Jump to content

WP7: Πώς έχει διαμορφωθεί έως τώρα το τοπίο;


stewe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρά το τρελό promotion η nokia είναι ακόμα χαμηλά. Βέβαια δεν έχει περάσει ακόμα αρκετός καιρός για να βγάλουμε συμπεράσματα, αλλά οχι οτι τα 800αρια πετάνε απο τα ράφια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ήδη αυτό στα WP7. Αν πάς στις ρυθμίσεις υπάρχει κοινή χρήση internet, την ενεργοποιείς και έχεις ένα ενεργό Wifi modem για μέχρι και 5 συσκευές.

Φαντομαι δεν υπήρχε στο ελ Γκι 7 όταν βγήκε η είμαι απαράδεκτος. Και λειτουργεί το ίδιο καλά;

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!Ενδιαφερον θεμα!

Εχουμε και λεμε λοιπον,περιορισμοι στο hardware,περιορισμοι στην παραμετροποιηση,περιορισμοι στην συνδεσιμοτητα με περιφεριακες συσκευες,βαρετο UI και εχει μολις ενα χρονο στο κουρμπετι.

Να πω οτι περσυ ειχαμε 2006,κααάπως θα το δικαιολογουσε αλλα απο την αλλη ειχαμε τον "βασιλια" symbian.Ή μηπως τα ios & android ηταν σε βρεφικο σταδιο;

Τελικα αβυσσος το μυαλο των δημιουργων του!

Μαλλον το βρηκα!Ολα τα παραπανω γινανε εσκεμμενα και με πλανο ουτως ωστε,να δουμε σε λιγο καιρο κολλημενο τοhttp://www.biopac.com/ProductImages/corporate%20images/microsoft_flag.gif στα πορτμπαγκαζ των αυτοκινητων...

Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

βρε μου πώς μπορεί ένας απλό χρήστης δίχως φόρουμ και βλακίες να συγχρονίσει εικόνες και mp3 με το κινητό του android? ούτε itunes έχει (μακράν το καλύτερο, ειδικά για μας που έχουμε και mac) ούτε zune... άρα SOPA.

 

Picasa, google music.

Παιδια μην γελιομαστε. Τα wp7 ειναι εξαιρετικο λειτουργικο αλλα δυστυχως εχουμε ξεφυγει απο την εποχη των os και εχουμε μπει στην εποχη των services.

Οποιος δεν το καταλαβαινει αυτο χανει. Και η microsoft ειναι αναγκασμενη να μην το καταλαβαινει γιατι κανει conflict με τους ηδη υπαρχοντες πελατες της.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να καυτηρίαζουμε τον κάθε είδους περιορισμό ώστε να πιέζουμε προς την σωστή κατεύθυνση τις εταιρείες. Μας συμφέρει (ως αγοραστικό κοινό) να βελτιωθούν όσο το δυνατόν περισότερο όλοι τους ώστε να έχουμε περισσότερες επιλογές. Το να υποστηρίζουμε το λειτουργικό μας σαν το σπίτι μας ακόμα κι εκεί που υστερεί είναι ανοησία (αυτό προς όλες τις κατευθύνσεις).

 

+1

 

ας βλέπουμε τα πράγματα ως χρήστες. δεν είμαστε κάτι περισσότερο από αυτό. το θέμα είναι να βελτιωθούν οι εταιρίες και τα προιόντα για μας, όχι να προσαρμόζουμε τις ανάγκες σύμφωνα με όσα ορίζει η κάθε εταιρία, κατακρίνοντας όσα δεν μας προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Βαρετό λειτουργικό ???

Η εξαιρετική του απλότητα με κάνει να θεωρώ τα υπόλοιπα "δεινόσαυρους με εικονούλες". Είμαι ενθουσιασμένος με την ευχρηστία των wp7..

αλλά

δεδομένα ότι αποδέχομαι τις ελλείψεις παλαιών εφαρμογών λόγω νεότητας, βρίσκομαι πολύ κοντά να το πετάξω από το παράθυρο γιατί είναι απαράδεκτο να μην υποστηρίζονται καινούργιες και σπουδαίες εφαρμογές, όπως π.χ. teamviewer (και μην ακούσω για εναλλακτικές γιατί στα 15 η/υ που χειρίζομαι όλα έχουν αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ασχολούμαστε ακόμα με το 1.9% της αγοράς; Το μόνο επίτευμα του συγκεκριμένου λειτουργικού είναι ότι σκοτώνει τη Νόκια...

Μήπως να σταματήσει η "άτυπη" προώθηση με τη συνεχή αρθρογραφία; Ζαλούρα κατάντησε... ;)

 

 

Αυτό ακριβώς,να μην ασχολείστε με λειτουργικά που δε σας ενδιαφέρουν όπως εγώ δε ασχολούμαι με iOS Symbian Android.

