Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 808 PureView

(RM-807)

Take photos with extraordinary detail and creativity

 

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-808-pureview-pure-white-all-collors.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

27 Φεβρουαρίου 2012

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia 808 PureView is a Nokia Belle Feature Pack 1 phone featuring fresh new UI with boosted performance. The phone features a 41 MP camera sensor with PureView Pro imaging technology, powerful Xenon flash, LED video light and 1080p Full HD video recording with up to 4x lossless zoom that’s smooth and completely silent. It is also the world’s first device to include High Amplitude Audio Capture (HAAC), which combines a unique digital microphone technology and Nokia algorithms to record distortion-free stereo audio at levels of up to 140 dB. Other features include 4" AMOLED ClearBlack display and 2.5 D curved Corning® Gorilla® Glass, Active Noise Cancellation, Dolby Digital Plus and Dolby Headphone for playback, NFC for easy sharing and pairing, HDMI micro, On Demand WebTV and A-GPS with Nokia Maps. The development interfaces include Qt 4.8, Java Runtime 2.3, Bluetooth 3.0 and Flash Lite 4.0.

______________________________________

 

Αρχικό λειτουργικό σύστημα:

Nokia Belle, Feature Pack 1

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

113.010.1506 (Nokia Belle, Feature Pack 2)

 

Δείκτης SAR:

1,23 W/kg

 

Ελληνικό product code:

059M973 (Balkans)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet

PureView White Paper

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

3 εικονες για να μεινετε αφωνοι :up:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άξιος αντικαταστάτης του Ν8. Μας τα χαλάει όμως στην τραγικά μικρή ανάλυση της οθόνης και στον σχεδιασμό. Φαίνεται ότι χτυπάει κορυφή όσον αφορά τον τομέα των πολυμέσων.
Link to comment
Share on other sites

Κατα τον Μαιο υπολογιζουν με τιμη γυρω στα 430-450 ευρα...

 

Προ φόρων ;:O

Link to comment
Share on other sites

Προ φόρων ;:O

 

Ναι, όπως πάντα. Λογικά θα έρθει σε τιμή λίγο πιο πάνω από το Ν8.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδη γυρω στα 500-510 maximum...

 

Βάλε και άλλα 50 ευρώ, για τους "καλούς" παρόχους στην Ελλάδα... :rolleyes:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το 701 που είχα κ τα 1giga και 512 εκτίμησα τη belle που έδωσε φτερά στο symbian οπότε αυτό θα είναι σίγουρα καλύτερο χώρια που όπως δείχνει θα έχει και καλό support σε αντίθεση με τις σειρήνες!

Καλό που έχει amoled να ευχαριστιώμαστε το μοναδικό ενεργό screensaver

Δυνατή η κάμερα αν και θα προτιμούσα αντί για τα mpx του εντυπωσιασμού να είχε optical zoom

ο φακός είμαι σίγουρος θα είναι ο καλύτερος και πιο φωτεινός σε κινητό!

η οθόνη λόγο black amoled ελπίζω να κρύβει στη καθημερινότητα τη μικρή ανάλυση της

Βάρος πάχος αυξήθηκαν για καθημερινό τηλέφωνο

Δυστυχώς για ίντερνετ και στυλ ταμπλετοφωνου πάλι θα υστερεί

Επίσης ακόμα και με τη belle από κάτω θα τρέχει το symbian με αρκετά πράγματα να μην έχουν αλλάξει ακόμα,ίσως με τη Κάρλα;

Πάντως πολύ χαίρομαι που βγήκε με symbian γιατί θα έχει τα καλά που δε βρίσκω σε άλλες πλατφόρμες ακόμα μιας και η ίδια η Nokia ακόμα και τους χάρτες που πέρασε στα wp τους έχει κουλούς δηλαδή να θέλουν ίντερνετ έστω και λίγο και να μη μπορείς να κάνεις sync τα αγαπημένα σου που έχεις στο ovi maps λες και είναι άλλη εταιρία!

όπως και παρότι το lumia έχει ωραία amoled πουθενά δεν υπάρχει screensaver ενεργό ούτε προβλέπεται!

 

Για όλα αυτά συν το γεγονός ότι σε θέμα τηλεφώνου θα είναι Nokia με κάνουν να το σκέφτομαι σοβαρά για κανονικό μου τηλέφωνο αν μας έχει μείνει κάνα φράγκο βεβαίως το Μάιο με αυτά που μας κάνουν!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

Φοβερή και τρομερή κάμερα όπως επίσης και η νέα τεχνολογία "Pure View" που τη συνοδεύει, καθώς καθιστά το οπτικό ζουμ αχρείαστο. Σίγουρα κάποια χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό. Επίσης η συνύπαρξη φλας ξένου και LED για βιντεοσκόπηση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι κάτι που προσδοκούσαμε καιρό.

Όσο αφορά τον επεξεργαστή, αν και ο single core στα 1,3MHz φαντάζει υπεραρκετός για τα σημερινά δεδομένα του Symbian OS (Nokia Belle FP1), ήλπιζα πως θα δούμε ένα διπύρηνο ώστε να μας κάνει να νιώσουμε 100% σίγουροι πως η συσκευή θα μπορεί να ανταποκρίνεται άριστα σε επερχόμενες εκδόσεις του λειτουργικού καθώς και ίσως σε μελλοντικές απαιτητικές εφαρμογές. Επίσης τα μόνο 512MB μνήμης ram με προβληματίζουν.

Όσο αφορά την οθόνη, αν και είναι AMOLED με την πρόσθετη επίστρωση της Nokia για ClearBlack αποτελέσματα, η ανάλυσή της είναι τραγική για τη διαγώνιο των 4 ιντσών.

