Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα πριν 3 εβδομάδες αλλαγή προγράμματος της Cosmote από το Μulti (με τα 160 λεπτά χρόνο ομιλίας) σε Cosmote Απεριόριστα 25 (1500 προς Cosmote + 60 λεπτά/60sms προς αλλα δίκτυα). Παράλληλα είναι και σε οικογενειακό πακέτο.

 

Θέλω άμεσα να προσθέσω κάποιο πακέτο Ιντερνετ. Πχ 100ΜΒ με 5euro. Στο site της Cosmote δεν έβγαλα άκρη για το αν μπορώ να το προσθέσω. Από άποψη ευχρηστίας το site παίρνει 0 βαθμό.

Τι πακέτα Ιντερνετ έχει η Cosmote (και τι προσφέρουν) και μπορώ να το βάλω εγώ που έκανα αλλαγή προγράμματος πριν 3 βδομάδες; Μη μου πουν δλδ οτι είναι πολύ σύντομα και πρέπει να περιμένω πχ 3 μήνες. Πρόγραμμα σύνδεσης μπορώ να αλλάξω από τώρα; Ποιός είναι ο ελάχιστος χρόνος που πρέπει να περάσει για να γίνει αυτό;

 

Υπόψιν, προτιμώ κάτι στο στυλ, στέλνω sms και ενεργοποιείται η υπηρεσία και ισχύει για κάθε μήνα. Όπως για παράδειγμα με τα πακέτα δωρέαν sms 60-120 κλπ. Απ' ότι είδα το Cosmote Απεριόριστα 25 με Ιντερνετ έχει μόνο 30 λεπτά /30 sms οπότε δε λέει καθόλου.

Μπορώ να το ενεργοποιήσω μέσω κάποιου sms χωρίς να πάω σε κατάστημα Cosmote;

Edited by mattimus_prime
Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, έχει 60 λεπτά και 60 sms προς τα υπόλοιπα δίκτυα. Απο'κει και πέρα, διατίθενται 2 πακέτα internet on the phone, το basic με τα 5€ και τα 100mb και το regular με τα 300mb και 10€ πάγιο. Ενεργοποιούνται με γραπτό μήνυμα και ανανεώνονται αυτόματα κάθε μήνα ( μήνυμα θα ξαναστείλεις δηλαδή όταν θα είναι να απενεργοποιήσεις ). Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση, καθώς πρόκειται για πρόσθετες υπηρεσίες. Μόνο που αν επιλέξεις το regular, θα σου πρότεινα αλλαγή οικονομικού προγράμματος στο απεριόριστα με internet 35 που προσφέρει ό,τι και το απεριόριστα25 απο πλευράς χρόνου, αλλά στην ίδια τιμή ( απεριόριστα25+internet on the phone regular ) παίρνεις αντί για 300mb ( του regular ) 500mb. Αυτό έχει προϋπόθεση παραμονής ενός μηνός στο ίδιο πρόγραμμα προτού αλλάξεις σε κάποιο οικονομικό πρόγραμμα μικρότερης αξίας ( αν θελήσεις δηλαδή να επανέλθεις στο απλό απεριόριστα25 ). Πάντως, όλες τις αλλαγές σου προτείνω να τις κάνεις μια μέρα πριν την έκδοση του λογαριασμού σου για να μη μπλεχτείς με τις αναλογίες που θα προέκυπταν σε διαφορετική περίπτωση, κάτι που θα σήμαινε και τον κίνδυνο για επιπλέον χρεώσεις στη περίπτωση που θα ξεπερνούσες τις αναλογικές παροχές που θα είχες στη διάθεσή σου απο την ενεργοποίηση υπηρεσίας / αλλαγή οικονομικού προγράμματος μέχρι την ημέρα της έκδοσης του λογαριασμού σου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βεβαια τη βρηκα την ακρη στην ιστοσελιδα και εβαλα το basic.

 

Sent from my E10i using Tapatalk

Nokia 3310 (1,5 year) -> Nokia 3330 (2,4 years) -> Nokia 6230 (3 years) -> Nokia 6233 (1,2 year) -> SonyEricsson K810i (2,1 years) -> SonyEricsson X10i Mini (...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καρτοκινητο με συνδεση whats up και θελω αν γινεται να βαλω ιντερνετ.Μπορω?Αν ναι πως?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καρτοκινητο με συνδεση whats up και θελω αν γινεται να βαλω ιντερνετ.Μπορω?Αν ναι πως?

