Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δικιο εχεις.Ασε...Θα παω στην τροχαια κατ'ευθειαν να δωσω.το θεμα ειναι οτι μεχρι τις 14 του μηνα πρεπει να καταθεσω ολα τα δικαιολογητικα και μεχρι στιγμης δεν εχω κανει τπτ :( :( Εφοσον δωσω και περασω μου δινουν καποιο χαρτι εκεινη τη μερα οτι εδωσα και περασα για να μπορω να κυκλοφορω μεχρι να βγει το διπλωμα?

 

Ναι σου δίνουν μόλις το περάσεις. Αν και σε 2-3 μέρες είναι έτοιμο και αφού πληρώσεις κάπου 10 ευρώ το παίρνεις. Άσε φίλε και εγώ μια από τα ίδια. Πρέπει να τα καταθέσω και δεν έχω τπτ. Μόνο ταυτότητα :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω ουτε ταυτοτητα δεν εχω ρε συ :p Θα βαλω και τους δικους μου να τρεξουν...Οχι μονο εγω :grin: :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
sto diploma gia 50cc dinoume simata? i mono poreia?

poso einai to kostos? kai ti dikaiologitika xreiazete?

 

Και σήματα και πορεία.

Κόστος 80-100 ευρώ.

Πήγαινε σε ένα αστυνομικό τμήμα να σου πούνε ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον

 

16-18 μεχρι 50cc

18-21 μεχρι 125cc

21-^ανω απεριοριστο

(υπαρχει και μια κατηγορια στην οποια αν εχεις 2 τουλαχιστον χρονια διπλομα πας απο τα 20 απεριοριστο)

 

για 50cc πας στην τροχαια και δινεις συνηθως δινεις δευτερα,διαβαζεις τα σηματα τα γραφεις,αμεσως μετα σε πανε σε ενα μερος σε βαζουν να κανεις 8ακια με φλας κλπ κλπ μανοβρα και ξανα το ιδιο,μονο αυτα-δεν εχει πορεια!!!Αφου τελειωσεις σου δινουν ενα χαρτακι που λεει οτι μπορεις να κυκλοφορεις και ισχυει για 30μερες αλλα εσυ θα το παρεις μεσα σε μια βδομαδα!!!Προσοχηουσιαστικα ειναι νομιμο αλλα τυπικα δεν σε καλυπτει γιατι μπορεις να τρακαρεις μεχρι να το παρεις και να μην σε καλυπτει πχ αν τρακαρεις στις 15/10/05 ναι μεν εχεις το χαρτακι στα χερια σου αλλα το διπλομα δεν εχει σφραγιστει ακομα=δεν εχεις ακομα το νομιμο διπλομα οποτε θα βγεις και χαμενος!!!

Για 125cc πηγαινεις κανονικα σε σχολη οδηγων και δινεις με πορεια με εξεταστες απο πισω να σε παρακολουθουνε-οπως δινεις και για αμαξι!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sta biblia eksetashs leei pws tha eksetastoume kai sto akoloutho :

θΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

 

Ayto (to megalo :P) Prepei na to diabasoume olo? kai tha eksetastoume se kapoies apo oles tis erwthseis pou exei?

 

px. exei erwthseis gia to amaksi ... :/ kai ayta prepei na ta mathoume? h mono ta shmata?

 

:) thank u

Link to comment
Share on other sites

Ολα ;) Βασικα ειναι ενα μπλε βιβλιο με τα σηματα και ενα κοκκινο το Μοτο..Το μπλε δεν ειναι καθολου μεγαλο..(ποσο μαλλον το κοκκινο :p ).Παντως τα διαβαζεις ολα..Γιατι απ οσο ξερω αν τα περασεις τωρα μετα στο αυτοκινητο θα δωσεις μονο πορεια :) (γι αυτο παω κι εγω να το παρω ;) )
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ είναι το σχετικά μεγάλο, από το οποίο "μπαίνουν" οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής - κάποιες απ' αυτές. Όσο ήταν με χαρτί και στυλό οι θεωρητικές εξετάσεις (που για το δίπλωμα για τα 50cc - ΤΡΟΧΑΙΑ - μπορεί να είναι ακόμα έτσι), ήτανε καμια 30-αρια σετ ερωτήσεων. Είναι πάνω κάτω όλες οι ερωτήσεις δυνατές λοιπόν. (Υπάρχει και ένα βιβλίο με τα τεστ μόνο, που είναι ακριβώς τα φύλλα που εξετάζεσαι (ίδιες ερωτήσεις - ίδια σειρά)

 

Τώρα που στα διπλώματα του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ οι εξετάσεις γίνονται με υπολογιστές (τουλάχιστον έτσι άκουσα, δεν παίρνω και όρκο), τότε φαντάζομαι ότι είναι και λίγο τυχαίες οι ερωτήσεις και η σειρά τους. Οπότε πάλι καταλήγουμε στα ίδια - τις διαβάζεις όλες..

 

Αφού μιλάμε για πενηντάρι και για τροχαία, ΟΧΙ, το να το πάρεις, δεν λέει τίποτα στο υπουργείο. Σκεφτείτε ότι το 50-άρι δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα. Και να το έχεις, ξαναδίνεις σήματα για το αυτοκίνητο.

