Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλημερα και απο μενα. Εχω ξεκλειδωσει τον bootloader και εχω κανει root τη συσκευη. Αυτα τα δυο πανε μαζι?

Δηλαδη χωρις ξεκλειδωτο bootloader δε γινεται root? Πως επαναφερω το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση? Ειμαι καινουριος στο android και στα smartphones συγχωρεστε με αν γινομαι κουραστικος. Επισης για να περασω καποια custom rom απο τους xda developers πρεπει να εχω ξεκλειδωτο τον bootloader η να ειμαι μονο root?

Αν περασεις custom rom, σημαινει οτι καταργεις την 4.1.2 (jellybean) που ειμαι τωρα? Τελος αξιζει να το κανεις, ποια τα πλεονεκτηματα? Με τον kernel τι γινεται αλλαζει? Με ποια διαδικασια? Ευχαριστω.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Δωστε μου τα φωτα σας γιατι δεν ξερω τι γινεται:p Οτι εφαρμογη/ενημερωση/παιχνιδι προσπαθω να κανω εγκατασταση/ενημερωση μεσω Play store η να περασω καποια εφαρμογη μεσω υπολογιστη παιρνω αυτο το σφαλμα -------> http://i1348.photobucket.com/albums/p725/Belaki/Screenshot_2013-05-18-10-15-17233790523_zpse4951dc6.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά! μετά από ένα σύντομο διάλειμμα με την 4.1.2 γυρισά πάλι σε 4.0.3 το κινητό κ οφείλω να ομολογήσω ότι έκατσε καλύτερα από την πρωτη φορά που την είχα...απόλυτα ευχαριστημένος !έχω 2 θεματάκια όμως (χωρίς να με πολυκαίνε...) o flash player δεν παίζει όλα τα περιεχόμενα στις σελίδες δηλ. πχ στην σελίδα του myphone την διαφήμιση τέρμα πάνω δεν την παίζει...ενώ στο galaxy tab 7 plus που έχω δείχνει τα πάντα. (άνοιγμα σελίδας με opera κ ίδια έκδοση flash ) άλλαξα έκδοση flash στο 4X αλλά πάλι τίποτα(το ίδιο γινόταν κ στο atrix που είχα ,τίποτα ) νομίζω παλιά που είχα την 4.0.3 έπαιζε τα πάντα και το δεύτερο θεματάκι όταν πάω να επιλέξω να βάλω κάποιο ήχο σε επαφή η ξυπνητήρι μου βγάζει 2 επιλογες σύστημα android k es explorer αν επιλέξω σύστημα android το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση μόνο του .....γιατι??? με es κανένα προβλημα .μήπως να φταίει ο es explorer ? παλία σίγουρα δεν το έκανε .... :!:
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό ενώ είμαι δίπλα στο μόντεμ και έχω φουλ σήμα δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω wifi και βγαίνει μήνυμα: αδυναμία λόγω κακής σύνδεσης. Μόλις κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο όλα μια χαρά. το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται καμμιά φορά και όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο internet

μέσω δεδομένων από τον πάροχο. Καμμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει και πώς διορθώνεται; παρεμπιπτόντως φοράω την επίσημη jb με αναβάθμιση από pc suite και έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά την αναβάθμιση.

Edited by El_Grego
Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να ξεκλειδώσω τον bootloader και να αλλάξω Kernel. Έχετε να προτείνετε κάποιον ο οποίος κυρίως να είναι σταθερός και να βελτιώνει την αυτονομία της συσκευής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; πολλές ερωτήσεις έσκασαν σήμερα... ;-)
Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κατα πάσα πιθανότητα θα προστεθώ στην παρέα σας:D

 

Και καλά θα κάνεις :)

 

Δηλαδη χωρις ξεκλειδωτο bootloader δε γινεται root? Πως επαναφερω το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση? Ειμαι καινουριος στο android και στα smartphones συγχωρεστε με αν γινομαι κουραστικος. Επισης για να περασω καποια custom rom απο τους xda developers πρεπει να εχω ξεκλειδωτο τον bootloader η να ειμαι μονο root?

Αν περασεις custom rom, σημαινει οτι καταργεις την 4.1.2 (jellybean) που ειμαι τωρα? Τελος αξιζει να το κανεις, ποια τα πλεονεκτηματα? Με τον kernel τι γινεται αλλαζει? Με ποια διαδικασια? Ευχαριστω.

