Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω επειγοντως μια βοηθεια. αυτες τις μερες το κινητο οταν παω να το συνδεσω με wifi μου γραφει σαρωση και αποσυνδεθηκε. αυτο γινεται ενω υπαρχουν διαθεσιμα δικτυα τα οποια λειτουργουν κανονικα γιατι εχω συνδεδεμενο και λαπτοπ. σημερα δεν μπορει να συνδεθει καθολου. του εχω κανει επανεκκινηση και στο μοντεμ το ιδιο και παλι... :( τι μπορω να κανω?

 

Κατάλαβα... πάλι φασαρίες θα έχουμε!!!

 

οχι δεν θα εχεις φασαριες. απο ο,τι θυμαμαι η sony ericsson εχει περιθωριο 14 ημερολογιακες μερες για αντικατασταση. ρωτα και στα κεντρικα τους. εχουν επιστολες ολα τα καταστηματα που πουλανε τα κινητα της. ειναι υποχρεωμενοι να στο κανουν. εκτος κι αν δεν εχουν το ιδιο μοντελο οποτε μπορει να στο παιξουν κινεζοι. να επιμεινεις!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι δεν θα εχεις φασαριες. απο ο,τι θυμαμαι η sony ericsson εχει περιθωριο 14 ημερολογιακες μερες για αντικατασταση. ρωτα και στα κεντρικα τους. εχουν επιστολες ολα τα καταστηματα που πουλανε τα κινητα της. ειναι υποχρεωμενοι να στο κανουν. εκτος κι αν δεν εχουν το ιδιο μοντελο οποτε μπορει να στο παιξουν κινεζοι. να επιμεινεις!!

Το θέμα ειναι ότι το πρόβλημα του κινητού δεν είναι κάτι ''φανερό'' που να μπορούν να το δούν εκείνη την στιγμή. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ότι το πρόβλημα του κινητού δεν είναι κάτι ''φανερό'' που να μπορούν να το δούν εκείνη την στιγμή. :cry::cry::cry:

ρωτα καλυτερα τη sony να σου πει με σιγουρια τι γινεται. αφου εχει εγγυηση το κινητο μπορεις να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο σερβις και να σου κανουν δωρεαν μια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω επειγοντως μια βοηθεια. αυτες τις μερες το κινητο οταν παω να το συνδεσω με wifi μου γραφει σαρωση και αποσυνδεθηκε. αυτο γινεται ενω υπαρχουν διαθεσιμα δικτυα τα οποια λειτουργουν κανονικα γιατι εχω συνδεδεμενο και λαπτοπ. σημερα δεν μπορει να συνδεθει καθολου. του εχω κανει επανεκκινηση και στο μοντεμ το ιδιο και παλι... :( τι μπορω να κανω?

 

Για δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση των αποθηκευμένων δικτύων, και μετά να περάσεις πάλι τον κωδικό του...

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση των αποθηκευμένων δικτύων, και μετά να περάσεις πάλι τον κωδικό του...

 

δηλαδη να διαγραψω ολα τα διαθεσιμα δικτυα που εχουν αποθηκευτει? αλλα γενικα μου το κανει και με διαφορα ελευθερα hotspot.

 

δηλαδη να διαγραψω ολα τα διαθεσιμα δικτυα που εχουν αποθηκευτει? αλλα γενικα μου το κανει και με διαφορα ελευθερα hotspot.

 

παλι μου το κανει :cry: δεν συνδεεται καθολου!!:(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

παλι μου το κανει :cry: δεν συνδεεται καθολου!!:(

 

Όποτε το κάνει εμένα το αφήνω έτσι να αποσυνδεετε και να συνδέετε και αν όντως δεν είναι θέμα σήματος μετά από λίγο μπαίνει.ίσως είναι υπερφωρτομενο το δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

ρωτα καλυτερα τη sony να σου πει με σιγουρια τι γινεται. αφου εχει εγγυηση το κινητο μπορεις να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο σερβις και να σου κανουν δωρεαν μια αναβαθμιση.

Την αντικατάσταση της συσκευής γνωρίζεις αν την κάνει η sony ή το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Την αντικατάσταση της συσκευής γνωρίζεις αν την κάνει η sony ή το κατάστημα;

 

η αντικατασταση θα γινει απο εκει που πηρες τη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κόσμε! :)

έχει κάποιος να μου προτείνει καμιά κάρτα μνήμης 8gb ??

