Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα να ξαναδοκιμασω την cm 10.1 και μαλλον αυτη την φορα δεν εχω το προβλημα να χανεται η συνδεση στο bluetooth οταν ακουω τραγουδια, αν και το δοκιμασα λιγο, ομως το gps του ηταν τραγικο. ουσιαστικα δεν λοκαρε σε κανενα δορυφορο μετα απο κανα 10λεπτο σε εξωτερικο χωρο.

Μπορει να παιζει ρολο η ρομ πανω απο την οποια περασα την cm ή ειναι εντελως ασχετο; (την εβαλα πανω απο την ΝΑ1 την αγγλικη)

 

Απ οτι είδα η NA1 δεν κάθεται καλά πανω σε καμια εκδοση cm...δοκιμασε mg2 που ειναι δικιμασμενη λυση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα το τσεκαρω γιατι και εγω ειδα καποιον στο xda που ελεγε για προβλημα στο bt στην 10.2 παιρνοντας πανω απο την ΝΑ1.

Και τα ειχα τοσο ωραια ρυθμισμενα ολα :chair:

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω γιατι και εγω ειδα καποιον στο xda που ελεγε για προβλημα στο bt στην 10.2 παιρνοντας πανω απο την ΝΑ1.

Και τα ειχα τοσο ωραια ρυθμισμενα ολα :chair:

 

Παιδια εγω εδω και πολυ καιρο εχω την ΝΑ1 UK και δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με την 10.2 και με την 11 του MacLaw

 

H MG2 ναι ειναι δοκιμασμενη και επαιζε καλυτερα απο τις υπολοιπες.....απλα στο SamMobile γραφει πως στις εκδοσεις NA1 ΙΤΑ και UK οπου και οι πιο προσφατες εχουν διορθωσει καποια bugs (ετσι τουλαχιστον γραφουν)

 

Οποτε λογικο να την βαλει καποιος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εν οψη Τσικνο-Πεμπτης - ειπα να ξεκινησω το τσικνισμα!

 

[1.228mhz]

 

 

http://s29.postimg.org/mq3qd6l0n/001.jpg

 

http://s11.postimg.org/l0ts1q05f/002.jpg

 

http://s27.postimg.org/4w2pveeoj/003.jpg

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

se 2.3.6 εβαλα καινουρια καρτα 16 GB αλλα βλεπει τα εξης

 

- Καρτα SD Συνολικος χωρος 14.63 GB κ.τ.λ

 

- Συσκευη αποθηκευσης USB 1.10 GB

 

- Χωρος αποθηκευσης συστηματος 802 MB

 

πως μπορω να κανω να βλεπει το κινητο σαν αποθηκευτικο χωρο τα 16 GB?

Link to comment
Share on other sites

se 2.3.6 εβαλα καινουρια καρτα 16 GB αλλα βλεπει τα εξης

 

- Καρτα SD Συνολικος χωρος 14.63 GB κ.τ.λ

 

- Συσκευη αποθηκευσης USB 1.10 GB

 

- Χωρος αποθηκευσης συστηματος 802 MB

 

πως μπορω να κανω να βλεπει το κινητο σαν αποθηκευτικο χωρο τα 16 GB?

 

Πρεπει να κανεις Swap τα 16G

Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα την MG2 και απο πανω την cm 10.1. Δοκιμασα το gps εξω εχοντας το κινητο στην τσεπη ειναι η αληθεια για κανα 7λεπτο οποτε δεν ξερω ποσο χρονο του πηρε για να λοκαρει αλλα τα καταφερε. Θα δω καποια αλλη στιγμη σε ποσο χρονο τα καταφερε αλλιως αν αργει θα ξαναγυρισω σε στοκ ρομ. Ομως μαλλον κατι τρεχει. Μπορει η NA1 να ειναι η καλυτερη στοκ ρομ αλλα αν θες να βαλεις απο πανω καποια αλλη επιλεγεις την MG2.

Tα μυστηρια του συμπαντος

Link to comment
Share on other sites

Σαφως......

 

Δοκιμασα τον οδηγο

http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-ace-2-i8160

 

περασα το αρχειο στην SD αλλα μου εβγαλε failed to verify whole-file signature

 

γιατι?

Edited by GV_
Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα την MG2 και απο πανω την cm 10.1. Δοκιμασα το gps εξω εχοντας το κινητο στην τσεπη ειναι η αληθεια για κανα 7λεπτο οποτε δεν ξερω ποσο χρονο του πηρε για να λοκαρει αλλα τα καταφερε. Θα δω καποια αλλη στιγμη σε ποσο χρονο τα καταφερε αλλιως αν αργει θα ξαναγυρισω σε στοκ ρομ. Ομως μαλλον κατι τρεχει. Μπορει η NA1 να ειναι η καλυτερη στοκ ρομ αλλα αν θες να βαλεις απο πανω καποια αλλη επιλεγεις την MG2.