 

Δε σας υποχρέωσε κανένας να τα διαβάσετε ενώ εμείς υποχρεωτικά διαβάζουμε τα δικά σας σχόλια σε άρθρα που δε σας ενδιαφέρουν.

 

Εδώ κυκλοφόρησαν χαρακτηριστικά του Apollo και κανεις δε μπήκε στο κόπο να γράψει κάτι.....μιλάμε για πολύ προώθηση.

 

http://pocketnow.com/windows-phone/exclusive-windows-phone-8-detailed

 

Στο καλο.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχω στην κατοχή μου ένα WP7 κινητό, κοιτάω να γράφω για αυτά ώστε από πρώτο χέρι να γνωρίζω ότι δεν διαδίδω πληροφορίες που δεν είναι αληθινές. Άλλωστε υπάρχουν αρκετοί άλλοι editors οι οποίοι καλύπτουν όλες τις μάρκες και όλες τις πλατφόρμες. Αν νιώθεις ότι το forum δημοσιεύει στοχευμένες ειδήσεις, μπορείς να στείλεις μήνυμα σε κάποιον admin ώστε να αναλάβεις χρέη editor και να ισορροπήσεις την κατάσταση. Στην τελική, δεν νομίζω ότι ήρθε κάποιος από το forum στον υπολογιστή σου και σε ανάγκασε να βάλεις homepage το συγκεκριμένο site.

 

Χαλάρωσε...

Για 2% είναι υπερβολικότατη η ποσότητα της ειδησιογραφίας... Απλό είναι. Μερίδιο αγοράς 1/50. Ειδησιογραφία πόσο; Πόσους αφορά, το τί κάνουν τα Παραθυροτηλέφωνα; Το Μπάντα μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς έχει. Πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασες είδηση; Για το μπλάκμπερυ που είναι 4πλάσιο; ;)

 

Ctg κι εσύ χαλάρωσε. Σιγά που θα σε ρωτήσω αν θα γράψω μία γνώμη...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε...

Για 2% είναι υπερβολικότατη η ποσότητα της ειδησιογραφίας... Απλό είναι. Μερίδιο αγοράς 1/50. Ειδησιογραφία πόσο; Πόσους αφορά, το τί κάνουν τα Παραθυροτηλέφωνα; Το Μπάντα μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς έχει. Πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασες είδηση; Για το μπλάκμπερυ που είναι 4πλάσιο; ;)

 

Ctg κι εσύ χαλάρωσε. Σιγά που θα σε ρωτήσω αν θα γράψω μία γνώμη...

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σχολιάζεις με αυτό τον τρόπο δημόσια, προσβάλοντας εμμέσως τους editors. Ούτε η δουλειά μας είναι, ούτε έχουμε κάποιο συμφέρον. Όπως είπα και πριν, στείλε μια διαμαρτυρία και πες να με διώξουν από την ομάδα, διότι από εμένα θα βλέπεις το 90% των άρθρων να είναι για WP7, και σου εξήγησα προηγουμένως το γιατί. Και αν γίνει κάτι τέτοιο, θα το δεχτώ διότι και εγώ φιλοξενούμενος είμαι στο forum, όπως και συ. Αλλά τουλάχιστον προσπάθησε να σεβαστείς τον μικρό κόπο που κάνει ο καθένας μας ώστε να γράφονται τα άρθρα. Δεν χρειάζεται να απαξιώνεις την προσπάθεια ορισμένων, μόνο και μόνο επειδή δεν πάνε με τα νερά σου.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε...

Για 2% είναι υπερβολικότατη η ποσότητα της ειδησιογραφίας... Απλό είναι. Μερίδιο αγοράς 1/50. Ειδησιογραφία πόσο; Πόσους αφορά, το τί κάνουν τα Παραθυροτηλέφωνα; Το Μπάντα μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς έχει. Πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασες είδηση; Για το μπλάκμπερυ που είναι 4πλάσιο; ;)

 

Ctg κι εσύ χαλάρωσε. Σιγά που θα σε ρωτήσω αν θα γράψω μία γνώμη...

 

Αρα το forum θα πρεπει να λειτουργει πανω στην βαση μεριδίων αγορας. στις 10 ειδησεις οι 5 android, οι 4 iOS και η 1 λοιπα κινητα. Ή καλυτερα να βαλουμε και τα dumbphone μεσα και να ξαχνουν οι editors για ειδησεις για Nokia Asha...

