Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κανέναν launcher στο κινητό σου? Εγώ είχα τον TSF όπου από εχθές δοκίμασα να τον βγάλω και να εχω τον προεπιλεγμενο της Samsung και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά διορθώθηκε το πρόβλημα. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον όσο εχω γράψει που είναι αρκετά σε νετ και viber den μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Διορθωση: Δεν ειναι αυτο, σχετιζεται με το Airdroid ή το Clean Master. Ολα μου δουλευαν σωστα μεχρι που χρειαστηκε να πατησω στο Airdroid το Tasks - All tasks - Kill και να πατησω και το Ενισχυση μνημης του Clean Master και αμεσως μετα απο αυτα μου εκανε το προβλημα με τα μηνυματα.

 

Δεν εχω εντοπισει ακομα συγκεκριμενα πιο απο τα 2 προγραμματα κανει το προβλημα

 

Τον launcher της Samsung έχει πάνω και δεν έχω ούτε το Clean Master ούτε το Airdroid. Κάποιο από τα Update της Google έκανε την "ζημιά".

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τον launcher της Samsung έχει πάνω και δεν έχω ούτε το Clean Master ούτε το Airdroid. Κάποιο από τα Update της Google έκανε την "ζημιά".[/QUTE]

 

Περίεργο γιατί από όταν μου το έκανε ξανά μετά τα προγράμματα που σου ανέφερα, έκανα επανεκκίνηση και δεν εχω απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τον launcher της Samsung έχει πάνω και δεν έχω ούτε το Clean Master ούτε το Airdroid. Κάποιο από τα Update της Google έκανε την "ζημιά".[/QUTE]

 

Περίεργο γιατί από όταν μου το έκανε ξανά μετά τα προγράμματα που σου ανέφερα, έκανα επανεκκίνηση και δεν εχω απολύτως κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Τυχαίο; Δεν είναι ότι το κάνει πάντα απλά τελευταία έτυχε αρκετές φορές. Βγήκε και η νέα TC CM11 20140706.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Πλέον σε 2.3.6 κολλάει και η κλήση. Παταω και την βγάζει μετά από 4 δευτερόλεπτα. Τι μπορεί να συμβαίνει.? Καμία πρόταση.?

 

Εν το μεταξύ βάζω το κινητό στο kies και δεν μου βγάζει ενημερωση.,γιατι.?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εν το μεταξύ βάζω το κινητό στο kies και δεν μου βγάζει ενημερωση.,γιατι.?

 

Φίλε μου θα σε παρακαλούσα να μην ποστάρεις τις ίδιες ερωτήσεις. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το κάνει. :)

Έχεις δοκιμάσει από το kies μέσω του tools-firmware upgrade να καταχωρήσεις το όνομα της συσκευής σου και το σειριακό αριθμό της (χωρίς να έχεις ενώσει το τηλέφωνο στο pc) και να δεις τι θα σου βγάλει πως είναι το τελευταίο official firmware για το κινητό σου;

 

Ή να περάσεις μόνος σου την αναβάθμιση μέσω του Odin;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σε παρακαλούσα να μην ποστάρεις τις ίδιες ερωτήσεις. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το κάνει. :)

Έχεις δοκιμάσει από το kies μέσω του tools-firmware upgrade να καταχωρήσεις το όνομα της συσκευής σου και το σειριακό αριθμό της (χωρίς να έχεις ενώσει το τηλέφωνο στο pc) και να δεις τι θα σου βγάλει πως είναι το τελευταίο official firmware για το κινητό σου;

 

Ή να περάσεις μόνος σου την αναβάθμιση μέσω του Odin;

 

Όταν την ξανά έγραψα είχα ξεχάσει πως την είχα ήδη γράψει και το είδα μετά.

 

Μου λέει το εξής...

 

FIRMWARE INFORMATION

 

this is the latest firmware

Current firmware version PDA LK3 / PHONE LK3 / CSC LK1 (XEU)

 

τι καταλαβαίνουμε από αυτα?

