Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω το πήρα 510 ελληνικης αντιπροσωπείας πριν ενα μήνα

 

Από πιο κατάστημα;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν παιδιά τα θετικά είναι πολλά. Τα αρνητικά είναι για εμένα τα εξής: Στη συσκευασία οι ******* δεν έχουν βάλει usb και hdmi adapter όπως είχαν και στο Ν8. Και τα ακουστικά ενώ έχουν καλό ήχο, είναι υποδιαίστερα αυτών που είχε το Ν8 που δεν μπερδευόταν και το καλώδιο.. Μερικά widgets τρίτων κατασκευαστών όπως το comming next δε παίζουν. Το sygic δε παίζει, βγάζει μήνυμα πλήρους βίντεο-μνήμης, πράγμα αστείο βέβαια, είναι σίγουρα θέμα της συγκεκριμένης έκδοσης.

 

Από εκεί και πέρα:

-Πραγματικά πιο γρήγορος browser από το Ν8.

-Ο opera τρέχει νερό, δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου τον mini.

-Γενικά αρκετά πιο γρήγορη συσκευή, το βλέπει κανείς αυτό από το πόσο γρήγορα γίνονται οι εγκαταστάσεις αλλά και το ξεκίνημα παιχνιδιών.

-Η οθόνη παρόλο την ανάλυση είναι τρομερή.

-Με το swype σε αυτήν την οθόνη γράφεις πολύ καλύτερα. Πιστέυω και με το qwerty που περιμένουμε στην fp2 θα γράφεις εξίσου καλά.

-Για την κάμερα δεν κάνω σχόλια γιατί απλά θα είναι περιττά.

-Δεν υπάρχουν καθόλου κολήματα στο UI και γενικότερα στη belle.

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά αλλά.... :

Moralas σε μισώ!!! Αυτό μόνο... :p

 

Μήπως μου το μάτιασες ωρέ? Άυριο το πάω πίσω γιατί είναι βιετναμέζικο.... Φυσικά το δέχτηκε ο πωλητής χωρίς πολλά, αλλά εγώ θα φάω ταλαιπωρία..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά αλλά.... :

 

 

Μήπως μου το μάτιασες ωρέ? Άυριο το πάω πίσω γιατί είναι βιετναμέζικο.... Φυσικά το δέχτηκε ο πωλητής χωρίς πολλά, αλλά εγώ θα φάω ταλαιπωρία..

 

E και?

Είναι χειρότερα τα Βιετναμέζικα από τα κινέζικα?

Περιεργο πάντως που βρηκες κάτι μη κινέζικο.Οπου έχω διαβάσει κινέζικα εχουν

Link to comment
Share on other sites

E και?

Είναι χειρότερα τα Βιετναμέζικα από τα κινέζικα?

Περιεργο πάντως που βρηκες κάτι μη κινέζικο.Οπου έχω διαβάσει κινέζικα εχουν

 

Δε με κατάλαβες. Προορίζεται για βιετναμέζικη αγορά, με βιετναμέζικο product code πράγμα που σημαίνει δεν έχω εγγύηση στην ευρώπη από τη nokia. Το κατάστημα μου είπε ότι μου δίνει 2 χρόνια εγγύηση με άμεση αντικατάσταση αν συμβεί οτιδήποτε αλλά το ρισκάρεις? Κρίμα γιατί είναι και άψογο, και αυτά που λένε περί κοκκινίλας δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

-Δεν υπάρχουν καθόλου κολήματα στο UI και γενικότερα στη belle.

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.

 

κολληματακια υπαρχουν. οταν το ξεκλειδωνεις πχ και σκρολαρεις αμεσως σε επομενη homescreen εμφανιζει μικροκολληματα.

το widget για τον καιρο αν και ωραιο ειναι αχρηστο. υπαρχει καποιος τροπος να κανει αυτοματα update?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως να εγκαταστήσω το "tromaktiko" στο 808?

Δεν το βγάζει συμβατο με τη belle το νοκια store και δε μπορω να το εγκαταστήσω.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Ν8 όταν εκανα factory reset sth Belle. Ωστόσο είναι σίγουρα συμβατο μια και

δουλευει μια χαρα στη Belle toy N8 όταν είχα κάνει update από την Anna (στην οποια το βγάζει διαθέσιμο)...

 

Καμμια ιδέα?

Καποιος είπε κάτι για intallserver αλλα δεν κατάλαβα πως...

Link to comment
Share on other sites

κολληματακια υπαρχουν. οταν το ξεκλειδωνεις πχ και σκρολαρεις αμεσως σε επομενη homescreen εμφανιζει μικροκολληματα.

το widget για τον καιρο αν και ωραιο ειναι αχρηστο. υπαρχει καποιος τροπος να κανει αυτοματα update?

 

Το ξεκλειδώνω λοιπόν και το σκρολάρω βίαια κιόλας θα ελεγα, αλλά τίποτα. Μήπως δεν έχεις την τελευταία έκδοση?

