Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρετε τίποτα εάν παρατάθηκε η δωρεάν video κλήση μέχρι τέλους Φεβρουαρίου 2006;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pote tha doume epitelous mia flat tariffa se logikes times re paidia?

Mono auto tha mas kanei na fortothoume oloi mas 3g thlefwnakia kai na ta xrhshmopoioume!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παρατάθηκε μέχρι τις 28/02/06...

 

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους! :)

Ξέρει κανείς εάν και μετά την παραπάνω ημερομηνία το 3G θα συνεχίσει να είναι μόνο για συμβόλαια; Γιατί παλιότερα οι περισσότεροι λέγανε ότι μετά την περίοδο δωρεάν βιντεοκλήσεων το 3G θα γίνει διαθέσιμο και στα καρτοκινητά.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η φημολογία αναφέρει ότι η κοσμοτέ είναι έτοιμη να προσφέρει άμεσα 3G στα καρτοκινητά της. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν περιμένει να λήξει η δωρεάν χρήση. 1,5 μήνας έμεινε εξάλλου (σιγά την μεγάλη χρήση που θα έκαναν τα καρτοκινητά αν τους έδινε τώρα 3G), και στα πλεονεκτήματα αναφέρω ότι τα καρτοκινητά μπορούν να κάνουν πολύ καλό bug testing, και να κάνουν καλές καταθέσεις από χρήση υπηρεσιών περιεχομένου... Φυσικά θα πρέπει να κυκλοφορήσει ένα οικονομικά 3G καρτοκινητό, όπως το motorola που δίνει η vodafone...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η φημολογία αναφέρει ότι η κοσμοτέ είναι έτοιμη να προσφέρει άμεσα 3G στα καρτοκινητά της. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν περιμένει να λήξει η δωρεάν χρήση. 1,5 μήνας έμεινε εξάλλου (σιγά την μεγάλη χρήση που θα έκαναν τα καρτοκινητά αν τους έδινε τώρα 3G), και στα πλεονεκτήματα αναφέρω ότι τα καρτοκινητά μπορούν να κάνουν πολύ καλό bug testing, και να κάνουν καλές καταθέσεις από χρήση υπηρεσιών περιεχομένου... Φυσικά θα πρέπει να κυκλοφορήσει ένα οικονομικά 3G καρτοκινητό, όπως το motorola που δίνει η vodafone...

 

Υπάρχουν και κάποιο που έχουν ήδη 3G κινητά, αλλά δεν έχουν 3G. Απ' όσο ξέρω για 3G cosmote χρειάζεται και USIM. Καμιά ιδέα πόσο θα την πουλάνε στα καρτοκινητά;

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα σήμερα στη κεντρική πλατεία του Μενιδίου (δίπλα στο κτίριο του Ο.Τ.Ε.) και με λύπη διαπίστωσα ότι δεν έχει εγκατασταθεί σταθμός 3G στην περιοχή. Στην αναζήτηση με το κινητό (Nec N600i) υπήρχε ένδειξη για 3G από Vodafone & TIM. :mad:

