκιμασουμε tapatalk τοτε ;)

 

 

 

 

μπα root θα εκανα αλλα δεν θελω να χασω εγγυηση, 2 βδομαδες ταχω μονο

 

εγω 1 μηνα το εχω αλλα με το root αλλο τηλ(γινεται σφαιρα):)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

@Gio δεν έχεις rootαρει το κινητό; Εγώ νόμιζα ότι το έχεις κάνει. Βρε τρελέ το σκέφτεσαι; Rootαρε το χωρίς δεύτερη σκέψη. Προσφέρει πολλά επιπλέον το root...
Link to comment
Share on other sites

 

1. τις εφαρμογες αυτες, τις μετεφερα στην καρτα μνημης. μπαινοντας ομως στον explorer, δεν τις βρισκω. ουτε οταν συνδεω το κινητο με το pc μου τις βλεπω μεσα στην καρτα. απο τις ρυθμισεις των εφαρμογων, τις μετακινησα στην καρτα. καμια βοηθεια?

 

2. συνδεσα με το καλωδιο το κινητο με το pc. μπηκα στο google play κ πηγα να κανω εγκατασταση μια εφαρμογη στο κινητο. συνδεθηκα κανονικα με το λογαριασμο που εχω κανει, επιλεγω εγκατασταση και μου βγαζει ενα μηνυμα οτι θα γινει συντομα ληψη της εφαρογης στο κινητο μου. πως την περναω?

 

3. στις ρυθμισεις στις εφαρμογες που εκταλουνται, εχει παρα πολλες. πειραζει να τις σβυσω ολες?

 

 

1) Πως τις μετέφερες στην κάρτα μνήμης;

2) Δεν χρειάζεται να συνδέσεις κινητό με υπολογιστή. Επιλέγεις από το pc την εφαρμογή που θες, μπαίνεις από το κινητό στο market και είσαι έτοιμος. Αυτόματα γίνεται από κει και πέρα.

3) Και να τις σβήσεις (τερματίζεις είναι το σωστό) θα επανεκκινηθούν αν τις χρειάζεται το λειτουργικό για την λειτουργία του.

 

 

1. μεσα στο μενου των εφαρμογων στις ρυθμισεις, εχει επιλογη για μετακινηση στην καρτα μνημης για την καθε εφαρμογη.

2. ελεγα αν γινεται χωρις να χρειαζεται να μπω ιντερνετ απο το τηλ.

3. μου μενει λιγη ραμ ελευθερη. 142mb ελευθερη κ 149mb σε χρηση.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που κανω reboot, οταν ανοιγει το τηλ μου ερχεται μηνυμα απο το gmail. To wi-fi ειναι κλειστο. Πως γινεται αυτο; Μπορω να το αποτρεψω αυτο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας πω την αληθεια καινουργιος ειμαι στα smartphones δεν ξερω και πολλα και βασικα δεν ξερω καν τι κανει το ροοτ.. δηλαδη για ποιον λογο να το κανει κανεις, μπορει μετα απο καιρο να δοκιμασω και εγω.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά το μελανό σημείο στην ics είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. τεράστια διαφορά από την gb όπως το χω υπολογίσει περίπου 25% περισσότερη.

αυτό σημαίνει ότι κάποιος που σερφάρει πολύ ή γενικώς χρησιμοποιεί το κινητό του όλη τη μέρα, εκεί που η gb τον έβγαζε όλη τη μέρα απ το πρωί μέχρι το βράδυ, στην ics δεν βγαίνει με τίποτα. να σημειώσω να ξυπνάω αργότερα :-P

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια!Μολις προχθες αγορασα το κινητο και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος! Απλα θελω να κανω μια ερωτηση και αν μπορει καποιος που το ξερει να μου πει......Στο αλμπουμ η ''Συλλογη μου" εχουν μπει και οι φωτο του facebook(τα αλμπουμ μου και νεες φωτο φιλων)...και θελω να τα διαγραψω και δεν γινεται....γινεται κπαως να τα αφαιρεσω??? καποια ρυθμιση ισως να μην πανε οι φωτο του facebook στη Συλλογη μου???:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια!Μολις προχθες αγορασα το κινητο και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος! Απλα θελω να κανω μια ερωτηση και αν μπορει καποιος που το ξερει να μου πει......Στο αλμπουμ η ''Συλλογη μου" εχουν μπει και οι φωτο του facebook(τα αλμπουμ μου και νεες φωτο φιλων)...και θελω να τα διαγραψω και δεν γινεται....γινεται κπαως να τα αφαιρεσω??? καποια ρυθμιση ισως να μην πανε οι φωτο του facebook στη Συλλογη μου???:)

 

θα πας ρυθμισεις - sony ericsson και θα επιλεξεις να ειναι ανενεργο το facebook inside xperia..επισης να σβησεις το αλμπουμ και θα εισαι ενταξει πιστευω

φιλε μου βλεπω οτι τονιζεις το "160 χαρακτηρες" την ελληνική εχω και εγω και δεν βρηκα κατι τετοιο μηπως μπορεισ να μου πεις που το ρυθμιζω? σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου οπως ειδες και εμενα το κινητο λειτουργει αψογα με την ics..

