Jump to content

Δορυφορική Τηλεόραση


guru
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με χίλια κανάλια ελεύθερης λήψης πάνω απ’ το κεφάλι μας, το παιχνίδι της δορυφορικής τηλεόρασης, που ξεκίνησε στα τέλη του ‘80, φαίνεται να φθίνει. Ύστερα από 15 χρόνια μόνον ένα στα δέκα νοικοκυριά έχει δορυφορική λήψη

 

 

Από την επίγεια μετάδοση δορυφορικών καναλιών από τις συχνότητες της EPT στα τέλη του ‘80 μέχρι την εκτόξευση του πρώτου ελληνικού δορυφόρου (Hellas Sat) πέρυσι τον Μάιο, πολλά άλλαξαν στο ελληνικό δορυφορικό «τοπίο». Η διείσδυση της δορυφορικής τηλεόρασης στη χώρα μας βρίσκεται όμως σε χαμηλά επίπεδα (μικρότερο του 10% των νοικοκυριών, σύμφωνα με εκτιμήσεις της αγοράς – επίσημα στοιχεία δεν υπάρχουν) συγκριτικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Η άποψη αυτή ενισχύεται και από τις μετρήσεις της AGB Hellas, σύμφωνα με τις οποίες το μερίδιο των δορυφορικών καναλιών από τη συνολική πίτα τηλεθέασης φθάνει μόλις το 1%, όταν το 1989 – στην προ ιδιωτικής τηλεόρασης εποχή – ήταν 15%. Αν και οι επιλογές σήμερα είναι πάμπολλες: τα δορυφορικά κανάλια ελεύθερης λήψης και συνδρομητικά από την πλατφόρμα της NOVA φτάνουν τα 1.000!

 

Εκείνοι που βλέπουν κανάλια ελεύθερης λήψης με την εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας (πιάτο), είναι κάπου 150.000, σύμφωνα με εκτιμήσεις της αγοράς. Η Multichoise, μητρική εταιρεία της ψηφιακής δορυφορικής συνδρομητικής πλατφόρμας Nova μιλάει για 300.000 συνδρομητές, συνυπολογίζοντας όμως και τους τηλεθεατές των επίγειων – μη δορυφορικών – συνδρομητικών Filmnet και Supersport.

 

Η δορυφορική τηλεόραση στην Ελλάδα ξεκίνησε με... επίγεια λήψη. Με έξι δορυφορικά κανάλια (CNN, MTV, TV5, TVE, RAI UNO, Euronews) που βλέπαμε μέσα από τις συχνότητες της EPT. Σήμερα η EPT αναμεταδίδει μόνο τα PIK, RAI UNO, CNN, TV5 και Eurosport. Όμως κανένα από τα κανάλια αυτά δεν έχει πανελλήνια κάλυψη, λένε στα «ΝΕΑ» στελέχη της κρατικής τηλεόρασης, καθώς «καθένα από αυτά μεταδίδεται σε κάποιες περιοχές της χώρας». Ενδεικτικά, το Eurosport «βλέπουν» πλέον μόνον οι Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ενώ το γαλλικό TV5 «πιάνουν» οι κάτοικοι της Αττικής και άλλων 11 νομών.

 

Η Ελλάδα άντεξε δε μόνο μία συνδρομητική πλατφόρμα δορυφορικών τηλεοπτικών και άλλων υπηρεσιών, τη Nova. Η απόπειρα της Intersat έμεινε στα χαρτιά (το ΕΣΡ ανακάλεσε την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας ελλείψει στοιχείων), ενώ η Alpha Digital περίπου έναν χρόνο μετά την έναρξη εκπομπής είχε μόλις 30.000 συνδρομητές και ανέστειλε τη λειτουργία της.