Πιστεύω ότι θα πρέπει η Cosmote να επεκτείνει με πιο γρήγορους ρυθμούς την κάλυψη του δικτύου 3G, τουλάχιστον στο λεκανοπέδιο της Αττικής, διαφορετικά ακόμα και εάν δώσει 3G στα καρτοκινητά θα είναι σε αρκετούς δώρο άδωρο. Προσωπικά έχω βάλει το κινητό σε 2.5G only, καθώς στις περισσότερες περιοχές που κινούμε έχει πολύ χαμηλό ή καθόλου 3G σήμα (Άνω Ηλιούπολη, Άλιμος, Αμπελόκηπους).:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το UMTS δίκτυο αναπτύσσεται πολύ αργά λόγω του δύσκολου σχεδιασμού του...Πρέπει να πάει πιο γρήγορα η cosmote,δε λέω αλλά γενικά δεν επεκτείνεται όπως το gsm.Χρειάζεται πολλαπλάσιο αριθμό κεραιών για την κάλυψη της ίδιας περιοχής και σαν να μη φτάνει αυτό πρέπει να εξομαλύνεται και η μετάβαση από το 3g στο gsm και κυρίως το αντίστροφο(γιατί πολλά σημερινά κινητά το υποστηρίζουν)Πρέπει λοιπόν να μην αναζητούμε τη ποσότητα αλλά την ποιότητα στο 3g(δηλαδή όχι "δώσε σήμα" και άντε γεια...) και αυτό έχει κόστος χρόνου.Εξάλλου η cosmote είναι η εταιρία που λογικά επενδύει τα περισσότερα χρήματα στο 3g αφού όπως υποστηρίζουν πολλοί "το gsm έχει τελειώσει"... Χρειάζεται υπομονή αλλά πιο καλή προσπάθεια από μέρους των τεχνικών της cosmote:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Akribws opws ta les einai file mou!

Toulaxiston oi diples keraies xreiazontai gia na sthsoun oi etairies to idio kalo umts me to gsm tous!

Tha arghsoun alla tha ta kanoun exoun pesei me ta moutra kai oi 3 ap oti eida!Epaiksa me auto ths Vodafone kai emeina arketa euxarhsthmenos pantws.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Άρα σωστά είδα. Δηλ. αυτή τη στιγμή τρέχει η δωρεάν χρήση της κοσμοτέ (ισχύει γενικά για βιντεοκλήσεις και όχι μόνο μέσα από 3G i-mode συσκευές, έτσι;) και η 50% έκπτωση της βόντα.
Η προσφορά που τρέχει για δωρεάν βιντεοκλήση ισχύει για κλήσεις προς όλα τα δίκτυα?

Όσον αφορά στην κάλυψη θεωρώ απαράδεκτο να μην έχουν συνεννοηθεί οι εταιρείες όπως σε άλλες χώρες για από κοινού εγκατάσταση και χρήση κεραιών 3G.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά που τρέχει για δωρεάν βιντεοκλήση ισχύει για κλήσεις προς όλα τα δίκτυα?

Όσον αφορά στην κάλυψη θεωρώ απαράδεκτο να μην έχουν συνεννοηθεί οι εταιρείες όπως σε άλλες χώρες για από κοινού εγκατάσταση και χρήση κεραιών 3G.

ma ginetai auto pou les?Kai an exei ginei gia pes mas pou?to pneuma tou antagwnismou pou tha phgaine an sunebaine kati tetoio?Tha mou peis tha htan kerdos pros ton katanalwth.....ma ligo trelo mou akougetai xwris na antilegw etsi?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ποτε η Κοσμοτε θα δραστηριοποιηθει πιο ενεργα στο ασυρματο LAN που είναι και ασυλλυπτα πιο γρηγορο; αφου με το 3G δεν βλεπω φως ουτε σε 5 χρονια. Απ' οτι γνωριζω αντιστοιχη αδεια εχει η εταιρια (ασχετο αν την διαχειριζεται ο ΟΤΕ). Δυστυχως στο ασυρματο Ιντερνετ ειμαστε Π Ο Λ Υ πισω σαν χωρα:(
Link to comment
Share on other sites

δε διαφώνώ σε αυτό που λες αλλά μη ξεχνάς ότι το wifi δίκτυο αναπτύσσεται ακόμα πιο δύσκολα από το UMTS... Βέβαια το UMTS είναι πιο αργό σε ταχύτητες αλλά μη ξεχνάς ότι όλα τα κινητά το υποστηρίζουν και σε πολλές περιπτώσεις δε σκας 600Ε για να πάρεις συσκευή... Ακόμη συμβάλλει στην αύξηση της χωρητικότητας του δικτύου,της ποιότητας του.Δίνει τη δυνατότητα παροχής πολλών υπηρεσιών! Προσωπικά wifi έχω βρει σε πολύ λίγα μέρη και αυτά συνήθως δημιουργούνται για προσωπική χρήση.Ποτέ δε θα το δούμε ως σοβαρή υπηρεσία internet καθώς το κόστος του είναι Τ-Ρ-Ο-Μ-Α-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο στην Ελλάδα:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