 

Ημαρτον ρε Symbian fans... Λογικο ειναι να σας εχουν κατσει τα WindowsPhone στον λαιμο μαζι με τον Elop επειδη δεν αφηνουν την Nokia να παραμεινει η εταιρία που ηταν. Το Symbian εχει μεινει πισω, το Meego καταδικαστηκε απο την πολυπλοκοτητα του. Ειτε το θετε, ειτε οχι, το μελλον ειναι τα οικοσυστηματα. Τουτέστιν iOS, Android και WindowsPhone. Τα αλλα ειναι δορυφοροι Και λογικο ειναι απο την στιγμη που τα WindowsPhone ειναι ανερχομενο λειτουργικο (1μιση χρονο στην αγορα) να ασχολουμαστε με αυτο και οχι με τα πολυαγαπημενα σας Symbian.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ασχολούμαστε ακόμα με το 1.9% της αγοράς; Το μόνο επίτευμα του συγκεκριμένου λειτουργικού είναι ότι σκοτώνει τη Νόκια...

Μήπως να σταματήσει η "άτυπη" προώθηση με τη συνεχή αρθρογραφία; Ζαλούρα κατάντησε... ;)

Βλέπεις όμως πόσα πόστ γίνονται σχετικά με το 1,9 % της αγοράς;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ διαθέτω (για την ώρα) windows phone, αλλά κάθε φορά που βλέπω άρθρο γι αυτό το διαβάζω πολύ ευχάριστα.

είχα για λίγο καιρό ενα wp και πιθανότατα θα είναι και το επόμενο μου κινητό. Ούτε μπαίνω για να γραφω αλλά και να διαβάζω σχόλια του στυλ "τι ασχολείστε με αυτό το λειτουργικό που κατέχει το 1.9%"

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους περιορισμούς εγώ προσωπικά το bluetooth μπορεί να μην το χρησιμοποιώ συχνά αλλά το θέλω εντελώς ξεκλείδωτο. Τώρα όσον αφορά το drag and drop και το mass storage θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν εκτός της σουίτας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αρα το forum θα πρεπει να λειτουργει πανω στην βαση μεριδίων αγορας. στις 10 ειδησεις οι 5 android, οι 4 iOS και η 1 λοιπα κινητα. Ή καλυτερα να βαλουμε και τα dumbphone μεσα και να ξαχνουν οι editors για ειδησεις για Nokia Asha...

 

Ημαρτον ρε Symbian fans... Λογικο ειναι να σας εχουν κατσει τα WindowsPhone στον λαιμο μαζι με τον Elop επειδη δεν αφηνουν την Nokia να παραμεινει η εταιρία που ηταν. Το Symbian εχει μεινει πισω, το Meego καταδικαστηκε απο την πολυπλοκοτητα του. Ειτε το θετε, ειτε οχι, το μελλον ειναι τα οικοσυστηματα. Τουτέστιν iOS, Android και WindowsPhone. Τα αλλα ειναι δορυφοροι Και λογικο ειναι απο την στιγμη που τα WindowsPhone ειναι ανερχομενο λειτουργικο (1μιση χρονο στην αγορα) να ασχολουμαστε με αυτο και οχι με τα πολυαγαπημενα σας Symbian.

 

Το ΅Π είναι κατερχόμενο λειτουργικό. Ξύνει το πάτο από το πρώτο τρίμηνο που παρουσιάστηκε. Το θες με νούμερα; Πτώση πωλήσεων 19.3% σε μία αγορά που αυξήθηκε κατά 47.3% (4ο τρίμηνο). Πτώση μεριδίου αγοράς 44.1%. Σημειωτέον ότι διαδέχθηκε ένα λειτουργικό που χαρακτηρίστηκε από πλήθος μειωνεκτημάτων...

Κατάλαβες τώρα γιατί μαζεύονται τόσα ποστ στα σχετικά θέματα; Γιατί γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν από αγοραστές που έχουν βαλθεί να αποδείξουν ότι έκαναν τη καλύτερη επιλογή...

 

Stewe.

Ελάχιστα με ενδιαφέρει η παρουσία σου στο φόρουμ ή η θεματολογία των άρθρων σου. Εξ' ου και το "χαλάρωσε".

Για δες τί σου γράφω. Μίαν άποψη, ότι η ειδησεογραφία είναι υπερβολική και ότι (ηθελημένα ή όχι) έχει βρεθεί να παίζει ρόλο προμόσιον. Στο επόμενο ποστ επιχειρηματολογώ. Η όποια σύνδεση ειδικά με εσένα ή τη παρουσία σου ως αρθρογράφου γίνεται από σένα, όχι από μένα. Αν τη θεωρείς δεδομένη, να σου πώ ότι από μεριάς μου δεν είναι. Προφανώς το σχόλιο αφορά όλη την εικόνα της αρθρογραφίας στο φόρουμ - η οποία πιθανότατα είναι αντανάκλαση της διεθνούς αγγλόφωνης τάσης.

