Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντων χρημάτων μέτρον ἐστὶν ἄνθρωπος, τῶν μὲν ὄντων ὡς ἔστιν, τῶν δὲ οὐκ ὄντων ὡς οὐκ ἔστιν.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως καμιά αναβάθμιση δεν είναι απαραίτητη αν δεν σου προσθέτει απαραίτητες, για τον τρόπο που δουλεύεις, δυνατότητες ή αν δεν επιλύει bugs που σου προκαλούσαν προβλήματα. Τονίζω τον "τρόπο που δουλεύεις" γιατί οι ανάγκες του καθενός μας είναι διαφορετικές.

 

Μιλάς για μεταμόρφωση του κινητού. Με την οπτική σου μπορεί να είναι πράγματι έτσι ωστόσο από όλα αυτά που έχω διαβάσει (πχ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2177252 ) , πραγματικά δεν βλέπω που είναι αυτή η μεταμόρφωση. Το ότι η 20a είναι Jelly Bean δεν μου λέει τίποτα. Ξεκλείδωμα δεν πήραμε (τουλάχιστον όχι όλα τα τηλέφωνα και σίγουρα όχι με ένα επίσημο και ασφαλή για το κινητό τρόπο), usb on the go δεν πήραμε, qslide δεν πήραμε, tegra3 optimizations δεν πήραμε. Αυτά -για εμένα- ναι, είναι βελτιώσεις που κάνουν μια αναβάθμιση απαραίτητη, παίρνεις κάτι που χρειάζεσαι και δεν έχεις (πχ usb on the go) ή βελτιώνεται δραματικά κάτι που έχεις (tegra3 optimizations) και παίρνεις features που αν και *ΔΕΝ* σου λείπουν προς το παρόν, σου δίνουν προστιθέμενη αξία (qslide).

 

Από την v20a όπως τη δίνει η LG για το 4x, λείπει αυτή η προστιθέμενη αξία. Αν τα δώσει στην 20b ή στην 20c, θα τρέξω με τις πάντες να την περάσω. Προς το παρόν απλά που προσφέρονται από την 20a προσωπικά δεν με ψήνουν ώστε να μπω στη διαδικασία. Άλλωστε το έγραψα και στην αρχή, πάντων χρημάτων μέτρον ἐστὶν ἄνθρωπος...

 

:up: Συμφωνώ απόλυτα!!!

Την έβαλα, την δοκίμασα αλλά δεν είδα καμιά σχεδόν διαφορά, ίσα ίσα που μου χάλασε και κάποια πράγματα και γύρισα σε ICS!

Μέχρι να γίνουν οι σωστές αναβαθμίσεις λοιπόν θα χαίρομαι το κινητό μου σχεδόν τέλεια σεταρισμένο με την ICS :)

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Προσωπικα τρωγομαι να παω σε JB, αλλα απο αυτα που διαβαζω προσωπικα θα ηθελα μια αναβαθμιση λογισμικου να ηταν "τρανταχτη" και οχι σε μερικα "ψιλα" πραγματα.(το ψιλα σε εισαγωγικα παντα!)

Αυτα που ειπε ο menes δηλαδη.

Και προσωπικα θα ηθελα να την εκανε το @@@@@@ lg pc suite με απλο τροπο.

Αυτο το "κανε 50 πραγματα,βαλε βγαλε μπατριες κτλ|", μπορει σε γενικες γραμμες να μην ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζει, αλλα ειναι τουλαχιστον ενοχλητικο.

Τεσπα, σε μερικες μερες επιστρεφω Ελλαδα και ισως δοκιμασω απο εκει με το lg pc suite να δω τι παιζει.

Μεχρι τοτε θα σας διαβαζω καθημερινα (οπως και τωρα φυσικα) για να δω τι γινεται καλυτερα με την JB