 

Αν έχεις εξοπλισμό διάβαινε

 

Για να βλέπει κανείς δορυφορικά κανάλια ελεύθερης λήψης απαιτούνται η εγκατάσταση δορυφορικής κεραίας (πιάτο ), ο δέκτης (δηλαδή μετατροπέας του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό) και ειδικό καλώδιο. «Το κόστος εξαρτάται από τη διάμετρο και τον τύπο του πιάτου και κυμαίνεται μεταξύ 200 και 600 ευρώ. Τα έξοδα εγκατάστασης κυμαίνονται μεταξύ 50 και 100 ευρώ, αναλόγως του εξοπλισμού», λέει στα «ΝΕΑ» ο κ. Κώστας Παπαγιάννης, διευθύνων σύμβουλος εξειδικευμένης εταιρείας. Αναλογικά με τη διάμετρο του πιάτου (από 80 εκατοστά έως 2 μ.) και τον τύπο του, αλλά και τον δέκτη - αποκωδικοποιητή, ο κάτοχος του δορυφορικού εξοπλισμού έχει τη δυνατότητα επιλογής καναλιών από δύο έως οκτώ δορυφόρους.

 

Για παράδειγμα, με κόστος 200 ευρώ (πιάτο διαμέτρου 80 εκ., απλό δέκτη και καλώδιο) ο ενδιαφερόμενος μπορεί να βλέπει τα προγράμματα περίπου 300 καναλιών από το σύμπλεγμα των (έξι) δορυφόρων Hotbird. Αν αντέχει η τσέπη του, με 600 ευρώ αποκτά εξοπλισμό που του δίνει τη δυνατότητα δορυφορικού ζάπινγκ σε 1.000 κανάλια από οκτώ δορυφόρους!

 

Για πρόσβαση στις δορυφορικές υπηρεσίες της Nova (σχεδόν 40 κανάλια – μαζί με τα ελληνικά που μεταδίδονται και μέσω δορυφόρου – και μία σειρά από υπηρεσίες) μπορεί κανείς να αποκτήσει τον πλήρη εξοπλισμό (πιάτο 80 εκ., αποκωδικοποιητή με πρόσβαση και σε λίγα ελεύθερα κανάλια, κάρτα πρόσβασης) με 369 ευρώ και να καταβάλει μηνιαία συνδρομή 52,9 ευρώ.

 

Στο εμπόριο, εξάλλου, διατίθενται από εξειδικευμένα καταστήματα και επιχειρήσεις κάρτες πρόσβασης και συμβατοί δέκτες - μετατροπείς του δορυφορικού σήματος, ευρωπαϊκών δορυφορικών πακέτων, όπως των γαλλικών TPS, ΑΒ Sat, του βρετανικού Sky, του ολλανδικού Canal+, του βραζιλιάνικου TV Globo. Οι τιμές της ετήσιας κάρτας διαφέρουν από πακέτο σε πακέτο και πάντως είναι λίγο τσιμπημένες σε σχέση με το αν αγόραζε κάποιος την κάρτα από τη χώρα προέλευσής της. Η κάρτα πρόσβασης του TPS, για παράδειγμα, διατίθεται στην (ελληνική) αγορά προς 459 ευρώ τον χρόνο.

 

Συνδρομές από 6,50 ευρώ τον μήνα

 

Στην υπόλοιπη Ευρώπη πλατφόρμες παροχής δορυφορικών προγραμμάτων και υπηρεσιών, εκτός από το βασικό πακέτο, προσφέρουν και επιμέρους θεματικά πακέτα. Στη Βρετανία η πλατφόρμα Sky Digital – το δημοφιλέστερο συνδρομητικό μπουκέτο καναλιών – προσφέρει, ενδεικτικά, το οικογενειακό πακέτο Family & Sky Entertainment Pack, με μηνιαία συνδρομή 12,95 ευρώ. Το βασικό πακέτο του γαλλικού Canal Satellite έχει 17,99 ευρώ τον μήνα και προσφέρει 37 κανάλια, το (επίσης γαλλικό) TPS χρεώνει το βασικό πακέτο του προς 17,50 ευρώ μηνιαίως δίνοντας 39 κανάλια. Το βασικό πακέτο του ολλανδικού Canal Digital με 25 δορυφορικά κανάλια και όλα τα κρατικά και ιδιωτικά εθνικής εμβέλειας κοστίζει μόλις 6,50 ευρώ τον μήνα. Τo βασικό πακέτο του Digital+, με 40 κανάλια, έχει 22 ευρώ το μήνα. Με την προσθήκη 46 κινηματογραφικών καναλιών, η τιμή διαμορφώνεται σε 31,22 ευρώ. Το βασικό πακέτο (πάνω από 45 κανάλια) της τουρκικής Digiturk βλέπουν οι Τούρκοι συνδρομητές με 14 ευρώ.