 

το κατακορυφο πληκτρολογιο το εχει η ics?

????????

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εγω 1 μηνα το εχω αλλα με το root αλλο τηλ(γινεται σφαιρα):)

Δεν γίνεται το κινητό σφαίρα με το rooting. Το rooting απλά αλλάζει τα δικαιώματα χρήστη πάνω στο λειτουργικό. Τίποτε άλλο!

1. μεσα στο μενου των εφαρμογων στις ρυθμισεις, εχει επιλογη για μετακινηση στην καρτα μνημης για την καθε εφαρμογη.

2. ελεγα αν γινεται χωρις να χρειαζεται να μπω ιντερνετ απο το τηλ.

3. μου μενει λιγη ραμ ελευθερη. 142mb ελευθερη κ 149mb σε χρηση.

1. ΟΚ, κατανοητό. Οπότε εσύ τι ακριβώς θες να δεις τον file explorer σου; Τα apk; Για αυτό χρειάζεσαι root explorer. Από ότι έχω καταλάβει εσύ θες να πάρεις τα apk και να τα έχεις σαν stand alone αρχεία. Αυτό μπορείς να το κάνεις κάνοντας backup μια εφαρμογή με το Titanium. Θα σου μεταφέρει στην κάρτα sd το apk για να μπορείς μετά να το κάνεις ότι θες.

2. Γίνεται. Δες εδώ το πως.

3. Μια χαρά είσαι!

παιδια να σας πω την αληθεια καινουργιος ειμαι στα smartphones δεν ξερω και πολλα και βασικα δεν ξερω καν τι κανει το ροοτ.. δηλαδη για ποιον λογο να το κανει κανεις, μπορει μετα απο καιρο να δοκιμασω και εγω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937645#post3937645

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρηγορη ερωτηση, εχω μαζεψει πολλα αρχεια(βιντεο/φωτο) στην καρτα μνημης του κινητου και θελω να τα περασω στον υπολογιστη. εκτος απο Bluetooth και usb καλωδιο νομιζω γινεται και με wifi μεσω του Pc companion αλλα οσες φορες και να το δοκιμασα δεν συνδεεται με τιποτα μεσω wifi για μεταφορα αρχειων στον υπολογιστη μεσω του pc companion. Μηπως υπαρχει κανα app που κανει ακριβως και μονο αυτην την δουλεια? Και κατι ακομα, υπαρχει κανα app για να ελεγχω το pc απο το κινητο μεσω του wifi? π.χ θελω να δω καποιο εργο και επειδη βαριεμαι να σηκωθω απο το κρεβατι και να πιασω το ποντικι στα χερια μου, θελω να κανω το κινητο μου να λειτουργει σαν ποντικι (οπως στα παλια ακομα ericsson θυμαμαι γινοταν αυτο μεσω bluetooth αλλα δεν εχω bluetooth στο κινητο οποτε θελω μεσω wifi. Αν ξερει καποιος να με πει :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937645#post3937645

 

ευχαριστω για τον οδηγο, φιλε μου και απο οτι ειδα ο μονος λογος που θα το εκανα ροοτ εγω θα ηταν να σβησω ολες τις εργοστασιακες βλακειες που μας εβαλαν.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

 

1. ΟΚ, κατανοητό. Οπότε εσύ τι ακριβώς θες να δεις τον file explorer σου; Τα apk; Για αυτό χρειάζεσαι root explorer. Από ότι έχω καταλάβει εσύ θες να πάρεις τα apk και να τα έχεις σαν stand alone αρχεία. Αυτό μπορείς να το κάνεις κάνοντας backup μια εφαρμογή με το Titanium. Θα σου μεταφέρει στην κάρτα sd το apk για να μπορείς μετά να το κάνεις ότι θες.

2. Γίνεται. Δες εδώ το πως.

3. Μια χαρά είσαι!

 

ειχα την εντυπωση οτι η εφαρμογη Titanium, δουλευει μονο οταν ειναι root η συσκευη.

φιλε μου εισαι αψογος. σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

κατι ακομα. μπορω να αλλαξω τη θεση των εικονιδιων (εφαρμογων) στο μενου? εστω δηλαδη οτι η Α εφαρμογη θελω να ειναι στην απο πανω στηλη και να ειναι 3ο διπλα απο τη Β εφαρμογη.

Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα μου συνεχίζονται...

Υπενθυμίζω είχα μαμά android gb.

Αναβαθμίζω με pc companion και βάζω ics. Όλα καλά εκτός από το gmail το οποίο δε στέλνει email (το email μένει στα εξερχόμενα - λαμβάνει email κανονικά)

Διαβάζω εδώ μέσα που οι περισσότεροι λέτε να κάνουμε και μια επαναγκατάσταση με το seus.

