Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Χθες το κινητο μου έπιασε υγρασια απο βροχή με αποτέλεσμα να μην λειτουργει το home button. Ολα τα αλλα λειτουργουσαν κανονικα. Το ανοιξα, εβγαλα μητρικη τη στεγνωσα με πολυ χαμηλο αερα απο πιστολακι μαλλιων , την εκανα και με οδοντοβουρτσα στα βισματα. Το συναρμολογω το ανοιγω, το κουμπι δουλευε τελεια αλλα πλεον δεν μου δουλευει το μικρόφωνο...... Τιποτα το ξανανανοιξα αλλα τιποτα. Παιζει να επαθε ζημια απο τον αερα??? κανονικα δν θα επρεπε γτ ηταν πολυ σιγανος και στο κρυο... Κανεις που να εχει καμια ιδεα? Ρωτησα για επισκευη και μου ζητανε ολοι 30 ευρω.. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω μονος μου??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Χθες το κινητο μου έπιασε υγρασια απο βροχή με αποτέλεσμα να μην λειτουργει το home button. Ολα τα αλλα λειτουργουσαν κανονικα. Το ανοιξα, εβγαλα μητρικη τη στεγνωσα με πολυ χαμηλο αερα απο πιστολακι μαλλιων , την εκανα και με οδοντοβουρτσα στα βισματα. Το συναρμολογω το ανοιγω, το κουμπι δουλευε τελεια αλλα πλεον δεν μου δουλευει το μικρόφωνο...... Τιποτα το ξανανανοιξα αλλα τιποτα. Παιζει να επαθε ζημια απο τον αερα??? κανονικα δν θα επρεπε γτ ηταν πολυ σιγανος και στο κρυο... Κανεις που να εχει καμια ιδεα? Ρωτησα για επισκευη και μου ζητανε ολοι 30 ευρω.. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω μονος μου??
Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να το ξανα ανοίξεις και να τσεκάρεις τις καλωδιοταινίες μήπως κάποια εχεί μετακινηθεί απο την θέση της (έστω και λίγο) με το άνοιξε κλείσε.Εκανες λάθος πάντως που είχες το πιστολάκι στο κρύο,σκοπός είναι να εξαερωθεί-στεγνώσει η υγρασία και οχι απλά να σπρωχθεί-διασκορπιστεί ανάμεσα στα εξαρτήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κανα 2 χρόνια και με απανωτά κολήματα είπα να περάσω καμια custom. Γρήγορο είναι αλλά έχω θέμα με sd. Σε καμια από τις CM 10.2-11 δεν μου βλέπει την κάρτα. Με αποτέλεσμα να μη δουλεύει η κάμερα και η συλλογή (κρασάρουν). Me google camera μου πετάει μύνημα "βάλτε καρτα sd" .Με odin και stock όλα καλά.Έχω 2 κάρτες μία 4gb και μία 8gb. Το πρόβλημα παρουσιάζεται και στις 2.Τις φόρμαρα και από μέσα και στα win, @@.

 

Any suggestions???

By Mitsos Βέροια
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Το ace 2 μου εδω και πολυ καιρο εχει αρχισει να τα παιζει ασχημα.

 

Κολλαει παρα πολυ ακομα και σε βασικες λειτουργιες, καποιες φορες δεν ανταποκρινεται ουτε καν σε εισερχομενες κλησεις π.χ. με καλει καποιος και παταω να του απαντησω και ενω δειχνει οτι ανταποκρινεται στην αφη μου με το πρασινο κυκλικο εφε που κανει, δεν "ενεργοποιει" την κληση, οπως και πολλα αλλα προβληματα. Μερικες φορες δεν παιρνει καν τηλεφωνο.

 

Εχω κανει πολλα apps uninstall, εχω δοκιμασει διαφορα clean-up optimizers κλπ, αλλα αυτο συνεχιζει να κολλαει και χειροτερευει καθως περναει ο καιρος. Η λυση ειναι επανεκινηση καθε τρεις και λιγο για να αντεξει να μισο-λειτουργησει για καποιες ωρες.

Η μπαταρια πλεον κραταει περιπου μια μερα με λιγη χρηση.

