Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορειτε να κανετε ενα γρηγορο τεστ σε ησυχο περιβαλον και να δοκιμασετε το autofocus manual focus, πατοντας με το δαχτυλο πανω στην οθονη και αλλαζοντας αποσταση ωστε να κανει εστιαση συνεχη και να μου πειτε αν ακουγεται μετα ενας ηχος στην ηχογραφηση -κυριως απο το αριστερο καναλι- σαν "γουργουρητο"? Αυτος ειναι ο μηχανικος ηχος του autofocus ή focus γενικα. Επισης ακουγεται καθαρα αν κανεις το ιδιο και βαλεις το αυτι σου κοντα στο 808 την ωρα που προσπαθει να κανει εστιαση. Γενικα το τεστ θελει ησυχια, μη το δοκιμασετε σε εξωτερικο χωρο με φασαρια.

Θελω να ξερω αν το δικο μου μονο το κανει αυτο ή αν ειναι γενικα κατασκευαστικο θεμα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και το Ν8 το κανει ;) κανει focus η μηχανη :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 808 στη κίνα έχει 340€ καινούριο :blink:

λογικό και δίκαιο.. Αφού εκεί παράγεται ;) (είναι σαν τις ελληνικές ντομάτες, στην λαϊκή στην Ελλάδα θα έπρεπε να τις βρίσκεις φτηνότερες :))

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

λογικό και δίκαιο.. Αφού εκεί παράγεται ;) (είναι σαν τις ελληνικές ντομάτες, στην λαϊκή στην Ελλάδα θα έπρεπε να τις βρίσκεις φτηνότερες :))
ναι το κατάλαβα μετα που δα οτι κατασκεβάζεται και το 808 στη κίνα:p (ΘΑ πρεπε:lol:)
Link to comment
Share on other sites

λογικό και δίκαιο.. Αφού εκεί παράγεται ;) (είναι σαν τις ελληνικές ντομάτες, στην λαϊκή στην Ελλάδα θα έπρεπε να τις βρίσκεις φτηνότερες :))

 

οι ελληνικες ντομάτες είναι ΑΚΡΙΒΌΤΕΡΕΣ από τις εισαγωγής δυστυχώς. αλλά εμείς τα ελληνικα τα πληρώνουμε ακριβότερα με κάποιο μαγικό τρόπο

 

 

σόρρυ για το off topic

 

στο 808 πότε θα πέσει η ριμαδα η τιμή ;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οι ελληνικες ντομάτες είναι ΑΚΡΙΒΌΤΕΡΕΣ από τις εισαγωγής δυστυχώς. αλλά εμείς τα ελληνικα τα πληρώνουμε ακριβότερα με κάποιο μαγικό τρόπο

 

 

σόρρυ για το off topic

γι αυτό λέει θα πρεπε:lol:

 

στο 808 πότε θα πέσει η ριμαδα η τιμή ;;;;;;;;;

το θες με 350€ απ τη κίνα?:p

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό λέει θα πρεπε:lol:

 

 

το θες με 350€ απ τη κίνα?:p

 

το θέλω με 350 απο κίνα, το ζήτημα είναι το τελωνείο αλλιώς το είχα ήδη κάνει παραγγελία !

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το θέλω με 350 απο κίνα, το ζήτημα είναι το τελωνείο αλλιώς το είχα ήδη κάνει παραγγελία !
με απλό ταχυδρομίο το τελωνίο το ξεχνάς! ακόμη και με courier το πιο πιθανό είναι να πληρώσεις γύρω στα 20€ απλά για εκτελωνισμό. το ζήτημα είναι η εγγύηση που θέλει επιστροφή στη κίνα κλπ..
Link to comment
Share on other sites

με απλό ταχυδρομίο το τελωνίο το ξεχνάς! ακόμη και με courier το πιο πιθανό είναι να πληρώσεις γύρω στα 20€ απλά για εκτελωνισμό. το ζήτημα είναι η εγγύηση που θέλει επιστροφή στη κίνα κλπ..