 

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader για να ρουτάρεις το κινητό.Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων κάνεις αν πας ρυθμίσεις->αντίγραφα ασφαλείας κ' επαναφορά->επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.Για να βάλεις rom με άλλον kernel πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader.Aν βάλεις custom rom βάζεις στην ουσία μια τροποποιημένη jelly bean.Για μένα δεν αξίζει ακόμα γιατί τα μειονεκτήματα των έως τώρα custom roms είναι περισσότερα από τα πλεονέκτηματα σε σχέση με την επίσημη stock jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά! μετά από ένα σύντομο διάλειμμα με την 4.1.2 γυρισά πάλι σε 4.0.3 το κινητό κ οφείλω να ομολογήσω ότι έκατσε καλύτερα από την πρωτη φορά που την είχα...απόλυτα ευχαριστημένος !έχω 2 θεματάκια όμως (χωρίς να με πολυκαίνε...) o flash player δεν παίζει όλα τα περιεχόμενα στις σελίδες δηλ. πχ στην σελίδα του myphone την διαφήμιση τέρμα πάνω δεν την παίζει...ενώ στο galaxy tab 7 plus που έχω δείχνει τα πάντα. (άνοιγμα σελίδας με opera κ ίδια έκδοση flash ) άλλαξα έκδοση flash στο 4X αλλά πάλι τίποτα(το ίδιο γινόταν κ στο atrix που είχα ,τίποτα ) νομίζω παλιά που είχα την 4.0.3 έπαιζε τα πάντα και το δεύτερο θεματάκι όταν πάω να επιλέξω να βάλω κάποιο ήχο σε επαφή η ξυπνητήρι μου βγάζει 2 επιλογες σύστημα android k es explorer αν επιλέξω σύστημα android το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση μόνο του .....γιατι??? με es κανένα προβλημα .μήπως να φταίει ο es explorer ? παλία σίγουρα δεν το έκανε .... :!:

 

Τι προβλήματα είχες και γύρισες πίσω σε ics? Ρωτάω γιατί και γω έχω κάτι κολλήματα με jb

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ποστ που δεν μας λες για το noteii ?Ήμαρτον ρε Κωνσταντίνε,πάνε πάρτο να ηρεμισεις :)
Link to comment
Share on other sites

Δωστε μου τα φωτα σας γιατι δεν ξερω τι γινεται:p Οτι εφαρμογη/ενημερωση/παιχνιδι προσπαθω να κανω εγκατασταση/ενημερωση μεσω Play store η να περασω καποια εφαρμογη μεσω υπολογιστη παιρνω αυτο το σφαλμα -------> http://i1348.photobucket.com/albums/p725/Belaki/Screenshot_2013-05-18-10-15-17233790523_zpse4951dc6.png

 

Γεια σου φιλε

 

Δοκιμασε να σβησεις τα προσωρινα cache αρχεια της εφαρμογης play μεσα απο την διαχειριση εφαρμογων και αν δεν φτιαξει κανε εκκαθαριση δεδομενων. Θα σου ζητησει το account σου .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων γινεσαι αυτοματα unroot kai ξανακλειδωνει ο bootloader?

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων γινεσαι αυτοματα unroot kai ξανακλειδωνει ο bootloader?

 

Οχι. Μονο unroot γινεσαι..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,μιας και κατοικος εξωτερικου εδω και 5 μηνες βρηκα τωρα λιγο χρονο να μπω στο φορουμ και να ασχοληθω με το 4χ μου.

Μιας και οι σελιδες του φορουμ για τη συσκευη εχουνε φτασει τις 300 και δεν ειμαι σε θεση να τις παρακολουθησω ολες, θα παρακαλουσα να μου πειτε αν υπαρχει νεοτερη εκδοση απο την 4.0.3 που εχω και αν ναι που και πως μπορω να την εγκαταστησω.

Και γενικως αν υπαρχει καποια νεα αξιολογη εφαρμογη.

η συσκευη μου ειναι της μαμας , δεν εχει ξεκλειδωθει ποτε

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δηλαδη θεμα με την εγγυηση του κινητου δεν υπαρχει αν απλα εχει ξεκλειδωτο bootloader και δεν εχεις περασει custom rom. Aρκει να μην εισαι root απ οτι καταλαβα.

Κατι αλλο τελευταιο για σημερα :lol: εχω ακολουθησει αυτον εδω τον οδηγο για καλιμπραρισμα της μπαταριας . Ειμαι στο βημα 7 και δε λεει να ξεφορτισει το κινητο, κοντευω να σκασω γιατι υποτιθεται δεν πρεπει να το "σκαλιζω". Ειμαι στο 41% απο Τεταρτη 18:30 που εγινε η πληρης φορτιση. Βεβαια δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου παρα μονο ελαχιστα τηλεφωνα που εχω δεχθει. Ειναι σωστος ο οδηγος? Πιστευετε αξιζει η προσπαθεια για την εγκρατεια και την στερηση που προτεινει το βημα 7?

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Dimi70 υπάρχει νεότερη έκδοση λογισμικού 4.1.2 την οποία μπορείς να περάσεις στο τηλέφωνο σου με την βοήθεια του LG PC SUITE (και βέβαια και με άλλους τρόπους)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου η οχι αλλα εμενα το κινητο με stock rom μου φαινεται πως πεταει και σχετικα με την μπαταρια δεν εχω δει τρομερες διαφορες με αλλα κινητα ακομα και με νοτ2 .