Τα γλυτώνεις μόνο αν έχεις δίπλωμα μηχανής του υπουργείου (Α μικρό / Α)

Link to comment
Share on other sites

Egw kserw oti prepei na diabaseis ayta ta dio :

Βιβλία για εξέταση:

 

1)θΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

http://img522.imageshack.us/img522/1623/dsc004737cf.jpg

 

 

2)θΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ

http://img522.imageshack.us/img522/4761/dsc004741dc.jpg

 

 

1)to prwto einai to megalo , pou exei ta shmata alla kai pragmata gia ta aytokinita kai gia ayto rwtaw an prepei na ta diabasw ola

2)kai to deytera einai to mple to mikroulh pou exei erwthseis sxetika me thn odhghsh kai genika gia ta mhxanakia , to opoio kserw to diabazeis olo alla peftoun erwthseis apo edw?

 

EDIT: diabasa to reply tou gkantemis kai me fwthse :D thx

EDIT2 :

(Υπάρχει και ένα βιβλίο με τα τεστ μόνο, που είναι ακριβώς τα φύλλα που εξετάζεσαι (ίδιες ερωτήσεις - ίδια σειρά)

 

ayto einai to lepto to kokkino pou leei apeksw "moto" ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια επειδη μπερδεύτικα!πρόσφατα πηρα δίπλωμα αυτοκινήτου!τωρα για 50αρι πρεπει να ξαναπερναω απο γιατρούς να δινω το μεγαλο βιβλιο σηματων & αυτο της μηχανης και κανονικα οδήση?γιατι αν ειναι ετσι βραστα η απλα δινω το βιβλιο μηχανων και οδήγηση?
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να πρέπει να τα δώσεις όλα. Εγώ που πήρα διπλωμα Α1 πριν δύο χρόνια (είχα ήδη αυτοκινήτου) έδωσα μόνο για το βιβλιαράκι της μηχανής (όχι αυτοκινήτου ούτε γιατρούς) και μαθήματα και εξετάσεις σε παπί. Για 50cc μάλλον θα δώσεις μόνο θεωρητικά μηχανής και πορεία. Καλύτερα όμως να συμβουλευτείς το Υπουργείο ή κάποιο δάσκαλο οδήγησης γιατί αλλάζουν συχνά οι νόμοι.

 

Δοκίμασε κι εδώ μπας και βγάλεις άκρη

http://www.motomag.gr/useful.jsp

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξέρετε τι ράδιο αρβύλα ακούστηκε? Λέει οτι όσοι είναι γεννημένοι μετά το 87 δίπλωμα αυτοκινήτου βγάζουν στα 21 και στα 16 μπορούν να βγάλουν για 125! Το δεύτερο το ρώτησαν σε αστυνομικό και είπε οτι πολλά παιδιά θα μπουν στα νοσοκομεία...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα 21 για αμαξιου το ειχα ακουσει και εγω εδω στα Χανια περυσι!λεγαν οτι οσοι προλαβαιναν μεχρι τον αυγουστο αλλα σιγα!επισης και αυτο με το 125 το εχω ακουσει και εγω , οτι 8α το δινεις απο τα 16 στην τροχαια πραγμα απι8ανο δλδ ο αλος που σκαει λευτα για καρτελες/θεωρητικη εκπαιδευση etc είναι λαλακας?
Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι οντως 125 στα 16, με σχολή οδηγών θα το παίρνεις το δίπλωμα, όχι σε τροχαία... Ρωτήστε κανα γνωστό αν ξέρει...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

paidia na sas rotiso kati: den iksera oti prepei na ananeonete i adeia kikloforias motopodilatou pou sou dinei i troxaia otan pairnei diploma sta 50cc.

i dikia mou elige (tora to eida tixaia) stis 31-12-2005.

ama pao tora stin troxaia na tin ananeoso tha fao kana prostimo ???

Link to comment
Share on other sites

paidia na sas rotiso kati: den iksera oti prepei na ananeonete i adeia kikloforias motopodilatou pou sou dinei i troxaia otan pairnei diploma sta 50cc.

i dikia mou elige (tora to eida tixaia) stis 31-12-2005.

ama pao tora stin troxaia na tin ananeoso tha fao kana prostimo ???

θα πληρώσεις ,αυτό που οφείλεις.Δεν θα ειναι μεγάλο το ποσό.

Καλό είναι να πας στην Τροχαία που έχουν τον φάκελο του μοτοποδηλάτου.

Link to comment
Share on other sites

κ αν μπορεις να μ πεις κ ποσα λεφτα ειναι γιατι χρωσταω 3 χρονια...κ το βασικοτερο αν μπορεις να ρωτησεις αν κανεις μεταβιβαση πρεπει να πληρωσεις τις χρονιες π δεν πληρωσες?
Link to comment
Share on other sites

κ αν μπορεις να μ πεις κ ποσα λεφτα ειναι γιατι χρωσταω 3 χρονια...κ το βασικοτερο αν μπορεις να ρωτησεις αν κανεις μεταβιβαση πρεπει να πληρωσεις τις χρονιες π δεν πληρωσες?
...πάρε στην τροχαία να σε πουν :p 3 € η χρονιά είναι ( από ότι ενθυμούμαι) ...εννοείται...η άδεια πρέπει να ισχύει!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...