 

Μακρυα απο Courier όσους εχω ακουσει πλήρωσαν 120-150€ για εκτελωνισμο

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό ή το balkans να βρω στα 450 και θα είμαι ευχαριστημένος....

 

475 στη Γερμανία και περνάς αέρα ελληνικά με τη βοήθειά μας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο Courier όσους εχω ακουσει πλήρωσαν 120-150€ για εκτελωνισμο

κι εγω τ άκουγα αυτό αλλά με ems έχω δώσει μόνο 17€ για εκτελωνισμό. τα παραπάνω είναι άμα βάλουν δασμούς φπα κλπ..αλλά είναι θέμα τύχης και καλύτερα να μην ριψοκινδυνεύεις

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω 808 αλλα αν κρινω απο το Ν8 ναι, ακουγεται καθαρα, αν εχει απολυτη ησυχια ακομα και στο βιντεο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το κανει

αν δεν το ελεγες δεν θα το ειχα παρτηρησει ποτε

τι καθεσε κα ασχολεισε :p

 

Χεχεχ ειμαι addicted με τη λεπτομερεια οσο αφορα τον ηχο και καποια αλλα θεματα. Καλα κανεις δεν το εχει παρατηρησει ρε παιδια αυτο? Αν ειναι να παρεις μια σκηνη σε απολυτη ησυχια εξω στη φυση μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιουμε Infinity mode ή τουλαχιστον hyperfocal.

 

Σε τελικη αναλυση επρεπε να δω αν ηταν μονο το δικο μου ετσι για να το πηγαινα για service. Ευχαριστω!

 

Το ακους κανονικα στο 808?

οκ se ευχαριστω, εμενα μου το κλεψανε το καλοκαιρι το N8 και δεν μπορουσα να το δοκιμασω:)

 

Μπορειτε να κανετε ενα γρηγορο τεστ σε ησυχο περιβαλον και να δοκιμασετε το autofocus manual focus, πατοντας με το δαχτυλο πανω στην οθονη και αλλαζοντας αποσταση ωστε να κανει εστιαση συνεχη και να μου πειτε αν ακουγεται μετα ενας ηχος στην ηχογραφηση -κυριως απο το αριστερο καναλι- σαν "γουργουρητο"? Αυτος ειναι ο μηχανικος ηχος του autofocus ή focus γενικα. Επισης ακουγεται καθαρα αν κανεις το ιδιο και βαλεις το αυτι σου κοντα στο 808 την ωρα που προσπαθει να κανει εστιαση. Γενικα το τεστ θελει ησυχια, μη το δοκιμασετε σε εξωτερικο χωρο με φασαρια.

Θελω να ξερω αν το δικο μου μονο το κανει αυτο ή αν ειναι γενικα κατασκευαστικο θεμα. Ευχαριστω.

 

Παντως εγω το ακουσα κανονικα σε ληψη μεσα στο σπιτι που "επαιζα" με το ζουμ και την εστιαση. Δεν ειναι οτι δεν ακουγεται και καθολου παντως. Αλλα λογικο ειναι αφου ειναι ολα τοσο συνεπτυγμενα σε ενα τοσο μικρο χωρο.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα την έκδιση της Νεκταριας στο 808 μου

 

Μέχρι τώρα όλα καλά.

Καλύτερη απο τη μαμα έκδοση.

 

Σ΄ευχαριστούμε Νεκταρία...

Link to comment
Share on other sites

για το Ν8 υπηρχε στο καθημερινο, λογικα θα υπαρχει και για 808 :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. σήμερα που ξεκίνησε μια μικρή άδεια :) είπα να κάνω τεστ στην

μπαταρία του 808. Το κινητό μου "τρέχει" το cfw μου κι έχω κάνει αρκετές καλές φορτίσεις.Ξεκινάω λοιπόν...

