Jump to content

Προς συγχώνευση Vodafone-Wind


elias_ps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω πάντως πως αν έχεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα wind θα υποχρεωθείς σε αλλαγή μετά τη συγχώνευση...

 

Φοβάμαι πολύ ότι τα Special Offers θα κάνουν φτερά. Δυστυχώς :cry:

Η Vodafone αν γίνει η συγχώνευση πρέπει να προσαρμοστεί στα τιμολογία της WIND και όχι το αντίστροφο. Να κρατήσει το απίστευτο 3G δίκτυό της, να το ενώσει αποτελεσματικά με το δίκτυο της WIND και να κάνει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ νέα πακέτα που θα δημιουργήσουν ένα what's up δίκτυο μέσα στη Vodafone. Αν αρχίσουν πάλι "δεν έχουμε τους ίδιους στόχους" οι συνδρομητές με τα λίγα ευρώ που έχουν στην τσέπη τους θα πάνε προς το πράσινο δίκτυο.

Θα έχει την ευκαιρία η Vodafone να κυριαρχήσει. Μη τη χάσει... Είμαι σίγουρος όμως ότι θα κάνει χαζομάρες :p Με τη συγχώνευση θα πρέπει να βγάλει ένα πακέτο στυλ what's up για το ενοποιημένο δίκτυο και τέλος...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πολύ ότι τα Special Offers θα κάνουν φτερά. Δυστυχώς :cry:

Η Vodafone αν γίνει η συγχώνευση πρέπει να προσαρμοστεί στα τιμολογία της WIND και όχι το αντίστροφο. Να κρατήσει το απίστευτο 3G δίκτυό της, να το ενώσει αποτελεσματικά με το δίκτυο της WIND και να κάνει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ νέα πακέτα που θα δημιουργήσουν ένα what's up δίκτυο μέσα στη Vodafone. Αν αρχίσουν πάλι "δεν έχουμε τους ίδιους στόχους" οι συνδρομητές με τα λίγα ευρώ που έχουν στην τσέπη τους θα πάνε προς το πράσινο δίκτυο.

Θα έχει την ευκαιρία η Vodafone να κυριαρχήσει. Μη τη χάσει... Είμαι σίγουρος όμως ότι θα κάνει χαζομάρες :p Με τη συγχώνευση θα πρέπει να βγάλει ένα πακέτο στυλ what's up για το ενοποιημένο δίκτυο και τέλος...

 

Για να γονατίσει και το δίκτυο της Βόνταφον και να μην μπορούμε να πιάσουμε κλήση σε κανένα από τα 2 εναπομείναντα δίκτυα; Οχι ευχαριστώ! Προσωπικά τους έχω αρκετα σοβαρούς να μην το κάνουν.... Η πράσινη προσπαθεί τόσο καιρό να καταπολεμήσει το πεσμένο δίκτυο, ανεβάζοντας τις τιμές και θερίζοντας και κάποιο επιπλέον κέρδος, κατ΄ εμέ!:)

Link to comment
Share on other sites

Προς ωφελος της cote θα γινει η συγχονεψει, αν γινει.

 

τι θα κανει θα παρει ολους τους πελατες; ας ειναι καλα η επιτροπη ανταγωνισμου που θα τους βαλει σε επιτηρηση αν γινει κατι τετοιο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εμένα με ρώτησε κανείς εαν θέλω να πάω με το ζόρι στην voda όπου έφυγα άρων άρων πριν 5 χρόνια; Θα σπάσω το συμβόλαιο με την wind εαν γίνει κάτι τέτοιο και δεν θα δώσω δεκάρα. Έχει και ο καταναλωτής δικαιώματα. Δεν είναι έρμαια.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εμένα με ρώτησε κανείς εαν θέλω να πάω με το ζόρι στην voda όπου έφυγα άρων άρων πριν 5 χρόνια; Θα σπάσω το συμβόλαιο με την wind εαν γίνει κάτι τέτοιο και δεν θα δώσω δεκάρα. Έχει και ο καταναλωτής δικαιώματα. Δεν είναι έρμαια.

 

Πολυ εφυγαν αρων αρων απο το δικτυο της αρπαχτης! Μολις γινει η συγχονεψει παραπανω απ τους μισους τωρινους πελατες της wind θα πανε προς cote και με στοιχημα!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καμμία συγχώνευση, να μείνει η Wind όπως είναι. Αν γίνει η στραβή και τελικά προχωρήσει η συγχώνευση με βλέπω να πηγαίνω κατά Cosmote μεριά.

 

Και όπως έγραψε ένας πιο πάνω, με την παντελή έλλειψη ανταγωνισμού που θα προκύψει από μια τέτοια κίνηση μπορεί σε λίγο καιρό να συμφέρει το roaming από ξένο δίκτυο στην Ελλάδα.

