Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ για τη βοηθεια σας:

μετα απο 7-8 αποτυχημενες προσπαθειες να αναβαθμισω το Ρ880 4Χ τηλ μου μεσω του LG PC Suite απο την εκδοση V10H στην εκδοση V20A η οποια ειναι διαθεσιμη.

Καθε φορα που ξεκιναει η αναβαθμιση αποτυγχανει , μου ζητειται μετα να δωσω το S/N η και το IMEI και στο τελος δεχομαι μηνυμα οτι η συσκευη δεν αναγνωριζεται και φυσικα τερματιζεται η αναβαθμιση.

Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν γνωριζω; κανω καποιο λαθος;

βρισκομαι απο αρχες το ετους στο εξωτερικο και δεν εχω το χρονο να διαβασω τις 400+ σελιδες του θεματος.

ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολυ για τη βοηθεια σας:

μετα απο 7-8 αποτυχημενες προσπαθειες να αναβαθμισω το Ρ880 4Χ τηλ μου μεσω του LG PC Suite απο την εκδοση V10H στην εκδοση V20A η οποια ειναι διαθεσιμη.

Καθε φορα που ξεκιναει η αναβαθμιση αποτυγχανει , μου ζητειται μετα να δωσω το S/N η και το IMEI και στο τελος δεχομαι μηνυμα οτι η συσκευη δεν αναγνωριζεται και φυσικα τερματιζεται η αναβαθμιση.

Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν γνωριζω; κανω καποιο λαθος;

βρισκομαι απο αρχες το ετους στο εξωτερικο και δεν εχω το χρονο να διαβασω τις 400+ σελιδες του θεματος.

ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370543

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου ενα προβλημα σας παρακαλω. Παω να κανω αντιγραφα ασφαλειας με το Titanium και μου βγαζει δεν υπαρχει ελευθερος χωρος ενω εχω 9.30 Gb ελευθερα.....:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Είμαι κάτοχος κ γω εδώ κ 3 μήνες :) Καλό κινητό , το μόνο θέμα που έχω είναι το αδικαιολόγητο κατ' εμέ ώρες - ώρες lag σε παιχνίδια όχι κ τόσο βαριά ... Το έχω rootάρει , έχω αγοράσει κ το tegra overclock . Οι ιδανικές ρυθμίσεις για lag free ποιές πρέπει να είναι ? Ευχαριστώ εκ το προτέρων :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο απο τα μεσα Ιουνιου.Μονο root εχω περασει ολα τα αλλα stock πολυ καλο κινητο αν ειχε 2GB μνημη θα ηταν τελειο.Στη χρηση που του κανω μου κραταει σχεδον 4.5 με 5 μερες. Edited by Thorlite
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο απο τα μεσα Ιουνιου.Μονο root εχω περασει ολα τα αλλα stock πολυ καλο κινητο αν ειχε 2GB μνημη θα ηταν τελειο.Στη χρηση που του κανω μου κραταει σχεδον 4.5 με 5 μερες.

Καλυτερα να εγραφες με τη μη χρηση που του κανω,αν ειναι και εμενα βγαζει αυτονομια 10 μερες με τετοια στατιστικα. :lol:

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εγραφες με τη μη χρηση που του κανω,αν ειναι και εμενα βγαζει αυτονομια 10 μερες με τετοια στατιστικα. :lol:

 

LOL εχεις δικιο αλλα αυτη τη χρηση δε του κανω.Οταν το ειχα καινουριο μερα δε εβγαζε μερα αλλα τωρα μου περασε η :X :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις βάλει να πέφτει στην εσωτερική και όχι στην εξωτερική μνήμη?

 

Που μπορω να δω που κραταει το backup του το Titanium??? Γιατι δεν εχω εξωτερικη SD και λεω "μηπως" εχει σαν προεπιλεγμενη την εξωτερικη που δεν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο απο τα μεσα Ιουνιου.Μονο root εχω περασει ολα τα αλλα stock πολυ καλο κινητο αν ειχε 2GB μνημη θα ηταν τελειο.Στη χρηση που του κανω μου κραταει σχεδον 4.5 με 5 μερες.