 

αυτη

 

edit :θα μπορουσαν τα παιδια που εφτιαξαν τους οδηγους να φτιαξουν αλλον εναν για το πως να περασουμε ICS beta..

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

παλι μου το κανει :cry: δεν συνδεεται καθολου!!:(

 

Δοκιμασε μια να αλλαξεις Channel. Και εγω ειχα καποια προβληματα κατα καιρους (επειδη παιζουν πολλα WiFi στα διπλανα διαμερισματα οπως και ασυρματα τηλς) και απο την στιγμη που αλλαξα το καναλι, εφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

αυτη

 

edit :θα μπορουσαν τα παιδια που εφτιαξαν τους οδηγους να φτιαξουν αλλον εναν για το πως να περασουμε ICS beta..

 

Καλημέρα φίλε μου, δυστυχώς για να τη βάλεις αυτή τη rom χρειάζεσαι οπωσδήποτε αλλαγή kernel, και συνεπώς unlocked bootloader, είτε με official, είτε με unofficial τρόπο. Από εκεί και πέρα, ακολουθήσεις τα βήματα που αναφέρω στον unofficial τρόπο για εγκατάσταση της rom και του kernel.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Ευχαριστώ όλους όσους μας βοηθούν να κάνουμε το κινητό μας καλύτερο.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι με το market μετά την αναβάθμιση . Βέβαια έχει γίνει google play αλλά και πάλι δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές.

Επίσης διαπίστωσα και battery drain . Διάβασα εδώ αλλά δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα και τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Ύστερα από ολονύχτια φόρτιση , έχοντας απενεργοποιημένο το κινητό , μόλις το άνοιξα , η μπαταρία έγραφε 97% :mad::mad:

 

Καμιά βοήθεια για τα παραπάνω;

Edited by jamman
Link to comment
Share on other sites

παλι μου το κανει :cry: δεν συνδεεται καθολου!!:(

είναι ελεύθερο ή με κωδικό;

- - - -

Link to comment
Share on other sites

αυτη

 

edit :θα μπορουσαν τα παιδια που εφτιαξαν τους οδηγους να φτιαξουν αλλον εναν για το πως να περασουμε ICS beta..