 

Γενικως δεν το εχω πειραξει ουτε εχω κατεβασει εφαρμογες εκτος του google play.

Το firmware ειναι το μανισιο 2.3.6. Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να σκεφτω τα κολληματα αν κανω και firmware update που θα ειναι και πιο βαρυ απο οτι καταλαβαινω..

 

Σκεφτομαι για να μην προβω ακομα σε αγορα νεου κινητου μηπως μπορω να κανω κατι.

Στο System Storage μου λεει πως εχει περιπου 400 MB διαθεσιμα, usb storage 1.00 GB απο το 1.10 GB που ειναι το συνολικο και στην SD 14.25 GB απο τα συνολικα 14.62 GB (σχεδον αδεια δηλαδη).

 

Λεω μηπως αν εκανα root σωζοταν η κατασταση για να μπορεσει να τραβηξει ελευθερο χωρο απο την SD για το System Storage του και ετσι να εχει μια φυσιολογικη ταχυτητα.

 

Μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν εχω ιδεα, αν μπορειτε βοηθηστε με..

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Το ace 2 μου εδω και πολυ καιρο εχει αρχισει να τα παιζει ασχημα.

 

Κολλαει παρα πολυ ακομα και σε βασικες λειτουργιες, καποιες φορες δεν ανταποκρινεται ουτε καν σε εισερχομενες κλησεις π.χ. με καλει καποιος και παταω να του απαντησω και ενω δειχνει οτι ανταποκρινεται στην αφη μου με το πρασινο κυκλικο εφε που κανει, δεν "ενεργοποιει" την κληση, οπως και πολλα αλλα προβληματα. Μερικες φορες δεν παιρνει καν τηλεφωνο.

 

Εχω κανει πολλα apps uninstall, εχω δοκιμασει διαφορα clean-up optimizers κλπ, αλλα αυτο συνεχιζει να κολλαει και χειροτερευει καθως περναει ο καιρος. Η λυση ειναι επανεκινηση καθε τρεις και λιγο για να αντεξει να μισο-λειτουργησει για καποιες ωρες.

Η μπαταρια πλεον κραταει περιπου μια μερα με λιγη χρηση.

 

Γενικως δεν το εχω πειραξει ουτε εχω κατεβασει εφαρμογες εκτος του google play.

Το firmware ειναι το μανισιο 2.3.6. Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να σκεφτω τα κολληματα αν κανω και firmware update που θα ειναι και πιο βαρυ απο οτι καταλαβαινω..

 

Σκεφτομαι για να μην προβω ακομα σε αγορα νεου κινητου μηπως μπορω να κανω κατι.

Στο System Storage μου λεει πως εχει περιπου 400 MB διαθεσιμα, usb storage 1.00 GB απο το 1.10 GB που ειναι το συνολικο και στην SD 14.25 GB απο τα συνολικα 14.62 GB (σχεδον αδεια δηλαδη).

 

Λεω μηπως αν εκανα root σωζοταν η κατασταση για να μπορεσει να τραβηξει ελευθερο χωρο απο την SD για το System Storage του και ετσι να εχει μια φυσιολογικη ταχυτητα.

 

Μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν εχω ιδεα, αν μπορειτε βοηθηστε με..

Σας ευχαριστω!

Να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μέσα απο το μενού ρυθμίσεων) και η συσκευή σου θα γίνει πάλι όπως όταν την αγόρασες.Επειδή όμως θα διαγραφούν τα πάντα,φρόντισε να εχεις πάρει αντίγραφα τα αρχεία σου απο πρίν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα αποθηκευτικου χωρου, το δικο μου λειτουργουσε με 100 ελευθερα. Αν δεν βαριεσαι, κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αφου κρατησεις backup οτι χρειαζεσαι και ξαναδες το.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

Με την επαναφορα θα χαθουν τα παντα σωστα; Ακομα και τα contacts;

Υπαρχει καποιος τροπος η προγραμμα για να κανω backup τα στοιχεια μου απο applications και γενικως οτι χρειαζομαι πριν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;

 

Επισης θα νομιζετε πως θα δω διαφορα και στην ζωη της μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

Contacts ρυθμισεις και πολλα αλλα τα επανσφερει η γκουγκλ οταν κανεις συγχρονισμο για πρωτη φορα.

