Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι....εχω το ιδιο κινητο(galaxy ace 2) με την jb και επειδη κιτ κατ δεν βλεπω να βγαινει για το συγκεκριμενο....ουτε θελω να το ροοταρω παλι για να βαλω την cm11 που λενε οτι αξιζει....γιατι θα χασω την εγγυηση...μπορειτε να μου προτεινετε μερικες προτασεις-λυσεις για να κανω το κινητο μου πιο γρηγορο με λιγοτερα κολληματα και λιγοτερη υπερφορτωση της ραμ....που ευθυνεται για τα περισσοτερα κολληματα...????**ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!*
Galaxy pro ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω το έκανα update σε jb και μετά έκανα root με το kingo root και απεγκατέστησα ολη τη σαβούρα που είχε μέσα η samsung και τώρα τρέχει καλά και εχω 100Mb Free ram.Ψάχνω τρόπο να αυξήσω την Ram για να το κάνω λίγο πιο γρήγορο.Αν βρώ κάποιο εύκολο τρόπο θα τον γράψω στο forum .
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βάλει την rom του kyryllos.πέρασα αυτήν που δήνει η samsung μέσω του kies και μετα έκανα root και έβγαλα την σαβούρα απο μέσα.Τώρα έχει 100 ΜΒ ελεύθερα.Το σκάλησα αρκετά χτές.Είναι πιο αργό απο πρίν αλλά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ.Δεν κάνω και καμιά τρελή χρήση και ο λόγος που έκανα το update ήταν γιατί στα καλά καθούμενα δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο η να με πάρουν ενω είχα 5 γραμμές σήμα και έστρωνε με restart.Τώρα με το update δουλεύει καλά για την ώρα.Θα το δουλέψω και άλλες ημέρες και θα δήξει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω επιμένω οτι για stock καταστάσεις η rom του Kyrillos είναι ότι καλύτερο. Εδώ και πολλούς μήνες που την έχω, ούτε ένα κόλλημα (και εννοείται ούτε λόγος για restart).

και προφανώς είναι και rooted απο μόνη της..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μετά την φολά που έφαγα και εγώ με την 4.1.2, βρήκα μια ρώσικη 2.3.6 Ι8160ΧΧLΚ6, την πέρασα και βρήκα την ησυχία μου.

Προσπάθησα να το κάνω και root την XXLD8 με την διαδικασία odin, superSu και τα σχετικά, αλλά μετά απο 3-4 προσπάθειες στο recovery mode βλέπω το android menu με τις 4 κόκκινες γραμμές που δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις boot απο sd card (που έχω περάσει το superSu). To counter μου έχει φτάσει στο 5 και έχω δοκιμάσει και με κλικαρισμένο στο menu Ανάπτυξη=Εντοπισμός σφαλμάτων και χωρίς.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

Edited by orfeinos
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μετά απο 2 μήνες με την ουγγρική I8160XXNB1 (το κινητό είχε αρκετά καλό ρολάρισμα καμία επανεκκινήση, απενεργοποίησα τις περισσοτερες εφαρμογές της Samsung) εδω και περίπου 1 εβδομάδα το κινητο "γεμίζει" την sd του κινητου (όχι την extsd) χωρίς κάποιο εμφανή το λόγο, κολλάει στον υπολογισμο του χώρου αποθήκευσης και δεν κάνει απεγκατασταση της εφαρμόγες, δεν με αφήνει να σβήσω την κρυφή μνήμη cache και ουτε το wipe cache partition ειχε καποιο αποτελεσμα, η μνημη συνεχίζει να φορτώνει όπως και εγώ σιγα σιγα! Δεν αλλαξε τιποτα ουτε μετα απο διαμόρφωση της sd. Καποια ιδέα, γνώμη? Εκτος απο wipe/factory reset που το αφήνω σαν τελευταια λύση ή το service της συσκευης. Κατεβάζω την τελευταια ολλανδικη ΝΒ1 να εγκαταστησω μηπως και αλλαξει κάτι και μετα ισως προσπαθεια διαγραφης των εφαρμογών και εγκατασταση απο την αρχη μηπως ευθυνεται καποια εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους μετά απο 2 μήνες με την ουγγρική I8160XXNB1 (το κινητό είχε αρκετά καλό ρολάρισμα καμία επανεκκινήση, απενεργοποίησα τις περισσοτερες εφαρμογές της Samsung) εδω και περίπου 1 εβδομάδα το κινητο "γεμίζει" την sd του κινητου (όχι την extsd) χωρίς κάποιο εμφανή το λόγο, κολλάει στον υπολογισμο του χώρου αποθήκευσης και δεν κάνει απεγκατασταση της εφαρμόγες, δεν με αφήνει να σβήσω την κρυφή μνήμη cache και ουτε το wipe cache partition ειχε καποιο αποτελεσμα, η μνημη συνεχίζει να φορτώνει όπως και εγώ σιγα σιγα! Δεν αλλαξε τιποτα ουτε μετα απο διαμόρφωση της sd. Καποια ιδέα, γνώμη? Εκτος απο wipe/factory reset που το αφήνω σαν τελευταια λύση ή το service της συσκευης. Κατεβάζω την τελευταια ολλανδικη ΝΒ1 να εγκαταστησω μηπως και αλλαξει κάτι και μετα ισως προσπαθεια διαγραφης των εφαρμογών και εγκατασταση απο την αρχη μηπως ευθυνεται καποια εφαρμογη.

