Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω το wifi στο Ν8 και συνδέεται στο σπίτι μου. Δεν έχω ανοιχτά torrent και λοιπά, μόνο το κινητό τραβάει δεδομένα. Έχω επίσης απενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας απο το Ν8. Παρόλα αυτά μετά από μισό-ένα λεπτό αποσυνδέεται μόνο του και στο widget του wifi που χω στην αρχική οθόνη το δείχνει σε ON MODE, αλλά, κάνει απλά σάρωση και μου λέει πόσα wifi βρίσκει. Αλλά, είναι αποσυνδεδεμένο με το σπίτι. ΓΙΑΤΙ ????????? τι παθαίνει και αποσυνδέεται μόνο του??? το κινητό είναι με hard reset 2 μέρες πριν, δεν έχει εγκατασταθεί τπτ πέρα απο το Nokia Maps.

 

(hard reset και μετά επανεγκατάσταση του Nokia Belle μέσω Nokia suite, οπότε καμιά qt library δεν έχει χαθεί και λοιπά)

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας στο wifi μόνο όχι γενικά στο κινητό... δηλαδή όταν δεν το χρησιμοποιείς να αποσυνδέετε από το wifi και όταν πας να ξανά μπεις ξανά ανοίγει μόνο του... και μπαίνεις στο ίντερνετ κλπ κανονικά.Εφόσον δεν το έχεις απενεργοποίηση εντελώς το wifi...

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@SaintPetrouil: μήπως αυτή η συμπεριφορά προκαλείται από κάποια εφαρμογή;

Το hard format το έκανες, αλλά μετά από αυτό, έβαλες καθόλου εφαρμογές; Δοκίμασες να αναπαράγεις το πρόβλημα με καθαρή συσκευή; ;)

 

όχι, εκεί είναι το θέμα. Μόνο χάρτες της νοκια πέρασα !

 

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας στο wifi μόνο όχι γενικά στο κινητό... δηλαδή όταν δεν το χρησιμοποιείς να αποσυνδέετε από το wifi και όταν πας να ξανά μπεις ξανά ανοίγει μόνο του... και μπαίνεις στο ίντερνετ κλπ κανονικά.Εφόσον δεν το έχεις απενεργοποίηση εντελώς το wifi...

 

μα απο το wifi την έβγαλα την εξοικονόμηση ενέργειας ακριβώς για να δω γιατί αποσυνδέεται. Και πάλι αποσυνδέεται

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

όχι, εκεί είναι το θέμα. Μόνο χάρτες της νοκια πέρασα !

 

 

 

μα απο το wifi την έβγαλα την εξοικονόμηση ενέργειας ακριβώς για να δω γιατί αποσυνδέεται. Και πάλι αποσυνδέεται

 

Μα αυτός δεν είναι ο τρόπος που λειτουργεί το WiFi στο symbian;

Όσο είναι απαραίτητη η σύνδεση, παραμένει ενεργό

μόλις όμως δεν είναι, μπαίνει σε κατάσταση λήθης για να μην εξαντλεί πόρους.

Συνδέεται άμεσα μόλις ζητήσεις κάτι εφόσον είναι στο on.

Πάντως είχα διαβάσει κάπου ότι κάποιοι χρήστες είχαν πρόβλημα στην λειτουργία του

εφόσον το έλεγχαν μέσω του widget που εγκατέστησαν σε κάποια οθόνη.

Το πρόβλημα έληξε, σε αρκετούς, εφόσον το αφαίρεσαν και χρησιμοποιούσαν μόνο το πτυσσόμενο μενού για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτός δεν είναι ο τρόπος που λειτουργεί το WiFi στο symbian;

Όσο είναι απαραίτητη η σύνδεση, παραμένει ενεργό

μόλις όμως δεν είναι, μπαίνει σε κατάσταση λήθης για να μην εξαντλεί πόρους.

Συνδέεται άμεσα μόλις ζητήσεις κάτι εφόσον είναι στο on.

Πάντως είχα διαβάσει κάπου ότι κάποιοι χρήστες είχαν πρόβλημα στην λειτουργία του

εφόσον το έλεγχαν μέσω του widget που εγκατέστησαν σε κάποια οθόνη.

Το πρόβλημα έληξε, σε αρκετούς, εφόσον το αφαίρεσαν και χρησιμοποιούσαν μόνο το πτυσσόμενο μενού για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση.