Το widget για τον καιρό από όσο ξέρω κάνει update αυτόματα αρκεί να έχεις σύνδεση δεδομένων ενεργή ή wifi. Γιατί είναι άχρηστο ?

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλειδώνω λοιπόν και το σκρολάρω βίαια κιόλας θα ελεγα, αλλά τίποτα. Μήπως δεν έχεις την τελευταία έκδοση?

Το widget για τον καιρό από όσο ξέρω κάνει update αυτόματα αρκεί να έχεις σύνδεση δεδομένων ενεργή ή wifi. Γιατί είναι άχρηστο ?

 

Στο Ν8,οταν ανοιγεις καποια εφαρμογη,οπως οπερα,fmobi κτλ,δεν λες οτι παει και σφαιρα,εχει καθυστερηση,παντου..η αποκριση δηλαδη ειναι πεσμενη (και συγκρινοντας με το SE arc S Που εχω,μου φαινεται πολυ αισθητη η διαφορα), αυτο εχει λυθει εδω??

ή παλι παρατηρεις αργη αποκριση??πχ οταν πας να γραψεις στο ιντερνετ,ανοιγει αμεσως??εχω ψηθει πολυ να το παρω,απο την αλλη σκεφτομαι μηπως να περιμενω lumia με αντιστοιχη καμερα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικο_μπλ πάει σχεδόν παντού σφαίρα. Το σχεδόν το βγάζω για καμμιά σελίδα www βαριά και για την εγκατάσταση εφαρμογών. Τα υπόλοιπα σφαίρα
Link to comment
Share on other sites

Νικο_μπλ πάει σχεδόν παντού σφαίρα. Το σχεδόν το βγάζω για καμμιά σελίδα www βαριά και για την εγκατάσταση εφαρμογών. Τα υπόλοιπα σφαίρα

 

μακαρι γιατι ενας λογος που δε θα πηγαινα σε symbian ειναι αυτο. Οχι οτι το arc S ειναι παντα σφαιρα,αλλα οταν δεν το εχεις φορτωσει,πραγματικα το ευχαριστιεσαι..οποτε μιας και εχω επιδοτηση σε 1 μηνα παλι, εχω μεγαλο διλημμα για το αν αξιζει τον κοπο (και σε συνδυασμο με το οτι δεν εχει viber, βασικη εφαρμογη για μενα πλεον..εχουν ΟΛΟΙ οι φιλοι-οικογενεια-και με ενα ελαχιστο παγιο ιντερνετ,μιλαμε απεριοριστα με sms,απειρα λεφτα πρωτα και καρτες...οποτε τοσο τοwhatsapp,οσο το viber και tango τα θεωρω must)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν8,οταν ανοιγεις καποια εφαρμογη,οπως οπερα,fmobi κτλ,δεν λες οτι παει και σφαιρα,εχει καθυστερηση,παντου..η αποκριση δηλαδη ειναι πεσμενη (και συγκρινοντας με το SE arc S Που εχω,μου φαινεται πολυ αισθητη η διαφορα), αυτο εχει λυθει εδω??

ή παλι παρατηρεις αργη αποκριση??πχ οταν πας να γραψεις στο ιντερνετ,ανοιγει αμεσως??εχω ψηθει πολυ να το παρω,απο την αλλη σκεφτομαι μηπως να περιμενω lumia με αντιστοιχη καμερα..

φίλε δεν φταίει το symbian γι αυτό, αλλά ο πανάρχαιος επεξεργαστής του..(armv11)

Link to comment
Share on other sites

με το που βγουν τα νοκια με wp8 pureview θα πεσει η τιμη του στο μισο..γι αυτο μετα απο οκτωβριο αξιζει να το παρει καποιος..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που το επεξεργαστηκα στο Public Θεσσαλονίκης δεν είναι τόσο γκουμούτσα το εξωγκομα της κάμερας όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Μου φάνηκε πολύ όμορφο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που το επεξεργαστηκα στο Public Θεσσαλονίκης δεν είναι τόσο γκουμούτσα το εξωγκομα της κάμερας όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Μου φάνηκε πολύ όμορφο.

 

Όντως είναι, και απέχει αρκετά από το 5800 που λένε και σε ποιότητα αλλά και σε ομορφιά. Λοιπόν σήμερα πήρα το καινούριο γερμανικό (ξεφορτώθηκα το βιετναμέζικο) με πολύ καλή οθόνη όπως και το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον σκεπτικο και μπορω να πω οτι συμφωνω

 

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/15557_Ten_Reasons_to_opt_for_the_Nok.php

 

Και εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Αλλά δε πάβει να είναι η καλύτερη αναβάθμιση του Ν8 το 808. Και όσο αφορά την κάμερα η διαφορά είναι τόση, όση έχει το Ν8 από τους ανταγωνιστές του. Πραγματικά ειδικά σε χαμηλό φωτισμό θα πάθετε πλάκα όσοι έρχεστε από Ν8, μη πω για τους άλλους..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Αλλά δε πάβει να είναι η καλύτερη αναβάθμιση του Ν8 το 808. Και όσο αφορά την κάμερα η διαφορά είναι τόση, όση έχει το Ν8 από τους ανταγωνιστές του. Πραγματικά ειδικά σε χαμηλό φωτισμό θα πάθετε πλάκα όσοι έρχεστε από Ν8, μη πω για τους άλλους..