Ισως επειδη ειναι καινουργιο και δεν εχω 100+ εφαρμογες μεσα αλλα 6-7 παιχνιδια και εναν task manager (Τελικα δεν μπορω να καταλαβω αν κανει δουλεια η οχι)

Κατα ταλλα οτι αλλο ηθελα υπαρχει μεσα στο κινητο.....ακομα και ωρες ησυχίας .....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!

μια ερωτηση θελω να κανω

ξεκινησα την διαδικασια ξεκλειδωματος του bootloader

και εχει κολησει κανενα μισαωρο στα κοκκινα γραμματα download mode

ειναι φυσιολογικο?

LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου που ειναι αρκετα φορτωμενο απο apps(116 - εξω τα mp3 και τα videos) αυτην την στιγμη που μιλαμε μου σερνεται και παω τωρα (παλι) για zaiben που την εχω δει ταχυτερη, και ας ελπιζω πως δεν θα εχω καποιο προβλημα....να φανταστεις τωρα οτι πηδαει και τα κοματια mp3 που ακουω....

Σε ποιο αλλο κινητο εχεις δει 116 εφαρμοφες μεσα και να παει καλα?

μεχρι και το ps vitta μεχρι 100 σε αφηνει να βαλεισ........

Link to comment
Share on other sites

Rootαρα σήμερα το κινητό με την βοήθεια ποιου άλλου; του Λεωνίδα, που τον ευχαριστώ φυσικά και για τους οδηγούς που έχει κάνει.

 

Εγκατέστησα το set cpu, άνοιξα το πρόγραμμα και έβαλα κατώτερο 102 και ανώτερο 1400. Το περίεργο είναι ότι το κινητό πάει καλύτερα. Πως γίνεται αυτό; Από default δεν είναι χρονισμένο στα 1500; Τώρα που το κατέβασα γιατί είναι πιο γρήγορο και ανταποκρίνεται καλύτερα; Πώς γένιν αυτό;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι ολλανδικο και εχω κανει και εγγραφη προιοντος στην LG Hellas.

Μιλησα με εκιπροσωπο οταν χρειαστηκε, για να μαθω που ηταν το σερβις και επειδη ειδαν οτι ειχα καταχωρησει την συσκευη μου , μου παν οτι δεν χρειαζεται ουτε την αποδειξη αγορας να προσκομισω.Επισης με εχει παρει η ιδια η LG τηλεφωνο σχετικα με εμαιλ που τους ειχα στειλει παλια και εκανα καποια παραπονα.

Κανεις δε μου πε τιποτα και εκει για την προελευση παρα μονο να φερει η συσκευη γνησιο λογισμικο της LG.

 

Έχω κάνει κι εγώ εγγραφή κανονικά. Οπότε μάλλον ισχύει αυτό που μου είπανε στο κατάστημα αγοράς. Επειδή όταν πήρα στην LG δεν τους είπα οτι έχω αγοράσει τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά ότι σκοπεύω να την αγοράσω και θέλω να μάθω αν θα έχω κανονική εγγύηση αντιπροσωπειας. Και αυτοί μου είπανε αυτά που είπανε. Όταν επικοινώνησα με το κατάστημα ο τύπος μου είπε οτι δεν είχαν πότε πρόβλημα με εγγυήσεις και στην Αντιπροσωπεία μου είπαν αυτά επίτηδες για να πάρω κινητό που έφερε η αντιπροσωπεια. Τέλος Πάντων, αυτό που ήθελα να μάθω το έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Rootαρα σήμερα το κινητό με την βοήθεια ποιου άλλου; του Λεωνίδα, που τον ευχαριστώ φυσικά και για τους οδηγούς που έχει κάνει.

 

Εγκατέστησα το set cpu, άνοιξα το πρόγραμμα και έβαλα κατώτερο 102 και ανώτερο 1400. Το περίεργο είναι ότι το κινητό πάει καλύτερα. Πως γίνεται αυτό; Από default δεν είναι χρονισμένο στα 1500; Τώρα που το κατέβασα γιατί είναι πιο γρήγορο και ανταποκρίνεται καλύτερα; Πώς γένιν αυτό;

 

Αυτο συμβαινει γιατι οσο ανεβαινει η συχνοτητα ,κοβονται οι πυρηνες ! Αυτος εινα ενας λογος που λαγκαρουν παιχνιδια στο κινητο ενω παιζουν αψογα σε αλλα μακραν υποδεεστερα. Πχ το τηλεφωνο με τον στοκ κερνελ δεν παει ΠΟΤΕ στο 1,5 με τους 4 πυρηνες. Οι 4 δουλευουν μεχρι το 1,3 αν θυμαμαι καλα.Στο 1,5 παιζει μονο ο ΕΝΑΣ !! Αυτο ειναι κατι γνωστο στην κοινοτητα και σε αρκετους , αν οχι ολους τους κερνελς που ετοιμαζονται , εχει γινει διορθωση ωστε να τρεχουν ολοι στο 1,5...

 

Τελος παντων....εβαλε η LG ενα κερνελ για τα σκουπιδια που με τοσους κοφτες που εχει ειναι αποριας αξιο πως η αυτονομια ειναι για σκουπιδια επισης. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...