Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι με stock JB 4.1.2 rooted, έχω αφαιρέσει κάποιες system εφαρμογές. Flashάρω με odin, και το κινητό είναι όπως πριν, με εγκατεστημένες τις εφαρμογές μου, ρυθμίσεις κτλ.

 

Πως μπορώ να το κάνω, σαν την 1η φορά που άνοιξε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων.

 

Ευχαριστώ, αυτό ήταν..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την cm10.2 πάνω από mg2. Όλα καλά εκτός από 2 πράγματα. Καταρχάς έχω κάνει swap storages και τα προβλήματα είναι ότι μετά από restart τα apps στο homepage φαίνονται σαν url , π.χ. αντί για angrybirds com.rovio.angrybirls και συχνά πυκνά όταν συνδέω με mtp σύνδεση το τηλέφωνο στο pc δεν βλέπω όλα τα αρχεία και αναγκάζομαι να καθαρίσω τα data στο media storage και να κάνω restart για να τα δω.. Ξέρει κανείς κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ροοτ στο κινητο μου και θελω να μου πειτε την οποιαδηποτε εφαρμογη για να το βελτιωσω! Να σας πω οτι εχω την στοκ ρομ 4.1.2 και τρωει αρκετα κολληματα στο youtube και σε πολλες ακομα εφαρμογες οπως στην καμερα!! Ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο Chrono Kernel 2.4.

 

Για να κάνω εγκατάσταση τον Chrono kernel πάω στο CWM recovery και κάνω εγκατάσταση το .zip μόνο ή χρειάζομαι να κάνω και τίποτα wipe/format;

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια βοηθεια...εχω την NB1 4.1.2 και εχω ενα θεμα με το σβησιμο της οθονης. Μετα απο screen off η οθονη πολλες φορες δεν επανέρχετε ειναι μαυρη οπως και επισης και οταν με καλουν εμφανιζεται μαυρη οθονη.Πρεπει να πατησω το power on για να αναψει.Καμια λυση ?
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να μπεις στη διαδικασία να αλλαξεις σε CM, η 11 που χρησιμοποιώ εγώ είναι μια χαρά, bug free τελείως απο οτι λένε είναι η 10.2
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να μπεις στη διαδικασία να αλλαξεις σε CM, η 11 που χρησιμοποιώ εγώ είναι μια χαρά, bug free τελείως απο οτι λένε είναι η 10.2

 

 

Ναι καποια στιγμη θα το κανω και ελπιζω να μην hardware προβλημα....10.2 ή 11...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει κάποια ROM με γλειφιτζούρι για το κινητό άραγε ή σταμάτησε στην KitKat? Έχουν γίνει port άλλα λειτουργικά για το Ace 2?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις είδα αυτό.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα αυτή την έκδοση http://fs1.d-h.st/download...IAL-codina.zip στον υπολογιστή μου για να κάνω root στο κινητό επειδή το τελευταίο διάστημα είναι πολύ αργό,κολλάει συνέχεια, αργεί να γράψει κλπ.

Υπάρχει κάποιος οδηγός με τα βήματα που πρέπει να γίνουν ενα προς ενα για να περάσω τη νέα έκδοση στο κινητό χωρίς προβλήματα επειδή κάνω root για πρώτη φορά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα αυτή την έκδοση http://fs1.d-h.st/download...IAL-codina.zip στον υπολογιστή μου για να κάνω root στο κινητό επειδή το τελευταίο διάστημα είναι πολύ αργό,κολλάει συνέχεια, αργεί να γράψει κλπ.

Υπάρχει κάποιος οδηγός με τα βήματα που πρέπει να γίνουν ενα προς ενα για να περάσω τη νέα έκδοση στο κινητό χωρίς προβλήματα επειδή κάνω root για πρώτη φορά?