Το Feature Pack 1 της Nokia Belle δεν γνωρίζουμε ακόμη τι αλλαγές/βελτιώσεις θα φέρει.

Τέλος, ως ποιότητα κατασκευής, δεν μπορώ να το συγκρίνω με το N8 (το οποίο ουσιαστικά αντικαθιστά) ούτε γι' αστείο. Μπορεί να έχει πολύ καλά πλαστικά μέρη, αλλά το αλουμινένιο σώμα του N8 βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και άλλα 50 ευρώ, για τους "καλούς" παρόχους στην Ελλάδα... :rolleyes:

 

Σωστος...Αυτους τους ξεχασα(ζαλιστηκα απο τα 41mp):lol:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

Φοβερή και τρομερή κάμερα όπως επίσης και η νέα τεχνολογία "Pure View" που τη συνοδεύει, καθώς καθιστά το οπτικό ζουμ αχρείαστο. Σίγουρα κάποια χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό. Επίσης η συνύπαρξη φλας ξένου και LED για βιντεοσκόπηση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι κάτι που προσδοκούσαμε καιρό.

Όσο αφορά τον επεξεργαστή, αν και ο single core στα 1,3MHz φαντάζει υπεραρκετός για τα σημερινά δεδομένα του Symbian OS (Nokia Belle FP1), ήλπιζα πως θα δούμε ένα διπύρηνο ώστε να μας κάνει να νιώσουμε 100% σίγουροι πως η συσκευή θα μπορεί να ανταποκρίνεται άριστα σε επερχόμενες εκδόσεις του λειτουργικού καθώς και ίσως σε μελλοντικές απαιτητικές εφαρμογές. Επίσης τα μόνο 512MB μνήμης ram με προβληματίζουν.

Όσο αφορά την οθόνη, αν και είναι AMOLED με την πρόσθετη επίστρωση της Nokia για ClearBlack αποτελέσματα, η ανάλυσή της είναι τραγική για τη διαγώνιο των 4 ιντσών.

Το Feature Pack 1 της Nokia Belle δεν γνωρίζουμε ακόμη τι αλλαγές/βελτιώσεις θα φέρει.

Τέλος, ως ποιότητα κατασκευής, δεν μπορώ να το συγκρίνω με το N8 (το οποίο ουσιαστικά αντικαθιστά) ούτε γι' αστείο. Μπορεί να έχει πολύ καλά πλαστικά μέρη, αλλά το αλουμινένιο σώμα του N8 βρίσκεται σε άλλο επίπεδο.

 

συμφωνώ στα περισσότερα που λες. Άλλωστε και εγώ θα ήλπιζα σε ένα διπύρηνο.. ΊΣως γιατί έχω στο μυαλό μου και την Donna , αλλά είμαστε σίγουροι πως η Donna θα έρθει ποτέ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρίξτε μια ματιά στο βιντεο, στο Nokia belle FP1, φαίνεται έχουν κάνει αρκετές αλλαγές, το multitasking interface φαίνεται πολύ καλύτερο, αντε να ανεβάσουν και κανα preview να δούμε καλύτερα τις αλλαγές. :)

http://mynokiablog.com/2012/02/28/nokia-pureview-808-with-new-windows-phonelumia-like-multitasking-interface/

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

ΊΣως γιατί έχω στο μυαλό μου και την Donna , αλλά είμαστε σίγουροι πως η Donna θα έρθει ποτέ?

 

Έχω διαβάσει σχετικά με αυτό το εξής...

Υπάρχει περίπτωση να μην βγουν διπύρηνα symbian οπότε θα βγάλουν έκδοση donna lite, αλλά ακόμα σαν φήμη μπορούμε να το λάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι σόι αντικαταστάτης του Ν8 είναι όταν απο αλουμινοκατασκευή μου το ξαναγυρνάει στα (ψευτο)πλαστικά??? Τώρα που συνηθίσαμε την κατασκευή απο αλουμίνιο μας ξαναγυρνάει πίσω? Θυμάμαι παλιά όταν μου έπεφτε κάτω το κινητό (Ν82, 5800, Χ6) αλλού έψαχνα το σώμα του κινητού, αλλού το καπάκι κι αλλού τη μπαταρία, ενω τώρα με το Ν8 είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα:) !

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

The top 10 Nokia 808 PureView questions - and answers

 

What processor is used for all this image oversampling/processing?

 

Nokia has designed a custom graphics processor that sits beside the 808's camera module and handles the real time oversampling. This is separate to the phone's main GPU, which is then free to handle normal UI acceleration duties. And both are distinct from the phone's main CPU, of course.

Link to comment
Share on other sites

Τι σόι αντικαταστάτης του Ν8 είναι όταν απο αλουμινοκατασκευή μου το ξαναγυρνάει στα (ψευτο)πλαστικά???

Και γω αυτο ειπα αλλα μετα σκεφτηκα οτι ετσι παχουλο που ειναι θα ηταν ακομα πιο ασχημο αν ηταν και αλουμινιο

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελικα

η Belle Feature Pack1(browser 8.2)

H Carla?

 

δειτε παρακατω ενα hands on της

Belle Feature Pack1

 

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ πιο ωραίο σε αυτά τα βίντεο.. Μα καλά ο τύπος δε μας δείχνει τον 8.2 browser...? Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ πιο ωραίο σε αυτά τα βίντεο..

 

ναι στο μαυρο ειναι καλυτερο

το θεμα ειναι ομως να το δεις και απο κοντα

Εχω παθει πλακα με το CBD του :dizzy:

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...