Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι και σε σας υπερβολικα ευαισθητος ο αισθητηρας φωτως με belle??

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, αλλά αν νομίζεις ότι όντως έχει πρόβλημα, υπάρχει λύση, να τον απενεργοποιήσεις εντελώς και να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα σε σταθερή τιμή. Εγώ αυτό το κάνω με το Lantern Soft Brightness Control.

http://store.ovi.com/content/107603

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ με κωδικό 059F047 και χωρίς format πέρασα τη belle και δουλεύει τέλεια! Το μονο άσχημο είναι ότι έχασα angry birds, angry birds rio και fruit ninja που είχα εγκατεστημένα και δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να τα ξανακατεβάσω απο ένα μαγαζάκι διότι ήταν ανεβασμένα σε filesonic που το έκοψε το άθλημα... Καμιά ιδέα απο που αλλού μπορώ να τα κατεβάσω (και με pm εννοείται:)). Για αγορά απο το store ούτε κουβέντα!

edit: μήπως αν έκανα restore απο το back up? Αλλά μάλλον τα παιχνίδια αυτά στην anna δεν είναι πλέον συμβατά με την belle!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εντελως ανελπιστα το κιν εστρωσε και παει καλυτερα.εσβησα βεβαια οτι μπορουσα να σβησω απο την διαχειριση εφαρμογων και σαν να ξεμπλοκαρε.περιμενω να μου βγαλει και εμενα αναβαθμιση στην επισιμη μπελε.....ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα windget poloi να αφαιρεσω αυτη την μαυριλα απο την οθονη?
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την βελλε (balkans 0599774) κατεβασμενη απο το NaviFirm

ολα πηγαν καλα ,τρομαξα λιγο εκει με την αποσυνδεση /συνδεση ,γιατι δεν πετυχενε καλα και το εκανα μια δυο φορες στο τελος το πετυχα ,και αφου αρχισε να περνα τα αρχεια στο τελος μου εβγαλε ενα ερρορ οτι δεν μπορουσε να σκαναρι τις φοτο και επρεπε να κανω αποσ/συνδεση και να πατησω οκ. το εκανα καμποσες φορες και εβγαζε τα ιδια ,εβγαλα το τηλ. εκλεισα το φοινιξ και ανοιξα το τηλ. ειχε βαλει την βελλ μια χαρα και ελληνικα (τηλ. με κωδικο γερμανιας)

Να ρωτησω κατι να μου πειτε ,γιατι ειναι η πρωτη φορα που κανω τετοια κολπα σε κινητα

Το back up που εκανα πριν βαλω την Belle μπορω να το επαναφερω στο τηλ. ??? αν ναι πως γινετε αυτο??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το back up που εκανα πριν βαλω την Belle μπορω να το επαναφερω στο τηλ. ??? αν ναι πως γινετε αυτο??

 

Φυσικα και μπορεις, αλλωστε γι'αυτο το κανεις..

 

Πηγαινεις: αρχεια > αγτιγρ ασφ. & επαναφ. > πατας επιλογες > επαναφορα

Και διαλεγεις τι θες να επαναφερεις..:)

 

καλησπερα παιδια.εντελως ανελπιστα το κιν εστρωσε και παει καλυτερα.εσβησα βεβαια οτι μπορουσα να σβησω απο την διαχειριση εφαρμογων και σαν να ξεμπλοκαρε.περιμενω να μου βγαλει και εμενα αναβαθμιση στην επισιμη μπελε.....ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα windget poloi να αφαιρεσω αυτη την μαυριλα απο την οθονη?

 

Απλα επιλεγεις το widget για το ρολοι...

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

90 ώρες έβγαλε η συσκευή με την belle με κανονική χρήση.Τωρα φορτιζω απο το 5%.

90 ώρες δεν θυμάμαι ως τώρα σε συσκευη ΝΟΚΙΑ...

Τέλεια λοιπόν η αυτονομία της συσκευής...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Παρακολουθουσα παλια το φορουμ για το ν8 και μου ξαναδημιουργηθηκε το ενδιαφερον για την αγορα του,θα ηθελα να ρωτησω παιζει αγορα του ν8 απο πλαισιο με ελληνικο προντακτ κοουντ η΄ειναι εισαγωγη του πλαισιου ,γνωριζει κανεις ?ευχαριστω εκ των πρωτερων.!:O
Link to comment
Share on other sites

90 ώρες έβγαλε η συσκευή με την belle με κανονική χρήση.Τωρα φορτιζω απο το 5%.

