Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει δυνατότητα overlock CPU 1000 MHz...στη cm11? Κατι τέτοιο διάβασα....

 

Ναι, μέχρι 1250MHz. Βάζεις την τελευταία CM11 και περνάς τον κερνελ με OC από recovery. Δουλεύει με όλα τα Governors και όχι μόνο με Performance. Δοκίμασα στα 1200 αλλά έκανε reboot μετά από 2 ώρες, και από χθες το έχω στα 1000MHz (Abyssplug-Deadline). Δοκιμάζω 1100!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιος έγραψε ότι τα "μονά" δεν δουλεύουν σωστά. 800-1000-1200 του δούλευαν.

 

δεν έχω τσεκάρει αν διόρθωσαν το Bluetooth, έγραψε και κάποιος ακόμα ότι είχε το ίδιο πρόβλημα με crash του BT module.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μέχρι 1250MHz. Βάζεις την τελευταία CM11 και περνάς τον κερνελ με OC από recovery. Δουλεύει με όλα τα Governors και όχι μόνο με Performance. Δοκίμασα στα 1200 αλλά έκανε reboot μετά από 2 ώρες, και από χθες το έχω στα 1000MHz (Abyssplug-Deadline). Δοκιμάζω 1100!

 

Γράψε εμπειρίες να ξέρουμε ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί στη cm 11 δεν παίζουν τα βίντεο απο τις ιστοσελίδες? Και κλείνει αυτόματα το ίντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Στο SamMobile είδα ότι για την έκδοση της Cosmote κυκλοφόρησε νέο firmware το Φεβρουάριο για τη 4.1.2 (I8160XXNB1). Μήπως την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις ή και διαφορές στην απόδοση της συσκευής σε σχέση με το προηγούμενο firmware του;;
Link to comment
Share on other sites

Στο SamMobile είδα ότι για την έκδοση της Cosmote κυκλοφόρησε νέο firmware το Φεβρουάριο για τη 4.1.2 (I8160XXNB1). Μήπως την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις ή και διαφορές στην απόδοση της συσκευής σε σχέση με το προηγούμενο firmware του;;

Tην έχω βάλει εγώ φιλέ μου αλλά όχι της cosmote αλλά την Slovakia.

Για μένα είναι η καλύτερη official που κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρησιμοποιει κανεις το spirit FM Unlocked?

Ειμαι με cyanogenmod 10.2 TeamCanjica κ δν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει!

Link to comment
Share on other sites

Κυριλος φτιαξε γρηγορα μια νεα εκδοση γιατι δεν παλευεται με τις cm.

Σημερα μουλαρωσε και η 10.1 και εχει μαυρη οθονη και αυτη στην οθονη κλειδωματος και στο cwm. Για 10.2 δεν το συζηταμε εκει ειναι στανταρ η τραγωδια. Κατα τα αλλα για τους developers ειναι bugfree

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω μια ερωτηση να κανω. Πως μπορουμε να εγκαταστησουμε στη συσκευη μας μεγαλες εφαρμογες τυπου asphalt 8; Απο οτι ειδα στο youtube καποιοι το εχουν κανει αλλα εγω 2 μερες τωρα ψαχνω και δεν εχω βγαλει ακρη. Εχω το links2sd και εχω φτιαξει και 2nd partition στην καρτα μνημης αλλα για να βαλω καποια εφαρμογη εκει, πρεπει η εφαρμογη πρωτα να εχει εγκαταταθει στην εσωτερικη μνημη και μετα να μετακινηθει στην sd. Pls αν καποιος ξερει πως εγκαθιστουμε μεγαλες εφαρμογες ας μου πει.