 

10:10 το 808 πλήρως φορτισμένο και ξεκινάει να παίζει 2 επεισόδια criminal minds

(διάρκειας 42 λεπτών περίπου με μέγεθος 350mb το κάθε ένα)το ένα πίσω από το άλλο.

Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 100% !!! :) υπόλοιπο μπαταρίας.

 

11:40 τέλος της βιντεοπροβολής.Τώρα μουσική (nokia music player) με συνδεδεμένα τα

ακουστικά για μία ώρα. Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 97% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

12:45 συνέχεια με τον nokia music player για άλλη μία ώρα, μόνο που τώρα "στέλνει" τον ήχο

με fm transmitter. Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 93% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

13:50 και σειρά τώρα έχει το internet. συνδέομαι στο 3G, ανανεώνω και βλέπω τα e-mail μου,

ρίχνω μιά ματιά στον καιρό και βλέπω videos στο youtube με την εφαρμογή cutetube για 10 λεπτά (

:lol:)

Συνεχίζω την προβολή videos στο cutetube για άλλα 20 λέπτα με σύνδεση στο ασύρματο μου.

Το nokia battery monitor 3.1 πλέον δείχνει 82% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

14:25 ανοίγω την κάμερα και "γράφω" video 1080p στα 30 fps για 20 λεπτά.

Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 64% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

14:50 σειρα τωρα εχει το ραδιοφωνο. Παίζει για μία ώρα και το nokia battery

monitor 3.1 δείχνει 61% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

16:05 αρχίζει η προβολή ενός επεισοδίου csi. Μετά από 43 λεπτά το nokia battery monitor 3.1

πλέον δείχνει 51% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

17:00 συνδέομαι στο ασύρματο μου και αρχίζω να στέλνω από και προς τον υπολογιστή μου αρχεία με dukto

για 10 λεπτά περίπου.

 

17:15 αρχίζει η προβολή ενός επεισοδίου criminal minds. Μετά από 42 λεπτά το nokia battery monitor 3.1

πλέον δείχνει 34% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

18:00 μουσική και πάλι.Έως 19:10 με 32% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

Με την μουσική δεν βλέπω να σταματάω το test σήμερα. 19:15 αρχίζει η προβολή ενός ακόμη επεισοδίου criminal

minds. Μετά από 42 λεπτά το nokia battery monitor 3.1 πλέον δείχνει 21% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

20:00 ώρα να γονατίσω την μπαταρία.Πάλι internet. videos στο youtube με την εφαρμογή cutetube, και

περιμένω μήνυμα για χαμηλή στάθμη μπαταρίας. Ώρα 20:28 τέλος του test. Η μπαταρία στο 10%.

 

 

τελος να πω πως:

 

α.όλα τα παραπάνω επεισόδια τα είχα αποθηκευμένα στην 32 gb κάρτα που έχω κι

έπαιζαν όλα με εξωτερικό υπότιτλο.

 

β.όλα τα τραγούδια τα είχα κι αυτά αποθηκευμένα στην 32 gb κάρτα.

 

γ.οι ρύθμιση της φωτεινότητας είναι στο 100% και το κινητό μου δουλευει σε

gsm δίκτυο. Στην προφύλαξη οθόνης έχω επιλέξει το μεγάλο ρολόι.

 

δ. μετα απο την ολοήμερη 'εργασία' του το κινητό πρέπει να σας πω πως

δεν κρασαρε πουθενά. Επίσης δεν ζεστάθηκε καθόλου, αντιθετα με αλλα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε με κρέμασε η μπαταρία την πρώτη μέρα. Ωραία ανάλυση Νεκταρία! Συνήθως μου κρατάει 1μιση με 2. Ανάλογα τις κλήσεις μηνύματα κτλ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. σήμερα που ξεκίνησε μια μικρή άδεια :) είπα να κάνω τεστ στην

μπαταρία του 808. Το κινητό μου "τρέχει" το cfw μου κι έχω κάνει αρκετές καλές φορτίσεις.Ξεκινάω λοιπόν...

