Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο 47 σελίδες για ένα κινητό που είναι μοναδικό. Το δούλεψα για μισή ώρα περίπου ένα μεσημέρι, πριν λίγες μέρες, στον Γερμανό και έμεινα... Ακριβό δεν λέω... Μα Έτσι και αλλοιώς Μοναδικό!

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 47 σελίδες για ένα κινητό που είναι μοναδικό. Το δούλεψα για μισή ώρα περίπου ένα μεσημέρι, πριν λίγες μέρες, στον Γερμανό και έμεινα... Ακριβό δεν λέω... Μα Έτσι και αλλοιώς Μοναδικό!

 

Αυτό σε πείραξε?

Οι 30-35 σελίδες είναι γεμάτες σχόλια από άτομα που δεν το έχουν και όταν παρουσιάστηκε λέγανε πότε να βγει να το πάρω! :lol::p

(μην παρεξηγηθεί κάνεις, χαβαλέ κάνω :))

 

Το δούλεψα κι εγώ πριν λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι είναι ένα πολύ βελτιωμένο ν8!

Με χαλάσανε τα πλαστικά και ο σχεδιασμός βέβαια (πάντα σε σχέση με το ν8) αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.

Για την κάμερα δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι :)

 

Όποιος είναι ευχαριστημένος με το ν8 και θέλει καινούργια συσκευή δεν χρειάζεται να το ψάξει πάντως!

Link to comment
Share on other sites

H Υπερεστιαση στις ρυθμισεις εστιασης στην φωτογραφικη που χρησιμευει?Τι ακριβως κανει??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε πείραξε?

Οι 30-35 σελίδες είναι γεμάτες σχόλια από άτομα που δεν το έχουν και όταν παρουσιάστηκε λέγανε πότε να βγει να το πάρω! :lol::p

(μην παρεξηγηθεί κάνεις, χαβαλέ κάνω :))

 

Το δούλεψα κι εγώ πριν λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι είναι ένα πολύ βελτιωμένο ν8!

Με χαλάσανε τα πλαστικά και ο σχεδιασμός βέβαια (πάντα σε σχέση με το ν8) αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.

Για την κάμερα δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι :)

 

Όποιος είναι ευχαριστημένος με το ν8 και θέλει καινούργια συσκευή δεν χρειάζεται να το ψάξει πάντως!

 

Ο μόνος λόγος που δεν το εχω πάρει ακόμη είναι η υψηλή τιμή του.

Όσο για την ποιότητα κατασκευής του ο χρόνος θα δείξει κάποια πλαστικά αντέχουν περισσότερο... Πάντως μια χαρά μου η ποιότητα του (υποκειμενικό βεβαίως) .

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα το αγοράσω (σύντομα η όχι).

Άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βρεθεί κανένας τρελός και να ξαναγράψει το symbian με τρόπο που να υποστηρίζει "βαρύ" hardware και :X

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που δεν το εχω πάρει ακόμη είναι η υψηλή τιμή του.

Όσο για την ποιότητα κατασκευής του ο χρόνος θα δείξει κάποια πλαστικά αντέχουν περισσότερο... Πάντως μια χαρά μου η ποιότητα του (υποκειμενικό βεβαίως) .

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα το αγοράσω (σύντομα η όχι).

Άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βρεθεί κανένας τρελός και να ξαναγράψει το symbian με τρόπο που να υποστηρίζει "βαρύ" hardware και :X

 

Άλλο ποιότητα υλικών κατασκευής, άλλο ποιότητα κατασκευής ;)

Από ποιότητα κατασκευής, κακά τα ψέματα, είναι τζιτζί!

 

Για την τιμή, 550€ νομίζω κάνει στο amazon.de

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο σχεδον 2 βδομαδες αναμονης για το ανταλλακτικο, επιτελους σημερα μπορεσε να επισκευαστει το κινητακι μου(ειχε παραδωσει πνευμα το βυσμα των ακουστικων) και να το εχω παλι φουλ λειτουργικο

απαραδεκτη η νοκια ελλαδος αφου ακομα στα πιο πολλα νοκια καταστηματα δεν εχει στειλει ουτε αξεσουαρ αλλα ουτε και ανταλλακτικα για την συσκευη παροτι εχει κλεισει σχεδον 2 μηνες στην ελληνικη αγορα

Link to comment
Share on other sites

H Υπερεστιαση στις ρυθμισεις εστιασης στην φωτογραφικη που χρησιμευει?Τι ακριβως κανει??