κανε λιγο υπομονη!δεν εμεινε πολυς καιρος!εχω περασει την ics beta και δεν εχω ενθουσιαστει πολυ!αν παλι θελεις να δοκιμασεις σου προτεινω να ξεκλειδωσεις τον bootloader με τον unofficial tropo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα χθες το xperia neo v. Όλα είναι οκ, η μπαταρία βέβαια βλέπω ότι καταναλώνεται γρηγορότερα από το προηγούμενο κινητό μου, το οποίο είναι το vivaz, από την μπαταρία το οποίου ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με πολύ "σκληρή" χρήση. Για μικρότερη κατανάλωση έχω απενεργοποιήσει τη δραστηριότητα στο παρασκήνιο, έχω απενεργοποιημένα τα δεδομένα μέσω δικτύου αλλά και απενεργοποιημένο το wi-fi ( το ενεργοποιώ μόνο όταν θέλω να μπω στο internet) καθώς και έχω ορίσει στο μικρότερο χρόνο (15 δευτερόλεπτα) την οθόνη να σβήνει αυτόματα από το τελευταίο άγγιγμα. Επίσης στα δίκτυα έχω επιλέξει το απλό gsm και όχι το wcdma/gsm. Το θέμα είναι το εξής: η οθόνη δε μου φαίνεται ότι έχει πολύ ζωηρά χρώματα , με φωτεινότητα στο 100%, αλλά και οι φωτογραφίες το ίδιο. Φωτογράφισα τα ίδια αντικείμενα με vivaz και xperia neo και τα χρώματα στο vivaz είναι πιο ζωηρά, παρόλο που στο xperia υπάρχει και η βελτίωση του bravia engine. Μήπως είναι θέμα συσκευής δικής μου και πρέπει να πάω άμεσα για αντικατάσταση ή έτσι είναι και τα άλλα xperia neo v? Οι φωτογραφίες είναι λίγο σκούρες και η camera όταν πας να βγάλεις τα δείχνει σχετικά σκούρα. Εκτός αν το vivaz είχε πιο ζωηρά χρώματα και συγκρίνοντάς το με το xperia neo μου φαίνεται έτσι. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. Edited by phonemania
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Σαν κάτοχος εγώ ενός Xperia Neo V.Μπορείτε να μου προτείνετε κάνα μαγαζί(Θεσσαλονίκη) που να υπάρχει προσαρμογέας micro hdmi to hdmi ή σε κάποιο online store(ευχαριστώ εκ προτέρου).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα χθες το xperia neo v. Όλα είναι οκ, η μπαταρία βέβαια βλέπω ότι καταναλώνεται γρηγορότερα από το προηγούμενο κινητό μου, το οποίο είναι το vivaz, από την μπαταρία το οποίου ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με πολύ "σκληρή" χρήση. Για μικρότερη κατανάλωση έχω απενεργοποιήσει τη δραστηριότητα στο παρασκήνιο, έχω απενεργοποιημένα τα δεδομένα μέσω δικτύου αλλά και απενεργοποιημένο το wi-fi ( το ενεργοποιώ μόνο όταν θέλω να μπω στο internet) καθώς και έχω ορίσει στο μικρότερο χρόνο (15 δευτερόλεπτα) την οθόνη να σβήνει αυτόματα από το τελευταίο άγγιγμα. Επίσης στα δίκτυα έχω επιλέξει το απλό gsm και όχι το wcdma/gsm. Το θέμα είναι το εξής: η οθόνη δε μου φαίνεται ότι έχει πολύ ζωηρά χρώματα , με φωτεινότητα στο 100%, αλλά και οι φωτογραφίες το ίδιο. Φωτογράφισα τα ίδια αντικείμενα με vivaz και xperia neo και τα χρώματα στο vivaz είναι πιο ζωηρά, παρόλο που στο xperia υπάρχει και η βελτίωση του bravia engine. Μήπως είναι θέμα συσκευής δικής μου και πρέπει να πάω άμεσα για αντικατάσταση ή έτσι είναι και τα άλλα xperia neo v? Οι φωτογραφίες είναι λίγο σκούρες και η camera όταν πας να βγάλεις τα δείχνει σχετικά σκούρα. Εκτός αν το vivaz είχε πιο ζωηρά χρώματα και συγκρίνοντάς το με το xperia neo μου φαίνεται έτσι. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει.

 

ποσο περιπου σου κραταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση?

κανονικα εχει πολυ ζωηρα χρωματα για μεγαλητερης κατηγοριας κινητο! συγκρινετο με καποιο ιδιο κ δες τις διαφορες στην ιδια φωτογραφια..

 

Γεια σας!!!Σαν κάτοχος εγώ ενός Xperia Neo V.Μπορείτε να μου προτείνετε κάνα μαγαζί(Θεσσαλονίκη) που να υπάρχει προσαρμογέας micro hdmi to hdmi ή σε κάποιο online store(ευχαριστώ εκ προτέρου).

 

δες σε πλαισιο + e-shop

Sony Ericsson Xperia Neo V black rooted/unlock bootloader via TP/CWM Recovery/4.1.c.0.7 Baseband/1.8Ghz Supercharged/16GB-C4 Kingston microSD/Link2SD @ 1GB sd-ext3

 

Πωλειται bluetooth headset Sony Ericsson MW600 λευκο αγρατσουνιστο!

Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου σου κραταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση?

κανονικα εχει πολυ ζωηρα χρωματα για μεγαλητερης κατηγοριας κινητο! συγκρινετο με καποιο ιδιο κ δες τις διαφορες στην ιδια φωτογραφια..

 

Η μπαταρία ακόμα δεν έχει κάνει μια πλήρη κατανάλωση με τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης που του έκανα, άλλωστε ανέφερα παραπάνω ότι το αγόρασα χθες. Το βασικό θέμα που με απασχολεί είναι τα χρώματα της οθόνης και τα χρώματα στις φωτογραφίες, σαν να έχουν μια μικρή σκιά και είναι σχετικά μουντά και το μενού στην οθόνη όχι πολύ φωτεινό, σε σύγκριση με τα αναμενόμενα πάντα, αλλά και με αυτά του vivaz, κι ας έχει camera 5mp ενώ το vivaz είχα 8mp.