Κάτι τελευταίο. Για τα μερίδια αγοράς του λειτουργικού θα γράψεις κάποιο άρθρο ή να κάνω εγώ κάποια προσπάθεια; :p (και λίγη πλάκα...)

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Εδω πολλοί θελουν να μας πεισουν οτι αυτο που αγόρασαν ειναι το καλύτερο... σου αρεσει δεν σου αρεσει το symbian θα σβήσει... και τα θα μεγαλώσουν το μερίδιο τους...αποδεξου το η μην ασχολεισε.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εδω πολλοί θελουν να μας πεισουν οτι αυτο που αγόρασαν ειναι το καλύτερο... σου αρεσει δεν σου αρεσει το symbian θα σβήσει... και τα θα μεγαλώσουν το μερίδιο τους...αποδεξου το η μην ασχολεισε.

 

αν και οταν μεγαλωσει το ποσοστο των wp θα γινει μονο για ενα λογο..επειδη θα σβησει το symbian! γιατι ειναι απλο..σβηνεις symbian-meego..το webos το εφαγε μονη της η hp,και το bada θα ενωθει με το tizen που και παλι δεν νομιζω να πολυτραβηξει(αν και θελω πολυ να το δω και να το δοκιμασω).τα windows phone δεν ειναι το λειτουργικο του μελλοντος η αλλες τετοιες σαχλαμαρες...απλα θα ανεβασει το μεριδιο του..γιατι θα μεινουν αυτο και android-ios

Link to comment
Share on other sites

η οποία πιθανότατα είναι αντανάκλαση της διεθνούς αγγλόφωνης τάσης.

 

Καλά κάνει το myphone, αφήνει τους συμφορουμίτες να διαλέξουν αυτά που θέλουν να διαβάσουν ...

Το γελοίο είναι πως κάποιοι σπρώχνουν περισσότερο τα WP ακόμα και από την MS που έχει ξοδέψει δισεκατομμύρια και κινεί γη και ουρανό και ακόμα βλέπει το παιδάκι της να ναι τελευταίο ...Το Tango θα φτάσει να ανταγωνίζεται το s40 και κάποιοι θα επιμένουν πως μιλάμε για smartphones ... Ας ελπίσουμε πως δεν θα παραμείνει άδειο σαν γιαπί το Apple-like δεν τους παίρνει, για το καλό της Nokia και το καλό του ανταγωνισμού ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το ΅Π είναι κατερχόμενο λειτουργικό. Ξύνει το πάτο από το πρώτο τρίμηνο που παρουσιάστηκε. Το θες με νούμερα; Πτώση πωλήσεων 19.3% σε μία αγορά που αυξήθηκε κατά 47.3% (4ο τρίμηνο). Πτώση μεριδίου αγοράς 44.1%. Σημειωτέον ότι διαδέχθηκε ένα λειτουργικό που χαρακτηρίστηκε από πλήθος μειωνεκτημάτων...

Κατάλαβες τώρα γιατί μαζεύονται τόσα ποστ στα σχετικά θέματα; Γιατί γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν από αγοραστές που έχουν βαλθεί να αποδείξουν ότι έκαναν τη καλύτερη επιλογή...

Οι μόνοι που σχολιάζουν τοσο πολυ και τοσο αρνητικα σε οτι θεμα εχει να κανει με τα WindowsPhone ειναι οι οπαδοι της Nokia. Να το θέσω καλυτερα: οι οπαδοι της Symbian Nokia. Το καταλαβαινω, οταν σου σκοτώνουν το μαγαζι τα συμφέροντα ειναι λογικο. Αλλα τι να κανουμε. Ετσι ειναι η ζωη. Το Symbian θα αργοπεθάνει, θα το κηδέψουμε και μετα οι hardcore fans του θα μαζευονται με τα N8/C7/E7/E6 πανω σε ενα τραπεζακι για να αναπολουν τις μνημες των περασμένων μεγαλειων.