 

Κανάλια να δουν τα μάτια μας

 

Το πακέτο καναλιών της Nova, από τον δορυφόρο Hotbird, φέρνει στις οθόνες μας τα κανάλια

• Filmnet, Filmnet 2, MGM, TCM, CCTV4 Europe (ταινίες),

• VH1 Europe, MTV Europe, Mad TV (μουσικά),

• Supersport, Supersport 2, Supersport 3, Supersport Extra, Supersport Hellas, Supersport Special (αθλητικά),

• Animal Planet, Discovery Channel, National Geographic Channel (ντοκιμαντέρ),

• Travel (ταξιδιωτικό),

• CNN, BBC World, NCBC Europe (ειδησεογραφικά),

• ΑΝΤ1 Gold (παλιές σειρές του καναλιού),

• Cartoon Network, Fox Kids (παιδικά),

• Βουλή (Κοινοβούλιο),

• Bloomberg, GBC (οικονομικό),

• Fame Story Channel,

• τα ελληνικά κανάλια και

• αμφίδρομες υπηρεσίες (μουσικά προγράμματα, τηλεαγορές, χρηματιστήριο, δρομολόγια, θεάματα κ.ά.).

 

Ποια δορυφορικά κανάλια ελεύθερης λήψης «κατεβαίνουν» από το Διάστημα; Εκτός από το ελληνικό ERT sat, ενδεικτικά:

■ Bloomberg, BBC World, Euronews (Βρετανία),

■ Deutsche Welle (και με αγγλόφωνα προγράμματα), Vox News, ZDF (Γερμανία),

■ TV5 (Γαλλία),

■ RAI uno, due, tre, RAI Sport, Sailing Sport, Magic TV, Countdown TV, Dance TV (Ιταλία), TVE (Ισπανία),

■ Polsat, TV Polonia (Πολωνία),

■ Duna TV (Ουγγαρία),

■ World ΝΕΤ (ΗΠΑ),

■ Iranian News Network (Ιράν),

■ Nile TV (Αίγυπτος),

■ TV Bulgaria, Al Jazirah,

■ Qatar TV (Κατάρ),

■ Saudia Arabia TV (Σαουδική Αραβία),

■ Sudan TV (Σουδάν),

■ Oman TV (Ομάν),

■ CCCTV9 (Κίνα),

■ Rumania International,

■ RTS Sat (Γιουγκοσλαβία),

■ MKTV Sat (Ρωσία),

■ TV Slovenija (Σλοβενία),

■ HRT TV (Κροατία),

■ Thai TV (Ταϊλάνδη),

■ Arirang TV (Βιετνάμ).

 

LINKS

 

– Ελλάδα: http://www.nova.gr και http://www.satleo.gr (site για τα δορυφορικά κανάλια)

– Canal satellite (Γαλλία): http://espaceclient.canal-plus.com

– Sky Digital (Βρετανία): http://www.sky.com/skycom

– Digital+ (Ισπανία): http://www.plus.es/

– Premiere World (Γερμανία): http://www.premiere.de/

– Canal+ (Ολλανδία): http://www.canaldigitaal.nl/

 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΕΡΕΙΔΗΣ

 

ΤΑ ΝΕΑ, Πέμπτη 13-05-2004

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφερον το αρθρο αλλα ξεχασε να μας πει οτι και με μια καρτα 70 ευρω στο PC (και την απαραιτητη κεραια) βλεπεις δορυφορικη... Ας μην μιλησουμε και για το οτι σπανε τα δορυφορικα ετσι πολυ ευκολα... :)

 

Εκτος απο το Sky Digital που ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Ευρωπη...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman (13 Μάι. 2004 , 20:12)

 

Εκτος απο το Sky Digital που ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Ευρωπη...