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνω το σκεπτικό σας όσων δεν αναβαθμίζετε.Είναι θέμα του κατά πόσο το θεωρείτε μεγάλη διαδικασία και του κατά πόσο αυτή η μεγάλη διαδικασία ξεπερνά την ανάγκη σας να έχετε ένα πιο smooth τηλέφωνο.Προσωπικά τη διαδικασία την έχω συνηθίσει και ακόμα κι αν είχε άλλα 20 βήματα θα την έκανα για να κερδίσω σε smoothness.Η official jb μου παρουσίασε μόνο ένα θέμα το οποίο τελικά δεν ήταν bug αλλά ήθελε αλλαγή μιας ρύθμισης στον σένσορα ( οπότε Palale φεύγει το πρόβλημα της μη φωτεινότητας στο τέλος της κλήσης).Επίσης κάνει ένα redraw με stock launcher αλλά για μένα είναι μηδενικό το πρόβλημα μιας και δεν χρησιμοποιώ stock launcher ( υστερεί τρομερά έναντι άλλων launchers).Με άλλα λόγια αυτές τις δύο μέρες έχω ένα απροβλήματιστο λογισμικό + smoothness και αν συνεχίσει να είναι απροβλημάτιστο δεν πρόκειται με τίποτα να γυρίσω σε ICS.Αντίθετα την beta την είχα αφαιρέσει γιατί και αργή ήταν και γιατί λαθεμένα νόμιζα ότι το πρόβλημα στις κλήσεις δεν λυνόταν.

 

Κάτι για το gps : Συνέχισα τις δοκιμές κάνοντας άλλες δυο διαδρομές.Εχτές μου είχε πάρει 2 λεπτά να κλειδώσει.Σήμερα μου πήρε 4 λεπτά στο πήγαινε και 20 δευτερόλεπτα στο έλα.Εννοείται πως μεταξύ του πήγαινε και του έλα είχα κλείσει και το gps και το sygic.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα υπαρχει θεμα με την γραμματοσειρα που υπαρχει τωρα στην jb και χανει την μπαλα με τα Ελληνικα.Για δοκιμασε να την αλλαξεις μηπως τα δει,διαφορετικα η προσθετεις γραμματοσειρα η τους αλλαζεις τον τιτλο με greeklish.Δυστυχως δεν το εχω κανει ακομη update για να σε βοηθησω περισσοτερο

 

Δυστυχώς δε γίνεται τίποτα με τις άλλες προ-εγκαταστημένες γραμματοσειρές. Επειδή απεχθάνομαι τα greeklish, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να βάλω άλλες γραμματοσειρές, αν και δεν καίγομαι ιδιαίτερα γιατί το βρίσκω ασήμαντο το πρόβλημα. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις παιχνίδια και το νιώθεις ζεστό ? Αν ναι λογικό είναι ( εξαρτάται βέβαια πόσο ζεστό είναι). Αν το νιώθεις ζεστό και σε άλλες στιγμές όπου δεν εκτελεί καμιά βαριά λειτουργία τότε ίσως να έχεις θέμα.Το δικό μου είναι κρύο και ζεσταίνεται πάνω μόνο όταν το ξεσκίζω.Όχι όμως καμία ιδιαίτερη ζέστη.

 

ΥΓ : Εμένα μου πέφτει η φωτεινότητα λόγω θερμοκρασίας όταν το ξεχνώ κοντά στο ανεμιστηράκι του laptop :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν αντεχω αλλο θα το φλασαρω βαρεθηκα να περιμενω να βγει για το γερμανικο κινητο η εκδοση.μια βοηθεια θελω ποια εκδοση να βαλω την γερμανικη ευρωπη οπεν η μπορω να βαλω και την ελληνικη το κινητο ειναι γερμανικο οπως ειπα και πριν τι λετε να κανω?
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα οτι δεν δουλεύει ο flash player με τον dolphin πλεων βρήκα αυτόν τον οδηγό για οποιον ενδιαφερεται Install Adobe Flash Player on Android 4.1 Jelly Bean
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακόμα δεν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση σε jb μέσω της ενημέρωσης λογισμικού που υπάρχει στο τηλέφωνο;Ο αμέσως πιο εύκολος τρόπος ποιός είναι;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Nasosg,δεν θα βγει μέσω ενημέρωσης λογισμικού.Το έχει δηλώσει η LG.Βάλε την με τον οδηγό του Leolipop ή με το lg pc suite.

 

@Konstantine, κάνεις tap to play στα flash μέσω Firefox? Mόνο έτσι μου παίζουν.Δεν ανοίγουν αυτόματα δλδ.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη μεσα απο τον firefox να ανοιγουν αυτοματα απο settings => plugins =>enable αλλα δεν θα στο προτεινα γιατι αν μπεις σε μια flash σελιδα θα κολλησει επειδη θα φορτώνουν πολλα μαζι
Link to comment
Share on other sites

Παίζεις παιχνίδια και το νιώθεις ζεστό ? Αν ναι λογικό είναι ( εξαρτάται βέβαια πόσο ζεστό είναι). Αν το νιώθεις ζεστό και σε άλλες στιγμές όπου δεν εκτελεί καμιά βαριά λειτουργία τότε ίσως να έχεις θέμα.Το δικό μου είναι κρύο και ζεσταίνεται πάνω μόνο όταν το ξεσκίζω.Όχι όμως καμία ιδιαίτερη ζέστη.