 

10:10 το 808 πλήρως φορτισμένο και ξεκινάει να παίζει 2 επεισόδια criminal minds

(διάρκειας 42 λεπτών περίπου με μέγεθος 350mb το κάθε ένα)το ένα πίσω από το άλλο.

Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 100% !!! :) υπόλοιπο μπαταρίας.

 

11:40 τέλος της βιντεοπροβολής.Τώρα μουσική (nokia music player) με συνδεδεμένα τα

ακουστικά για μία ώρα. Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 97% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

12:45 συνέχεια με τον nokia music player για άλλη μία ώρα, μόνο που τώρα "στέλνει" τον ήχο

με fm transmitter. Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 93% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

13:50 και σειρά τώρα έχει το internet. συνδέομαι στο 3G, ανανεώνω και βλέπω τα e-mail μου,

ρίχνω μιά ματιά στον καιρό και βλέπω videos στο youtube με την εφαρμογή cutetube για 10 λεπτά (

:lol:)

Συνεχίζω την προβολή videos στο cutetube για άλλα 20 λέπτα με σύνδεση στο ασύρματο μου.

Το nokia battery monitor 3.1 πλέον δείχνει 82% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

14:25 ανοίγω την κάμερα και "γράφω" video 1080p στα 30 fps για 20 λεπτά.

Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 64% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

14:50 σειρα τωρα εχει το ραδιοφωνο. Παίζει για μία ώρα και το nokia battery

monitor 3.1 δείχνει 61% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

16:05 αρχίζει η προβολή ενός επεισοδίου csi. Μετά από 43 λεπτά το nokia battery monitor 3.1

πλέον δείχνει 51% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

17:00 συνδέομαι στο ασύρματο μου και αρχίζω να στέλνω από και προς τον υπολογιστή μου αρχεία με dukto

για 10 λεπτά περίπου.

 

17:15 αρχίζει η προβολή ενός επεισοδίου criminal minds. Μετά από 42 λεπτά το nokia battery monitor 3.1

πλέον δείχνει 34% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

18:00 μουσική και πάλι.Έως 19:10 με 32% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

Με την μουσική δεν βλέπω να σταματάω το test σήμερα. 19:15 αρχίζει η προβολή ενός ακόμη επεισοδίου criminal

minds. Μετά από 42 λεπτά το nokia battery monitor 3.1 πλέον δείχνει 21% υπόλοιπο μπαταρίας.

 

20:00 ώρα να γονατίσω την μπαταρία.Πάλι internet. videos στο youtube με την εφαρμογή cutetube, και

περιμένω μήνυμα για χαμηλή στάθμη μπαταρίας. Ώρα 20:28 τέλος του test. Η μπαταρία στο 10%.

 

 

τελος να πω πως:

 

α.όλα τα παραπάνω επεισόδια τα είχα αποθηκευμένα στην 32 gb κάρτα που έχω κι

έπαιζαν όλα με εξωτερικό υπότιτλο.

 

β.όλα τα τραγούδια τα είχα κι αυτά αποθηκευμένα στην 32 gb κάρτα.

 

γ.οι ρύθμιση της φωτεινότητας είναι στο 100% και το κινητό μου δουλευει σε

gsm δίκτυο. Στην προφύλαξη οθόνης έχω επιλέξει το μεγάλο ρολόι.

 

δ. μετα απο την ολοήμερη 'εργασία' του το κινητό πρέπει να σας πω πως

δεν κρασαρε πουθενά. Επίσης δεν ζεστάθηκε καθόλου, αντιθετα με αλλα κινητα.

 

Το ψάχνεις μου θέμα και μου αρέσει αυτό.καλή αυτονομία λοιπόν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. σήμερα που ξεκίνησε μια μικρή άδεια :) είπα να κάνω τεστ στην

μπαταρία του 808. Το κινητό μου "τρέχει" το cfw μου κι έχω κάνει αρκετές καλές φορτίσεις.Ξεκινάω λοιπόν...

