Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε εαν μου πουν οτι στην Πολη/περιοχη μου δεν υποστηριζονται ταχυτητες 7,2mbps δε χρειαζεται να πω κ διευθυνση. Γινεται στην μιση πολη να χει και στην αλλη οχι;

 

Γνωριζουν μηπως κ για μελλοντικες αναβαθμισεις;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί στον πρώτο όροφο να έχει και στο δεύτερο όχι. Μπορεί να έχει σε εξωτερικούς χώρους και όχι εσωτερικούς. Και να γνωρίζουν δεν είναι ανακοινώσιμο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται, παίζει ρόλο πού είναι τοποθετημένη η κεραία. Το έχω συναντήσει, στα 50 μετρα απο το σπίτι μου έχω -100dbm 3g, ενώ σπίτι μου δεν έχω καθόλου :)

 

Edit: με πρόλαβε ο φίλος moment_v. Μπορείς να το σβήσεις αν θέλεις, no problem

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμβαίνει και μέσα στο ίδιο το σπίτι αυτό. Πχ. Στο δωμάτιο μου έχω 3G και στην κουζίνα όχι. Με το κινητό. Ενώ με το mobile broadband έχω παντού.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοω. Γινεται στην μιση πολη να εχει ταχυτητες 3,6mbps και στην αλλη μιση 7,2mbps;

 

Γενικα 3G εχει ολη η πολη...

 

Δηλαδη η ταχυτητα ειναι μονο θεμα κεραιας, ή μιας ευρυτερης περιοχης που πρεπει να υποστηριζεται απο τον εξοπλισμο τηε εκαστοτε εταιριας;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ γίνεται

όπως σε κάποιους που είπαν και μέσα

στο σπίτι διαφέρει το δίκτυο.

σε εμένα πάλι αν λέει 3G και εκείνη

την ώρα έρχεται κάποιο mms γίνεται

3G+. αλλά στις βκλήσεις δεν ξέρω αν γίνεται

αυτό. πάντως το δίκτυο διαφέρει από σημείο σε

σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοω. I)Γινεται στην μιση πολη να εχει ταχυτητες 3,6mbps και στην αλλη μιση 7,2mbps;

 

Γενικα 3G εχει ολη η πολη...

 

II)Δηλαδη η ταχυτητα ειναι μονο θεμα κεραιας, ή μιας ευρυτερης περιοχης που πρεπει να υποστηριζεται απο τον εξοπλισμο τηε εκαστοτε εταιριας;

 

(αρίθμισα τις ερωτήσεις σου οπότε αν σε μπερδέψουν τα Ι και ΙΙ δές το quote)

 

I) Ναί γίνεται. Ή ακόμα χειρότερα, σε άλλα σημεία να έχει 7.2mbps, σε άλλα σημεία 3.6mbps και σε άλλα χαμηλότερες ταχύτητες ή να μεν έχει κάλυψη 3G (δεν αναφέρομαι στην πόλη σου, ένα πιθανό σενάριο είναι).

 

ΙI) Η ταχύτητα είναι θέμα της κεραίας που συνδέεσαι. Αν η κεραία σου υποστηρίζει μέχρι 3.6mbps (ανάλογα πάντα με τον εξοπλισμό που διαθέτει η κεραία), μέχρι να την αναβαθμίσουν δεν θα πας πιο πάνω. Δηλαδή και τα δύο που αναφέρεις στην ερώτηση παίζουν ρόλο. Αν έχεις 2 κεραίες κοντά σου, η μία με 3.6Mbps και η άλλη 7.2mbps, και έχει πιο δυνατό σήμα η πρώτη, θα έχεις εκείνη την ταχύτητα.

:)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Στο εξοχικό της γιαγιάς μου ενώ είχε πάντα φουλ σήμα (ή έστω τα 5 τελευταία χρόνια που έχει Cosmote) από σήμερα το σήμα ή είναι μία γραμμή ή χάνεται τελείως!

 

Τι στο καλό, για να πετύχουν την πολυδιαφημιζόμενη 99,8% κάλυψη, βγάζουν κεραίες από κει που λειτουργούν για χρόνια και τις τοποθετούν αλλού;

 

Γνωρίζετε αν η Εξυπηρέτηση Πελατών έχει άμεση ενημέρωση για το σήμα ανά την Ελλάδα ή να περιμένω 1-2 μέρες πριν επικοινωνήσω μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

ναι παρε την εξηπυρετηση να σου πουν τι εγινε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ego ketavazo meso oro 70kbps kai eimai eyxaristimenos pantos an meno kapios konta se poli aksizei

mpore se alla themata na exei mini piso alla

sto asimarto internet eina poli mprosta apo tis ales dio eteries pou einai gia klamata

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα την ΕΠ και η ενημέρωση που έλαβα ήταν λίγο ασαφής. Τους πήρα δύο φορές (από το καρτοκινητό και το συμβόλαιο) για επιβεβαίωση. Όντως απενεργοποιήθηκε η κεραία της περιοχής χτες αλλά ο ένας υπάλληλος μου είπε ότι είναι μόνο για εργασίες αναβάθμισης και ότι θα επανέλθει ενώ ο άλλος υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν ενημέρωση ότι θα επανέλθει ή θα αφαιρεθεί μόνιμα!