 

Symfono kai epafksano! Makari to footprint olis tis seiras doryforon ASTRA na kaliptoun PLEON kai tin xora mas.

 

Evelpistoume pos, h aposyrsi ton palion ASTRA... na simplirononde apo doryforous pou kaliptoun kai thn Ellada.

 

Kai den einai (panda) thema isxys tou doriforou kai tou ixnodriagrammatos ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman (13 Μάι. 2004 , 20:12)

 

Ενδιαφερον το αρθρο αλλα ξεχασε να μας πει οτι και με μια καρτα 70 ευρω στο PC (και την απαραιτητη κεραια) βλεπεις δορυφορικη... Ας μην μιλησουμε και για το οτι σπανε τα δορυφορικα ετσι πολυ ευκολα... :)

 

Εκτος απο το Sky Digital που ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Ευρωπη...

 

Απαραίτητη κεραία; Δηλαδή; Πιάτο μήπως; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Είπα κι εγώ...

Και φτηνότερο πιάτο απο 200 που λέει το άρθρο, δεν υπάρχει ε;

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να προχωρήσει η κατάσταση με τα δορυφορικά στην Ελλάδα

α) η nova είναι ακριβή

β) ελπίζω με τον hellasat να αρχίσουν εκπομπές τουλάχιστον τα ελεύθερα κανάλια, να μη θες να βάλεις nova για να δεις mega σε μια περιοχή που δεν έχεις λήψη με άλλον τρόπο...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Gia na parei kapoios doriforiki prepei na vlepei polles ores tileorasi.

 

500 euro gia enan kalo exoplismo kai 600 euro to hrono gia sindromi.

 

Afta omos sigoura den tha ta parei enas neos 20-25(ante kai 30) pou vgazei stin kaliteri 800 euro to mina stin pliopsifia oute kai kathete mprosta stin tileorasi toses ores.

 

Opote apefthinetai se pio megales ilikies.Posoi omos apo aftous kseroun agglika gia na doun kai na katalavoun ta kanalia pou prosferontai??

 

 

Episis sto arthro den anaferontai poia einai ta elefthera doriforika kanalia:o Opoios kserei as mas pei.

 

Soulman i karta tis haupage ehei 150+euro.

Eiha diavasei sto hitech gia times giro sta 60 alla den vrika kamia.

 

Episis eho tin entiposi oti o eksoplismos gia to spasimo einai akrivos.(afto pou grafei-sviei tous kodikous stin karta pou einai san pcmcia.kano lathos?)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

as elpisoume pws toulaxiston ta ellinika kanalia tha mporeis na ta blepeis elefthera.iparxoun para polles perioxes pou den exoun shma kai de mporoun na ta doun.gia na doume ti mpouketo tha exei twra o hellasat.pantws to tvmagic kai to extra ekpempoun elefthera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (13 Μάι. 2004 , 21:36)

 

Posoi omos apo aftous kseroun agglika gia na doun kai na katalavoun ta kanalia pou prosferontai??

 

Αγγλικααααααά??? :blink: Με τα αγγλόφωνα κανάλια συμβαίνει το εξής:

 

Τα ποιοτικά αγγλικά κανάλια & άξια τηλεθέασης.... είναι κλειδωμένια.

 

Τα Free to Air είναι Β΄' ποιότητας μη πω και Γ', και κατά κόρων Ιταλικά,Γερμανικά,Αραβικά............ότι τέλος πάντων γλώσσα θες, εκτός από Αγγλικά. :cry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερα στο σύμπλεγμα HotBird (13Ε):

http://www.kingofsat.net/gr/freqs.php?&pos=13.0E&standard=All&filtre=Clear

 