 

Μακριά από εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Καμμία συγχώνευση, να μείνει η Wind όπως είναι. Αν γίνει η στραβή και τελικά προχωρήσει η συγχώνευση με βλέπω να πηγαίνω κατά Cosmote μεριά.

 

Και όπως έγραψε ένας πιο πάνω, με την παντελή έλλειψη ανταγωνισμού που θα προκύψει από μια τέτοια κίνηση μπορεί σε λίγο καιρό να συμφέρει το roaming από ξένο δίκτυο στην Ελλάδα.

 

Μακριά από εμάς!

 

Κατά πώς φαίνεται, έρχεται λίαν συντόμως! :lol::lol::lol:

 

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο εξετάζει μεγάλες μειώσεις στις χρεώσεις περιαγωγής

Link to comment
Share on other sites

μονο τις κεραιες τους θα ενωσουν, θα με θυμηθειτε...

 

οσο αφορα το roaming, καλά τους κανουν και το μειωνουν, γιατι ειναι κλεφταραδες!

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο διαστημα απ' οτι φανταζομαι θα μπορει ο καθε συνδρομητης vodafone-wind να εχει προσβαση και στα δυο δικτυα,ετσι οι συνδρομητες θα εχουν την ευκαιρια να διαπιστωσουν τη διαφορα στον τομεα της καλυψης,βλεπω πολλους απο wind να επιλεγουν vodafone χειροκινητα για να ησυχασουν......:p
Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο που ακουγόταν 2 μήνες πριν ήταν οτι θα ανοίξει το εσωτερικό roaming της VF ώστε να μπορούν όλοι της Wind να μπουν μέσα. Και μετά το δίκτυο κινητής της Wind θα σβήσει. Έτσι όμως και πάλι πολλοί χρήστες θα αντιμετωπίσουν προβλήματα και θα μείνουν εκτός δικτύου...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο που ακουγόταν 2 μήνες πριν ήταν οτι θα ανοίξει το εσωτερικό roaming της VF ώστε να μπορούν όλοι της Wind να μπουν μέσα. Και μετά το δίκτυο κινητής της Wind θα σβήσει. Έτσι όμως και πάλι πολλοί χρήστες θα αντιμετωπίσουν προβλήματα και θα μείνουν εκτός δικτύου...

 

Δεν νομίζω να γίνει ακριβώς έτσι. Δηλαδή σε μία περιοχή που μόνο η wind έχει σήμα γιατί να μην κρατηθεί ο σταθμός; Όπως αντίστοιχα φαντάζομαι πως και σε επίπεδο core θα κρατήσουν και οπτικές ίνες αλλά και κάποιες εγκαταστάσεις (ΜSCs, BSCs κτλ)

 

Αυτό που έχω απορία είναι σε περίπτωση που μια τέτοια συγχώνευση εγκριθεί τι θα γίνει με το φάσμα; Η "νέα" Vodafone θα έχει και το φάσμα της wind ολόκληρο ή θα μείνει κάποιο τμήμα του ελεύθερο με την ελπίδα ενός νέου παίκτη;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μέχρι να πάρουν έγκριση από την ευρωπαϊκή επιτροπή ανταγωνισμού έτσι έχει ειπωθεί οτι έχουν σκεφτεί να γίνει. Από την άλλη το πιο λογικό είναι να παίζουν και τα δύο δίκτυα μαζί μέχρι να πάρουν την έγκριση, μετά να κλείσει το μπλέ ώστε να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές προσαρτήσεις στους σταθμούς που θα προσαρτηθούν στο κόκκινο.

Σε όλη αυτή την ιστορία μου κάνει εντύπωση οτι τα συνεργεία (εξωτερικοί εργολάβοι) συνεχίζουν να αλλάζουν σταθμούς στη Wind...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει τελικά αυτή η συγχώνευση, οι χρήστες (είτε του ενός είτε του άλλου δικτύου) που δικαιούνται απεριόριστο χρόνο (1500' & sms) ομιλίας προς το δίκτυο τους, θα συμπεριλαμβάνει και τους χρήστες του άλλου δικτύου (αν είσαι δηλαδή χρήστης vodafone θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα απεριόριστα λεπτά και sms και προς τους χρήστες της wind; )
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει τελικά αυτή η συγχώνευση, οι χρήστες (είτε του ενός είτε του άλλου δικτύου) που δικαιούνται απεριόριστο χρόνο (1500' & sms) ομιλίας προς το δίκτυο τους, θα συμπεριλαμβάνει και τους χρήστες του άλλου δικτύου (αν είσαι δηλαδή χρήστης vodafone θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα απεριόριστα λεπτά και sms και προς τους χρήστες της wind; )