Ευχαριστώ

 

Ξεκινα να διαβάζεις εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2006183

 

από εκει χρειάζεσαι το update_su.zip, και στην τελευταια σελιδα post 164 από fluffi444 θα βρεις νομιζω temp cwm ή kernel αναλογα σε ποια εκδοση android είσαι ώστε να κανεις το root

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να διαβάζεις εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2006183

 

από εκει χρειάζεσαι το update_su.zip, και στην τελευταια σελιδα post 164 από fluffi444 θα βρεις νομιζω temp cwm ή kernel αναλογα σε ποια εκδοση android είσαι ώστε να κανεις το root

 

Eυχαριστώ,τρέχω ήδη τη διαδικασία. Μετά το root θα έχει αναβαθμιστεί σε jb και είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ,τρέχω ήδη τη διαδικασία. Μετά το root θα έχει αναβαθμιστεί σε jb και είμαι οκ?

 

Δεν εχει να κανειο το root με την αναβάθμιση, σου προτεινω να διαβάσεις γενικά τα topic του xda για το ace 2 και να αποφασισεις τι θα κάνεις

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Έχω το κινητό εδώ και 3 χρόνια και πέρυσι έβαλα την έκδοση android 4.1.2 KYRILLOSv9_JB_XXMG2 και έκανα και αναβάθμιση την RAM απο 480 σε 624...Το κινητό ψιλοσέρνεται...Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ, μήπως μπορεί να μου κάποιος αν έχει βγει κάτι πιο καινούριο που να αξίζει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Χμ... νομιζω ο μονος που συνεχιζει σοβαρα ειναι ο ace2nutzer. Μπες xda, δες το θρεντ για τον κερνελ 3xxx εκει εχει την τελευταια του ρομ και κερνελ. Καθολου ασχημα.
Link to comment
Share on other sites

Ασχολείται και ο ChronoMonochrome με kernel.

Από εκει και πέρα από ότι έχω καταλάβει αν περιμένουμε κάτι είναι από τους Πολωνούς οι οποίοι πλέον αχολόνται με την CM12 (Lollipop 5.0.2)

Εγω χρησιμοποιώ εδω και περίπου 2 μήνες την Carbon - KitKat edition rom + chrono kernel μιας που μετά την φυγή του ROX η CM11 σταμάτησε να αναπτύσεται.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα

όλα αυτά θα τα βρεις στο xda

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πριν λίγο καιρό πέρασα στο 8160P μου, την CM12 ROM που έχει κυκλοφορήσει. Αρκετά καλή ROM, αλλά με δεδομένο ότι έχει ακόμα δουλίτσα για γίνει stable, αποφάσισα να γυρίσω πίσω στη ROM του ac2nutzer. Κατεβάζω κομπλέ την έκδοση για codinap, πάω να κάνω install, αλλά μου πετάει error ότι έχω κατβάσει λάθος έκδοση. Για κάποιο λόγο, με το που flash-αρα την CM12, το κινητό αναγνωρίζεται ως 8160 και όχι ως 8160P. Την ROM για codina (8160) την πήρε κανονικά.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να επαναφέρω το κινητό για να αναγνωρίζεται σαν 8160P;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω τις δύο μνήνες που έχει το κινητό μια;;; Αν ναι πως; Edited by dreamer1989
Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση της 4.4.4 Cyanogenmod 11.0 όπως περιγράφεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2555021... Μπορώ τώρα να κάνω κάνω εγκατάσταση του Kernel http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/kernel-ace2nutzer-kernel-20141027-t2920365 ή θα πρέπει να ξαναβάλω το Cyanogenmod απο την αρχή; Edited by dreamer1989
Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση της 4.4.4 Cyanogenmod 11.0 όπως περιγράφεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2555021... Μπορώ τώρα να κάνω κάνω εγκατάσταση του Kernel http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/kernel-ace2nutzer-kernel-20141027-t2920365 ή θα πρέπει να ξαναβάλω το Cyanogenmod απο την αρχή;

 

Οχι δεν χριαζεται να περάσεις πάλι την CM11, απλά φλασάρεις τον Κερνελ

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...