Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά και από εμένα

Μήπως ξέρει κάνεις αν αλλάζει το πλαίσιο το ασημί που έχει γύρω γύρω το κινητό γιατί έχει φάει κάτι τούμπες και έχει γδαρθει ;

 

οχι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις ολη το μπροστινο πλαισιο το τσαζι δλδ....45ευρω

δε νομιζω να αξιζει - και εμενα χαλια ειναι

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις μια ωραια θηκουλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα όλες οι custom rom εφόσον παίζουν το youtube με pixelization είναι άχρηστες. Επίσης η ΝΑ1 UK με λίγες εφαρμογές disabled πάει σφαίρα και έχει και πολύ καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια από κάθε custom rom ..

 

Ειχα κατι παρομοιο στην 10.1 οταν πηγα να δω live απο το σαιτ της κρατικης τηλεορασης και στο τελος μαυρισε εντελως η οθονη. Δεν ξερω αν με την στοκ θα ηταν ενταξει ή οχι αλλα με εβαλε σε καποιες υποψιες

 

Υπαρχει η δυνατότητα αν βλεπω πχ μια ταινια να μεταφερω την εικονα ασυρματα στον υπολογιστη; το διευκρινιζω ασυρματα μονο

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, είμαι με stock I8160XXMG2 (rooted) και έχω "σοβαρό" πρόβλημα.

Όπως θα δείτε στο screenshot, στην εσωτερική μνήμη του κινητού [sdcard, 1,10GB], στον φάκελο DCIM\.thumbnails δημιουργείται ένα αρχείο .thumbdata3--1234567890, μεγέθους, όσο ο ελεύθερος χώρος της μνήμης, στο screenshot φαίνεται 1,24GB διότι με την εφαρμογή FolderMount έχει μεταφέρει τον φάκελο στην ExtSdcard. Αν το σβήσω κι ανοίξω την κάμερα ή την Συλλογή, το αρχείο δημιουργείται ξανά.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω;

Edited by ap1986
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, είμαι με stock I8160XXMG2 (rooted) και έχω "σοβαρό" πρόβλημα.

Όπως θα δείτε στο screenshot, στην εσωτερική μνήμη του κινητού [sdcard, 1,10GB], στον φάκελο DCIM\.thumbnails δημιουργείται ένα αρχείο .thumbdata3--1234567890, μεγέθους, όσο ο ελεύθερος χώρος της μνήμης, στο screenshot φαίνεται 1,24GB διότι με την εφαρμογή FolderMount έχει μεταφέρει τον φάκελο στην ExtSdcard. Αν το σβήσω κι ανοίξω την κάμερα ή την Συλλογή, το αρχείο δημιουργείται ξανά.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω;

Νομίζω ένας, να μην έχεις "άπειρες" φωτογραφίες στην κάρτα σου. Αυτό το αρχείο δημιουργείται για να έχεις τις μικρογραφίες που βλέπεις όταν ανοίξεις την "συλλογή". Όσο πιο πολλές οι φωτό, τόσο πιο μεγάλο το αρχείο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις χτες έχω περάσει CM11 από Rox και σκέφτομαι να δοκιμάσω και McLaw, είναι η ίδια διαδικασία με πριν, δηλαδή μέσω CWM βάζω τη ROM και τα GAPPS που έχει διαθέσιμα ή πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένας, να μην έχεις "άπειρες" φωτογραφίες στην κάρτα σου. Αυτό το αρχείο δημιουργείται για να έχεις τις μικρογραφίες που βλέπεις όταν ανοίξεις την "συλλογή". Όσο πιο πολλές οι φωτό, τόσο πιο μεγάλο το αρχείο.

 

Είναι αδύνατον να έχει τόσες φωτογραφίες για να γίνει 1gb+ το αρχείο. :P

 

Καλημέρα, μόλις χτες έχω περάσει CM11 από Rox και σκέφτομαι να δοκιμάσω και McLaw, είναι η ίδια διαδικασία με πριν, δηλαδή μέσω CWM βάζω τη ROM και τα GAPPS που έχει διαθέσιμα ή πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον;

 

Ναι είναι ίδια η διαδικασία.

 

Χαίρετε, είμαι με stock I8160XXMG2 (rooted) και έχω "σοβαρό" πρόβλημα.