 

ΥΓ: Απο οτι ειδα σε καινουργια android smartphones ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσης ειναι ενιαίος. Σε εμας ρε γμτ γιατι τον χωρισαν σε 1.2gb και 1.1gb; Χαθηκε ο κοσμος να ηταν 2.3gb; Γινεται μηπως να τους ενώσουμε εμεις;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω μια ερωτηση να κανω. Πως μπορουμε να εγκαταστησουμε στη συσκευη μας μεγαλες εφαρμογες τυπου asphalt 8; Απο οτι ειδα στο youtube καποιοι το εχουν κανει αλλα εγω 2 μερες τωρα ψαχνω και δεν εχω βγαλει ακρη. Εχω το links2sd και εχω φτιαξει και 2nd partition στην καρτα μνημης αλλα για να βαλω καποια εφαρμογη εκει, πρεπει η εφαρμογη πρωτα να εχει εγκαταταθει στην εσωτερικη μνημη και μετα να μετακινηθει στην sd. Pls αν καποιος ξερει πως εγκαθιστουμε μεγαλες εφαρμογες ας μου πει.

 

ΥΓ: Απο οτι ειδα σε καινουργια android smartphones ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσης ειναι ενιαίος. Σε εμας ρε γμτ γιατι τον χωρισαν σε 1.2gb και 1.1gb; Χαθηκε ο κοσμος να ηταν 2.3gb; Γινεται μηπως να τους ενώσουμε εμεις;

 

Ενας απλός τρόπος ειναι να κάνεις swap memory οπότε με αυτό τον τρόπο εγω για παράδειγμα τώρα έχω 16G εσωτερική usb. Αλλά για να το κάνεις αυτό χρειάζονται προυποθέσεις

 

Αλλά συνδιαστηκά με το παραπάνω έχω κάνει και αυτό:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2700727

 

Με το οποίο πλέον έχω 2,87G ενιαίο χώρο συστήματος + 16G εσωτερική usb

 

Ελπίζω να είναι κατανοητά όλα τα παραπάνω

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ενας απλός τρόπος ειναι να κάνεις swap memory οπότε με αυτό τον τρόπο εγω για παράδειγμα τώρα έχω 16G εσωτερική usb. Αλλά για να το κάνεις αυτό χρειάζονται προυποθέσεις

 

Αλλά συνδιαστηκά με το παραπάνω έχω κάνει και αυτό:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2700727

 

Με το οποίο πλέον έχω 2,87G ενιαίο χώρο συστήματος + 16G εσωτερική usb

 

Ελπίζω να είναι κατανοητά όλα τα παραπάνω

 

Ευχαριστω πολυ. Πιστευω οτι καταλαβα. Οποτε με swap memory στη θεση της εσωτερικης sd card, μπαινει η εξωτερικη sd card και μετα χρησημοποιωντας τις οδηγιες στο λινκ των xda αυξανω το χωρο συστηματος. Μια ερωτηση μονο. Για να κανω τη διαδικασια που περιγραφεται και στο λινκ πρεπει να εχω CM rom; Ρωταω γιατι εγω εχω την stock. Ειμαι root φυσικα αλλα εχω την 4.1.2 stock rom...

 

ΥΓ: Επισης ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να κανω swap memory; Και κατι ακομα, για να αυξησω το χωρο συστηματος ακολουθωντας το λινκ που εγραψες, προϋποθέτει να εχω κανει swap memory;

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Με τις Canjica CM11 8/4 kai 9/4 πάντως, τόσο χτες όσο και σήμερα με έχει τρελάνει στις επανεκκινήσεις. Ούτε σκέψη για overclocking, στοκ όλα. Επειδή είχε και ένα θεματάκι με drain στην μπαταρία, είμαι για reset μήπως φταίει και κάτι άλλο αν και "νέα" εφαρμογή δεν έχω βάλει εδώ και αρκετό καιρό. Τώρα παίρνω τα πάντα με το titanium μιά κόπια. Μάλλον κάτι τους έχει ξεφύγει, γιατί απέκτησε και lag. Πχ πατάω κεντρικό κουμπί, μόνο ο dolphin ανοικτή εφαρμογή με 3 παράθυρα, μετά 1-2 δευτερόλεπτα σχεδιάζει αργάααα το desktop, πατάω μενού εφαρμογών, σχεδιάζει αργάαααα τα εικονίδια και μετά το scrolling μιά χαρά. Από χτες με θυμήθηκε και η στοκ εφαρμογή μηνύματα, πετάγεται μαζί με το Handcent να μου πει ότι έχω αδιάβαστα και αρνείται να φύγει....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μπει ήχος του iPhone ( μαριμπα ) στο κινητο ;