 

ναι, εφόσον έβγαλα όμως την εξοικονόμηση ενέργειας θα πρέπει να μένει συνέχεια στο ON. Άσε που και όταν δεν την πείραξα, αφού αποσυνδέονταν δεν συνδεόταν ξανά όποτε άνοιγα nokia store/nokia browser. Στο Ε7 που έχω δουλεύει ρολόι. Στο Ν8 έχει πρόβλημα. Καταρχήν το ανοίγω και ενώ είναι ΔΙΠΛΑ στο ρουτερ δεν συνδέεται αυτόματα μόνο του παρότι έχει προτεραιότητα 1 . Πρέπει να το συνδέσω εγώ.

 

Δεν είμαι χθεσινός με τα Symbian, έχει σίγουρα θέμα. Ελπίζω να ναι hardware, γιατί hard reset έκανα και δεν μένει τπτ άλλο σε επίπεδο software να του κάνω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ναι, εφόσον έβγαλα όμως την εξοικονόμηση ενέργειας θα πρέπει να μένει συνέχεια στο ON. Άσε που και όταν δεν την πείραξα, αφού αποσυνδέονταν δεν συνδεόταν ξανά όποτε άνοιγα nokia store/nokia browser. Στο Ε7 που έχω δουλεύει ρολόι. Στο Ν8 έχει πρόβλημα. Καταρχήν το ανοίγω και ενώ είναι ΔΙΠΛΑ στο ρουτερ δεν συνδέεται αυτόματα μόνο του παρότι έχει προτεραιότητα 1 . Πρέπει να το συνδέσω εγώ.

 

Δεν είμαι χθεσινός με τα Symbian, έχει σίγουρα θέμα. Ελπίζω να ναι hardware, γιατί hard reset έκανα και δεν μένει τπτ άλλο σε επίπεδο software να του κάνω.

 

Να σε ρωτήσω, μιας και εγώ δεν είμαι τόσο σχετικός.

Την απενεργοποίηση της εξοικονόμησης μόνο για το το WiFi, πως την κάνεις;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, μιας και εγώ δεν είμαι τόσο σχετικός.

Την απενεργοποίηση της εξοικονόμησης μόνο για το το WiFi, πως την κάνεις;

 

μπαίνεις στο wifi και πατάς ρυθμίσεις :) . Αν θυμάμαι καλά γιατί δεν το έχω μπροστά μου τώρα το Ν8 να το δοκιμάσω

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γινόταν πάντα αυτό; Μήπως άλλαξες router τελευταία, ή κάποιες ρυθμίσεις στο ήδη υπάρχον και φταίει αυτό;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γινόταν πάντα αυτό; Μήπως άλλαξες router τελευταία, ή κάποιες ρυθμίσεις στο ήδη υπάρχον και φταίει αυτό;

 

όχι δεν γινόταν πάντα. Ούτε ρουτερ/ρυθμίσεις άλλαξα. Αλλά το κάνει εδώ και μήνες το κινητό. Μιας και δεν είναι δικό μου όμως και είναι του father δεν του δώσει σημασία, νόμιζα πως απλά με ένα φορματ θα στρώσει. Σου λέω, στο galaxy note μου και στο Ε7 της μητέρας δεν έχουν τέτοιο θέμα. Δουλεύουν ρολόι. Το Ν8 έχει φάει και πολλές βούτες ,ίσως να έπαθε τπτ η antenna του.. :worry:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν γινόταν πάντα. Ούτε ρουτερ/ρυθμίσεις άλλαξα. Αλλά το κάνει εδώ και μήνες το κινητό. Μιας και δεν είναι δικό μου όμως και είναι του father δεν του δώσει σημασία, νόμιζα πως απλά με ένα φορματ θα στρώσει. Σου λέω, στο galaxy note μου και στο Ε7 της μητέρας δεν έχουν τέτοιο θέμα. Δουλεύουν ρολόι. Το Ν8 έχει φάει και πολλές βούτες ,ίσως να έπαθε τπτ η antenna του.. :worry:

 

Καλησπέρα! Για να γίνω κι εγώ καχύποπτος, μήπως φταίει η Belle γι' αυτό; Γιατί, δε θυμάμαι να έχω τα ίδια θέματα με Anna.... :shifty:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να γίνω κι εγώ καχύποπτος, μήπως φταίει η Belle γι' αυτό; Γιατί, δε θυμάμαι να έχω τα ίδια θέματα με Anna.... :shifty:

 