 

On topic

 

Τα WindowsPhone ειναι σε σταδια ανελιξης. Κατερχόμενο λογισμικο; Με στατιστικα 1 χρόνου; Με την ιδια λογικη το Symbian ψόφησε. Το Symbian βεβαια θα ψοφησει σιγουρα. Για τα WindowsPhone δεν νομιζω. H Microsoft εχει επενδυσει πολλα. Επισης σαν λειτουργικο, προσωπικα τουλαχιστον, μου φαινεται υπεροχο. Γι αυτο και εχω 2 συσκευες στην κατοχη μου. Κανουν αυτα που θελω, γρηγορα, απλα και το κυριοτερο, δεν "σπαταλαω" χρονο κοιταζωντας το κινητο. Click, click boom. Εχω μια αγορα που εχει ολες τις εφαρμογες και δεν τρεχω αριστερα και δεξια να βρω κατι που θελω (οπως γινοταν με το WinMo) Οι εφαρμογες ειναι ικανοποιητικες. Ελληψεις υπαρχουν σαφως, πιο λειτουργικο δεν εχει; Αλλα το γεγονος οτι εχω ολες τις επαφες κα το Peoples Hub για να μην τρεχω αριστερα δεξια, γλυτωνει χρονο. Στο Apollo θα εχει μεγαλυτερο integration με Skydrive και Skype. Για καποιον που χρησιμοποιει το κινητο ως εργαλειο, δεν νομιζω να χρειάζεται περισσοτερα. Ουτε σκαλισματα ουτε ψαξιματα. Αν εχω ωρεξη για τετοια παιρνω το Android και του αλλαζω τα πεταλα.

 

αν και οταν μεγαλωσει το ποσοστο των wp θα γινει μονο για ενα λογο..επειδη θα σβησει το symbian! γιατι ειναι απλο..σβηνεις symbian-meego..το webos το εφαγε μονη της η hp,και το bada θα ενωθει με το tizen που και παλι δεν νομιζω να πολυτραβηξει(αν και θελω πολυ να το δω και να το δοκιμασω).τα windows phone δεν ειναι το λειτουργικο του μελλοντος η αλλες τετοιες σαχλαμαρες...απλα θα ανεβασει το μεριδιο του..γιατι θα μεινουν αυτο και android-ios

 

Καλυτερα να περιμενουμε να δουμε τι θα γινει οταν θα βγουνε βολτα και το Apollo και τα Windows 8 ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι που σχολιάζουν τοσο πολυ και τοσο αρνητικα σε οτι θεμα εχει να κανει με τα WindowsPhone ειναι οι οπαδοι της Nokia. Να το θέσω καλυτερα: οι οπαδοι της Symbian Nokia (Δηλαδή όλοι οι αγοραστές ττων προϊόντων Νοκια). Το καταλαβαινω, οταν σου σκοτώνουν το μαγαζι τα συμφέροντα ειναι λογικο (Ποιο μαγαζί; Και ποιά συμφέροντα;..). Αλλα τι να κανουμε. Ετσι ειναι η ζωη. Το Symbian θα αργοπεθάνει (Για προσδιόρισέ μου το αργοπεθαίνει;.. Γιατί εδώ κι ένα χρόνο που πεθαίνει έχει 10πλάσιες πωλήσεις από το ΅Π...), θα το κηδέψουμε και μετα οι hardcore fans του θα μαζευονται με τα N8/C7/E7/E6 πανω σε ενα τραπεζακι για να αναπολουν τις μνημες των περασμένων μεγαλειων. (Αυτό είναι που λέμε απελπισμένο ...)

On topic

Τα WindowsPhone ειναι σε σταδια ανελιξης. Κατερχόμενο λογισμικο; Με στατιστικα 1 χρόνου; (Ενά μιση χρόνο ξύνει το πάτο. Αν θες να μην έχεις επαφή με τη πραγματικότητά, είναι πρόβλημά σου...) Με την ιδια λογικη το Symbian ψόφησε (Ναι. Και ήρθε το Μπέλε. Και μετά θα ψοφήσει αυτό και θα έρθει το επόμενο. Και ούτο κάθ'εξής για τα επόμενα 2 χρόνια κατά δήλωση του Έλοπ). Το Symbian βεβαια θα ψοφησει σιγουρα (Και; Θα κλείσουν οι συσκευές ας πούμε;..). Για τα WindowsPhone δεν νομιζω (Αυτό θα ζήσει αιώνια... :lol:). H Microsoft εχει επενδυσει πολλα. Επισης σαν λειτουργικο, προσωπικα τουλαχιστον, μου φαινεται υπεροχο. Γι αυτο και εχω 2 συσκευες στην κατοχη μου (Μεγάλο κάψιμο να αποδείξεις ότι έκανες την καλύτερη επιλογή...). Κανουν αυτα που θελω, γρηγορα, απλα και το κυριοτερο, δεν "σπαταλαω" χρονο κοιταζωντας το κινητο. Click, click boom (Και Μπουμ;... :lol: Πολύ καλό μου ακούγεται...). Εχω μια αγορα που εχει ολες τις εφαρμογες και δεν τρεχω αριστερα και δεξια να βρω κατι που θελω (οπως γινοταν με το WinMo) Οι εφαρμογες ειναι ικανοποιητικες. Ελληψεις υπαρχουν σαφως, πιο λειτουργικο δεν εχει; (Το Σύμνπιαν :p) Αλλα το γεγονος οτι εχω ολες τις επαφες κα το Peoples Hub για να μην τρεχω αριστερα δεξια, γλυτωνει χρονο. Στο Apollo θα εχει μεγαλυτερο integration με Skydrive και Skype. Για καποιον που χρησιμοποιει το κινητο ως εργαλειο, δεν νομιζω να χρειάζεται περισσοτερα. Ουτε σκαλισματα ουτε ψαξιματα. Αν εχω ωρεξη για τετοια παιρνω το Android και του αλλαζω τα πεταλα. (Ωραία είσαι ικανοποιημένος. Καλά κάνεις. Με το Σύμπιαν τί θές; Εγώ δεν αναφέρθηκα ΠΟΥΘΕΝΑ σε αυτό, στο ποστ μου που παρέθεσες...)