 

Επειδη προφανως λες για την ραμ , το τηλ απειραχτο αφηνε θυμαμαι γυρω στα 250ΜΒ ελευθερα μετα απο ρεσετ και με αυτα σιγα σιγα να πεφτουν.Πλεον με το ΧΤ910 που εχω βλεπω , οτι με απειραχτο το τηλεφωνο μετα απο ρεσετ , ξεκινουσε με 420ΜΒ.Οποτε θεωρω πως ειναι ισως λιγο επιβαρυμενη η εκδοση σου αλλα χωρις να μπορω να σου πω με τι , χωρις να ξερω τι εχεις βγαλει απο μεσα.

 

Καλημέρα παιδιά . Είμαι κάτοχος κ γω εδώ κ 3 μήνες :) Καλό κινητό , το μόνο θέμα που έχω είναι το αδικαιολόγητο κατ' εμέ ώρες - ώρες lag σε παιχνίδια όχι κ τόσο βαριά ... Το έχω rootάρει , έχω αγοράσει κ το tegra overclock . Οι ιδανικές ρυθμίσεις για lag free ποιές πρέπει να είναι ? Ευχαριστώ εκ το προτέρων :)
Το lag που λες πιστευω πως οφειλεται στη ρυθμιαη που εχει βαλει η lg ,στο να ριχνει τα ρολογια συχνοτητων σε μεγαλες θερμοκρασιες , επειδη ζεστενεται ευκολα ακομα και σε ελαφριες εφαρμογες. Η λυση για αυτο νομιζω ειναι ή να πας σε καστομ κερνελ οπου εκει μπορουν ολοι οι πυρηνες να δουλευουν ταυτοχρονα στο μεγιστο πραγμα που στον μανισιο δεν γινεται η να δοκιμασεις να κλειδωσεις μεσω του tegra overclock τις συχνοτητες που θες σε cpu & gpu και να μην αφησεις το τηλ να κανει scale down σε αυτες .

 

Που μπορω να δω που κραταει το backup του το Titanium??? Γιατι δεν εχω εξωτερικη SD και λεω "μηπως" εχει σαν προεπιλεγμενη την εξωτερικη που δεν πιστευω.

Εχει δικο του φακελο στον εσωτερικο χωρο , δεν ξερω, αλλα υποθετω πως μπορεις να το αλλαξεις αυτο απο τις ρυθμισεις του.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει το tegra overclock,και μπαινω στην ενοτητα cpu κ βαζω το min στα 200 παρα κατι mh, κ παταω apply , δειχνει να το "παιρνει", ομως οταν βγω και ξαναμπώ [πχ παω σε μια αλλη ενοτητα κ ξαναμπω cpu , μου το εχει "επαναφερει" . Οταν το βαλω πρωτη φορα κ μου γραψει οτι η ρυθμιση αποθηκευτηκε[το μηνυμα επιτυχιας που βγαζει δε ξερω] , εχει κρατηθει η ρυθμιση ή μπα; ευχαριστω!

Επισης μπορω με καποιο ευκολο τροπο [πχ widget στην αρχικη οθονη], να βαζω με ενα κλικ το κινητο σε λειτουργια εξοικονομησης και με αλλο κλικ σε normal κατασταση; Εννοω πχ οτι δε το κλειννω συχνα τα βραδια,οποτε να το βαζα σε λειτουργια minimum επιδοσεων [αφου ειναι σε αναμονη εξαλλου κ μονο το ξυπνητηρι ειναι να χτυπησει το πρωι] κ το πρωι που ξυπναω να παταω να γινεται σε "κανονικών επιδοσεων" τηλεφωνο;

ευχαριστω κ συγνωμη αμα δεν ταχω γραψει απολυτως σωστα συντακτικα,αμα δε καταλαβατε :worry:θα προσπαθησω για επαναδιατυπωση το βραδυ!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Το lag που λες πιστευω πως οφειλεται στη ρυθμιαη που εχει βαλει η lg ,στο να ριχνει τα ρολογια συχνοτητων σε μεγαλες θερμοκρασιες , επειδη ζεστενεται ευκολα ακομα και σε ελαφριες εφαρμογες. Η λυση για αυτο νομιζω ειναι ή να πας σε καστομ κερνελ οπου εκει μπορουν ολοι οι πυρηνες να δουλευουν ταυτοχρονα στο μεγιστο πραγμα που στον μανισιο δεν γινεται η να δοκιμασεις να κλειδωσεις μεσω του tegra overclock τις συχνοτητες που θες σε cpu & gpu και να μην αφησεις το τηλ να κανει scale down σε αυτες .
Αν πάω σε custom rom τι θα πρότεινες ? Δεν έχω μεγάλη εμπειρία και γι' αυτό θα ήθελα κάποια που να μην θέλει πολύ παραμετροποιήση . Ευχαριστώ :) Edited by JRT21
Link to comment
Share on other sites