Edited by GV_
Link to comment
Share on other sites

Όταν την ξανά έγραψα είχα ξεχάσει πως την είχα ήδη γράψει και το είδα μετά.

 

Μου λέει το εξής...

 

FIRMWARE INFORMATION

 

this is the latest firmware

Current firmware version PDA LK3 / PHONE LK3 / CSC LK1 (XEU)

 

τι καταλαβαίνουμε από αυτα?

 

Αυτό στο βγάζει όταν κάνεις την διαδικασία που σου περιέγραψα στο kies; Αν ναι, το κινητό σου σε ποιο firmware είναι τώρα;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με την διαδικασία που μου περιέγραψες μου έγραψε πως το μοντέλο μου δεν υποστηρίζει initialization.

 

Ανεβάζω φωτό με τα στοιχεία

 

Τότε, αν θέλεις, μπορείς να προχωρήσεις σε manual upgrade μέσω odin.. Οι οδηγίες είναι εδώ για κάτι αντίστοιχο στο S3 απλά κατεβάζεις firmware για το δικό σου κινητό και προχωράς..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Μόλις έπεσε το κινητό στα χέρια μου, και θα ήθελα να πειραματιστώ λιγάκι. Στο internet βρήκα αρκετούς οδηγούς, αλλά για κάποιο λόγο ψιλομπερδεύομαι, μιας και άλλοι προτείνουν odin, άλλοι framaroot ενώ αλλού διάβασα για άμεσο flash-αρισμα του supersu.zip. Έχετε να προτείνετε κάποιο απλό και κατανοητό guide να προτείνετε;

Είναι η πρώτη Samsung συσκευή που πέφτει στα χέρια μου, και κάτι μου λέει ότι η διαδικασία είναι κάπως διαφορετική από τα άλλα...

Το κινητό είναι το i8160P με 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Μόλις έπεσε το κινητό στα χέρια μου, και θα ήθελα να πειραματιστώ λιγάκι. Στο internet βρήκα αρκετούς οδηγούς, αλλά για κάποιο λόγο ψιλομπερδεύομαι, μιας και άλλοι προτείνουν odin, άλλοι framaroot ενώ αλλού διάβασα για άμεσο flash-αρισμα του supersu.zip. Έχετε να προτείνετε κάποιο απλό και κατανοητό guide να προτείνετε;

Είναι η πρώτη Samsung συσκευή που πέφτει στα χέρια μου, και κάτι μου λέει ότι η διαδικασία είναι κάπως διαφορετική από τα άλλα...

Το κινητό είναι το i8160P με 2.3.6.

 

Αν θες να του αλλάξεις έκδοση Android (2.3.6 --> 4.1.2) με Odin ο οδηγός που προτείνεται από πάνω. Για CM 10.1 10.2 11 εδώ.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όντως τελικά έκανα upgrade μέσω KIES (όχι Odin), στη συνέχει flash-αρα το supersu.zip (αν δεν κάνω λάθος αυτό το βήμα δεν πρέπει να χρειαζόταν), και μετά μέσω ενός temporary recovery, πέρασα CM11 και GApps. Το κινητό πάντως έγινε εμφανώς πιο γρήγορο.

 

Σχετικά με το flash counter μία ερώτηση...

Μπορώ με κάποιο τρόπο να δω αν έχει αλλάξει, για να ξέρω (αν χρειαστώ την εγγύηση) αν θα πρέπει να το αλλάξω;

Επίσης kernel χρειάζεται να περάσω; Η δεν αξίζει τον κόπο;

Edited by Cuore_Sportivo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όντως τελικά έκανα upgrade μέσω KIES (όχι Odin), στη συνέχει flash-αρα το supersu.zip (αν δεν κάνω λάθος αυτό το βήμα δεν πρέπει να χρειαζόταν), και μετά μέσω ενός temporary recovery, πέρασα CM11 και GApps. Το κινητό πάντως έγινε εμφανώς πιο γρήγορο.

 

Σχετικά με το flash counter μία ερώτηση...