90 ώρες δεν θυμάμαι ως τώρα σε συσκευη ΝΟΚΙΑ...

Τέλεια λοιπόν η αυτονομία της συσκευής...

 

ποια belle εχεις??

 

//υπαρχει τροπος (καποιος κωδικος) να δουμε ποσες ωρες ομιλιας εχει το τηλ?? (ακομα και μετα απο φλασαρισματα)

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος (καποιος κωδικος) να δουμε ποσες ωρες ομιλιας εχει το τηλ?? (ακομα και μετα απο φλασαρισματα)

 

Τι εννοεις ποσες ωρες ομιλιας εχει; Το μεγιστο που διαρκει η μπαταρια για κλησεις;

Link to comment
Share on other sites

90 ώρες έβγαλε η συσκευή με την belle με κανονική χρήση.Τωρα φορτιζω απο το 5%.

90 ώρες δεν θυμάμαι ως τώρα σε συσκευη ΝΟΚΙΑ...

Τέλεια λοιπόν η αυτονομία της συσκευής...

 

Έκανες format σε κάποια από τις μνήμες ή σε όλες; Γιατί εμένα θέλει κάθε μέρα παρά μέρα, χωρίς πολύ "σκάλισμα", ενώ αν το χρησιμοποιήσω πολύ, θέλει κάθε μέρα... :(

 

P.S.: Δεν έχω κάνει κανένα format.

 

@paola, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του ρωτήσεις στα ίσια να σου δείξουν τη σφραγισμένη συσκευασία που θα σου έδιναν. Αν έχει το άσπρο, τετράγωνο αυτοκόλλητο, με ασημένια ιριδίζοντα γράμματα που αναγράφουν " Nokia Sealed " και λέει και Greece, εκεί που έχει το Imei και τα αυτοκόλλητα για τις εγγυήσεις, είσαι μια χαρά! ;) Και αν ακόμα δεν τους εμπιστεύεσαι, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε ένα κατάστημα Nokia Care, να πεις το Imei σε αυτούς και να σου πούν αν προορίζεται για την Ελληνική αγορά.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

//υπαρχει τροπος (καποιος κωδικος) να δουμε ποσες ωρες ομιλιας εχει το τηλ?? (ακομα και μετα απο φλασαρισματα)

 

*#92702689#

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα της μπαταρίας.. Ψάχνωντας στο internet, έπεσα στη παρακάτω "πρόταση" ( αυτός που το έλεγε, το έκανε και λειτούργησε.. ): Στη διαδρομή Menu --> Applications --> Software Updates --> κάντε tap στις 3 γραμμές κάτω δεξιά με τις επιλογές --> Settings --> Auto - check for updates και βάλτε Off, από On που είναι σαν προεπιλογή. Επίσης, στη διαδρομή Maps --> tap κάτω δεξιά στις 3 γραμμές/επιλογές --> Settings --> Drive --> Maps Improvement και πάλι και εδώ επιλογή Off, από On που είναι η προεπιλογή. Αυτές τις ρυθμίσεις έκανα κι εγώ.. Την επόμενη φορά με τ' αποτελέσματα.. :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στη διαδρομή Menu --> Applications --> Software Updates --> κάντε tap στις 3 γραμμές κάτω δεξιά με τις επιλογές --> Settings --> Auto - check for updates και βάλτε Off, από On που είναι σαν προεπιλογή.

Στην belle που ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Στην belle που ειναι αυτα?

 

Για τη Belle αναφέρομαι. :)

 

Για τις αναβαθμίσεις: Κύριο μενού και πηγαίνεις στο Πράσινο Εικονίδιο με το Λευκό Βελάκι ( που δείχνει κάτω - αριστερά ), το επιλέγεις, ακυρώνεις τον έλεγχο για αναβαθμίσεις. Κάτω δεξιά είναι το εικονίδιο των επιλογών, που μοιάζει με Ξ, το επιλέγεις, μετά θα σου λέει για Αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσεις, Εκεί βάζεις Απενεργποιημένη.