 

ναι υπάρχει και δίνει 60 mb με χρέωση 3€. Και αν το ενεργοποιήσεις μέχρι 31/8. Θα πάρεις 120mb διότι δίνει δώρο αλλά 60 λόγω προσφοράς.Για να το ενεργοποιήσεις στέλνεις την λέξη 60 στο 1333. Και ισχύουν για 30 μέρες. Επίσης μπορείς να μαθαίνεις το υπόλοιπο των mb στέλνωντας την λέξη info με μίκρα αγγλικά στο 1313. Επίσης όταν το ενεργοποιήσεις οι ρυθμίσεις έρχονται αυτόματα μόνες τους και τις αποθηκεύεις και μπαίνεις. Καλό είναι να φτιάξεις σέλιδοδεικτες για να μπαίνεις γρηγορότερα. Και να κατεβάσεις το mini opera και να μπαίνεις με αυτό διότι είναι γρηγορότερο και καλύτερο κατά την γνώμη μου.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ όποιος/α μπορεί να βοηθήσει για το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Κίνα σε λίγες ημέρες και θα χρειαστώ να συνδέσω το κινητό μου (συμβόλαιο Cosmote) με τον laptop για να στείλω ορισμένα mail's στην Ελλάδα. Γνωρίζετε να μου πείτε ποιόν αριθμό κλήσης δηλώνω στο παράθυρο δημιουργίας dial up συνδεσης στο υπολογιστή μου?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...ενεργοποιησα το cosmote internet on the phone με τα 100mb...μου ηρθαν μηνυματα με 2 σημεια προσβασης...το cosmote internet και το cosmote wap gprs...με ποιο απ αυτα μπαινω ιντερνετ;υποθετω με το cosmote internet,σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Την προηγούμενη εβδομάδα μου χαμήλωσαν την ταχύτητα της σύνδεσης On The Go στα 128kbps διότι είχα ξεπεράσει το όριο των 30GB. Στις 10 του μήνα (προχθές) εκδόθηκε ο νέος λογαριασμός μου και αντί να γίνει άρση του ορίου αυτού μειώθηκε στα 64-70kbps µε αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπω καθόλου στο Internet. Τους παίρνω χθες τηλέφωνο και ενημέρωσαν το τεχνικό τμήμα που σήμερα µε κάλεσαν και μου είπαν πως είναι πρόβλημα των κεραιών από εργασίες που γίνονται στην περιοχή και θα ενημερώσουν τους τεχνικούς των συγκεκριμένων κεραιών. Και ρωτώ εγώ, από την άλλη σύνδεση internet on The go γιατί δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα; Οι δοκιμές πραγματοποιούνται στο ίδιο λάπτοπ με τα ίδια usb modems. Τι μπορεί να γίνεται ρε παιδιά;

 

γεια σας...ενεργοποιησα το cosmote internet on the phone με τα 100mb...μου ηρθαν μηνυματα με 2 σημεια προσβασης...το cosmote internet και το cosmote wap gprs...με ποιο απ αυτα μπαινω ιντερνετ;υποθετω με το cosmote internet,σωστα;

 

Ακριβώς. ;)

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω στο κινητο μου LG GM750 internet...

επικοινωνησα με τον παροχο κ μου ειπαν να παρω στο 1212...

ακολουθησα τις φωνητικες εντολες κ πηγα στο ρυθμισεις για ιντερνετ στο κινητο σας...

εκει ομως λεει να στειλουμε μηνυμα στο 1313 κ να γραψουμε Starter Basic ή Regular... δειτε εδω---> http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L41_business_service_fullstory&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Phone&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fbusiness%2Fservice%2Fservice_wireless_Internet.xml&sectionToShow=information&categoryId=0b0f42bb80005972

 

εγω στο παγιο μου που εκανα εχω 250μβ δωρεαν ιντερνετ αρα γιατι να επιλεξω ενα απο αυτα???

κ για να βοηθησω η συσκευη ηταν vodafone live κ τωρα εκανα φωρητοτητα στην κοσμοτε...

εχει κ εδω να κανουμε ρυθμισεις αλλα δεν εχει το μοντελο...

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L124_customer_care_home&path=/SCSDevRepository/content/el/dummypages/L124_customer_care_home.xml&_nfpb=true

 

τι να κανω???