 

Το μόνο που μου πρότεινε είναι να στείλω φαξ στο τεχνικό τμήμα για να τους ενημερώσω ότι υπάρχει πρόβλημα λες και δεν μπορούν να προωθήσουν αυτοί το πρόβλημα ενδοεταιρικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσεις το 1250 ατελώς από ένα κινητό Κοσμοτε και θα συνδεθείς από κει με το αρμόδιο τμήμα για να κρατηθεί αναφορά βλάβης!Θα επιμείνεις επίσης να σ'ενημερώσουν!
Link to comment
Share on other sites

ego ketavazo meso oro 70kbps kai eimai eyxaristimenos pantos an meno kapios konta se poli aksizei

mpore se alla themata na exei mini piso alla

sto asimarto internet eina poli mprosta apo tis ales dio eteries pou einai gia klamata

 

Όλες τα ίδια σκ@τά είναι... Εδώ και 3 μέρες σέρνετε το GPRS ενώ με 3G κανένα πρόβλημα. Τι γίνεται βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Θα καλέσεις το 1250 ατελώς από ένα κινητό Κοσμοτε και θα συνδεθείς από κει με το αρμόδιο τμήμα για να κρατηθεί αναφορά βλάβης!Θα επιμείνεις επίσης να σ'ενημερώσουν!

 

Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τετραψήφιο για τέτοιες περιπτώσεις.

 

ego ketavazo meso oro 70kbps kai eimai eyxaristimenos pantos an meno kapios konta se poli aksizei

mpore se alla themata na exei mini piso alla

sto asimarto internet eina poli mprosta apo tis ales dio eteries pou einai gia klamata

 

Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος που κατεβάζεις με 70kbps, στους υπόλοιπους δεν πέφτει λόγος. Επειδή όμως αναφέρεις τις άλλες δυο εταιρίες που είναι για κλάμματα, προσωπικά καταβάζω από 1000 - 2500kbps με μία από τις δύο αυτές εταιρίες. Και δεν είμαι στην Αθήνα τώρα, ούτε έχω full σήμα (μόνο 3/5). Και δεν έχω καν συμβόλαιο αλλά καρτοκινητό. ;)

 

Και για του λόγου το αληθές, ορίστε η μέτρηση πριν 5 λεπτά με ταχύτητα 1650kbps και ping 90ms!

 

http://www.speedtest.net/result/539465075.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είχα κοσμοτε, και οι ταχύτητες ήταν απαράδεκτες!

Έκανα σύνδεση στη βόνταφον, και οι ταχύτητές της δεν έχουν καμμία σχέση!! Τα 2-3Mbit τα έχει άααανετα! (Στην κοσμοτε σπάνια έβλεπες 1Mbit...)

Η περιοχή που κινούμαι είναι Κυπαρισσία-Καλαμάτα. Όταν γυρίσω αθήνα, περιμένω πολύ καλύτερες ταχύτητες!!...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε Cosmote κάνουμε ένα τεστ στο speedtest για να δουμε τα χάλια τους;:p

και ακομα εἰναι πρωΙ.....http://www.speedtest.net/result/539783949.png

Το πιγκ τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

370ms ping? omg...:lol: Πλάκα κάνεις...

Κανένα skype έχεις δοκιμάσει να δεις καθυστέρηση;

Το ping αντιστοιχεί στο RTT ενός ειδικού "μικρού" πακέτου.

Το RTT(Round Trip Time) αντιστοιχεί στο χρόνο για να πάει και να έρθει ένα πακέτο (απόκριση με λίγα λόγια). Είναι πολύ σημαντικό για υπηρεσίες που θέλουν ανοχή σε καθυστέρηση όπως VOIP ή απλά καλό ping για να λειτουργούν γρήγορα όπως DNS...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι με Cosmote στα 1.68Mbps. Ο φίλος παραπάνω όμως με τα 70 kbps δεν καταλαβαίνω πως είναι ευχαριστημένος, ειδικά με τις τιμές που πληρώνει/ουμε για mobile broadband.

 

Όσο για το 370 ms ping, δεν είναι και το καλύτερο αλλά δυστυχώς αυτή είναι ένα εγγενές μειονέκτημα του mobile broadband. Μπορεί εγώ να έπιασα 90ms αλλά όταν το δίκτυο έχει φόρτο, γύρω στα 250-300 είναι "φυσιολογικό". Πάντως ακόμα και με τέτοιο ping το VoIP/skype έχει μεν μια μικρή καθυστέρηση αλλά δεν είναι ενοχλητική.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει χαρτης καλυψης 3G της κοσμοτε κατι παρομοιο σαν της wind?Θελω να μαθω αν υπαρχει καλυψη γενικα στον νομο Σερρων οχι μονο στην πολη.Αν γνωριζει κανεις δοκιμασμενα ας μου πει σε ποια σημεια

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν με ενδιαφέρει το skype... Το τεστ ταχύτητας είχε γίνει το πρωί και λογικό ήταν να έπιανε τα 1.6mbps. Κρίμα που δεν έχω αυτή την στιγμή το netbook μαζί μου να δοκιμάσω τώρα..
Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει μόνο το Voip/skype ένα υψηλό ping. Ό,τι και να κάνεις online εκτός από κατέβασμα, ακόμα και απλή πλοήγηση, είναι αισθητά πιο αργό με pings >200ms. Για online παιχνίδια και real time εφαρμογές, δεν το συζητάμε καν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει μόνο το Voip/skype ένα υψηλό ping. Ό,τι και να κάνεις online εκτός από κατέβασμα, ακόμα και απλή πλοήγηση, είναι αισθητά πιο αργό με pings >200ms. Για online παιχνίδια και real time εφαρμογές, δεν το συζητάμε καν.

 

Και τι γινεται σε αυτἠ την περἰπτωση??:O:confused::blink:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς σταθερή ευρυζωνική πρόσβαση ή περιμένεις να αλλάξει η τεχνολογία σε μερικά χρόνια. Ή μετακομίζεις δίπλα από την κεραία. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...