 

Μπορεις αν εισαι στοκ εντελως να το κανεις backup απο kies στον υπολογιστη σου η να χρησιμοποιησεις το backup που εχει αν θυμαμαι το τηλεφωνο ενσωματωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει μετα να κανω αναβαθμιση το firmware η ειναι πολυ βαρυ για αυτο το κινητο;

 

Οχι να μην το κανεις αφησε το οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως...

 

Νομιζω οτι πολλες εφαρμογες δεν υποστηριζουν 2.χ.χ πια. Εκτος και αν χρειαζεσαι καποια, μεινε εκει.

 

Με την cm 11 βολευτηκα μεν, δεν αρεσει σε ολους δε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!

Έχω θέμα με το κινητό (πως δεν το έχω πετάξει στο τοίχο να σπάσει ένας θεός ξέρει)

Πριν κανά μήνα μου έσβησε δεν φόρτιζε δεν έκανε τίποτα έβαλα τις αδερφής μου την μπαταρία (γιατί έχει το ίδιο) είδα ότι το κιν δούλευε μια χαρά κι έτσι του αγόρασα νέα μπαταρία. Πριν καμιά βδομάδα με την νέα μπαταρία πάνω ξεφόρτισε το βάζω στο φορτιστή τίποτα δεν φόρτιζε... πάλι βάζω τις αδερφής μου την μπαταρία το κινητό οκ αλλά εννοείτε νέα μπαταρία δεν θα έπαιρνα.. Τέσπα μετά από 2 μέρες που το ξαναδοκίμασα σε φορτιστή πήρε και φόρτισε... Τώρα πάλι δεν το πρόλαβα και μου έσβησε από μπαταρία το βάζω πάνω στον φορτιστή δίνει βγάζει το logo της Samsung αλλά αντί να βγάλει το σήμα της μπαταρίας ότι φορτίζει δίνει και ανοίγει το κινητό αλλά φυσικά δεν μένει ανοικτό αφού είναι αφόρτιστο...

Ξέρει κανείς τι έχει γιατί τα νεύρα μου τα έχουν παίξει;; Συν ότι είμαι 2 μήνες πριν λήξει η εγγύηση αλλά έχω χάσει την απόδειξη κι έτσι δεν μπορώ να το πάω για service...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια που πηρες, αυθεντικη;

 

Νομιζω οτι αν ειχε προβλημα το κινητο δεν θα δουλευε ουτε με της αδερφης σου τη μπαταρια. Αλλο φορτιστη.δοκιμασες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!

Έχω θέμα με το κινητό (πως δεν το έχω πετάξει στο τοίχο να σπάσει ένας θεός ξέρει)

Πριν κανά μήνα μου έσβησε δεν φόρτιζε δεν έκανε τίποτα έβαλα τις αδερφής μου την μπαταρία (γιατί έχει το ίδιο) είδα ότι το κιν δούλευε μια χαρά κι έτσι του αγόρασα νέα μπαταρία. Πριν καμιά βδομάδα με την νέα μπαταρία πάνω ξεφόρτισε το βάζω στο φορτιστή τίποτα δεν φόρτιζε... πάλι βάζω τις αδερφής μου την μπαταρία το κινητό οκ αλλά εννοείτε νέα μπαταρία δεν θα έπαιρνα.. Τέσπα μετά από 2 μέρες που το ξαναδοκίμασα σε φορτιστή πήρε και φόρτισε... Τώρα πάλι δεν το πρόλαβα και μου έσβησε από μπαταρία το βάζω πάνω στον φορτιστή δίνει βγάζει το logo της Samsung αλλά αντί να βγάλει το σήμα της μπαταρίας ότι φορτίζει δίνει και ανοίγει το κινητό αλλά φυσικά δεν μένει ανοικτό αφού είναι αφόρτιστο...

Ξέρει κανείς τι έχει γιατί τα νεύρα μου τα έχουν παίξει;; Συν ότι είμαι 2 μήνες πριν λήξει η εγγύηση αλλά έχω χάσει την απόδειξη κι έτσι δεν μπορώ να το πάω για service...