Μπορώ με κάποιο τρόπο να δω αν έχει αλλάξει, για να ξέρω (αν χρειαστώ την εγγύηση) αν θα πρέπει να το αλλάξω;

Επίσης kernel χρειάζεται να περάσω; Η δεν αξίζει τον κόπο;

 

 

Νο,ίζω ότι ο stock kernel της CM11 είναι μια χρά αυτή την στιγμή.

 

Τον flash counter νομίζω τον βλέπεις στο download mode, αν και νομίζω ότι αυτά που έκανες δεν τον ανεβάζουν.

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Το φλασάρισμα της CM δεν ανεβάζει το flash counter? Νομίζω πως ναι. Υπήρχε/υπάρχει ακόμα φαντάζομαι το triangle away που μηδενίζει τον flash counter και δεν φαίνεται ότι είχε περαστεί ξένη ρομ στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα . Στη CM11 TC (7/6/2014) το κινητο παει μια χαρα . Καποια θεματακια : Black screen bug το οποιο συμβαινει λογω overclocking undervolting αλλα το κανει αραια και που. To Youtube για HQ πεζει σε εκδοση 4.5.17. To drain battery απο το google services στρωνει με disable service ( SystemUpdateService ). Bug επισης με τον καταλογο αν αποθηκευεις επαφες στο τηλεφωνο δεν τις κραταει γιαυτο τις βαζεις κατευθειαν στο gmail . Επισης μετα απο reboot οτι εχει μπει στην sd απο εφαρμογες και το εχετε στην αρχικη οθονη σβηνεται το εικονιδιο. Τελευταιο οπως λεει και η ROM : Live Video Streaming . Αυτα παρατηρησα σαν bug. Μπορω να ζησω μ'αυτα οποτε δεν υπαρχει λογος για πισωγυρισματα.
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω την οφισιαλ 2.3.6 και θελω να βαλω την οφισιαλ 4.1.2.πια να προτιμησω?

επισης εχω ξεχασει την διαδικασια,βαζω το τηλ σε νταουνλοαντ μοντ και την περναω με οντιν?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Της κορης μου παντως ενα μηνα μετα την ληξη της εγγυησης και με την καλυτερη χρηση (εχει ακομα την 2.3.6 μαλιστα - δειχνει και ειναι σαν καινουργιο) εκλεισε το βραδυ και δεν ξανανοιξε με τιποτα. Dead !

 

Υπαρχει καποια λυση ? δεν βρηκα πουθενα κατι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω την οφισιαλ 2.3.6 και θελω να βαλω την οφισιαλ 4.1.2.πια να προτιμησω?

επισης εχω ξεχασει την διαδικασια,βαζω το τηλ σε νταουνλοαντ μοντ και την περναω με οντιν?

ευχαριστω

 

Για εμενα δεν αξιζει καμια stock 4.1.2, ασ μιλήσουν και οι υπόλοιποι

 

 

Της κορης μου παντως ενα μηνα μετα την ληξη της εγγυησης και με την καλυτερη χρηση (εχει ακομα την 2.3.6 μαλιστα - δειχνει και ειναι σαν καινουργιο) εκλεισε το βραδυ και δεν ξανανοιξε με τιποτα. Dead !

 

Υπαρχει καποια λυση ? δεν βρηκα πουθενα κατι.

 

φαντάζομαι ότι έβγλες μπανταρία για αρκετή ώρα; αν όχι καντο

Δοκιμασε μήπως ανοιγει με συνδιασμο κουμπιων, volume up+center+power

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την 4.1.2 ετσι κ ετσι ηταν,ειπα να το γυρισω στην παλια και το γυρισα (θελει ιστορια να γυρισει).

το θεμα ειναι οτι του περναω την 2.3.6 και εχω προβλημα,οταν μπουταρει μου βγαζει ταμπελακια το ταδε προγραμμα εχει θεμα,μου βγαζει συνεχεια διαφορα τετοια και δεν μπαινει στο μενου.10 φορες τη περασα τα ιδια,του κανω τα σχετικα κολπα factory reset κτλ τα ιδια.νομιζω αυτο γινεται μολις κανω update εφαρμογες google play και αφαιρεσω καποια εφαρμογη.