Ελεύθερα στο σύμπλεγμα των Astra (19.2Ε):

http://www.kingofsat.net/gr/freqs.php?&pos=19.2E&standard=All&filtre=Clear

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση απο μένα μια άσχετη με τα δορυφορικά. Είχα πάρει Alpha Digital και αφού έκλεισε η εταιρεία, κράτησα το πιάτο και τον αποκωδικοποιητή. Είχα ρωτήσει, αν θελήσω αργότερα να βάλω NOVA κάνουν τα πράγματα που ήδη έχω? και μου είπαν ναι, απλά πρέπει να αγοράσω ακόμα μια κάρτα για να το μετατρέψει σε NOVA. Μπορεί να γίνει αυτό ή μου λέγανε μαρούφες?
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman (13 Μάι. 2004 , 20:12)

 

Ενδιαφερον το αρθρο αλλα ξεχασε να μας πει οτι και με μια καρτα 70 ευρω στο PC (και την απαραιτητη κεραια) βλεπεις δορυφορικη... Ας μην μιλησουμε και για το οτι σπανε τα δορυφορικα ετσι πολυ ευκολα... :)

 

Εκτος απο το Sky Digital που ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Ευρωπη...

 

Mporeis na dwseis pio polles infos gia ayto poy les?

Gia pia kanalia anaferese kai me ti eksoplismo?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

re sis pate kala stis 13 mires hotbird yparxoyn peripoy 1000 chanels elethera kai syndromitika mazi ,vazis ena 2deytero lnb stoxevis astra alla tosa..ta syndromitika spane poli eykola sto pc(ektos nova akoma logo kodikopioisis irdeto)vlepis bala ,cars,sex ,ntokimanter,..kai alla..an valis kai ena moter opos exw metakinite to piato stis mires poy thes apo 90 east ews 90 west peripoy piano 16 doriforous..

kostos

1 piato 1.20+50 euro

2 lnb=30 euro

3 skystar2 pci karta=90 euro

4 kalodio=0.40/metro

1,2,3,4=aparetita

5=enisxitis simatos=20 euro

6 moter sg2100=90 euro

to moter kinito piato opoy thelete apo to pc h apo ton dekti

ayta sat tv rules

aaa sin to sat internet

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ λοιπόν να βάλω δορυφορική...:)

ένας τύπος που μου σύστησαν μου έκανε προσφορά και μου έβγαλε το κουστουμάκι στα 500-550 ευρώ με πιάτο 110cm , νέο αποκωδικοποιητή που σπάει λέει μόνος του τα κανάλια και γίνεται και update από το pc με rs232, lnb (ούτε ξέρω τι είναι) και καλώδιο..:o

καλά είναι..?? ή μου τον πιάνει λίγο.??:o

ααα...μου είπε ότι θα βλέπω astra και hotbird περίπου καμιά 700αριά κανάλια...

well..?? :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (25 Μάι. 2004 , 07:30)

 

νέο αποκωδικοποιητή που σπάει λέει μόνος του τα κανάλια και γίνεται και update από το pc με rs232,

 

 

Iparhei tetoio pragma?

Sou eksigise pos ginetai?

Spaei kai nova?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (T630: SonyEricssonT630/R401 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Nikos_s3

αποφάσισα και εγώ λοιπόν να βάλω δορυφορική...:)

ένας τύπος που μου σύστησαν μου έκανε προσφορά και μου έβγαλε το κουστουμάκι στα 500-550 ευρώ με πιάτο 110cm , νέο αποκωδικοποιητή που σπάει λέει μόνος του τα κανάλια και γίνεται και update από το pc με rs232, lnb (ούτε ξέρω τι είναι) και καλώδιο..:o

καλά είναι..?? ή μου τον πιάνει λίγο.??:o

ααα...μου είπε ότι θα βλέπω astra και hotbird περίπου καμιά 700αριά κανάλια...

well..?? :o

 

Kala einai,yparxoun kai kalyteres prosfores pantws.

Gyrw sta 1000 kanalia 8a vlepeis,tis wres pou ekpempoun.