Θεωρώ οτι είναι αυτονόητο αυτό!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι καλό για wind-voda συνδρομητές, έτσι δεν είναι;

 

EDIT:

Η πλάκα είναι πως από μέρα σε μέρα περιμένω να αλλάξω δίκτυο από Wind σε Voda. Δεν ξέρω αν έκανα καλά τελικά, στη Wind ήμουν πολλά χρόνια και ίσως μου έδιναν καλύτερη προσφορά απ' αυτή που πήρα. Αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν γνώριζα για τυχόν συγχώνευση και έπρεπε να αλλάξω δίκτυο λόγω του ότι δεν είχα πολλές επαφές από wind με τις οποίες να μιλούσα.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι (ειδικά για wind που έχουμε μείνει ελάχιστοι πιά :P) με την προϋπόθεση να μην αλλάξουν τα χαρακτηριστικά και οι τιμές των πακέτων....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, λες να γίνει τίποτα τέτοιο;

Μήπως γι' αυτό να αργούν να μου στείλουν το συμβόλαιο; Το περίμενα από την προηγούμενη εβδομάδα (επαρχία) και ακόμα τίποτα. Σήμερα μου έστειλε μήνυμα η vodafone: "Η υλοποίηση φορητότητας θα καθυστερήσει λόγω μη παραλαβής του πακέτου φορητότητας". Λέτε να το καθυστερούν για να υπογράψω συμβόλαιο με τους νέους όρους; Γιατί κάτι ακούω για 9 Φεβρουαρίου τα νέα για τη συγχώνευση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τίποτα πια...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνει ακριβώς έτσι. Δηλαδή σε μία περιοχή που μόνο η wind έχει σήμα γιατί να μην κρατηθεί ο σταθμός; Όπως αντίστοιχα φαντάζομαι πως και σε επίπεδο core θα κρατήσουν και οπτικές ίνες αλλά και κάποιες εγκαταστάσεις (ΜSCs, BSCs κτλ)

 

Αυτό που έχω απορία είναι σε περίπτωση που μια τέτοια συγχώνευση εγκριθεί τι θα γίνει με το φάσμα; Η "νέα" Vodafone θα έχει και το φάσμα της wind ολόκληρο ή θα μείνει κάποιο τμήμα του ελεύθερο με την ελπίδα ενός νέου παίκτη;

 

Καλα wind να εχει καλυψη και να μην εχει vodafone πολυ σπανιο,να ναι πιο δυνατη υπαρχουν καποια σημεια αλλα πολυ λιγοτερα σε σχεση με την αντιθετη περιπτωση,οσο αναφορα το φασμα πιθανον να μεταβιβαστει ολο στη vodafone γιατι την απορροφα ειναι συγχωνευση μπορει ομως για λογους ανταγωνισμου να κρατηθει καποιο μερος του φασματος στην ΕΕΤ διοτι η vodafone θα εχει υπερφασμα απεναντι στην cosmote τοσο στο GSM οσο και στο 3G...

 

Τελος να ερθει νεος παιχτης εστω και εικονικα χλωμο το κοβω σε μια χωρα με πληρη υφεση,ποιος ξενος θα επενδυσει με αυτα τα χαλια??? ειμαστε στον πατο του βαρελιου,δε μιλαμε μονο για αναπτυξη εδω ο κοσμος δεν εχει 5€ να βαλει καρτα,κοιτανε ολοι την επιβιωση τους,πως θα συντηρηθουν,πανε τα περισσευματα και η καλοπεραση....[κατι ακουστηκε για cyta,πολυ δυσκολο κατι τετοιο]

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το έχεις και τόσο σπάνιο να έχει κάλυψη η wind και να μην έχει η vodafone. Για το φάσμα δεν τίθεται ερώτημα, από τη στιγμή που έχει πληρωθεί θα συνεχίσει να το έχει η νέα εταιρεία για το διάστημα που είναι πληρωμένο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1401732

 

 

ΑΚΥΡΟ ΤΟ DEAL

 

Σε κοινή ανακοίνωση που εξέδωσαν οι Vodafone και Wind Hellas αναφέρουν τα ακόλουθα:

 

Ο όμιλος Vodafone και η Largo Limited, ο μοναδικός μέτοχος της Wind Hellas, επιβεβαιώνουν ότι έχουν συμφωνήσει να σταματήσουν τις συζητήσεις σχετικά με μια πιθανή επιχειρηματική συνεργασία μεταξύ της Vodafone Ελλάδας και της Wind Hellas.

 

 

Πηγή:http://www.capital.gr

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε συνέχεια, στο επίσημο θέμα.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...