οταν το ειχα με την 2.3.6 του ειχα βγαλει ισα με 30 προγραμματα της ρομ και δεν ειχα θεμα,ολα δουλευαν ρολοι.τωρα τι διαολο επαθε?

τωρα εβαλα ξανα την 4.1.2,δεν γινεται να δουλεψει σωστα ξανα η 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την 4.1.2 ετσι κ ετσι ηταν,ειπα να το γυρισω στην παλια και το γυρισα (θελει ιστορια να γυρισει).

το θεμα ειναι οτι του περναω την 2.3.6 και εχω προβλημα,οταν μπουταρει μου βγαζει ταμπελακια το ταδε προγραμμα εχει θεμα,μου βγαζει συνεχεια διαφορα τετοια και δεν μπαινει στο μενου.10 φορες τη περασα τα ιδια,του κανω τα σχετικα κολπα factory reset κτλ τα ιδια.νομιζω αυτο γινεται μολις κανω update εφαρμογες google play και αφαιρεσω καποια εφαρμογη.

οταν το ειχα με την 2.3.6 του ειχα βγαλει ισα με 30 προγραμματα της ρομ και δεν ειχα θεμα,ολα δουλευαν ρολοι.τωρα τι διαολο επαθε?

τωρα εβαλα ξανα την 4.1.2,δεν γινεται να δουλεψει σωστα ξανα η 2.3.6.

 

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδηκασία για να γυρήσεις από JB σε GB η οποία σήγουρα έχει αναφερθει σε κάποιες σελίδες αυτού του νήματος, πρέπει να το ψάξεις λίγο, σήγουρα θα το βρεις και στο xda, απλά θέλει λίγο ψάξιμο

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδηκασία για να γυρήσεις από JB σε GB η οποία σήγουρα έχει αναφερθει σε κάποιες σελίδες αυτού του νήματος, πρέπει να το ψάξεις λίγο, σήγουρα θα το βρεις και στο xda, απλά θέλει λίγο ψάξιμο

 

φιλε nikola την διαδικασια την εκανα και το γυρισα σε 2.3.6 δεν ειχα προβλημα εκει.

το προβλημα ειναι οτι μετα που περασα την 2.3.6 μολις εκανα update το play και εφαρμογες του τηλεφωνου κατι γινοταν και κολλουσε λιγο πτιν μπει στο λειτουργικο.εβγαζε τα ταμπελακια που εγραψα παραπανω.

 

αφου εβαλες την επισημη ρομ γιατι δεν την δοκιμαζεις με αυτον τον κερνελ; http://forum.xda-developers.com/galaxy-ace/ace-2-develop/custom-kernel-t2793420

φιλε manthes τι κανει αυτος ο κερνελ?ειναι καλος η θα εχω θεματα?εχω τρελαθει να περναω ρομς απο προχθες.

Edited by mastorantza
Link to comment
Share on other sites

φιλε nikola την διαδικασια την εκανα και το γυρισα σε 2.3.6 δεν ειχα προβλημα εκει.

το προβλημα ειναι οτι μετα που περασα την 2.3.6 μολις εκανα update το play και εφαρμογες του τηλεφωνου κατι γινοταν και κολλουσε λιγο πτιν μπει στο λειτουργικο.εβγαζε τα ταμπελακια που εγραψα παραπανω.

 

 

φιλε manthes τι κανει αυτος ο κερνελ?ειναι καλος η θα εχω θεματα?εχω τρελαθει να περναω ρομς απο προχθες.

 

κοιτα αν θέλεις οπωσδήποτε stock δοκίμασε του kirillou αλλιώς πήγαινε σε CM, εγώ έχω την CM11 του ROX και το τηλεφωνο είναι μια χαρά

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

φιλε manthes τι κανει αυτος ο κερνελ?ειναι καλος η θα εχω θεματα?εχω τρελαθει να περναω ρομς απο προχθες.

 

Για πολλους θεωρειται ο καλυτερος και προσθετει δυνατοτητα overclocking στην επισημη ρομ (με δεδομενο οτι δεν θες να πας σε custom rom)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...