τι να σου πω. Και είναι διαφορετική η belle στο Ε7 μου?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Από firmware τι έχεις; Official ή Custom; :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Official/Custom firmware; :what:

 

official. Αν ήταν custom δεν θα σας παίδευα!! θα έβαζα official να ηρεμούσα :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

official. Αν ήταν custom δεν θα σας παίδευα!! θα έβαζα official να ηρεμούσα :p

 

Δεν ξέρω, εγώ πάντα custom Belle είχα. Δεν έβαλα official ποτέ. Κι όμως δεν είχα πρόβλημα. Μήπως τελικά είναι όντως πρόβλημα hardware της κεραίας Wi-Fi, ιδίως όταν η συσκευή έχει φάει μπόλικες τούμπες όπως λες; ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ πάντα custom Belle είχα. Δεν έβαλα official ποτέ. Κι όμως δεν είχα πρόβλημα. Μήπως τελικά είναι όντως πρόβλημα hardware της κεραίας Wi-Fi, ιδίως όταν η συσκευή έχει φάει μπόλικες τούμπες όπως λες; ;)

 

Θα κάνω ένα τηλ την δευτέρα σε γνωστό μου σε Nokia Care να μάθω.. Θα σας ενημερώσω :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

official. Αν ήταν custom δεν θα σας παίδευα!! θα έβαζα official να ηρεμούσα :p

 

Βάλε custom να ηρεμήσεις! :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αυτα πως μπορω να τα εχω, Toggle widgets (Data On/Off, 3G On/Off, Wi-Fi On/Off, Offline On/Off, Αθόρυβο On/Off, BT On/Off) δεν εχω χακαρισμενη σισκευη ν8 αν πρεπει ξερετε πως ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδω και λίγες μέρες συνδέομαι wifi εδώ στο σπίτι όμως δεν εχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Φίλοι μου συνδέονται κανονικά οπως επίσης και μέσω του laptop. Ξέρει κάποιος τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αυτα πως μπορω να τα εχω, Toggle widgets (Data On/Off, 3G On/Off, Wi-Fi On/Off, Offline On/Off, Αθόρυβο On/Off, BT On/Off) δεν εχω χακαρισμενη σισκευη ν8 αν πρεπει ξερετε πως ευχαριστω!!

 

ειτε σερνεις το μενου το "κρυφο" απο πανω προς τα κατω(φανταζομαι το ξερεις οτι υπαρχει..(με belle), οπως σε ανροιδ κτλ ειτε με το κουμπι του on/off που αλλαζεις προφιλ για offline κτλ. με αυτους τους 2 τροπους εχεις τις ρυθμισεις που θες.δεν ξερω αν βγαινουν και εξω με widget,αλλα δε νομιζω πως αξιζει,απο τη στιγμη που μολις συρεις το δαχτυλο σου απο πανω προς τα κατω σου εμφανιζονται τα συγκεκριμενα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αυτα πως μπορω να τα εχω, Toggle widgets (Data On/Off, 3G On/Off, Wi-Fi On/Off, Offline On/Off, Αθόρυβο On/Off, BT On/Off) δεν εχω χακαρισμενη σισκευη ν8 αν πρεπει ξερετε πως ευχαριστω!!

 

Πρέπει να τη χακάρεις τη συσκευή.

Το έχω κάνει από τη αρχή που έβαλα belle και το widget με το υπόλοιπο του προγράμματός μου σε MB με έχει βολέψει αφάνταστα. ( Μιας και σε belle δεν μπορείς να δεις κατανάλωση).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω,αν γνωριζει κανεις,θα το εκτιμουσα πολυ μια απαντηση.Στο n8 μου,μου ειχε σπασει η οθονη απο το προηγουμενο σεπτεμβριο('11).Λογο του ποσου που μου ζητησαν για να το επιδιορθωσουν,το πηγα πριν απο κανα μηνα.Μολις το πειρα πισω και το ανοιξα εκανε αυτοματο "update" απο το "nokia suite" σε "belle".Λοιπον απο τοτε κολλαει,απλα δν γνωριζω τι ακριβως φταιει.Μερικοι μου λενε οτι το "touch"(αφου το ξαναπηγα το αλλαξαν και παλι τα ιδια)αλλοι το "belle"(software) και αλλοι παλι η πλακετα μεσα εχει μια μικρη ζημια.Για να γινω πιο ακριβης,καθε φορα που το κλειδωνω με το πλαγιο κουμπι(και μετα απο κανα 2λεπτο το ξεκλειδωνω)κολλαει.Ή οταν με παιρνουν τηλ.,μετα απο λεπτα δν παιρνει τις εντολες πλεον(να απαντησω ή να το κλεισω) κολλαει εξισου.Εδω και δυο μερες πλεον λειτουργω με αλλο κινητο τηλεφωνο και εγω αφησει το ν8 σε "offline mode" χωρις "sim" μεσα.Κι ομως,τωρα δουλευει κανονικα διχως να κολλαει.Δεν μπορω να καταλαβω τα εχω χαμενα.Μπορει κανεις να μου δωσει καμια ιδεα για το τι ακριβως πιστευει ο,τι εχει? [Και ρωταω γιατι αν φταιει το "software",μπορω να το γυρισω στην παλια εκδοση "Anna" ? Ή καποια αλλη λυση? (εαν πιστευεις ο,τι ειναι το λογισμικο)] :(
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν μπορείς με άλλη κάρτα sim και δες αν συνεχίζονται τα προβλήματα, κατά προτίμηση όσο πιο καινούργια γίνεται, πριν κανείς οτιδήποτε άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μία ερώτηση κι από εμένα για όποιον γνωρίζει!