Όπως θα δείτε στο screenshot, στην εσωτερική μνήμη του κινητού [sdcard, 1,10GB], στον φάκελο DCIM\.thumbnails δημιουργείται ένα αρχείο .thumbdata3--1234567890, μεγέθους, όσο ο ελεύθερος χώρος της μνήμης, στο screenshot φαίνεται 1,24GB διότι με την εφαρμογή FolderMount έχει μεταφέρει τον φάκελο στην ExtSdcard. Αν το σβήσω κι ανοίξω την κάμερα ή την Συλλογή, το αρχείο δημιουργείται ξανά.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω;

 

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό, είναι bug. Προτείνω να κάνεις ένα backup των εφαρμογών σου με το Titanium Backup, να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να ξαναπεράσεις τις εφαρμογές σου. Κάνε και ένα wipe στην εσωτερική κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον να έχει τόσες φωτογραφίες για να γίνει 1gb+ το αρχείο. :P

 

 

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό, είναι bug. Προτείνω να κάνεις ένα backup των εφαρμογών σου με το Titanium Backup, να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να ξαναπεράσεις τις εφαρμογές σου. Κάνε και ένα wipe στην εσωτερική κάρτα μνήμης.

 

Είμαι rooted, το flag είναι στο 0, αν περάσω με Odin την I8160XXMG2_I8160OXXMG1_XEO (XEO βλέπω στο Kies), θα αλλάξει o μετρητής; Ή αν βάλω την I8160XXNA1_I8160BTUNA1_BTU.

 

Γενικά έχω κι άλλα προβλήματα, το κινητό συχνά πυκνά δεν ανταποκρίνεται -ειδικά αν μια εφαρμογή σχετίζεται με google maps api και όταν λέω δεν ανταποκρίνεται, ακόμα κι αν πατήσω το power button να σβήσει η οθόνη, η οθόνη θα σβήσει μετά απο 15-20s, ο ήχος κλειδώματος θα ακουστεί μετά απο 30-40s και μετά αν πατήσω ξανά το power να "ανοίξει" η οθόνη, θα ανοίξει κάποια στιγμή (και όλα θα τρέχουν "νεράκι" σαν μην συμβαίνει τίποτα).

 

wipe την internal πως την κάνω; δεν διαγράφεται κι αυτήν αν κάνω factory reset?

Edited by ap1986
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση της Cyanogenmod 10.2.

O Rox λέει οτι πιθανότατα είναι bug free και περιμένει να δει αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα για να την κυρήξει final.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τελείωσε το development, για να επικεντρωθούν στην 11.

 

Έχει πλάκα αυτό πάντως. Το τρέξιμο πίσω από το καινούριο... Ήδη ανακοινώθηκε η 4.5 για Ιούλιο και οι περισσότεροι είναι ακόμα στην 4.3 ή και πιο πίσω. Τέλος πάντων, καλοφόρετη σε όσους χρησιμοποιούν την 10.2.

Link to comment
Share on other sites

στην cm 10.2. build 22/2/2014 που εχω περασει βλεπω καποια κολληματακια-λαγκαρισματα σε σχεση με την εκδοση της 4/2/2014 που ειχα..

και σκεφτομαι παλι να ξαναπερασω την παλια build που ειχα..

αντε οντως να επικεντρωθουν στην cm 11 μπας και βαλω και εγω 4.4 :P

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση της Cyanogenmod 10.2.

O Rox λέει οτι πιθανότατα είναι bug free και περιμένει να δει αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα για να την κυρήξει final.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τελείωσε το development, για να επικεντρωθούν στην 11.

 

Έχει πλάκα αυτό πάντως. Το τρέξιμο πίσω από το καινούριο... Ήδη ανακοινώθηκε η 4.5 για Ιούλιο και οι περισσότεροι είναι ακόμα στην 4.3 ή και πιο πίσω. Τέλος πάντων, καλοφόρετη σε όσους χρησιμοποιούν την 10.2.

 

Την έβαλα - δουλεύει πολυ καλά - το OTA App TeamCanjica παλι κολλαει.......λεπτομερειες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το λαθος να εγκαταστησω την 10.2 και απο εκεινη την στιγμη οταν ηταν στην οθονη κλειδωματος και πατουσα ενα κουμπι αυτη μαυριζε και επρεπε να κανω επανεκκινηση. Κατι αναλογο και με το cwm καθως ειχα μονο μαυρη οθονη. Επιπλεον αν και διαβαζω τοσα καλα για την ταχυτητα της την θεωρω πολυ πιο βαρια σε σχεση με την 10.1

