Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ:(

 

ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΑ 16;)

ΕΓΩ ΤΩΡΑ περιμενω να βγαλω μεχρι 25kw (125cc):D ΚΑΙ ειμαι σχεδον 18

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Μου είπανε πως εδώ και έναν μηνα περίπου, βγήκε νεος νομος, και μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για 50αρι, πριν τα 16, αρκει να βάλουν υπογραφή οι γονείς. Ισχύει κατι τέτοιο?

Και σίγουρα είναι κάτω απο 16 ;) ....

 

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μου είπανε πως εδώ και έναν μηνα περίπου, βγήκε νεος νομος, και μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για 50αρι, πριν τα 16, αρκει να βάλουν υπογραφή οι γονείς. Ισχύει κατι τέτοιο?

πω ρε καθε χρονια τα πιτσιρικια βγαζουν νεους νομους....αυτο να του πεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και τρία χρόνια έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και τώρα θέλω να βγάλω για 50cc γιατί καβάτζωσα το scooter του πατέρα μου. Μήπως έχει κανένας εδώ μέσα σε κανένα .pdf το βιβλιαράκι με τις ερωτήσεις για μηχανολογικά κλπ; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρεπει οπωσδηποτε να υπογραψουν και οι δυο γονεις; Σε περιπτωση που ενας ζει εκτος Ελλαδος τι γινετε;

 

Και επιτελους τι πρεπει να διαβασω; Μονο σηματα και το βιβλιο για τις μηχανες; Ολο το βιβλιο για τα αυτοκινιτα και τις μηχανες; Τι;.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδωσα εξετασεις σχετικα προσφατα (τον Ιουλιο) ακου:

Διαβασε το βιβλιο της μηχανολογιας που ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις μηχανες

Επισης διαβασε το βιβλιο με τα σηματα ΟΛΟ.Ακομα και τους τομεις που εχουν ερωτησεις για το αυτοκινητο.

Επειτα,αφου δωσεις εξετασεις (ενα ερωτηματολογιο 30 ερωτησεων απο το βιβλιο με τα σηματα και αλλο ενα ερωτηματολογιο 10 ερωτησεων απο το βιβλιο της μηχανολογιας για τις μηχανες) και με το καλο περασεις,δινεις οδηγηση.Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.Κανεις κατι κυκλους σε εναν ανοιχτο χωρο,μετα σε βαζουν μεσα σε εναν κυκλο να κανεις οχταρια και τελοσ σε βαζουν να κανεις ευθεια πορεια για 15 μετρα αναμεσα σε δυο γραμμες χωρις να πρεπει να τις πατησεις.

Αυτα φιλε μου.

Good Luck!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδωσα εξετασεις σχετικα προσφατα (τον Ιουλιο) ακου:

Διαβασε το βιβλιο της μηχανολογιας που ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις μηχανες

Επισης διαβασε το βιβλιο με τα σηματα ΟΛΟ.Ακομα και τους τομεις που εχουν ερωτησεις για το αυτοκινητο.

Επειτα,αφου δωσεις εξετασεις (ενα ερωτηματολογιο 30 ερωτησεων απο το βιβλιο με τα σηματα και αλλο ενα ερωτηματολογιο 10 ερωτησεων απο το βιβλιο της μηχανολογιας για τις μηχανες) και με το καλο περασεις,δινεις οδηγηση.Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.Κανεις κατι κυκλους σε εναν ανοιχτο χωρο,μετα σε βαζουν μεσα σε εναν κυκλο να κανεις οχταρια και τελοσ σε βαζουν να κανεις ευθεια πορεια για 15 μετρα αναμεσα σε δυο γραμμες χωρις να πρεπει να τις πατησεις.

Αυτα φιλε μου.

Good Luck!!!

 

Οταν λες το βιβλιο με τα σηματα ενοεις αυτο που ειναι για αμαξι; Φανταζομαι πρεπει να διαβασω μονο τα ερωτιματολογια, σωστα;

Με την οδηγιση δεν εχω προβλημα, η θεωρια ειναι το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδωσα εξετασεις σχετικα προσφατα (τον Ιουλιο) ακου:

Διαβασε το βιβλιο της μηχανολογιας που ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις μηχανες

Επισης διαβασε το βιβλιο με τα σηματα ΟΛΟ.Ακομα και τους τομεις που εχουν ερωτησεις για το αυτοκινητο.

Επειτα,αφου δωσεις εξετασεις (ενα ερωτηματολογιο 30 ερωτησεων απο το βιβλιο με τα σηματα και αλλο ενα ερωτηματολογιο 10 ερωτησεων απο το βιβλιο της μηχανολογιας για τις μηχανες) και με το καλο περασεις,δινεις οδηγηση.Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.Κανεις κατι κυκλους σε εναν ανοιχτο χωρο,μετα σε βαζουν μεσα σε εναν κυκλο να κανεις οχταρια και τελοσ σε βαζουν να κανεις ευθεια πορεια για 15 μετρα αναμεσα σε δυο γραμμες χωρις να πρεπει να τις πατησεις.