 

Τα πάντα γίνονται στο android .Βρες τον ήχο, μετάτρεψε τον σε mp3 αν δεν ειναι και μετάφερε τον εκεί που θελεις να τον χρησιμοποίησης (ringtones ή notifications ).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Πιστευω οτι καταλαβα. Οποτε με swap memory στη θεση της εσωτερικης sd card, μπαινει η εξωτερικη sd card και μετα χρησημοποιωντας τις οδηγιες στο λινκ των xda αυξανω το χωρο συστηματος. Μια ερωτηση μονο. Για να κανω τη διαδικασια που περιγραφεται και στο λινκ πρεπει να εχω CM rom; Ρωταω γιατι εγω εχω την stock. Ειμαι root φυσικα αλλα εχω την 4.1.2 stock rom...

 

ΥΓ: Επισης ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να κανω swap memory; Και κατι ακομα, για να αυξησω το χωρο συστηματος ακολουθωντας το λινκ που εγραψες, προϋποθέτει να εχω κανει swap memory;

 

Δεν γίνεται σε stock ρομ, αλλά με το swap και μόνο μάλον θα λύσει το πρόβλημά σου

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσω από stock 2.3.6 σε stock 4.1.2 κατέβασα από το SamMobile την Πολωνική I8160XXNB1.

 

Το link που δίνει για το Odin v3.09 δεν λειτουργεί. Ποιες οι διαφορές με την v3.07;

 

Στον οδηγό του kyrillos13 στο XDA λέει:

 

6.(Skip this step if you are already on JB) If you are on a GB firmware, click 'PIT' and select GT-I8160_EUR_XX_4G.pit. Re-partition box should be checked in options. Warning!!! Don't tick repartition if you are already on MB2/MB4/MC8 and you want to go to a newer firmware!

7.Click 'PDA' and select CODE_I8160XXMF1.tar & 'CSC' and select CSC_OXA_I8160OXAMF1.tar.

 

Το .zip που κατέβηκε περιέχει 2 αρχεία, το I8160XXNB1_I8160OXXNB4_HOME.tar.md5 959,4MB και το SS_DL.dll 1,7MB. Το .pit πρέπει να το βρω από αλλού ή συμπεριλαμβάνεται μέσα στο μεγάλο αρχείο;

 

Ευχαριστώ.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία cm 11..μπορείς κυριλλε να μας πεις τι να βάλω στο ace 2 settings/clock? Και λοιπές ρυθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα γίνονται στο android .Βρες τον ήχο, μετάτρεψε τον σε mp3 αν δεν ειναι και μετάφερε τον εκεί που θελεις να τον χρησιμοποίησης (ringtones ή notifications ).

 

Κατέβασε το zedge....και βρες το

Σας ευχαριστω!

το αρχείο ήχου το έχεις;

 

 

Οχι δεν το εχω , κατεβασα το zedge αλλα ακομα δεν το εχω βρει . Προς το παρων βρισκω μονο το "ξυλοφωνο"

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες 11 πάντως ρουφάνε ηλεκτρόνια σαν να μην υπάρχει αύριο ακόμα και χωρίς κλοκάρισμα. Με 2-2.5 ώρες τηλεφωνήματα (μου τα έχουν κάνει να μην πω πως τ'αυτιά αυτές τις μέρες) μένω από μπαταρία ως το μεσημέρι, σε 2G κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...