 

για καποιον που θελει οπωσδηποτε συμπιαν ειναι δεν αμφιβαλλει κανεις. δεν υπαρχει και αλλη λυση βεβαια :lol:

αλλα κοστιζει πολλα σε σχεση με ενα Ν8 που πανω κατω κανεις τα ιδια πραγματα. επισης αν βγει και Pureview wp8 σε 5-6 μερες η τιμη του θα πεσει ακομη περισσοτερο. δεν ειναι καλη εποχη να αγορασει κανεις τωρα το 808 αφου δεν εχει καλη μεταπωλητικη αξια. ας σταθεροποιηθει η τιμη του προς τα χριστουγεννα και τοτε ισως αξιζει. και παλι μονο για ατομα που θελουν συμπιαν

Link to comment
Share on other sites

για καποιον που θελει οπωσδηποτε συμπιαν ειναι δεν αμφιβαλλει κανεις. δεν υπαρχει και αλλη λυση βεβαια :lol:

αλλα κοστιζει πολλα σε σχεση με ενα Ν8 που πανω κατω κανεις τα ιδια πραγματα. επισης αν βγει και Pureview wp8 σε 5-6 μερες η τιμη του θα πεσει ακομη περισσοτερο. δεν ειναι καλη εποχη να αγορασει κανεις τωρα το 808 αφου δεν εχει καλη μεταπωλητικη αξια. ας σταθεροποιηθει η τιμη του προς τα χριστουγεννα και τοτε ισως αξιζει. και παλι μονο για ατομα που θελουν συμπιαν

 

Εννοείται, γιαυτό πρότεινα πιο πάνω να περιμένουν μέχρι τις 5 του επόμενου μήνα. Επίσης και για άτομα που θέλουν την καλύτερη υλοποίηση του pureview δηλαδή την καλύτερη φωτογραφική, είναι επίσης μονόδρομος γιατί δύσκολα να βάλει μεγαλύτερο ή έστω ίδιο φακό με αυτόν σε windows phone. Πάντως πραγματικά το δουλέυω τώρα και είναι η σχεδόν τελειοποίηση του symbian.. Όποιος είναι fan ή βολεμένος σαν εμένα να το πάρει, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αλλά ας το πάρει μετά τις 5 που κάτι λίγο πολύ θα πέσει η τιμή του.

 

Κάτι που μου λείπει πάντως είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση. Λείπει όντως η εγώ δε βλέπω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, γιαυτό πρότεινα πιο πάνω να περιμένουν μέχρι τις 5 του επόμενου μήνα. Επίσης και για άτομα που θέλουν την καλύτερη υλοποίηση του pureview δηλαδή την καλύτερη φωτογραφική, είναι επίσης μονόδρομος γιατί δύσκολα να βάλει μεγαλύτερο ή έστω ίδιο φακό με αυτόν σε windows phone. Πάντως πραγματικά το δουλέυω τώρα και είναι η σχεδόν τελειοποίηση του symbian.. Όποιος είναι fan ή βολεμένος σαν εμένα να το πάρει, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αλλά ας το πάρει μετά τις 5 που κάτι λίγο πολύ θα πέσει η τιμή του.

 

Κάτι που μου λείπει πάντως είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση. Λείπει όντως η εγώ δε βλέπω καλά?

 

γενικα απο το gallery λειπουν πολλα και δεν ξερω αν θα το φτιαξουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, γιαυτό πρότεινα πιο πάνω να περιμένουν μέχρι τις 5 του επόμενου μήνα. Επίσης και για άτομα που θέλουν την καλύτερη υλοποίηση του pureview δηλαδή την καλύτερη φωτογραφική, είναι επίσης μονόδρομος γιατί δύσκολα να βάλει μεγαλύτερο ή έστω ίδιο φακό με αυτόν σε windows phone. Πάντως πραγματικά το δουλέυω τώρα και είναι η σχεδόν τελειοποίηση του symbian.. Όποιος είναι fan ή βολεμένος σαν εμένα να το πάρει, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αλλά ας το πάρει μετά τις 5 που κάτι λίγο πολύ θα πέσει η τιμή του.

 

Κάτι που μου λείπει πάντως είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση. Λείπει όντως η εγώ δε βλέπω καλά?

δηλαδή δεν έχει στις επιλογές το «επιλογή»->«πολλ/πλη επιλογή» ?
Link to comment
Share on other sites

αν βγει και Pureview wp8 σε 5-6 μερες η τιμη του θα πεσει ακομη περισσοτερο.

Αυτό είναι καλό για όσους το λιγουρεύονται... :food: :shifty:

 

Κάτι που μου λείπει πάντως είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση. Λείπει όντως η εγώ δε βλέπω καλά?

Αν δεν υπάρχει, είναι μέγιστη βλακεία. Δε βλέπω το λόγο όμως. Δες καλύτερα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...