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν λεει να στειλει το μνμ στο 1313 αλλα στο 1333. Αν εχεις καποιο προγραμμα που υποστηριζει ηδη internet τοτε θα πρεπει να στειλει το μνμ η να καλεσεις στην εξυπηρετηση 1212 (επιλογη 9) και να σου στειλουν οι εκπροσωποι κατευθειαν τις ρυθμισεις
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη συνδεσιμότητα και φτιάξε ένα προφίλ Cosmote Internet. Στο apn γράψε internet και άσε όλα τα άλλα πεδία κενά. Μετά, πήγαινε εκεί που επιλέγεις το ενεργό προφίλ και θέσε σαν ενεργό το cosmote που έφτιαξες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Την προηγούμενη εβδομάδα μου χαμήλωσαν την ταχύτητα της σύνδεσης On The Go στα 128kbps διότι είχα ξεπεράσει το όριο των 30GB. Στις 10 του μήνα (προχθές) εκδόθηκε ο νέος λογαριασμός μου και αντί να γίνει άρση του ορίου αυτού μειώθηκε στα 64-70kbps µε αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπω καθόλου στο Internet. Τους παίρνω χθες τηλέφωνο και ενημέρωσαν το τεχνικό τμήμα που σήμερα µε κάλεσαν και μου είπαν πως είναι πρόβλημα των κεραιών από εργασίες που γίνονται στην περιοχή και θα ενημερώσουν τους τεχνικούς των συγκεκριμένων κεραιών. Και ρωτώ εγώ, από την άλλη σύνδεση internet on The go γιατί δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα; Οι δοκιμές πραγματοποιούνται στο ίδιο λάπτοπ με τα ίδια usb modems. Τι μπορεί να γίνεται ρε παιδιά;

 

Το έφτιαξαν, το μέγιστο της ταχύτητας εδώ που βρίσκομαι τώρα είναι 3,6Mbps και αυτή τη στιγμή πιάνω http://www.speedtest.net/result/914640983.png . Μια χαρά δεν είναι εφόσον είναι και τουριστική περίοδος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Που μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις WAP για το Samsung Galaxy S?

Πλήρωσα/δήλωσα για την προσφορά internet που έχει η what's up και δεν μου στείλε ρυθμίσεις...

Μήπως τις έχει κάποιος να μου πει πως τις βάζω?

:ninja: Θάνατος σου η ζωή μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Που μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις WAP για το Samsung Galaxy S?

Πλήρωσα/δήλωσα για την προσφορά internet που έχει η what's up και δεν μου στείλε ρυθμίσεις...

Μήπως τις έχει κάποιος να μου πει πως τις βάζω?

 

Εάν εννοείς τις ρυθμίσεις ιντερνετ της Cosmote πηγαίνεις Ρυθμίσεις>Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα>Δικτυα κινητής τηλεφωνίας>Ονόματα σημείων πρόσβασης πατάς το αριστερό πλήκτρο αφής και μετά > νέο APN

Όνομα Cosmote Wireless internet

APN=internet

όλα τα επόμενα κενά (συνήθως η Mcc Mnc ρυθμίζονται αυτόματα, αν όχι MCC=202, MNC=01)

και στο τέλος τύπος APN internet

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στη συνδεσιμότητα και φτιάξε ένα προφίλ Cosmote Internet. Στο apn γράψε internet και άσε όλα τα άλλα πεδία κενά. Μετά, πήγαινε εκεί που επιλέγεις το ενεργό προφίλ και θέσε σαν ενεργό το cosmote που έφτιαξες.

 

εχω το LG GM750...θελεις να μου γραψεις ακριβως τα βηματα???

ευχαριστω εκ των προτερων...

--->kou_klaki γραψε λαθος...1333 ειναι...:D

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Στα πακέτα δεδομένων που παρέχει η εταιρία μέσα από τα διάφορα συμβόλαιά της για σύνδεση στο internet αν συνδεθεί κάποιος μέσω 3G θα έχει επιπλέον χρέωση σε σχέση με το 2G??
Link to comment
Share on other sites

Στα πακέτα δεδομένων που παρέχει η εταιρία μέσα από τα διάφορα συμβόλαιά της για σύνδεση στο internet αν συνδεθεί κάποιος μέσω 3G θα έχει επιπλέον χρέωση σε σχέση με το 2G??

 

Χρέωση ίδια. Αλλά και σε ταχύτητα μπορεί να μην δεις μεγάλη διαφορά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έκαναν αναβάθμιση.... Δεν εξηγείτε αλλιώς :)

 

 

EDIT: φοβερο! :lol: Μονο το πρωι φυσικα... :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μπω στο facebook χωρις να χρεωθω?αν ναι πως?εχω whats up

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν Facebook, μέχρι στιγμής, μόνο η Vodafone και η Wind προσφέρει..

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα κι εγώ...

Εδώ http://www.facebook.com/mobile/?ref=sb άμα πατήσετε "Εμφάνιση οδηγιών" στην επιλογή παρόχουν έχει και την cosmote,αλλά δεν λειτουργεί το link για οδηγίες που λέει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...