Tα μυστηρια του συμπαντος

 

Εγω παντως περασα την CM 10.2 (4/1/2014) πανω απο την MG2 κ το gps μου κλειδωνει το πολυ σε 20".

Μετα απο την εμπειρια μου με τν CM 10.2 δεν θα ξαναγυριζα ποτε σε stock.Απλα καμια σχεση!Το κινητο πεταει!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τον οδηγο

http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-ace-2-i8160

 

περασα το αρχειο στην SD αλλα μου εβγαλε failed to verify whole-file signature

 

γιατι?

Πιθανώς γιατι δεν έχεις cwm ,ακολούθησε αυτον τον οδηγό.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα με ολες τις επιλογες που εχει ποια πρεπει να επιλεξω...

 

 

Ηθελα να κανω την εξης παρατηρηση που ισως θα βοηθουσε τους παντες (αυτους που ψαχνουν και αυτους που απαντουν)

 

Υπαρχει αυτο το θεμα----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344549&page=2

Το οποιο ενω θα μπορουσε να ειναι απολυτα ενημερωμενο με οοοοολες αυτες τις αποριες που εχουμε ολοι οι καιρουριοι στον χωρο του modding, ουσιαστικα ειναι "ξεχασμενο" με αποτελεσμα ο καθε καινουριος να πρεπει να διαβασει ολα αυτα τα ατελειωτα μηνυματα για να βρει αυτο που τον ενδιαφερει.

 

Δεν ξερω αν θα το θεωρουσατε σκοπιμο αλλα πιστευω πως μια ενοποιηση ολων αυτων που απασχολουν τους καινουριους στο modding θα ηταν απολυτη εξυπηρετηση για ολους.

 

Οπως λοιπον στο ηδη υπαρχον θεμα υπαρχουν 3 αρχικες οδηγιες, θα μπορουσαν να μπουν και οι εξης υπολοιπες:

Παραδειγμα με σειρα οδηγιων που ισως ηταν εξυπηρετικη:

 

- Συνηθεστερες ορολογιες και εργαλεια για modding που θα βοηθουσαν τους νεους να καταλαβαινουν τι διαβαζουν.

- Root/unroot σε stock Rom 2.3.6 (Υπαρχει ηδη αλλα νομιζω με ξεπερασμενη μεθοδο)

- Root/unroot σε stock Rom "ταδε" (αν υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε stock Roms. Aν δεν υπαρχουν θα ηταν χρησιμο να αναφερεται ωστε να μην ρωτανε)

- Μηδενισμο του Counter

- Upgrate/Downgrate σε stock Rom (προτεινομενη καλυτερη Rom βαση σταστιστικων)

- Upgrate σε custom Rom (συνεχης ενημερωση ανα διαστηματα για την προτεινομενη rom που θα εχει τα λιγοτερα bugs και που λογικα θα αφορα τους περισσοτερους

- Memory Swap για stock Rom & επιστροφη σε περιπτωση που θελει καποιος

- Memory Swap σε Custom & επιστροφη ( αν υπαρχουν διαφορες, δεν το γνωριζω)

- Οτιδηποτε αλλο σας ρωτανε συνεχως και το ξεχναω τωρα

 

Κατα την αποψη μου αν υπηρχε ενας τετοιος ενημερωτικος οδηγος ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΘΟΔΩΝ, ολοι εσεις που απαντατε τα ιδια και τα ιδια θα γλυτωνατε απο τα περισσοτερα και το χειροτερα που θα ειχατε να κανετε θα ηταν να δινετε απλως το link του θεματος.

Γνωριζω ηδη πως υπαρχει το εργαλειο της αναζητησης αλλα υπαρχουν δυο βασικα προβληματα, πολλοι δεν την χρησιμοιουν για τους χ,ψ λογους..., ενω οσοι την χρησιμοποιουν επειδη το θεμα πλεον εχει 200 σελιδες ακομα και τα αποτελεσματα της αναζητησης μερικες ειναι κι αυτα πολλα. Ενας οδηγος ειναι δεδομενο πως θα εξυπηρετουσες τους παντες.

 

Σκεφτείτε το.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

για να κανω format το κινητο προτεινετε να το κανω μεσω των εργοστασιακων ρυθμισεων ή να το κανω πατωντας τα 3 κουμπια ταυτοχρονα? Και επισης θα ηθελα να μου πειτε αμα το κανω με τα κουμπια εαν υπαρχει περιπτωση το κινητο να γυρισει στην gb και οχι στην jb που εχω τωρα περασμενη.. ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω retzi το ίδιο είναι. Δεν γυρνας σε παλιά Ρομ, σε αυτή την εκδοση android που εχεις αλλά με το κινητό σαν να ανάβει πρώτη φορά θα γυρίσεις.
Link to comment
Share on other sites

για να κανω format το κινητο προτεινετε να το κανω μεσω των εργοστασιακων ρυθμισεων ή να το κανω πατωντας τα 3 κουμπια ταυτοχρονα? Και επισης θα ηθελα να μου πειτε αμα το κανω με τα κουμπια εαν υπαρχει περιπτωση το κινητο να γυρισει στην gb και οχι στην jb που εχω τωρα περασμενη.. ευχαριστω!!

