Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας. Αξίζει το κινητό; (Το έχω βρει γύρω στα 100 ευρώ). Δεν το θέλω για κάποια ιδιαίτερα απαιτητική χρήση. Μόνο για internet ουσιαστικά και να μην τρώει μεγάλα κολλήματα κάνοντας απλώς τα βασικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην το ματιάσω το κινητό, αλλά μετά την xxna1 έκδοση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ μόνο το greenify και δεν διαγράφω τα cache αρχεία. Επίσης διαπίστωσα ότι το gravity box δημιουργεί προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..... εχω το κινητό εδώ και ένα χρόνο και με την GB ομολογώ οτι το κινητό φύσαγε... θεωρούσα ότι ηταν η πιο καλή αγορά μου, μετά την αναβαθμιση σε JB εχω αγανακτήσει.... φυσικά δεν τολμώ να φυγω απο την stock ram γιατι ειμαι εντελώς σκράπας απο αυτα.... το μονο που εκανα ηταν να μεγαλώσω την ραμ με το αρχειακι που ειχε ποσταρει καποιος φιλος εδω στο forum... πάντως θεωρω οτι η samsung hellas(αν ευθυνεται για την εκδοση αναβαθμισης) εκανε πολυ ασχημα να μας κρεμασει ετσι.... ειδικα μετα απο τοση αναμονη μηνων που περιμεναμε τα καλουδια της JB. Τον τελευταιο καιρο εχω ερθει σε τετοια απογνωση που σκεφτομαι να παω στο service της samsung να μου το ξαναγυρισουν σε GB.... με το κινητο αυτο ειχα καταργησει υπολογιστη και ειχα αυτο για τα μειλ ιντερνετ κλπ..... τωρα καθε φορα που προσπαθω να δω ενα βιντεο στο youtube τρωει κολλημα ....fb κολλημα ακομα και στα μειλ πλεον.... κριμα γιατι πλεον δεν υπαρχουν χρηματα για αντικατασταση κινητου και η samsung επρεπε να το λαβει υποψιν .... δεν λεω και αυτοι πρεπει να πουλήσουν αλλα μην καις τους αγοραστες σου με αναβαθμισεις που δεν σηκωνουν οι συσκευες.... σορρυ που κουρασα... αλλα αγανακτησα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..... εχω το κινητό εδώ και ένα χρόνο και με την GB ομολογώ οτι το κινητό φύσαγε... θεωρούσα ότι ηταν η πιο καλή αγορά μου, μετά την αναβαθμιση σε JB εχω αγανακτήσει.... φυσικά δεν τολμώ να φυγω απο την stock ram γιατι ειμαι εντελώς σκράπας απο αυτα.... το μονο που εκανα ηταν να μεγαλώσω την ραμ με το αρχειακι που ειχε ποσταρει καποιος φιλος εδω στο forum... πάντως θεωρω οτι η samsung hellas(αν ευθυνεται για την εκδοση αναβαθμισης) εκανε πολυ ασχημα να μας κρεμασει ετσι.... ειδικα μετα απο τοση αναμονη μηνων που περιμεναμε τα καλουδια της JB. Τον τελευταιο καιρο εχω ερθει σε τετοια απογνωση που σκεφτομαι να παω στο service της samsung να μου το ξαναγυρισουν σε GB.... με το κινητο αυτο ειχα καταργησει υπολογιστη και ειχα αυτο για τα μειλ ιντερνετ κλπ..... τωρα καθε φορα που προσπαθω να δω ενα βιντεο στο youtube τρωει κολλημα ....fb κολλημα ακομα και στα μειλ πλεον.... κριμα γιατι πλεον δεν υπαρχουν χρηματα για αντικατασταση κινητου και η samsung επρεπε να το λαβει υποψιν .... δεν λεω και αυτοι πρεπει να πουλήσουν αλλα μην καις τους αγοραστες σου με αναβαθμισεις που δεν σηκωνουν οι συσκευες.... σορρυ που κουρασα... αλλα αγανακτησα...

 

κατεβασε την CM 10.2 (JB 4.3.1) που ειναι πιο σταθερη.