 

Για τους χάρτες: Επιλέγεις τους Χάρτες, μετά πάλι το εικονίδιο Ξ κάτω δεξιά, μετά Ρυθμίσεις, έπειτα Οδήγηση και Βελτίωση Χαρτών ( η τεέυταία από κάτω επιλογή ) και βάζεις Απενεργοποιημένη. :)

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα για το θεμα μπαταριας και γω να πω οτι ειναι μια χαρα,απο Δευτερα που που ειχα φορτισει ξαναφορτιζω τωρα το πρωι:D εχω περασμενη τη slim του lagoskon, με χρηση νορμαλ λιγο ιντερνετ,τηλεφωνα,παιχνιδι,ψαξιμο αρκετο,μπλεδοντι περασμα εφαρμογων αυτα πανω κατω,κλεισιμο ομως το βραδυ στον υπνο οποτε σε γενικες γραμμες σπεσιαλ:lol: Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

product code ελληνικο 059F047 N8. Για πρωτη φορα εκανα αναβαθμιση χωρις να κανω φορματ πριν ή μετα πουθενα. Αλλωστε δεν βλεπω η Νοκια να λεει πουθενα οτι πρεπει να κανουμε φορματ. Το κινητο μετα απο 3 μερες που την εχω σχεδον την Belle παει ΧΩΡΙΣ απολυτως κανενα προβλημα. Ειναι σαφως πιο λειτουργικη απο την Anna και σαφως το κινητο εχει γινει πιο ευχάριστο. Η διαδικασια σε οδηγει μονη της σε backup μεσω το Nokia suite και μετα επαναφερνει σχεδον τα παντα εκτος απο καποιες εφαρμογες που δεν ειναι ακομα συμβατες. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Ειναι σαν αλλο κινητο!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Πέρασα κι εγώ την belle χθες και όλα πάνε καλά. Εχω μόνο δύο απορίες. Το ποσοστό της ένδειξης της μπαταρίας το δείχνει κάπου (πχ 65%); Και τα εικονίδια που τοποθετώ στην αρχική οθόνη μεγαλώνουν γιατί λόγω ηλικίας δυσκολεύομαι λίγο να τα δώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Παρακολουθουσα παλια το φορουμ για το ν8 και μου ξαναδημιουργηθηκε το ενδιαφερον για την αγορα του,θα ηθελα να ρωτησω παιζει αγορα του ν8 απο πλαισιο με ελληνικο προντακτ κοουντ η΄ειναι εισαγωγη του πλαισιου ,γνωριζει κανεις ?ευχαριστω εκ των πρωτερων.!:O

 

Το πλαίσιο έχει το ελληνικό (από εκεί έχω αγοράσει το δικό μου), αλλά θα πρέπει να δεις την διαθεσιμότητα του προϊόντος πριν πας να το αγοράσεις.:)

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Μήπως ξέρει κανείς να με πει αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός απ το Swype για να γράφω μηνύματα στα Ελληνικά? Αγόρασα το κινητό απ το ίντερνετ, και στο nokia care που πήγα με είπαν ότι είναι για τη Γερμανική αγορά, και ότι θέλουν 15Ε για να το διορθώσουν. Έχω κατεβάσει τη bella απ το Nokia Store και η έκδοση του Swype που βρήκα δεν έχει Ελληνικά (στην Άννα είχα μια χαρά). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)
Δόξα τα λεφτά, Θεό έχουμε !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Μήπως ξέρει κανείς να με πει αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός απ το Swype για να γράφω μηνύματα στα Ελληνικά? Αγόρασα το κινητό απ το ίντερνετ, και στο nokia care που πήγα με είπαν ότι είναι για τη Γερμανική αγορά, και ότι θέλουν 15Ε για να το διορθώσουν. Έχω κατεβάσει τη bella απ το Nokia Store και η έκδοση του Swype που βρήκα δεν έχει Ελληνικά (στην Άννα είχα μια χαρά). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)

 

Kατεβασε αυτά τα αρχεία "Swype_0x200333FD_v2.1.4435_SA_Sym3_NAM" και "SwypeGreekDictionary_v2.0.35432" και θα είσαι εντάξει.Εγώ αυτά είχα και δούλευε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τη Belle αναφέρομαι. :)

 

Για τις αναβαθμίσεις: Κύριο μενού και πηγαίνεις στο Πράσινο Εικονίδιο με το Λευκό Βελάκι ( που δείχνει κάτω - αριστερά ), το επιλέγεις, ακυρώνεις τον έλεγχο για αναβαθμίσεις. Κάτω δεξιά είναι το εικονίδιο των επιλογών, που μοιάζει με Ξ, το επιλέγεις, μετά θα σου λέει για Αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσεις, Εκεί βάζεις Απενεργποιημένη.