 

10:10 το 808 πλήρως φορτισμένο και ξεκινάει να παίζει 2 επεισόδια criminal minds

(διάρκειας 42 λεπτών περίπου με μέγεθος 350mb το κάθε ένα)το ένα πίσω από το άλλο.

Στο τέλος το nokia battery monitor 3.1 δείχνει 100% !!! :) υπόλοιπο μπαταρίας.

 

αν το κανεις αυτο ξανα,και μολις τελειωσουν τα 2 βιντεο και δειχνει 100%, το κλεισεις και το ξανα ανοιξεις το κινητο,ποσο θα δειχνει?εγω πιστευω οτι θα ειναι κατω απο 95%

γενικα εχω παρατηρησει σε ολα τα symbian οτι για τα πρωτα 30% αργει πολυ να πεσει,και δεν αντιστοιχει στο πραγματικο,

πχ στο Ν8 μου ολη την 1η μερα ειναι 100%,την δευτερη 65% αν το εχω χρησιμοποιησει ή 80% αν το ειχα ρελαντι τελειως,και την 3η μεχρι το μεσημερι εχει σβησει.απο την αρχη ηταν ετσι,δεν ειναι θεμα μπαταριας μου. οπως επισης,αν την 2η μερα το πρωι ανοιξω sportstracker για 3 ωρες (πχ παω μεγαλη προπονηση),παιζει να γυρισει οριακα σπιτι.ενω ηταν στο 80%.

οποτε θεωρω πιο σωστο τεσταρισμα ειναι με επανεκινηση,εκει δειχνει το πραγματικο ποσοστο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν το κανεις αυτο ξανα,και μολις τελειωσουν τα 2 βιντεο και δειχνει 100%, το κλεισεις και το ξανα ανοιξεις το κινητο,ποσο θα δειχνει?εγω πιστευω οτι θα ειναι κατω απο 95%

γενικα εχω παρατηρησει σε ολα τα symbian οτι για τα πρωτα 30% αργει πολυ να πεσει,και δεν αντιστοιχει στο πραγματικο,

πχ στο Ν8 μου ολη την 1η μερα ειναι 100%,την δευτερη 65% αν το εχω χρησιμοποιησει ή 80% αν το ειχα ρελαντι τελειως,και την 3η μεχρι το μεσημερι εχει σβησει.απο την αρχη ηταν ετσι,δεν ειναι θεμα μπαταριας μου. οπως επισης,αν την 2η μερα το πρωι ανοιξω sportstracker για 3 ωρες (πχ παω μεγαλη προπονηση),παιζει να γυρισει οριακα σπιτι.ενω ηταν στο 80%.

οποτε θεωρω πιο σωστο τεσταρισμα ειναι με επανεκινηση,εκει δειχνει το πραγματικο ποσοστο..

Η επανεκκίνηση καταναλώνει πολύ ενέργεια. Επίσης εδώ μιλάς για άλλη συσκευή, ίδιο λειτουργικό μεν, αλλά άλλο hardware. Γεγονός είναι ότι το battery monitor δεν είναι και το πιο ακριβές πρόγραμμα, αλλά αυτό που παραμένει είναι ότι μετά από τόση και διαφορετική χρήση το 808 παρέμεινε ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Η επανεκκίνηση καταναλώνει πολύ ενέργεια. Επίσης εδώ μιλάς για άλλη συσκευή, ίδιο λειτουργικό μεν, αλλά άλλο hardware. Γεγονός είναι ότι το battery monitor δεν είναι και το πιο ακριβές πρόγραμμα, αλλά αυτό που παραμένει είναι ότι μετά από τόση και διαφορετική χρήση το 808 παρέμεινε ανοιχτό.

 

ναι αλλά το battery monitor έχει θέματα. Ότι και να σου δείχνει το ανοίγεις και βλέπεις πραγματικό ποσοστό. Όπως και να έχει πολύ καλή αυτονομία.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...