Αυτα φιλε μου.

Good Luck!!!

 

Για ποια κατηγορια διπλωμα εδωσες; Με τι τυπου μηχανη εξεταστηκες; (παπι, σκουτερ;) Θα πρεπει απαραιτητως ο υποψηφιος να εχει δικια του μηχανη;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για ποια κατηγορια διπλωμα εδωσες; Με τι τυπου μηχανη εξεταστηκες; (παπι, σκουτερ;) Θα πρεπει απαραιτητως ο υποψηφιος να εχει δικια του μηχανη;

Για 50αράκι θα πάτε να δώσετε ΜΟΝΟ με 50cc.

Κανονικά πας με δικό σου, αλλιώς τόσοι θα είναι εκεί(μπορεί να βρεις και καναν γνωστο που ξέρεις), παίρνεις ένος απο κει και κάνεις την δουλειά σου.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Για 50αράκι θα πάτε να δώσετε ΜΟΝΟ με 50cc.

Κανονικά πας με δικό σου, αλλιώς τόσοι θα είναι εκεί(μπορεί να βρεις και καναν γνωστο που ξέρεις), παίρνεις ένος απο κει και κάνεις την δουλειά σου.

 

και μονο με ταχυτητες..οταβ ειχα δωσει εγω ετσι ισχυε.

 

 

 

 

 

Αλλά μην καταλάβουν ότι δεν έχεις μαζί σου δικό σου κράνος. Εμένα με 1000 παρακάλια με άφησαν να δωσω.

 

 

Θυμαμαι κι εγω αυτο..και μου ειχε κανει εντυπωση.μαλιστα οσοι ητανε χωρις κρανος,κοπηκαν χωρις δικαιολογια :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδωσα εξετασεις σχετικα προσφατα (τον Ιουλιο) ακου:

Διαβασε το βιβλιο της μηχανολογιας που ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις μηχανες

Επισης διαβασε το βιβλιο με τα σηματα ΟΛΟ.Ακομα και τους τομεις που εχουν ερωτησεις για το αυτοκινητο.

Επειτα,αφου δωσεις εξετασεις (ενα ερωτηματολογιο 30 ερωτησεων απο το βιβλιο με τα σηματα και αλλο ενα ερωτηματολογιο 10 ερωτησεων απο το βιβλιο της μηχανολογιας για τις μηχανες) και με το καλο περασεις,δινεις οδηγηση.Εκει τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.Κανεις κατι κυκλους σε εναν ανοιχτο χωρο,μετα σε βαζουν μεσα σε εναν κυκλο να κανεις οχταρια και τελοσ σε βαζουν να κανεις ευθεια πορεια για 15 μετρα αναμεσα σε δυο γραμμες χωρις να πρεπει να τις πατησεις.

Αυτα φιλε μου.

Good Luck!!!

 

Για ποια κατηγορια διπλωμα εδωσες;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

και μονο με ταχυτητες..οταν ειχα δωσει εγω ετσι ισχυε.

 

Οχι φιλε δεν παιζει ρολο αν θα εχει ταχυτητες..εγω περσι ειχα δωσει με το runner του φιλου μ οπως κ οι υπολοιποι παρεα με αυτοματα..

α!κ θυμαμαι ειχε μπει κ μια κυρια κ εδωσε με ενα κρυπτον κ την περασαν..:p

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι φιλε δεν παιζει ρολο αν θα εχει ταχυτητες..εγω περσι ειχα δωσει με το runner του φιλου μ οπως κ οι υπολοιποι παρεα με αυτοματα..

α!κ θυμαμαι ειχε μπει κ μια κυρια κ εδωσε με ενα κρυπτον κ την περασαν..:p

Τοτε ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα.μαλιστα για μεγαλη μηχανη επρεπε να δωσω με vespa και οχι με scooter!!! αλλα οι εποχες αλλαζουν..το τονισα και παραπανω! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα.μαλιστα για μεγαλη μηχανη επρεπε να δωσω με vespa και οχι με scooter!!! αλλα οι εποχες αλλαζουν..το τονισα και παραπανω! :)

Καταλαβαινω φιλε μ...αλλαζουν οι εποχες οπως λες κ εσυ..:)

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Eδωσα για πενηνταρι.Το βιβλιο με τα σηματα του αυτοκινητου και τη μηχανολογια της μηχανης διαβασε καλα.Τελος επιτρεπεται να δωσεις μονο με παπακι (δλδ με ταχυτητες).Και αυστηρως πενηνταρι...
Link to comment
Share on other sites

Eδωσα για πενηνταρι.Το βιβλιο με τα σηματα του αυτοκινητου και τη μηχανολογια της μηχανης διαβασε καλα.Τελος επιτρεπεται να δωσεις μονο με παπακι (δλδ με ταχυτητες).Και αυστηρως πενηνταρι...