 

Για τους χάρτες: Επιλέγεις τους Χάρτες, μετά πάλι το εικονίδιο Ξ κάτω δεξιά, μετά Ρυθμίσεις, έπειτα Οδήγηση και Βελτίωση Χαρτών ( η τεέυταία από κάτω επιλογή ) και βάζεις Απενεργοποιημένη. :)

 

Πάντως εγω πιστεύω πως κάποια ρύθμιση είναι αυτή που μας τρώει μπαταρία χωρίς να το καταλάβουμε..Κι εμένα η μπαταρία κρατάει με belle 1,5-2 ημέρες εκει που με anna κράταγε απο 2,5 - 3 με 3.5 μέρες..Βέβαια κακά τα ψέματα δεν του κάνουμε και κανονική χρήση μιας και το ψάχνουμε συνεχώς σα νέο κινητό που είναι οπότε δεν έχουμε αντικειμενικη αποψη για τη διάρκεια της μπαταρίας, αλλά πόσο θα ξεφεύγουμε απο αυτό(ψαχούλεμα).. Με την anna ήξερα τι να απενεργοποιήσω και ετσι δεν κατανάλωνε πολύ μπαταρία..Είχα και το app stop που έκλεινε τις εφαρμογές που έπαιζαν απο πίσω (τώρα δεν το βρίσκω στο κατάστημα και άκουσα επίσης οτι δεν είναι ακόμα συμβατό με belle)..Ότι ρύθμιση είχα κάνει , κοιτάζω να την εφαρμόσω και στην belle να μειώσω την κατανάλωση της μπαταρίας..

 

Καλό θα είναι όποιος φίλος ξέρει καλά το θέμα και έχει τη διάθεση να μας καταγράψει τι πρέπει να απενεργοποιήσουμε για να γλιτώσουμε μπαταρία στο κινητό μας (αν είναι δυνατόν και για Ελληνικά μενού belle), όπως ο φίλος παραπάνω ο οποίος τα γράφει αναλυτικότατα.. Επιπλέον αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα σαν το app stop να σκοτώνουμε ότι τρέχει backround..

Sorry για το μεγάλο post..

Link to comment
Share on other sites

παιδια προχτες (ξανα)πηρα ενα μεταχειρισμενο Ν8 180ευρω απο ενα καταστημα στην ομονοια..

το κινητο σε υπεραριστη κατασταση αλλα ουγγρικο με official belle ουγγαριας..

μολις εβαλα τον κωδικο για το life timer (ποσες ωρες κλησεων εχει απο τοτε που χρησιμοποιηθηκε για 1η φορα) ειδα μονο 6.15 (6h 15min) ?!?!?!?!

τοσο χρονο βγαζω εγω σε 10 μερες μονο...

και προφανως μου εκανε τρελλη εντυπωση...

γινεται να μηδενιστει ο life timer?????????????????

το μονο σιγουρο ειναι οτι με φλασαρισμα δεν μηδενιζει καθως το φλασαρα και ελεγε την ιδια τιμη μεχρι να κανω και εγω κλησεις οπου και αυξηθηκε...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον την πατησες φιλε..Γινεται να μηδενιστει ο lifetimer με εφαρμογη την οποια μετα φυσικα μπορει να απεγκατασταθει..Ας ελπισουμε να μην σου παρουσιασει αλλο προβλημα..
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον την πατησες φιλε..Γινεται να μηδενιστει ο lifetimer με εφαρμογη την οποια μετα φυσικα μπορει να απεγκατασταθει..Ας ελπισουμε να μην σου παρουσιασει αλλο προβλημα..

 

οχι οχι, ισα ισα με φανηκε παραλογο να εχει τοσες λιγες ωρες ομιλιας και να το παρω τοσο φτηνα σε τοσο καλη κατασταση..

τον life timer τον ειδα αφου το αγορασα, δεν το πληρωσα με κριτηριο τις ωρες ομιλιας.. εξαλλου για να το παρω εδωσα 40 ευρω και ενα Ε72 1μιση χρονου

προς το παρον το κινητο ειναι μια χαρα..

 

// χαχαχα μολις πηρα τηλ την νοκια, το κιν φτιαχτηκε 16/1/2012!!! ουσιαστικα καινουριο το πηρα :p

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...