Καλυτερα να περιμενουμε να δουμε τι θα γινει οταν θα βγουνε βολτα και το Apollo και τα Windows 8 ;)

 

Αλήθεια το Σύμπιαν που κολλάει φιλαράκο; Στο ποστ μου που έκανες παρένθεση, όχι. Στο άρθρο πάλι όχι. Άρα; Εμμονή;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το Σύμπιαν που κολλάει φιλαράκο; Στο ποστ μου που έκανες παρένθεση, όχι. Στο άρθρο πάλι όχι. Άρα; Εμμονή;

 

Ενα απλο search στα post σου μπορει ο καθενας να βγαλει συμπερασματα. Εισαι κολλημενος (δικαιωμα σου) anti-WindowsPhone/Microsoft. Παλι δεκτο. Αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, πιο ολοκληρωμενος σαν προσωπικοτητα και δικαιωμενος για τις επιλογές σου, so be it. Αλλα καλο ειναι να καταλαβεις οτι το αγαπημενος σου λειτουργικο ψοφαει και οι developers το εχουν χεσμενο επειδη εχει ημερομηνια ληξης. Οπως τα γάλατα. :lol:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο search στα post σου μπορει ο καθενας να βγαλει συμπερασματα. Εισαι κολλημενος (δικαιωμα σου) anti-WindowsPhone/Microsoft. Παλι δεκτο. Αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, πιο ολοκληρωμενος σαν προσωπικοτητα και δικαιωμενος για τις επιλογές σου, so be it. Αλλα καλο ειναι να καταλαβεις οτι το αγαπημενος σου λειτουργικο ψοφαει και οι developers το εχουν χεσμενο επειδη εχει ημερομηνια ληξης. Οπως τα γάλατα. :lol:

 

Αντί να φέρεσαι σαν 5χρονος οπαδός μιας ομάδας και να γίνεσαι εριστικός για το Symbian, που κανείς δεν το ανέφερε, γιατί δεν δοκιμάζεις να αντικρούσεις κανένα επιχείρημα από αυτά που σου είπε ο Stratosnen ????

 

Υ.Γ. Δεν με τσούζει εμένα γιατί ο Elop διάλεξε WP ... Τσούξιμο θα νιώσει ο Elop όταν δει τα ποσοστά του στην αγορά χωρίς Symbian & MeeGo για μένα υπάρχει και το Android και σε λίγο θα υπάρχει και το TiZen ... Εξηγούμαι για να μην ξεκινήσεις πάλι να φέρεσαι σαν παιδάκι και να νομίζεις πως "με τάπωσες" λέγοντας πως το Symbian είναι σαν τα γάλατα ... Αν επιμένεις βέβαια, πάρε ένα μπιμπερό ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι σε άλλα θέματα αν ξεφύγεις ελάχιστα από το θέμα επεμβαίνει άμεσα κάποιος moderator (συγκεκριμένο παράδειγμα: στο νοσταλγικό για το siemens sl45, έγραψα κάτι και για το s45 και το μήνυμά μου διαγράφηκε) και εδώ βρίζεστε κατάμουτρα και ουδείς βγάζει άχνα. Το έχω παρατηρήσει σε πολλά θέματα που το vs ανεβαίνει στα ύψη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντί να φέρεσαι σαν 5χρονος οπαδός μιας ομάδας και να γίνεσαι εριστικός για το Symbian, που κανείς δεν το ανέφερε, γιατί δεν δοκιμάζεις να αντικρούσεις κανένα επιχείρημα από αυτά που σου είπε ο Stratosnen ????