 

Για την ενημέρωση όσων παρακολουθούν τα σχετικά posts, θέλω να παρατηρήσω πως η camera στο πεδίο "σκηνές" ήταν ρυθμισμένη στο "απενεργοποίηση". Με διάφορες δοκιμές, όπως τη μεταβολή της ρύθμισης από "απενεργοποίηση" σε "νυχτερινό πορτρέτο" ή σε "νυχτερινή σκηνή" δείχνει εμφανώς πιο ζωηρά χρώματα. Αναφέρομαι σε φωτογραφίες εσωτερικού χώρου, με όχι δυνατό φωτισμό και χωρίς flash, αλλά με τις ίδιες συνθήκες τράβηξα και με το vivaz. Όποιος άλλος φίλος γνωρίζει τι άλλες ρυθμίσεις μπορώ να κάνω στην camera για να έχει πιο φωτεινά και ζωηρά χρώματα ας ποστάρει την άποψή του.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την όποια μορφοποίηση των μηνυμάτων αλλά και τα συνεχόμενα μηνύματα. Γράψε κανονικά όπως όλοι μας. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ακόμα δεν έχει κάνει μια πλήρη κατανάλωση με τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης που του έκανα, άλλωστε ανέφερα παραπάνω ότι το αγόρασα χθες. Το βασικό θέμα που με απασχολεί είναι τα χρώματα της οθόνης και τα χρώματα στις φωτογραφίες, σαν να έχουν μια μικρή σκιά και είναι σχετικά μουντά και το μενού στην οθόνη όχι πολύ φωτεινό, σε σύγκριση με τα αναμενόμενα πάντα, αλλά και με αυτά του vivaz, κι ας έχει camera 5mp ενώ το vivaz είχα 8mp.

 

Για πιο ζωντανή οθόνη πρέπει να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα

Edited by athanaso77

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ζωντανή οθόνη πρέπει να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα

 

Με ποια βήματα μπορεί να επιτευχθεί αυτό; Μιλάς για κάτι το οποίο το επιτρέπει η συσκευή ή ουσιαστικά πρόκειται για σπάσιμο; Το ερώτημα είναι εάν είναι θέμα δικής μου συσκευής ή είναι θέμα ρύθμισης απλά.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Σαν κάτοχος εγώ ενός Xperia Neo V.Μπορείτε να μου προτείνετε κάνα μαγαζί(Θεσσαλονίκη) που να υπάρχει προσαρμογέας micro hdmi to hdmi ή σε κάποιο online store(ευχαριστώ εκ προτέρου).

εγω αυτο πηρα και τζ.αμπα http://www.ebay.co.uk/itm/290637744930?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Link to comment
Share on other sites

Με ποια βήματα μπορεί να επιτευχθεί αυτό; Μιλάς για κάτι το οποίο το επιτρέπει η συσκευή ή ουσιαστικά πρόκειται για σπάσιμο; Το ερώτημα είναι εάν είναι θέμα δικής μου συσκευής ή είναι θέμα ρύθμισης απλά.

 

Εδώ είσαι.

Γενικά η συσκευή δε σου επιτρέπει να κάνεις και πολλά πράγματα, από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις...

 

Υπάρχει και η αυτή η λύση (θέλει root)

Edited by athanaso77

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, θα πάρω απο το ebay 2 θήκες για ενα φιλαράκι μου που έχει το neo v. Δεν βρίσκω για το neo v πολλές θήκες αλλα για το neo υπάρχουν αρκετες επιλογες. Τα δύο κινητά φοράνε την ίδια θήκη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, θα πάρω απο το ebay 2 θήκες για ενα φιλαράκι μου που έχει το neo v. Δεν βρίσκω για το neo v πολλές θήκες αλλα για το neo υπάρχουν αρκετες επιλογες. Τα δύο κινητά φοράνε την ίδια θήκη?

 

Ναι ίδια ακριβώς...

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, θα πάρω απο το ebay 2 θήκες για ενα φιλαράκι μου που έχει το neo v. Δεν βρίσκω για το neo v πολλές θήκες αλλα για το neo υπάρχουν αρκετες επιλογες. Τα δύο κινητά φοράνε την ίδια θήκη?

 

Φίλε εγώ πήρα από εδώ , αυτή και ένα screen protector.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...