Gia ekshghse to spasimo :confused:

the whore of babylon is here

http://briefcase.pathfinder.gr/download/anoim/18932/271109/0/size.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (T630: SonyEricssonT630/R401 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Nikos_s3

αποφάσισα και εγώ λοιπόν να βάλω δορυφορική...:)

ένας τύπος που μου σύστησαν μου έκανε προσφορά και μου έβγαλε το κουστουμάκι στα 500-550 ευρώ με πιάτο 110cm , νέο αποκωδικοποιητή που σπάει λέει μόνος του τα κανάλια και γίνεται και update από το pc με rs232, lnb (ούτε ξέρω τι είναι) και καλώδιο..:o

καλά είναι..?? ή μου τον πιάνει λίγο.??:o

ααα...μου είπε ότι θα βλέπω astra και hotbird περίπου καμιά 700αριά κανάλια...

well..?? :o

 

Kala einai,yparxoun kai kalyteres prosfores pantws.

Gyrw sta 1000 kanalia 8a vlepeis,tis wres pou ekpempoun.

Gia ekshghse to spasimo :confused:

the whore of babylon is here

http://briefcase.pathfinder.gr/download/anoim/18932/271109/0/size.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματική εξήγηση : ο τύπος λοιπόν μου είπε πως στον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή δεν θα βάλει την λεγόμενη σπασμένη καρτούλα (βέβαια έχει 3 υποδοχές για κάρτες)...απλά κατεβάζει μόνος του τα κανάλια και τα αποκωδικοποιεί...θα μου δώσει λέει και το site της εταιρείας κατασκευής έτσι ώστε αν προστεθούν άλλα κανάλια ή κλειδώσουν κάποια με απλή αναβάθμιση από το pc (rs232) να είμαι οκ...

εγώ του ζήτησα humax αποκωδικοποιητή και μου είπε ότι αυτός είναι καλύτερος και πιο σύγχρονος...φαινόταν πάντως να ξέρει καλά τα κατατόπια...αύριο θα έρθει για εγκατάσταση...:)

 

@aggelopas: όχι nova δεν σπάει (μου είπε ότι δεν γίνεται),οπότε αν την θέλω πρέπει αναγκαστικά να πάρω την καρτούλα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (25 Μάι. 2004 , 13:14)

 

Ok perimenoume entiposeis...!

 

Kai ego nomiza oti o humax einai kaliteros.

 

 

και εγώ έτσι ήξερα....μάλιστα στο σπίτι ενός φίλου ( ο οποίος μου σύστησε τον τεχνικό) είχε βάλει humax...και όταν τον ρώτησα τυπικά για το αν ο αποκωδικοποιητής θα είναι και εμένα humax μου ανέφερε αυτόν τον άλλον που το έχει πιο μεγάλο... :p (την ικανότητα να κατεβάζει κανάλια εε..) :cool:

από αύριο θα έχω και τις πρώτες εντυπώσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

ayto poy leei o filos nikos ginete .exoyn vgei sthn agora apodikopioites opoy exoyn thn dinatotita na anigoyn kapia kanalia...apo ta syndromitika.oso afora omos nova den ginete akoma gisti den exei vrethi kapios na spasi tin kodikopioisi toy (irdeto2)..to pithanotero einai na soy anigei kanalia me code seca,seca2.nagra,ka
Link to comment
Share on other sites

...κι ίσως πιθανό να μιλάμε για δέκτη που "περνάς" τα δεκαεξαδικά κλειδιά αποκρυπτογράφησης με το χέρι στον δέκτη, από το τηλεχειριστήριό σου. ;)
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

ο τεχνικός ήρθε χτες ,τοποθέτησε την δορυφορική και όλα οκ.. :)

ο αποκωδικοποιητής λέγεται ilussion sat και όντως μπορεί να κατεβάσει κανάλια που άλλοι δεν μπορούν...δεν έχει κάρτα μέσα (παίρνει βέβαια) και με 2 lnb πιάνω πάνω από 800 κανάλια.. :) το πιάτο είναι 120cm...τελική τιμή 500 ευρώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κατάστημα ώστε να σου δίνει την δυνατότητα να προμηθευτείς μια smart card για κάποιο μπουκέτο καναλιών του εξωτερικού (π.χ. Sky);
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...