 

Υ.Γ. Δεν με τσούζει εμένα γιατί ο Elop διάλεξε WP ... Τσούξιμο θα νιώσει ο Elop όταν δει τα ποσοστά του στην αγορά χωρίς Symbian & MeeGo για μένα υπάρχει και το Android και σε λίγο θα υπάρχει και το TiZen ... Εξηγούμαι για να μην ξεκινήσεις πάλι να φέρεσαι σαν παιδάκι και να νομίζεις πως "με τάπωσες" λέγοντας πως το Symbian είναι σαν τα γάλατα ... Αν επιμένεις βέβαια, πάρε ένα μπιμπερό ..

 

Επιχειρήματα;

 

1) Δηλαδή όλοι οι αγοραστές των προϊόντων Νοκια (το 1εκ συσκευες Lumia σε 3 μηνες το αγνοουμε)

2) Για προσδιόρισέ μου το αργοπεθαίνει;.. Γιατί εδώ κι ένα χρόνο που πεθαίνει έχει 10πλάσιες πωλήσεις από το ΅Π... 2014 ειναι το δεδηλωμενο τελος

3)Ενά μιση χρόνο ξύνει το πάτο. Αν θες να μην έχεις επαφή με τη πραγματικότητά, είναι πρόβλημά σου... Ολα τα νεα λειτουργικα σε 15 μηνες ειχαν κυρριέυσει την αγορα.

4) Ναι. Και ήρθε το Μπέλε. Και μετά θα ψοφήσει αυτό και θα έρθει το επόμενο. Και ούτο κάθ'εξής για τα επόμενα 2 χρόνια κατά δήλωση του Έλοπ Το γεγονός οτι οι πωλήσεις Symbian βενουν σαν να επεσαν απο τον γκρεμο, is nothing to mention

5) Και; Θα κλείσουν οι συσκευές ας πούμε;.. Δεν θα εχεις νεες εφαρμογες μιας και οι προγραμματιστες δεν ενδιαφέρονται ισως;

 

Εριστικος; Φυσικα, η αληθεια ενοχλει. Μπορει το Meego να ηταν η σωστη επιλογη; Ισως. Με αν ομως, δεν προχωράς. Μπορει το Tizen να αποκτησει μεγαλυτερο μεριδιο απο τα WindowsPhone; Παλι ισως. Θα δειξει. Το θεμα ειναι οτι πισω απο τα WindowsPhone ειναι μια εταιρία σαν την Microsoft και θα κανει τα παντα για να πετυχουν. Ηδη υπάρχει δείγμα οτι οι εφαρμογες των WindowsPhone μπορουν να γινουν port σε Windows 8 με το 90% του κώδικα να παραμενει ιδιος sauce. Με απλη λογικη θα μπορει να γινει και το αντιστροφο. Το οικοσυστημα των Windows ειναι πολυ πιο ελπιδοφορο απο αυτο των Symbian, Meego και (πιθανως) του Tizen. Υπάρχει σαφες χρονοδιαγραμμα αναβαθμίσεων λογικης tick tok (ανοιξη - φθινοπωρο) και υποστηριξη για 2 χρονια τουλαχιστον.

 

Αρνηση - Συνειδητοποιηση - Οργη - Αποδοχη

 

Απλα βρίσκεστε ακομα στην Αρνηση. Ερχονται και τα υπολοιπα.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρήματα;

 

1) Δηλαδή όλοι οι αγοραστές των προϊόντων Νοκια (το 1εκ συσκευες Lumia σε 3 μηνες το αγνοουμε)

2) Για προσδιόρισέ μου το αργοπεθαίνει;.. Γιατί εδώ κι ένα χρόνο που πεθαίνει έχει 10πλάσιες πωλήσεις από το ΅Π... 2014 ειναι το δεδηλωμενο τελος

3)Ενά μιση χρόνο ξύνει το πάτο. Αν θες να μην έχεις επαφή με τη πραγματικότητά, είναι πρόβλημά σου... Ολα τα νεα λειτουργικα σε 15 μηνες ειχαν κυρριέυσει την αγορα.