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με CM11, κάποια εφαρμογή ήταν. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά. Όταν συνέδεσα στο PC και πήρα αντίγραφο της εσωτερικής, μόλις 200λίγα ΜΒ έγιναν αντιγραφή, άρα δεν ήταν γεμάτη στ'αλήθεια ή κάποιο κρυφό αρχείο έφταιγε. Μετά το φορμάρισμα και επανεγκατάσταση δεν τις ξαναέβαλα όλες, μόνο όσες χρησιμοποιώ καθημερινά. Και για την ώρα δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν 2 εφαρμογες. Εβαλα το SD Maid Pro και το βρηκε 350ΜΒ αχρηστο cache που δεν αφηνε το κινητο να παρει ανασα. Παλι καλα γλιτωσα το reset αλλα απο δικο μου λαθος εχασα ολες τις σημειωσεις μου επειδη δεν ειχα κανει προσφατα back up. Τελος παντων ολα καλα γλιτωσε την "καταλαθος" πτωση απο το μπαλκονι.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν 2 εφαρμογες. Εβαλα το SD Maid Pro και το βρηκε 350ΜΒ αχρηστο cache που δεν αφηνε το κινητο να παρει ανασα. Παλι καλα γλιτωσα το reset αλλα απο δικο μου λαθος εχασα ολες τις σημειωσεις μου επειδη δεν ειχα κανει προσφατα back up. Τελος παντων ολα καλα γλιτωσε την "καταλαθος" πτωση απο το μπαλκονι.

Σου έδειξε ποιές ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Σου έδειξε ποιές ήταν;

 

Ναι αναλυτικα ποσο χωρο πιανουν και ποιες εφαρμογες. Αλλα και γενικα μου φανηκε πολυ χρησιμη εφαρμογη την προτεινω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναλυτικα ποσο χωρο πιανουν και ποιες εφαρμογες. Αλλα και γενικα μου φανηκε πολυ χρησιμη εφαρμογη την προτεινω!

Ωραίο, θα το δω.

Αν θέλεις να μοιραστείς, ποιά κακή εφαρμογή έκανε τη ζημιά; (ρωτάω για να δω αν την έχω/είχα)

 

 

 

Επίσης, αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα, σήμερα ο Rox θα αναρτήσει CM11 αναβαθμισμένη σε Android 4.4.3;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα σήμερα για μπαταΡία στο σκρουτζ και ξεκινούσαν από 10 ευρώ. Είναι αξιόπιστες ή παίζει τίποτα σε σχέση με αυτές που είναι στα 30?
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα σήμερα για μπαταΡία στο σκρουτζ και ξεκινούσαν από 10 ευρώ. Είναι αξιόπιστες ή παίζει τίποτα σε σχέση με αυτές που είναι στα 30?

 

Ένας φίλος μου πήρε μια απο σκρουτζ 12€ αυθεντικοτατη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι σημαινει το CSC που γραφει για τις επισημες ρομ η σαμσουνγκ; Δεν εχουν ολες οι ΝΒ1 το ιδιο και δεν ξερω αν σημαινει κατι που να εχει σημασια
Link to comment
Share on other sites

εχει ανέβει CM11 με αρχεία 4.4.3
H χτεσινή είχε θεματάκια, αλλά από ότι διαβάζω λύθηκαν. Την κατεβάζω τώρα, μαζί με τα gapps 4.4.3

 

έκανες reset τα πάντα (πάλι...) όταν την έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η σωστή μεθοδολογία για την αρχική φόρτιση της μπαταρίας τελικά.?

ΑΠό ότι έχω διαβάσει η αρχική φόρτιση στις λιθίου δεν έχει καμμιά επίπτωση. Το να την στραγγίζεις μέχρι να κλείσει το τηλέφωνο από ρεύμα, κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠό ότι έχω διαβάσει η αρχική φόρτιση στις λιθίου δεν έχει καμμιά επίπτωση. Το να την στραγγίζεις μέχρι να κλείσει το τηλέφωνο από ρεύμα, κάνει κακό.

 

Πλάκα κάνεις.! Όλα αυτα που λένε να φτανει μέχρι την αποφόρτιση και να κάνει το τηλέφωνο μερικές πλήρεις φορτίσεις που και που είναι μούφες.?