Αν πάω σε custom rom τι θα πρότεινες ? Δεν έχω μεγάλη εμπειρία και γι' αυτό θα ήθελα κάποια που να μην θέλει πολύ παραμετροποιήση . Ευχαριστώ :)

 

αφου δεν θέλεις παραμετροποίηση, μην αλλάξεις rom. Όπως σου πρότεινε και ο Leo kernel πρέπει να αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προφανως λες για την ραμ , το τηλ απειραχτο αφηνε θυμαμαι γυρω στα 250ΜΒ ελευθερα μετα απο ρεσετ και με αυτα σιγα σιγα να πεφτουν.Πλεον με το ΧΤ910 που εχω βλεπω , οτι με απειραχτο το τηλεφωνο μετα απο ρεσετ , ξεκινουσε με 420ΜΒ.Οποτε θεωρω πως ειναι ισως λιγο επιβαρυμενη η εκδοση σου αλλα χωρις να μπορω να σου πω με τι , χωρις να ξερω τι εχεις βγαλει απο μεσα.

 

Εχεις δικιο γυρω στα 290 εχει ελευθερα μετα απο reset εχω κανει freeze κατι λιγα prg της LG αλλα τιποτα ακραιο.Aπλα αν ειχε 2GB RAM δεν θα σκεφτομουνα να παρω αλλο :O αλλα στην τιμη που το πηρα πραγματικα δεν εχω κανενα παράπονο απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι:

Προσπαθω εδω και δυο μερες να περασω την V20B απο την V10H που εχω στο P880 μου , αρχικα ειχα προβλημα αναγνωρισης της συσκευης σε πισι με win 8, τελικα βρεθηκε ενα λαπτοπ με win 7 στο οποιο τρεχει το KDZ αλλα ξαφνικα σταματαει η αναβαθμιση και μου βγαζει το εξης σφαλμα:

http://img36.imageshack.us/img36/4058/4tu0.jpg

 

Εχω δοκιμασει 6-7 φορες αλλα συνεχως λαμβανω το ιδιο σφαλμα.

Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει;

Παρακαλω για οποια βοηθεια σας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aν ήμουν στη θέση και ήμουν 100% σίγουρος ότι όλα τα βήματα τα έχω κάνει σωστά ( δες άλλον έναν οδηγό : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2069723 ) τότε θα κατέβαζα από αλλού το kdz.αρχείο και θα ξαναδοκίμαζα.Δεν φταίνε τα windows 8 ( σε windows 8 είχα κάνει 4-5 φορές πετυχημένο φλασάρισμα). Mάλλον το kdz αρχείο σου έχει θέμα οπότε κατέβασέ το από μια άλλη πηγή.
Link to comment
Share on other sites

Tην τρέχω απροβλημάτιστα...Ποιες οι απορίες σου?

 

http://www.fileswap.com/dl/pvR9Enrt9q/ Παρακολουθα το βιντεο που εχω τραβηξει και θα καταλαβεις... Ποτε δεν ειχα παρομοιο προβλημα με καποια αλλη Rom τωρα στην τελευταια εκδοση της Carbon εχω το συγκεκριμενο θεματακι... Τρεχω απροβληματιστα την προηγουμενη εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

http://www.fileswap.com/dl/pvR9Enrt9q/ Παρακολουθα το βιντεο που εχω τραβηξει και θα καταλαβεις... Ποτε δεν ειχα παρομοιο προβλημα με καποια αλλη Rom τωρα στην τελευταια εκδοση της Carbon εχω το συγκεκριμενο θεματακι... Τρεχω απροβληματιστα την προηγουμενη εκδοση...