4) Ναι. Και ήρθε το Μπέλε. Και μετά θα ψοφήσει αυτό και θα έρθει το επόμενο. Και ούτο κάθ'εξής για τα επόμενα 2 χρόνια κατά δήλωση του Έλοπ Το γεγονός οτι οι πωλήσεις Symbian βενουν σαν να επεσαν απο τον γκρεμο, is nothing to mention

5) Και; Θα κλείσουν οι συσκευές ας πούμε;.. Δεν θα εχεις νεες εφαρμογες μιας και οι προγραμματιστες δεν ενδιαφέρονται ισως;

 

Εριστικος; Φυσικα, η αληθεια ενοχλει. Μπορει το Meego να ηταν η σωστη επιλογη; Ισως. Με αν ομως, δεν προχωράς. Μπορει το Tizen να αποκτησει μεγαλυτερο μεριδιο απο τα WindowsPhone; Παλι ισως. Θα δειξει. Το θεμα ειναι οτι πισω απο τα WindowsPhone ειναι μια εταιρία σαν την Microsoft και θα κανει τα παντα για να πετυχουν. Ηδη υπάρχει δείγμα οτι οι εφαρμογες των WindowsPhone μπορουν να γινουν port σε Windows 8 με το 90% του κώδικα να παραμενει ιδιος sauce. Με απλη λογικη θα μπορει να γινει και το αντιστροφο. Το οικοσυστημα των Windows ειναι πολυ πιο ελπιδοφορο απο αυτο των Symbian, Meego και (πιθανως) του Tizen. Υπάρχει σαφες χρονοδιαγραμμα αναβαθμίσεων λογικης tick tok (ανοιξη - φθινοπωρο) και υποστηριξη για 2 χρονια τουλαχιστον.

 

Αρνηση - Συνειδητοποιηση - Οργη - Αποδοχη

 

Απλα βρίσκεστε ακομα στην Αρνηση. Ερχονται και τα υπολοιπα.

 

Το Symbian έχει ακόμα περισσότερες πωλήσεις από τα WP και οι ενημερώσεις του (Anna, Belle, Carla) έρχονται γρηγορότερα από ποτέ ... Τι ακριβώς εννοείς όταν λες πως αργοπεθαίνουν ???? Όταν βγαίνει μία κανούργια έκδοση, όλοι επικεντρώνονται στην καινούργια έκδοση, που είναι το παράλογο ???? Πουθενά θα μου πεις, απλά θες όπως και δήποτε να βάλεις τις λέξεις "αργοπεθαίνει" και "Symbian" στην ίδια πρόταση, εριστικός δηλαδή και μη σχετικός, καθώς το 2016 είναι η επίσημη ημερομηνία για το Symbian ...

 

Τα WP με το ποσοστό που έχουν, θα τους πάρει 35 μήνες για να πάρουν καλό κομμάτι της πίτας ... Και μέχρι να πάρουν καλό κομμάτι, η Nokia δεν θα σταματήσει να βγάζει κινητά με Symbian, γιατί της φέρνουν πολύ μεγαλύτερα έσοδα ... Στην πραγματικότητα, το deadOS είναι το WP και ο μόνος λόγος να προσφέρει η Nokia κατ'αποκλειστικότητα WP κινητά είναι η αναπόφευκτη συρρίκνωσή της .... Συρρίκνωση μπορεί και να σημαίνει πιο φθηνά εξαγοράσιμη, αλλά αυτά τα λένε τα "ελληνικά μανατζεράκια με τις μηδενικές τους γνώσεις" ...

 

Αυτά με τα οικοσυστήματα, που τα λένε στα ξένα φόρα και που τα λέει και ο Έλοπ, δεν μου λένε τίποτα ... Αν θες την γνώμη μου, οικοσύστημα είναι μία στάνη πολυτελείας, έτσι ώστε όταν αρμέγουν τον καταναλωτή, εκείνος να το απολαμβάνει ... Η αλήθεια όντως μπορεί να πονάει, αλλά ευτυχώς κάποιοι δεν φοράνε παρωπίδες και γνωρίζουν πως οι επιλογές είναι κάτι που διαμορφώνουν εκείνοι ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τα οικοσυστήματα, που τα λένε στα ξένα φόρα και που τα λέει και ο Έλοπ, δεν μου λένε τίποτα ... Αν θες την γνώμη μου, οικοσύστημα είναι μία στάνη πολυτελείας, έτσι ώστε όταν αρμέγουν τον καταναλωτή, εκείνος να το απολαμβάνει ... Η αλήθεια όντως μπορεί να πονάει, αλλά ευτυχώς κάποιοι δεν φοράνε παρωπίδες και γνωρίζουν πως οι επιλογές είναι κάτι που διαμορφώνουν εκείνοι ..

 

Tα αλλα τα προσπερνάω γιατι εδω θα ειμαστε να το δουμε. Αλλα στέκομα στο bold. Αν εχεις οικοσυστημα, εχεις developers, αν εχεις developers εχεις ενδιαφέρον του κοινου, αν εχεις ενδιαφέρον του κοινου, εχεις πωλήσεις, αν εχεις πωλησεις, εχεις λεφτα.

 

Ask Apple about it ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...