κλειδώνει την εστίαση στο άπειρο. Αυτό βοηθάει να βγάλεις τοπία μέσα από τζάμι (πχ λεωφορείου) που αλλιώς (αν δεν ειχες υπερεστίαση) θα εστίαζε το τζάμι και όχι το τοπίο πιο πίσω (που είναι στο "άπειρο").

Χρησιμοποιείται και σε εξωτερικούς χώρους όταν βγαζουμε μακρυνά τοπία και υπάρχουν αντικείμενα (πχ κλαδιά) πιο κοντά στην φωτογραφική και μπορούν να επιρεάσουν/μπερδέψουν την εστίαση.

Τέλος σε βραδυνά όταν βγάζουμε τοπία και λόγω χαμηλού φωτισμού δεν μπορεί να εστιάσει το κινητό. Έτσι του λέμε εστίασε στο άπειρο και μην ψάχνεις άδικα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει που λες......γιατι στις επιλογες της καμερας εχει την επιλογη υπερεστιαση και ξεχωριστα την επιλογη απειρο.....μαλλον εχει να κανει με πιο γρηγορη εστιαση,οταν φωτογραφιζεις κατι γρηγορο πχ ενα αυτοκινητο που περνα
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω μπορει καποιος να μου θυμισει τι γινεται με τα Ελληνικα αν αγορασουμε το 808 με ξενο product code ?Βασικα δεν με ενδιαφερουν τα Ελληνικα μενου καθολου, το μονο που με ενδιαφερει ειναι αν μπορω να στειλω ή να διαβασω sms στα Ελληνικα.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω μπορει καποιος να μου θυμισει τι γινεται με τα Ελληνικα αν αγορασουμε το 808 με ξενο product code ?Βασικα δεν με ενδιαφερουν τα Ελληνικα μενου καθολου, το μονο που με ενδιαφερει ειναι αν μπορω να στειλω ή να διαβασω sms στα Ελληνικα.

 

Ευχαριστω.

 

Το ελληνικό μενού πάει μαζί με την ελληνική γλώσσα γραφής. Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να διαβάζεις και να γράφεις μηνύματα στα ελληνικά, βάλε το swype (θα το βρεις εδώ, μαζί με το πακέτο της ελληνικής γλώσσας, αφού κάνεις πρώτα μία εγγραφή στο site).

Και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό μενού πάει μαζί με την ελληνική γλώσσα γραφής. Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να διαβάζεις και να γράφεις μηνύματα στα ελληνικά, βάλε το swype (θα το βρεις εδώ, μαζί με το πακέτο της ελληνικής γλώσσας, αφού κάνεις πρώτα μία εγγραφή στο site).

Και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν το ηξερα αυτο αν και μελος του beta labs πολλα χρονια. Με το swype μπορεις να γραφεις και κανονικα με το πληκτρολογιο ή μονο με την μορφη swipe? Επισης μπορεις να εχεις αγγλικο μενου και γλωσσα Ελληνικη στα σμσ την ιδια στιγμη?

Σε ευχαριστω πολυ για την τοσο γρηγορη απαντηση σου!

 

(ειχα το Ν8 απο τοτε που βγηκε αλλα μου το κλεψανε, μετα πηρα το Siii αλλα απο καμερα δεν πλησιαζει τα στανταρτσ που θα ηθελα συν οτι το gps (sygic) πρεπει να το πληρωσεις. Τοσα ωραια πραγματα ετοιμα και στρωμενα στο Symbian και στο Android πρεπει να βαλεις 100 εφαρμογες για να κανεις το κινητο ανθρωπινο...τι κριμα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι :) μετα τα 10-15 μηνυματα θα μαθεις να γραφεις απιστευτα γρηγορα, θα βρεις και τα κολπακια του... ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι :) μετα τα 10-15 μηνυματα θα μαθεις να γραφεις απιστευτα γρηγορα, θα βρεις και τα κολπακια του... ;)