Τότε εγώ πως έδωσα με σκούτεράκι? Λες να μην είδαν οι μπάτσοι καλά :blink: :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου λύσει κάποιος κάτι απορίες που έχω σχετικά με τα διπλώματα. Λοιπόν:

1] Όσον αφορά το δίπλωμα για μοτοποδήλατο 50cc εκτός απο τα βιβλία που χρειάζονται και τα χρήματα, τί χαρτιά θα μου ζητήσουν και τί εξετάσεις θα πρέπει να δώσω και πού(πορεία,σήματα,κ.λπ.);

2] Στα 18 θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για δίπλωμα 250cc ή απλώς αναβαθμίζω αυτό για 50cc;

3] Αξίζει να βγάλω δίπλωμα για 50cc και να οδηγάω μηχανή 125cc/34hp ή να περιμένω άλλα 2 χρόνια; Δηλαδή θά είναι ελαφρυντικο το δίπλωμα για 50cc αν με σταματήσουν για έλεγχο; :p :(

gia 250 mporeis mono sta 21... sta 18 mexri 125 sta 16 50ari

Amd Athlon 64 3500+@2.8GHZ ON Msi K8N Neo4 SLI Platinum

NVidia Geforce 6600LE 256mb By Msi

1024 DDR 400 by KINGSTON + 512mb ddr by TWINMOS -160gb by Maxtor - Nec 3551A Labelflash - ASUS DVD-Rom S-ATA

Opoios endiaferetai pm <---> to skotono ^

Link to comment
Share on other sites

gia 250 mporeis mono sta 21... sta 18 mexri 125 sta 16 50ari

 

στα 18-20 ειναι ως 25kw και οχι 125cc...

απλως τα στρουμφ λενε ως 125 γιατι πολυ λιγα μηχανακια που ειναι πανω απο 125, δηλαδη 250,400 βγαζουν κατω απο 25kw (34 hp)...

Link to comment
Share on other sites

οντος,που να τρεχεις να το βγαλεις,απο την στιγμη που ξερις να το καβαλας το δυκικλακι τι να το κανεις το χαρτι,για τα ματια της 'αστυ....ας' ειναι
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως για πρακτική στο 50αρι με έβαλαν να κάνω 1 γύρα στο προαύλιο της αστυνομίας. Δεν με κοιτούσε καν ο μπάτσος. Διαβαζε ένα ένα τα ονόματα για τους επόμενουσ. Εγώ πάντως με Scooter 100αρι έδωσα για το πενηντάρι.(Ένα Zipακι Piaggio Του φίλου μου). Μόνο κρανος κοιτούσαν αν είχες μωρε. Και με τα πόδια που λέει ο λόγος να έκανες τη γύρα, θα στο έδιναν το δίπλωμα αρκεί να φορούσες κράνος.:lol::lol::lol:
>>Daytona Sprinter<<
Link to comment
Share on other sites

οντος,που να τρεχεις να το βγαλεις,απο την στιγμη που ξερις να το καβαλας το δυκικλακι τι να το κανεις το χαρτι,για τα ματια της 'αστυ....ας' ειναι

 

 

Καθολου εξυπνο αυτο που ειπες! Εαν χτυπησεις καποιον κατα την πορεια σου (γιατι ολα ειναι πιθανα με μια μηχανη) μετα αντε να πληρωσει η Ασφαλιστικη σου την ζημια του αλλου. Την εχεις βαμμενη απο χερι.

 

Μην σκεφτεστε μονο οτι α! ξερω να οδηγω ειμαι ο.κ

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σημασια αυτο....!

Και εγω ξερω αψογα αγγλικα! Αν παω ομως να προσληφθω σε μια εταιρια και τους πω ξερω αγγλικα και δεν τους δειξω καποιο πτυχια, ξερεις τι θα μου απαντησουν!?!? Στα @@ μας...

 

Για αυτο σου λεω, νομικα αν δεν εχεις το διπλωμα, δεν ξερεις να οδηγεις.... Τοσο απλα!

Link to comment
Share on other sites

οντος,που να τρεχεις να το βγαλεις,απο την στιγμη που ξερις να το καβαλας το δυκικλακι τι να το κανεις το χαρτι,για τα ματια της 'αστυ....ας' ειναι
me tin logiki sou xeris na odigas to mixanaki alla den xeris na simperiferthis ston dromo pantos prosexe giati ama se xtipisei kaneis esi tha trexeis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...