 

Καλυτερα να το κανεις μεσω των εργοστασιακων ρυθμισεων ,καθως σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις format στον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης.Μεσω του stock recovery(οχι του CWM recovery) το wipe data/cache δν κανει φορματ στον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης.Σβηνει ολες τις εφαρμογες,λογαριασμους κλπ αλλα αρχεια που εχουν εγκατασταθει απο εφαρμογες(πχ Navigon) παραμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα στην παρεα!!!

cyx09 θα ηθελα να ρωτησω πως βγαζεις τοσο αποτελεσμα σε benchmark τη freq και I/O Schedulers χρησιμοποιεις?

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα στην παρεα!!!

cyx09 θα ηθελα να ρωτησω πως βγαζεις τοσο αποτελεσμα σε benchmark τη freq και I/O Schedulers χρησιμοποιεις?

 

covernor: performance

sch: deadline

 

Overclocked: 1228mhz

McLaw Studio Firmware (Last build) - NA1 UK Stock Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από εμένα

Μήπως ξέρει κάνεις αν αλλάζει το πλαίσιο το ασημί που έχει γύρω γύρω το κινητό γιατί έχει φάει κάτι τούμπες και έχει γδαρθει ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..εχω την cm 10.2 build 4.2.2014 (για οποιον δεν θυμαται..) εκανα ροοτ ενα κινητο ενος φιλου

και χρειαστηκε να βγαλω την δικη μου καρτα μνημης,να περασω μεσα εκει κατι custom roms για τον φιλο και ετσι την εβαλα στο κινητο του..

ολα καλα με το ροοτ για τον φιλο..πηγα μετα να βαλω την καρτα μνημης ξανα στο κινητο μου

και δεν μου εμφανιζει τις εφαρμογες..

ενω ειναι τσεκαρισμενο για swap καρτων στις επιλογες δεν εμφανιζει τιποτα...εκανα και reboot και τα ιδια,ξαναπερασα και χειροκινητα το αρχειο

swap κανοντας το install απο το recovery και τα ιδια..

καμια λυση;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πιο τυχερος απο ολους σας!! :lol::lol:

το κινητο δεν κραταει overclock crashαρει ολοκληρο

μονο μεχρι 1000mhz.Για bench δεν μηλαω ειναι για γελια

στο μονο ρομ που μου βγαζει πανω απο 8000 ειναι του kyrillos :rolleyes:

και το 4.3.1 απο Rox ...:rolleyes:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι; Ολες οι ρομ μου δινουν πανω απο 8000 και αν θυμαμαι καλα η στοκ ηταν στα 8400. Με την cm 10.1 εχω 8133 αλλα ειναι πιο γρηγορη ασχετως τι λενε τα τεστ. Το μονο που με φοβιζει ειναι επειδη δεν το δοκιμασα πολυ μηπως εχει καποιο lag στα βιντεο και αναγκαστω να γυρισω σε στοκ ή αν υστερει σε ποιοτητα φωτο και βιντεο
Link to comment
Share on other sites

πεστε μου εσεις της γνωμες σας τη μπορει να φταιει.:confused::worry:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το ίδιο ερώτημα έγινε στο XDA ο Rox έγραψε ότι τα benchmarks δεν είναι "όλη η αλήθεια" για μιά ρομ.

 

Μου κάνει εντύπωση ο αριθμός των ports στην 4.4 που βγήκαν ξαφνικά. Και αν κατάλαβα καλά, όλα είναι βασισμένα στην McLaw και στην Canjica και το μόνο που αλλάζει είναι το περιτύλιγμα;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όλες οι custom rom εφόσον παίζουν το youtube με pixelization είναι άχρηστες. Επίσης η ΝΑ1 UK με λίγες εφαρμογές disabled πάει σφαίρα και έχει και πολύ καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια από κάθε custom rom ..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..εχω την cm 10.2 build 4.2.2014 (για οποιον δεν θυμαται..) εκανα ροοτ ενα κινητο ενος φιλου

και χρειαστηκε να βγαλω την δικη μου καρτα μνημης,να περασω μεσα εκει κατι custom roms για τον φιλο και ετσι την εβαλα στο κινητο του..

ολα καλα με το ροοτ για τον φιλο..πηγα μετα να βαλω την καρτα μνημης ξανα στο κινητο μου

και δεν μου εμφανιζει τις εφαρμογες..

ενω ειναι τσεκαρισμενο για swap καρτων στις επιλογες δεν εμφανιζει τιποτα...εκανα και reboot και τα ιδια,ξαναπερασα και χειροκινητα το αρχειο

swap κανοντας το install απο το recovery και τα ιδια..

καμια λυση;

 

καποια λυση-βοηθεια κοσμε;;; :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...