 

ΥΓ : Εμένα μου πέφτει η φωτεινότητα λόγω θερμοκρασίας όταν το ξεχνώ κοντά στο ανεμιστηράκι του laptop :O

Όχι φιλε μου γενικά ζεσταίνεται όταν ρολλάρω τα μενου κλπ.. Δεν ξέρω πραγματικά..

 

Αξίζει να δώσω το 2χ και να πάρω το 4χ;

Εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη μεσα απο τον firefox να ανοιγουν αυτοματα απο settings => plugins =>enable αλλα δεν θα στο προτεινα γιατι αν μπεις σε μια flash σελιδα θα κολλησει επειδη θα φορτώνουν πολλα μαζι

 

Ναι το είχα enabled αλλά δεν φόρτωναν.Ίσως να έπρεπε να περιμένω περισσότερο.Πχ στο Ant1 webtv.Όπως και να έχει δεν πειράζει.Δεν με ενοχλεί να πατάω το κουμπάκι.Aυτό που με ενοχλεί σε αυτούς τους browsers είναι ότι δεν έχουν home button δίπλα στο address bar όπως ο dolphin.Θα κρατήσω τον Dolphin για περιήγηση και τον firefox για flash.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα enabled αλλά δεν φόρτωναν.Ίσως να έπρεπε να περιμένω περισσότερο.Πχ στο Ant1 webtv.Όπως και να έχει δεν πειράζει.Δεν με ενοχλεί να πατάω το κουμπάκι.Aυτό που με ενοχλεί σε αυτούς τους browsers είναι ότι δεν έχουν home button δίπλα στο address bar όπως ο dolphin.Θα κρατήσω τον Dolphin για περιήγηση και τον firefox για flash.

 

Ο stock δεν είναι καλός; Εμένα πάει σφαίρα..:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ το stock ακριβώς για το λόγο που είπα παραπάνω.Δεν έχει εμφάνιση desktop browser δλδ σειρά ανοιχτών tabs το ένα δίπλα στο άλλο άμεσα ορατά & address bar με το home button δίπλα της.Όπως είναι δλδ o Firefox μου στον υπολογιστή.:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιεί κανένας σας το sync.me για το συγχρονισμό των επαφών με το FB? Απο την αναβάθμιση και μετά, κολλάει συνέχεια και μου βγάζει σφάλμα στο log in. Το έβγαλα, το ξαναπέρασα, τπτ. Συμβαίνει σε κανενα σας??
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα τα φασολια το φλασαρα γιατι δεν ελεγε να δωσει καποιο update περιτο να πω οτι το κινητο παει σφαιρα τοσο πια γρηγορο και απο το λιωμενο παγωτο ουτε το παραμικρο κολημα ολα μια χαρα για μενα φυσικα για μενα αξιζει το update.ακολουθησα τον οδηγο και ολα πηγανε τελεια
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με το gps , αργει να κλειδωσει ( 4 περιπου λεπτα ) και οταν το κανει δουλευει κανενα λεπτο μετ κολλαει για μερικα δευτερολεπτα , ξαναδουλευει παλι για κανενα λεπτο και παλι κολλαει.Μου εσπασε τα νευρα. Εχω το sygic 12 σε root IC.Καποια βοηθεια;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω το 2χ και να πάρω το 4χ;

 

Αν εξαιρεσεις την παρενθεση του GS2 , εγω απο 2Χ σε 4Χ πηγα και αν σκεφτεις οτι φιλος (nexusloco) θεωρει οτι αξιζε η μεταβαση απο Χperia T σε 4Χ , καταλαβαινεις ποια ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου γενικά ζεσταίνεται όταν ρολλάρω τα μενου κλπ.. Δεν ξέρω πραγματικά..

 

 

Εξαρτάται...

 

Όταν λες εξαρτάται; Τι εννοείς;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις την παρενθεση του GS2 , εγω απο 2Χ σε 4Χ πηγα και αν σκεφτεις οτι φιλος (nexusloco) θεωρει οτι αξιζε η μεταβαση απο Χperia T σε 4Χ , καταλαβαινεις ποια ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου...:)

 

Αρα αξίζει... :p

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...