Το ακομα χειροτερο ειναι πως μετα ξαναγυρισα στην 10.1 αλλα το προβλημα της μαυρης οθονης παρεμενε μεχρι που απελπιστηκα, αφησα το κινητο ανοιχτο ολο το βραδυ και απο το πρωι ολα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα - δουλεύει πολυ καλά - το OTA App TeamCanjica παλι κολλαει.......λεπτομερειες! ;)

 

Σ εμένα και το OTAapp δουλεύει μια χαρά.... Αξίζει να πάμε σε cm11??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ένας φίλος μου που έχει το κινητό σκέφτεται να το αναβαθμίσει και θελω να ρωτησω γνώμες για επίσημη αναβάθμιση σε 4.1.2. Προσπάθησα να διαβάσω τα ποστ αλλά όλα τα τελευταια είναι για custom roms και δεν έβγαλαν άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα και το OTAapp δουλεύει μια χαρά.... Αξίζει να πάμε σε cm11??

 

Αξιζει παρα πολυ. Τα μονα bugs ειναι στο rotation και το low incall volume που φτιαχνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια....

 

Πέρασα CM11 με βάση τον οδηγό του Κύριλλου ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5167838 )

Μόλις έβαλα το cwm recovery, πήρα και ενα backup από την stock rom. Μπορώ απλά να κάνω επαναφορά του backup μέσω cwm για να γυρίσω σε stock ή θα το brickάρω; Αν δεν γίνεται, τότε μόνο μέσω odin ;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια....

 

Πέρασα CM11 με βάση τον οδηγό του Κύριλλου ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5167838 )

Μόλις έβαλα το cwm recovery, πήρα και ενα backup από την stock rom. Μπορώ απλά να κάνω επαναφορά του backup μέσω cwm για να γυρίσω σε stock ή θα το brickάρω; Αν δεν γίνεται, τότε μόνο μέσω odin ;

 

Ο λόγος που κανεις το backup από recovery είναι να μπορείς να επιστρέψεις με ένα απλό restore, σε οτιδήποτε είχες πριν, οποτε nai μέσω cwm μπορείς να κανεις restore και να γυρίσεις σε stock.

 

Αξιζει παρα πολυ. Τα μονα bugs ειναι στο rotation και το low incall volume που φτιαχνεται.

 

Να μην περιμένω την nobug..edition?

 

Το rotation bug διορθώθηκε, το μονο που μένει είναι το low in-call volume bug που διορθώνεται προσωρινά ανεβοκατεβάζοντας τον ήχο της κλήσης..

Link to comment
Share on other sites

Rotation bug η κάμερα έχει ακόμα. Την γυρνας και φλικαρει σαν τρελή. Στον browser βλέπω οτι δεν το κάνει πιά.
Link to comment
Share on other sites

Rotation bug η κάμερα έχει ακόμα. Την γυρνας και φλικαρει σαν τρελή. Στον browser βλέπω οτι δεν το κάνει πιά.

 

Έβαλες το fix?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το fix?
Όχι, όλο το τριήμερο δεν είχα το λαπτοπ μαζί και με κουράζει το κινητό στο browsing, οπότε δεν διάβασα το θρεντ, απλά έβαλα την νέα έκδοση. Θα προσπαθήσω να το κάνω τώρα αυτό. Σ' ευχαριστώ :)

 

 

εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου... root browser, κάνει αναζήτηση για build.prop αρχείο και δεν βρίσκει πουθενά. Σε ποιό φάκελο είναι;

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε fix, εννοούμε το build.prop που βρίσκεται μέσα στο φάκελο system της ROM, και το κάνω πριν την εγκαταστήσω; ή το βρίσκω κάπου μέσα στο κινητό και το αλλάζω μετά την εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όλο το τριήμερο δεν είχα το λαπτοπ μαζί και με κουράζει το κινητό στο browsing, οπότε δεν διάβασα το θρεντ, απλά έβαλα την νέα έκδοση. Θα προσπαθήσω να το κάνω τώρα αυτό. Σ' ευχαριστώ :)

 

 

εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου... root browser, κάνει αναζήτηση για build.prop αρχείο και δεν βρίσκει πουθενά. Σε ποιό φάκελο είναι;

 

θα το βρεις στο /system

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

και επειδή ευρεθη, αλλά δεν αποθηκεύεται, παρακαλώ πείτε και τι άλλο θέλει, αλλαγή στα permissions?

 

το βρήκα, αλλαγή όλο το φάκελο system σε RW, αλλαγή στο αρχείο και αποθήκευση, αλλαγή το system όπως ήταν πριν, επανεκκίνηση...

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...