 

Ο φίλαρακος μου ο flickering!!! Έχουμε να τα πούμε απο τις πρώτες εκδόσεις της carbon παρέα με snap camera hdr. Σοβαρά τώρα, μου το κάνει και εμένα...Οπότε επιστροφή στο apk της 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλαρακος μου ο flickering!!! Έχουμε να τα πούμε απο τις πρώτες εκδόσεις της carbon παρέα με snap camera hdr. Σοβαρά τώρα, μου το κάνει και εμένα...Οπότε επιστροφή στο apk της 4.2.2

 

Α εγω δουλευω αυτη που μου εχεις στειλει της Lenovo μου αρεσε :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το κινητο 20 μέρες περιπου. Γενικά εχω καλές εντυπώσεις αλλά για τετραπύρηνο θα έλεγα πως με εχει απογοητεύσει σε μερικά σημεια.

Αρχικά για να φορτώσει απροβλημάτιστα η κεντρική οθόνη πρέπει να μην υπάρχει καμια εφαρμογή ανοιχτη, και δεν έχω ούτε βαριες ταπετσαρίες ούτε πολλές εφαρμογές. Από τις πρώτες μέρες οι εφαρμογές των μηνυμάτων και των κλησεων αργουσαν να φορτώσουν (να τονίσω ότι είχα Htc exploler πριν, που παρά τα χιλια δυο προβληματα, σε αυτά ηταν ταχυτατο). Τις τελευταίες μια δυο μέρες αργούν να φορτώσουν και άλλες εφαρμογές και κρασάρουν και συχνότερα (acrobat reader, foursquare). Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα των εφαρμογών ή του κινητού.

 

Επίσης, με το που ξεκινάει η κληση η οθόνη μαυρίζει και παραμένει έτσι μέχρι να ξεκλειδωθει αφού τελειώσει η κλήση. Ούτε την κληση δεν μπορείς να τερματίσεις δλδ, να βάλεις Mute κτλ. Υπαρχει κάποια λύση?

Γενικά είναι γνωστά τα προβλήματα αυτά, ή θεωρείτε πως πρεπει να το πάω για έλεγχο?:cry:

 

Ξεχασα να πω πως εχει πάνω android 4.1.2

Edited by iriska
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το κινητο 20 μέρες περιπου. Γενικά εχω καλές εντυπώσεις αλλά για τετραπύρηνο θα έλεγα πως με εχει απογοητεύσει σε μερικά σημεια.

Αρχικά για να φορτώσει απροβλημάτιστα η κεντρική οθόνη πρέπει να μην υπάρχει καμια εφαρμογή ανοιχτη, και δεν έχω ούτε βαριες ταπετσαρίες ούτε πολλές εφαρμογές. Από τις πρώτες μέρες οι εφαρμογές των μηνυμάτων και των κλησεων αργουσαν να φορτώσουν (να τονίσω ότι είχα Htc exploler πριν, που παρά τα χιλια δυο προβληματα, σε αυτά ηταν ταχυτατο). Τις τελευταίες μια δυο μέρες αργούν να φορτώσουν και άλλες εφαρμογές και κρασάρουν και συχνότερα (acrobat reader, foursquare). Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα των εφαρμογών ή του κινητού.

 

Επίσης, με το που ξεκινάει η κληση η οθόνη μαυρίζει και παραμένει έτσι μέχρι να ξεκλειδωθει αφού τελειώσει η κλήση. Ούτε την κληση δεν μπορείς να τερματίσεις δλδ, να βάλεις Mute κτλ. Υπαρχει κάποια λύση?

Γενικά είναι γνωστά τα προβλήματα αυτά, ή θεωρείτε πως πρεπει να το πάω για έλεγχο?:cry:

 

Ξεχασα να πω πως εχει πάνω android 4.1.2

 

διαβασε εδω και θα το βρεις ειναι το 1.:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370543

Link to comment
Share on other sites

@iriska για τις κλήσεις σου απάντησε ο φίλος από πάνω.Όσο για τις καθυστερήσεις, δεν είναι φυσιολογικό.Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά βάλε κάποιον άλλον launcher.Προσωπικά σου προτείνω τον Nova Prime.Aν και πάλι δεν σου λυθεί το θέμα τότε ξαναβάλε τη JB.Αν και πάλι δεν σου λυθεί τότε συνεργείο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...