Το κάνω και αυτό και

-το πρόβλημα με το gmail συνεχίζει

-το scrolling φαίνεται να έγινε προβληματικό (κολλάει στις μεγάλες λίστες π.χ. επαφές)

-έχασα πολλούς ήχους που είχε το κινητό από μαμά μέσα. αυτό γιατί; και μπορώ να τους βρω κάπου;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δε σου βγάζει τα σηματάκια πάνω αριστερά στην task bar; Εμένα τα έχει κανονικά.

 

Στο notification bar μου τα βγάζει κανονικα. Κάτω στην οθόνη όμως ενώ με την gingerbread μου τα έβγαζε τώρα όχι. :-/

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά αρχείων μέσω wi-fi AirDroid

Στην 2 ερώτηση για media remote control δεν ξέρω

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sony.seconddisplay.view&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zb255LnNlY29uZGRpc3BsYXkudmlldyJd

κατι τετοιο ειδα..δεν ξερω πως δουλευει ομως

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βλεπω οτι τονιζεις το "160 χαρακτηρες" την ελληνική εχω και εγω και δεν βρηκα κατι τετοιο μηπως μπορεισ να μου πεις που το ρυθμιζω? σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου οπως ειδες και εμενα το κινητο λειτουργει αψογα με την ics..

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003691#post4003691 κανε αυτην την ρυθμιση αλλα οταν τελειωσεις σβησε το .bak αρχειο που θα δημιουργηθει και οντως θα εχεις 160 χαρακτηρες και ΖΧR βαλτο στην πρωτη σελιδα .ωστε να το βλεπουν ολοι και να τονιζουμε οτι πρεπει να σβηνουμε το.bak αρχειο οταν δημιουργειτε μετα.το εχω κανει μια χαρα και δουλευει κανονικοτα .ειχα κανει και εγω την ρυθμιση και δεν εσβηνα το .bak και η ρυθμιση χανονταν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει την Ελληνική ics μπορεί να γράψει την Έκδοση βασικού φάσματος , βρίσκεται στις

πληροφορίες τηλεφώνου κάτω απο την Έκδοση Android.

zxr, έγραψα στο forum της sony με πιο τρόπο να περάσω την Ελληνική ics και για όσους το ψάχνουν η διαδικασία είναι

πολύ απλή (για όσους είχαν περάσει την Νορβηγική), κάνουμε downgrade σε gb, μετά με το pc companion κατά την διάρκεια της αναβάθμισης σε ics θα δει το CDF/CDA number

του κινητού και θα περάσει την Ελληνική ics.

http://talk.sonymobile.com/thread/36094?tstart=0

Παρακαλώ κάποιος να γράψει την Έκδοση βασικού φάσματος

Link to comment
Share on other sites

zxr, έγραψα στο forum της sony με πιο τρόπο να περάσω την Ελληνική ics και για όσους το ψάχνουν η διαδικασία είναι

πολύ απλή (για όσους είχαν περάσει την Νορβηγική), κάνουμε downgrade σε gb, μετά με το pc companion κατά την διάρκεια της αναβάθμισης σε ics θα δει το CDF/CDA number

του κινητού και θα περάσει την Ελληνική ics.

http://talk.sonymobile.com/thread/36094?tstart=0

 

Καλά όλα αυτά, αλλά αν έβαλες την Nordic αλλάζοντας τα νούμερα στο build.prop, θα σου βγει και πάλι η Nordic στο PC Companion.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για τον 3ο βήμα στον οδηγό που είχε δώσει o zxr, μόνο το το 2ο βήμα ακολούθησα μέσω του flashtool,

εκτός και αν αυτή η διαδικασία πείραζε και το build.prop!

Είχα ακολουθήσει την διαδικασία που ποσταρα από χθες και αυτό που παρατήρησα στη rom που

έχω τώρα είναι κάποιες εφαρμογές που δεν υπήρχαν στην Nordic, όπως: application installer, appxtra!

Edited by Eegw
Link to comment
Share on other sites

 

ειχα την εντυπωση οτι η εφαρμογη Titanium, δουλευει μονο οταν ειναι root η συσκευη.

φιλε μου εισαι αψογος. σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

κατι ακομα. μπορω να αλλαξω τη θεση των εικονιδιων (εφαρμογων) στο μενου? εστω δηλαδη οτι η Α εφαρμογη θελω να ειναι στην απο πανω στηλη και να ειναι 3ο διπλα απο τη Β εφαρμογη.

 

επισης, απεγκτεστησα μια εφαρμογη κ η θεση της στο μενου παραμενει κενη. δεν μπορω να μεταφερω καποια αλλη αφαρμογη σε εκεινη τη θεση?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το NDrive,έχει θέμα στην ICS,όσες φορές και να το πέρασα κρασάρει.Αντίθετα το Dont Panic δουλεύει μια χαρά κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους και βρίσκει και γρήγορα στίγμα!!!Προτείνεται λοιπόν σαν επιλογή!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...