na rwtisw k egw kati? Rwtaw :) Ekana syndesi prin 3 mines me tin cosmote k pira to sharp to v703 gia na exw 3g ypiresies prepei na paw na parw karta usim i h karta pou parelaba einai usim?den 8a eprepe na dinoun me kinita 3g usim kartes?
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Το αλλο με το Τοτο το ξερεις???

Παρε ενα τηλ την -ΟΧΙ- εξυπηρετηση πελατων αφου πρωτα εχεις βγαλει τη sim σου και γραψεις καπου τον αριθμο που εχει απο πισω ,γιατι θα σου τον ζητησουν για να δουν αν η καρτα σου ειναι usim .Τωρα αμα δεν σου εχουν δωσει usim πας εκει που το πηρες και τους λες οτι θες καρτα usim και τη θες και δωρεαν γιατι ΑΥΤΟΙ εκαναν λαθος που για κινητο 3G σου εδωσαν απλη sim Σε παρακαλω ομως εαν το καταστημα δεν στην δινει δωρεαν βαλτους να παρουν αυτοι την -ΟΧΙ- εξυπηρετηση πελατων και να λυσουν ΑΥΤΟΙ το προβλημα χωρις να δωσεις εσυ και ΑΛΛΑ 14 ευρω.Εγω την πατησα και μου ειχανει πει στον Γερμανο οτι επειδη ναι μεν εκανα νεα συνδεση αλλα δεν πηρα κινητο 3G(ειχα ειδη το 9000) η Cosmote δεν μου δινει καρτα usim ενω αν ειχα παρει 3G οπως εσυ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να μου δωσουν....ΖΗΤΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΤΩΡΑ(παντα εαν δε σου δωσανε usim)

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό έχεις η κανονική σύνδεση;

Aπο ποτε η κοσμοτε δινει 3G στα καρτοκινητα;

Προφανως ο κυριος εχει συνδεση. Το μονο που χρειαζεται ειναι ενεργοποιηση απο την κοσμοτε στελνοντας ενα fax η σε καποιο καταστημα που εχει κοσμοτε στελνοντας απο εκει την σχετικη αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση έχω αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κανένα τρόπο να χρησιμοποιήσω το 3G. Δεν έχω κάνει ούτε καν μια βιντεοκλήση(που είναι και δωρεάν).
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση έχω αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κανένα τρόπο να χρησιμοποιήσω το 3G. Δεν έχω κάνει ούτε καν μια βιντεοκλήση(που είναι και δωρεάν).

Partous thlefwno TWRA!kai pata tous ena X***ksereis esu:lol:

An de ginei h douleia sou trexa se oteshop kai pes tous na to kanoun na doulepsei!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκλήση είναι υπηρεσία που θέλει ενεργοποίηση. Κανονικά όταν πήρες την USIM έπρεπε να στην ενεργοποιήσουν. Νομίζω ότι η ενεργοποίηση γίνεται και μέσω τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά χαρά, έχω το 3230 και αντιμετωπιζω το ίδιο πρόβλημα...μπορεις να στείλεις τις ρυθμίσεις και στο gefountoul@hotmail.com ?Και που θα πρέπει να πάρω για να μου ενεργοποιήσουνε το internet over gprs?thanx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
vre paidia tha mas trellanei ayti i Cosmote,mia fili moy pire N70 kai epeidi xero apo ti vodafone den einai aparaititi allagi sim card se 3g card,i cosmote EPIMENEI oti prepei na parei ti karta oposdipote gia na doulepsei to 3g videoklisei sto n70 tis!! Ti eishei re paidia yparhei kapoios poy ehei palia cosmote karta kai doulevei to 3g??pos energopoiote sti kolo cosmote??
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...