 

Μια ερώτηση ακόμα. Έφερα από χονγκ κονγκ μια εξωτερική μπαταρία ή τράπεζα ενέργειας λέγεται επίσης αν δεν κάνω λάθος που είναι στα 5200 και έχει δύο output στα 1Α και 1,2 A

 

Παρατήρησα πως ο ανταπτορας της Samsung βγάζει 0.7 Α.

 

Τον φορτιστη τον εχω χρησιμοποιησει περίπου δέκα φορές και οι 4 ήταν στο 1,2 Γ

 

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να χάλασε ο φόρτιστης την μπαταρία.?

Edited by GV_
Link to comment
Share on other sites

H χτεσινή είχε θεματάκια, αλλά από ότι διαβάζω λύθηκαν. Την κατεβάζω τώρα, μαζί με τα gapps 4.4.3

 

έκανες reset τα πάντα (πάλι...) όταν την έβαλες;

 

Μόνο wipe cache & dalvik, και δεν έβαλα GAPPs 4.4.3, αφησα ότι ειχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλάκα κάνεις.! Όλα αυτα που λένε να φτανει μέχρι την αποφόρτιση και να κάνει το τηλέφωνο μερικές πλήρεις φορτίσεις που και που είναι μούφες.?

 

Μια ερώτηση ακόμα. Έφερα από χονγκ κονγκ μια εξωτερική μπαταρία ή τράπεζα ενέργειας λέγεται επίσης αν δεν κάνω λάθος που είναι στα 5200 και έχει δύο output στα 1Α και 1,2 A

 

Παρατήρησα πως ο ανταπτορας της Samsung βγάζει 0.7 Α.

 

Τον φορτιστη τον εχω χρησιμοποιησει περίπου δέκα φορές και οι 4 ήταν στο 1,2 Γ

 

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να χάλασε ο φόρτιστης την μπαταρία.?

 

100% νομιζω, μια που η μπαταρία μας φορτίζει στα 0,6Α και εσυ την φορτιζες με το διπλάσιο

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μόνο wipe cache & dalvik, και δεν έβαλα GAPPs 4.4.3, αφησα ότι ειχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

100% νομιζω, μια που η μπαταρία μας φορτίζει στα 0,6Α και εσυ την φορτιζες με το διπλάσιο

 

Μάλιστα., καλά το φανταστικα λοιπόν.

 

Υπάρχουν καλώδια που να λειτουργούν σαν ανταπτορες και το 1Α της μπαταριας να το μετατρέπουν σε 0,6Α ? Διότι αν δεν υπάρχουν υποθέτω ο φορτιστής

είναι για πέταμα.

 

Εν το μεταξύ το 1,2 Α που έγραψα σαν το δεύτερο output ήταν λάθος., 2.1 βγάζει. Άρα είναι χί ψιλο στανταρακι πλέον

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο αργά φορτίζεις, τόσο περισσότερο ζει η μπαταρία. Ναι το 2,1 είναι πολύ. Νομίζω όμως ότι είναι το μέγιστο που δίνει, δεν σημαίνει πως τραβάει τόσο η φόρτιση σώνει και καλά, επειδή μπορεί το τροφοδοτικό να φτάσει εκεί. Τα ηλεκτρονικά δεν είναι ο τομέας μου, τι να σου πω. Καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου :)

Αυτό με τις μπαταρίες και τις θεωρίες για την φόρτιση, είναι πιά πραγματικά σαν τη μύτη, ο καθ' ένας έχει τη δική του. Όσο ψάχνεις, τόσο χάνεσαι. Ρίξε μιά ματιά στον γκουγκλη, νομίζω θρεντ για μπαταρίες έχει και σε αυτό το φόρουμ και πράξε κατά συνείδηση.

 

Εντυπώσεις από 4.4.3 εξαιρετικές. Την πέρασα επάνω από την 4.4.2 με wipe cache & dalvik, πέρασα τα gapps 4.4.3 και όλα καλά. Τα νέα χρωματάκια στον dialer όμορφα, το UI έχει ωραία απόκριση (καλύτερη από την 4.4.2), κολλήματα-επανεκκινήσεις κλπ ως τώρα κανένα. Λίγο πρέπει να συνηθίσω τις αλλαγές στα μενού πχ δεν έχει τις ρυθμίσεις συστήματος πιά από την αρχική οθόνη με το πλήκτρο menu (αυτό με τις γραμμούλες) αλλά από την άλλη σου δίνει ένα σωρό ρυθμίσεις για την επιφάνεια εργασίας σε κυλιόμενο μενού. Παρατήρησα αυξημένη θερμοκρασία στο πίσω μέρος με χρήση 3G, εννοώ αισθητά περισσότερη από την 4.4.2. Και ως τώρα τουλάχιστον, οι εντυπώσεις μου από την χρήση μπαταρίας θετικές, δείχνει βελτιωμένη σε σχέση με 4.4.2.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πάω να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το play (όχι όλες) μου λέει ότι δεν υπάρχει sd card ή και τέτοιο και σταματάει η εγκατάσταση; έχει συμβεί αυτό σε κανένα άλλο;
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...