 

Με εφτιαξες τωρα!! γιατι ειμαι Ινδια και εδω το πουλανε 460 ευρω το 808 και σκεφτομαι τωρα πολυ σοβαρα να το παρω απο δω! Ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα με τις αναβαθμισεις! Προφανως θα περναω τα Ελληνικα kai swype ξανα απο το labs.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παντως πανευκολο να περασει και ελληνικο λογισμικο ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παντως πανευκολο να περασει και ελληνικο λογισμικο ;)

 

Μπορουμε δηλαδηνα αλλαξουμε μονιμα το ξενο λογισμικο σε Ελληνικο, ωστε να μη ξανασχολουμαστε με το θεμα των ξενων P.C.?

Link to comment
Share on other sites

μονιμα, αρκει να μην κανεις αναβαθμιση απο pc αλλα μονο ΟΤΑ, αλλιως πρεπει να τα ξαναπερασεις :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε δηλαδηνα αλλαξουμε μονιμα το ξενο λογισμικο σε Ελληνικο, ωστε να μη ξανασχολουμαστε με το θεμα των ξενων P.C.?

 

Το «μόνιμα» είναι σχετικό, αφού αν συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή και κάνεις αναβάθμιση, θα χάσεις τα ελληνικά, αφού θα σου βάλει το firmware που αντιστοιχεί στο product code της συσκευής σου. Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή δεν μπορούμε πλέον να αλλάξουμε μόνιμα το product code όπως παλιά. Έτσι αν θέλουμε να αναβαθμίσουμε και θέλουμε να έχουμε ελληνικά, το κάνουμε είτε μέσω ΟΤΑ (Wi-Fi), είτε με φλασάρισμα με Φοίνικα. ;)

 

Και φυσικά η διαδικασία φλασαρίσματος μπορεί να φαίνεται βουνό, αλλά στην πράξη είναι πανεύκολη, αρκεί να ακολουθήσεις τα βήματα κατά γράμμα. Αν κάνεις 2-3 φορές τη διαδικασία, μετά σου γίνεται δεύτερη φύση. :D

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει που λες......γιατι στις επιλογες της καμερας εχει την επιλογη υπερεστιαση και ξεχωριστα την επιλογη απειρο.....μαλλον εχει να κανει με πιο γρηγορη εστιαση,οταν φωτογραφιζεις κατι γρηγορο πχ ενα αυτοκινητο που περνα

Εχεις απόλυτο δίκαιο. Δεν εχω το κινητό και έκανα με το μυαλό μου μια χαζή (και λαθος) μετάφραση ερμηνευοντάς ότι είναι εστίαση στο άπειρο. :O

 

το εψαξα και βρηκα τι είναι όμως. Hyperfocus ή Υπερεστίαση ειναι η δυνατότητα να τα έχει "ολα εστιασμένα" (από μια απόσταση και μετα, δλδ οχι τα πολύ κοντά αλλά αυτά πχ πάνω από περίπου 2.4 μετρα). Αυτό προφανώς είναι εστίαση στα πχ 10 μέτρα και κλείσιμο του διαφράγματος ώστε να έχει "εστίαση από το 2.4μ έως το άπειρο" . Να το πώ απλά κάνει το 808 freefocus (πάντα εστιασμένο αρκεί το αντικείμενο να είναι μακρύτερα από τα 2.4 μέτρα). Αυτό βοηθάει για γ΄ρηγορες λήψεις καθώς δεν εχεις την καθιστέριση της εστίασης αλλά και ότι όλα βγαίνουν καθαρά (τοπία και άνθρωποι). Το μειονέκτημα είναι ότι θέλει πολύ κλειστό διάφραγμα αρα εκτός αν εχει νταλα ήλιο θα ανεβασεις iso.

 

αυτά αντε να κονομήσω και εγώ κανένα γιατί πολύ το ζαχαρώνω (και αφού και αν πέσει κάτω από 400€, ίσως σε μεταχειρισμένο).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι.....!

 

edit: Το τσίμπησα παίδες! Ποιό είναι το ελληνικό product code?

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου live κύριοι να το δω από κοντά;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...