 

αφου εβαλες την jb αυτο δεν το χρειαζεσαι

για stock (εργοστασιακη) βαλε την MG2 (JB 4.1.2) που ειναι επισης πιο σταθερη απο την MF1 (ελληνικη)

 

I8160XXMG

http://d-h.st/rGZ

Size: 473.94 MB

Uploaded By: kyrillos13 (xda dev)

 

CM 10.2 (120131208)

http://d-h.st/dTS

 

 

Gapps for 4.3.x (package 2013.08.13)

http://goo.im/gapps/gapps-...813-signed.zip

 

 

 

Video

 

 

κοιτα το βιντεακι να δεις πως γινεται

 

 

για να περασεις αυτα τα gapps και την cm κανεις αυτα

Put the zip files on your SDCard (cm/gapps)

Reboot on Recovery

Wipe Data / Factory Reset

Select "Install the Zip from External Storage"

Choose CM zip file

Choose GApps zip file

Reboot to system

Enjoy! ;)

 

πληροφοριακα οσο σκραπας να σαι αν δεις το βιντεο θα τα καταλαβεις,και εγω ημουν αλλα βημα βημα και ειναι πολυ ευκολο

το κινητο ροοτ και με custom rom την συγκεκριμενη που σ εδωσα απλα πεταει χωρις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Neokosmitis σε ευχαριστω πολυ.... μια ερωτηση μονο... αν κανω αυτο που λες φυσιολογικα χανονται ολα τα δεδομενα της συσκευης... μετα ανακτονται απο τον λογαριασμο google ο τηλεφωνικος καταλογος κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε επισημη ρομ βαλτε την ΝΒ1 του απριλιου της Σλοβακιας (αυτην δοκιμασα και δεν εχω αποψη για την ΝΒ1 Μαρτιου). Θεωρω πως πετώντας ολες τις αχρηστες εφαρμογες ειναι το ιδιο γρηγορη με την ginger.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την CM 10.2 (JB 4.3.1) που ειναι πιο σταθερη.

 

αφου εβαλες την jb αυτο δεν το χρειαζεσαι

για stock (εργοστασιακη) βαλε την MG2 (JB 4.1.2) που ειναι επισης πιο σταθερη απο την MF1 (ελληνικη)

 

I8160XXMG

http://d-h.st/rGZ

Size: 473.94 MB

Uploaded By: kyrillos13 (xda dev)

 

CM 10.2 (120131208)

http://d-h.st/dTS

 

 

Gapps for 4.3.x (package 2013.08.13)

http://goo.im/gapps/gapps-...813-signed.zip

 

 

 

Video

 

 

κοιτα το βιντεακι να δεις πως γινεται

 

 

για να περασεις αυτα τα gapps και την cm κανεις αυτα

Put the zip files on your SDCard (cm/gapps)

Reboot on Recovery

Wipe Data / Factory Reset

Select "Install the Zip from External Storage"

Choose CM zip file

Choose GApps zip file

Reboot to system

Enjoy! ;)

 

πληροφοριακα οσο σκραπας να σαι αν δεις το βιντεο θα τα καταλαβεις,και εγω ημουν αλλα βημα βημα και ειναι πολυ ευκολο

το κινητο ροοτ και με custom rom την συγκεκριμενη που σ εδωσα απλα πεταει χωρις κανενα προβλημα!

 

 

Neokosmitis πες μου αν ειμαι σωστός το πρωτο λινκ αφορά stock rom την MG2?

τα υπόλοιπα λινκ αφορούν custom rom μαζί με google apps?

το λινκ με τα google apps γραφει ότι δεν λειτουργεί... :-(

επίσης την stock rom (MG2) πως την περνάω?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος να βοηθήσει?????? προσπαθώ να περάσω με Odin την I8160XXMG απο το λινκ που εβαλε πιο πανω ο φιλος Neokosmitis αλλα εμφανίζει μονο ένα αρχείο με την κατάληξη tar .... περνάω μονο αυτό ? και το βαζω στο ODIN στο PDA ή στο CSC?
Link to comment
Share on other sites

Στο PDA, δες αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448

Αν δεν έχεις CSC αρχείο δεν βάζεις τίποτα εκεί, απλά φλασάρεις το PDA.

 

το *.tar είναι κάτι σαν το zip, θέλει αποσυμπίεση να πάρεις το περιεχόμενο αρχείο.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά το εφτιαξα.... thanks..... τώρα που είδα την σχετική ευκολία να αλλάξεις rom λέω να πειραματιστώ λίγο... μια ερώτηση μόνο ... σε περίπτωση που φορτώσεις μια custom rom αν δεν σου κάνει πως ξαναγυρίζεις σε stock?
Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου πως αν οι drivers της οθονης σου ειναι οι s6d το 99% των ρομ δεν θα σε αφηνουν να μπαινεις σε recovery αλλα θα εχεις μαυρη οθονη. Αν θυμαμαι καλα η εκδοση του kyrillou δεν εχει θεμα που βασιζεται και στην στοκ ρομ και η 10.1 εχει καλυτερα ποσοστα επιτυχιας.