 

Πρώτα δοκιμάζεις άλλο φορτιστή.. Αλλά να ξέρεις ότι με τις σύγχρονες μπαταρίες, καλύτερα να φορτίζεις πιο συχνά, παρά να τις αφήνεις να μηδενίζουν..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα δοκιμάζεις άλλο φορτιστή.. Αλλά να ξέρεις ότι με τις σύγχρονες μπαταρίες, καλύτερα να φορτίζεις πιο συχνά, παρά να τις αφήνεις να μηδενίζουν..

 

Έχω δοκιμάσει 4 φορτιστές!

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται πρέπει να έχει πρόβλημα η υποδοχή του κινητού. Λογικά θα χρειαστείς service.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμασαι απο που το αγορασες, πολυ πιθανα να μπορουν να σου βρουν την αποδειξη αφου λογικα εγραφε το imei και να παρεις αντιγραφο.
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται πρέπει να έχει πρόβλημα η υποδοχή του κινητού. Λογικά θα χρειαστείς service.

 

Δεν νομίζω να έχει θέμα αυτό γιατί αν το προλάβω να το βάλω στο φορτιστή πριν κλείσει φορτίζει κανονικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως να είναι κάποιο bug του software. Αν έχεις κάνει όλες τις αναβαθμίσεις τότε όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι να μην αφήνεις τη μπαταρία να τελειώνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως να είναι κάποιο bug του software. Αν έχεις κάνει όλες τις αναβαθμίσεις τότε όπως φαίνεται η μόνη λύση είναι να μην αφήνεις τη μπαταρία να τελειώνει.

 

xaxaxa... κάτσε να πάρει μπρος να φορτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. πριν λιγο καιρό ο αδερφός μου αναβαθμησε το galaxy ace 2 στην jb. αλλα γενικά του κολλάει. ετσι του ειπα να το κατεβάσει παλι στην gb ωστε να μην εχει προβλήματα. κατεβασε odin κατέβασε την gb την εκανε install ολα φανηκαν οκ ωσπου μετα το isntall αφου το κινητό εκανε το restart απο κει και έπειτα κολλάει στο samsung logo και το κανει Loop αμα πατας για απενεργοποιηση. εαν μπορει καποιος να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμον
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. πριν λιγο καιρό ο αδερφός μου αναβαθμησε το galaxy ace 2 στην jb. αλλα γενικά του κολλάει. ετσι του ειπα να το κατεβάσει παλι στην gb ωστε να μην εχει προβλήματα. κατεβασε odin κατέβασε την gb την εκανε install ολα φανηκαν οκ ωσπου μετα το isntall αφου το κινητό εκανε το restart απο κει και έπειτα κολλάει στο samsung logo και το κανει Loop αμα πατας για απενεργοποιηση. εαν μπορει καποιος να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμον
Αν και δεν εχω την συσκευή δεν νομίζω να γίνεται downgrade απο jb σε gb (στις περισσότερες samsung συσκευές τουλάχιστον δεν ήταν εφικτό κάτι τέτοιο).Θα σου πρότεινα να ξαναβάλετε την jb και λογικά θα πρέπει να ανοίξει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. πριν λιγο καιρό ο αδερφός μου αναβαθμησε το galaxy ace 2 στην jb. αλλα γενικά του κολλάει. ετσι του ειπα να το κατεβάσει παλι στην gb ωστε να μην εχει προβλήματα. κατεβασε odin κατέβασε την gb την εκανε install ολα φανηκαν οκ ωσπου μετα το isntall αφου το κινητό εκανε το restart απο κει και έπειτα κολλάει στο samsung logo και το κανει Loop αμα πατας για απενεργοποιηση. εαν μπορει καποιος να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμον

Μπες στο στοκ recovery με πανω βελακι + power νομίζω και κανε factory reset. Θα ανοίξει μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa... κάτσε να πάρει μπρος να φορτίσει...

 

Και ναι του ηρθε η ορεξη και πηρε μπρος φορτιζει... εχω αρχισει να πιστευω μηπως φταιει ο φορτιστης (ειναι αυτος που ειναι η μπριζα και βαζεις το καλωδιο απο το πλαισιο) θα παω να παρω ενα κανονικο της samsung να δω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...