 

Αν αγοραστεί το Ν8 από Άμαζον Αμερικής η U.S. Version από εδώ, θα λειτουργεί πιστεύετε κανονικά στην Ελλάδα? Αναφέρει στην σελίδα του προϊόντος "Unlocked quad-band GSM cell phone compatible with 850/900/1800/1900 frequencies and US/International 3G compatibility via 850/900/1700/1900/2100 UMTS/HSDPA plus GPRS/EDGE capabilities". Αυτές τις συχνότητες δεν έχουμε κι εμείς εδώ απ'όσο ξέρω? (2G=900 & 1800 ΜΗz, 3G=2100) Για την εγγύηση γνωρίζω ότι λογικά θα ισχύει μόνο Αμερική και όσον αφορά την αποστολή θα γίνει μέσω φίλου που διαμένει εκεί.

 

Ωστόσο εννοείται ότι δεν πρόκειται με την πρώτη απάντηση τύπου "νομίζω ναι..." να το αγοράσω κι αν δεν λειτουργεί να πω "με πήρες στον λαιμό σου!" :lol:, θα το τσεκάρω και με άλλο τρόπο, απλώς ρωτάω πρώτα εδώ λόγω ειδίκευσης του φόρουμ. :)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by funkeymonkey
If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οσο πιο καινουργια ? Κατα προτιμηση? Ενας μου χε πει οτι φταιει οτι πρεπει να παρω "sim" 128kb αλλα μπορει να ειναι και αυτο? Και αν ναι υπαρχουν τετοιες και που μπορω να βρω/να ζητησω? (συγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις :( )
Link to comment
Share on other sites

αν δε κανω λαθος το Ν8 δουλευει παντου παγκοσμιως ;) απλα εγγυηση σιγουρα δεν θα εχεις...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μία ερώτηση κι από εμένα για όποιον γνωρίζει!

 

Αν αγοραστεί το Ν8 από Άμαζον Αμερικής η U.S. Version από εδώ, θα λειτουργεί πιστεύετε κανονικά στην Ελλάδα? Αναφέρει στην σελίδα του προϊόντος "Unlocked quad-band GSM cell phone compatible with 850/900/1800/1900 frequencies and US/International 3G compatibility via 850/900/1700/1900/2100 UMTS/HSDPA plus GPRS/EDGE capabilities". Αυτές τις συχνότητες δεν έχουμε κι εμείς εδώ απ'όσο ξέρω? (2G=900 & 1800 ΜΗz, 3G=2100) Για την εγγύηση γνωρίζω ότι λογικά θα ισχύει μόνο Αμερική και όσον αφορά την αποστολή θα γίνει μέσω φίλου που διαμένει εκεί.

 

Ωστόσο εννοείται ότι δεν πρόκειται με την πρώτη απάντηση τύπου "νομίζω ναι..." να το αγοράσω κι αν δεν λειτουργεί να πω "με πήρες στον λαιμό σου!" :lol:, θα το τσεκάρω και με άλλο τρόπο, απλώς ρωτάω πρώτα εδώ λόγω ειδίκευσης του φόρουμ. :)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για διάβασε εδώ:

 

http://www.nokiausers.net/forum/nokia-n8/37830-difference-b-w-us-version-rest-finland-china.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...