Δηλαδη αν θα θες να πηγαινεις απο την μια custom rom στην αλλη το πιο πιθανο σεναριο θα ειναι να πρεπει πρωτα να ξαναπερνας την επισημη ρομ και μετα την custom που θες και ξανα τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

ok το καταλαβα.... εκανα ομως το εξης... περασα τωρα να δω αυτη του kyrillou πανω στην MG2 οπως εδειχνε στο βιντεακι... περασα τα gapps αλλα δεν εμφανιζει καμια εφαρμογη της google... gmail , play store και τετοια ... εκανα κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

ok το καταλαβα.... εκανα ομως το εξης... περασα τωρα να δω αυτη του kyrillou πανω στην MG2 οπως εδειχνε στο βιντεακι... περασα τα gapps αλλα δεν εμφανιζει καμια εφαρμογη της google... gmail , play store και τετοια ... εκανα κατι λαθος?

ελα φιλος συγνωμη τωρα ειδα τα μυνηματα..

για τα gapps αν δν στα δειχνει μεσω απο recovery κανε ενα wipe data και δες να στα εμφανισε αλλιως ξαναπερνα τα gapps

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν μου ελειπαν το quick panel και καποια αλλα πραγματακια απο τις νεες ρομ τοτε θα εβαζα σιγουρα την επισημη ΝΒ1 που ειναι εξαιρετικη

Έχεις το λινκ? Ποιας χώρας είναι? Της Σλοβακίας;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

παιδες sos!ειχα την 2.3.6 ελληνικη στο ace 2 της γυναικας μου δεν ανοιγε πηγα να ξαναπερασω μεσω odin την ρομ και σταματησε στην μεση δεν ανοιγει!ειναι εκει στην οθονη με το κινητο ερωτηματικο και οθονη που λεει wirmware upgrade encountered an isue.please select recovery mode in kies and try again!θυμαμαι παλια που το ειχα εγω μου το χε ξανακανει αλλα το επανεφερα αλλα δεν θυμαμαι πως!αν μποορει καποιος να μου πει!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... ειμαι απο χθες με την 10.2 .... πεταει το κινητο, η μονη μου ενσταση ειναι στο πιξελιαρισμα που κανει στα βιντεακια του youtube... υπαρχει γιατρειά ή ζουμε με αυτο?
Link to comment
Share on other sites

παιδες sos!ειχα την 2.3.6 ελληνικη στο ace 2 της γυναικας μου δεν ανοιγε πηγα να ξαναπερασω μεσω odin την ρομ και σταματησε στην μεση δεν ανοιγει!ειναι εκει στην οθονη με το κινητο ερωτηματικο και οθονη που λεει wirmware upgrade encountered an isue.please select recovery mode in kies and try again!θυμαμαι παλια που το ειχα εγω μου το χε ξανακανει αλλα το επανεφερα αλλα δεν θυμαμαι πως!αν μποορει καποιος να μου πει!ευχαριστω

 

βγαλε μπαταρια ξαναβαλε,μπες download mode και περνα την στοκ ρομ ..αν δεν κανε οτι σου λεει..

 

 

@dreamlord1970 το εχουν πολλα αυτομο αυτο,αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει καποιο fix για το πιξελιαρισμα στο ytube..

εγω προσωπικα που το ειχα το κινητο μεχρι και πριν κατι μερες δεν ειχα καταλαβει κανενα πιξελιαρισμα :P

btw το κινητο με την συγκεκριμενη ρομ ειναι πολυ καλο και γρηγορο στις ανταποκρισεις του στα βασικα (τηλεφωνα-μυνηματα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθιζω να βλεπω στο youtube αλλα ειδα τωρα ενα τρειλερ καπου στα 3 λεπτα χωρις πιξελιασμα στην 10.1 η οποια σημερα βγηκε με δυνατοτητα overclock.
Link to comment
Share on other sites

βγαλε μπαταρια ξαναβαλε,μπες download mode και περνα την στοκ ρομ ..αν δεν κανε οτι σου λεει..

 

 

@dreamlord1970 το εχουν πολλα αυτομο αυτο,αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει καποιο fix για το πιξελιαρισμα στο ytube..

εγω προσωπικα που το ειχα το κινητο μεχρι και πριν κατι μερες δεν ειχα καταλαβει κανενα πιξελιαρισμα :P

btw το κινητο με την συγκεκριμενη ρομ ειναι πολυ καλο και γρηγορο στις ανταποκρισεις του στα βασικα (τηλεφωνα-μυνηματα)

 

πως?με kies?με τι τροπο?με odin μου βγαζει fail.αν εχεις κανενα μικρο οδηγο γιατι το χρειαζεται η γυναικα!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... ειμαι απο χθες με την 10.2 .... πεταει το κινητο, η μονη μου ενσταση ειναι στο πιξελιαρισμα που κανει στα βιντεακια του youtube... υπαρχει γιατρειά ή ζουμε με αυτο?

 

Κατεβασε κ περνα το supertube απο το play store.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...