Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό samsung s advance με πρόβλημα στο Power button. Βασικά δεν δουλεύει καθόλου. Το έχετε πάθει κι άλλοι; Κατάφερα και το έβαλα σε λειτουργία και το χρησιμοποιώ κανονικά. Ακόμη κι όταν μου έσβησε από μπαταρία το σύνδεσα στο usb, τράβηξα απότομα το καλώδιο και η συσκευή άνοιξε. Αξίζει να επισκευάσω το κουμπί ή να κάνω remap buttons και να βάλω το κουμπί του ήχου ας πούμε; Να σημειώσω πως έχω κάνει ήδη root στο κινητό και του έκανα αναβάθμιση σε 4,1,2. Η αλήθεια είναι πως κολλάει λίγο, συμβαίνει και σε εσάς; Τέλος σκέφτομαι να του πάρω μια καινούρια μπαταρία μιας και φαίνεται να τελειώνει αρκετά γρήγορα η ήδη υπάρχουσα. Συνέβη και σε εσάς κάτι τέτοιο; Συγνώμη για την έκθεση απλώς έχω πολλές απορίες μαζί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου το συγκεκριμένο το είχα.Είναι αρκετά παλιό,όσο ήταν στη 2,3 καλά πήγαινε.Μετά την αναβάθμιση, τρομερά κολλήματα,λόγω ram.Η μπαταρία κρατούσε λίγο,έβαλα καινούρια και έκανε τα ίδια,έτσι το παράτησα,πήρα το s3 to mini και το δουλεύω ακόμα.To 9070 το έχω για internet hot spot,μόνιμα στο φορτιστή,διότι δουλεύω έτσι μια κάμερα IP.Αν θες τη γνώμη μου μη ρίξεις χρήματα,δεν αξίζει.Βέβαια,αυτή είναι η γνώμη μου.Η απόφαση δική σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό samsung s advance με πρόβλημα στο Power button. Βασικά δεν δουλεύει καθόλου. Το έχετε πάθει κι άλλοι; Κατάφερα και το έβαλα σε λειτουργία και το χρησιμοποιώ κανονικά. Ακόμη κι όταν μου έσβησε από μπαταρία το σύνδεσα στο usb, τράβηξα απότομα το καλώδιο και η συσκευή άνοιξε. Αξίζει να επισκευάσω το κουμπί ή να κάνω remap buttons και να βάλω το κουμπί του ήχου ας πούμε; Να σημειώσω πως έχω κάνει ήδη root στο κινητό και του έκανα αναβάθμιση σε 4,1,2. Η αλήθεια είναι πως κολλάει λίγο, συμβαίνει και σε εσάς; Τέλος σκέφτομαι να του πάρω μια καινούρια μπαταρία μιας και φαίνεται να τελειώνει αρκετά γρήγορα η ήδη υπάρχουσα. Συνέβη και σε εσάς κάτι τέτοιο; Συγνώμη για την έκθεση απλώς έχω πολλές απορίες μαζί.

Η αλήθεια είναι ότι κολλαει αρκετά. Εγώ το είχα μέχρι χθες όπου χθες πήρα το samsung galaxy j5. Την μπαταρία την άλλαξα μια φορά και στην αρχή είχα καλά αποτελέσματα αλλά σύντομα άρχισε τα κόλπα και η καινούργια. Αν είναι root τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Αν το αποδεσμεύσεις από τα περιττά το κινητό ρολλαρει πολυ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 2-2,5 χρονια που το εχω το κινητο αυτο,εχω να πω οτι ηταν καλη η αγορα τελικα.Το μονο που μου ελειψε ηταν η καλη καμερα.(βεβαια οταν το αγοραζα ηξερα οτι υστερει σε αυτο) Τωρα για να εχω την ησυχια μου και να μην τρελαινομαι,καθε 3 μηνες του χτυπαω ενα ρεσετ σε ολα,ξαναπερναω την ρομ που εχω και θεωρω σταθερη (CyanogenMod 11) και ολα μελι γαλα... η μπαταρια κραταει 6-7 ωρες με φουλ χρηση και 1,5 μερα αν το χρησιμοποιω μονο για τηλεφωνα κ τα βασικα.
Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητάτε για root, ποια rom προτείνετε; :)

 

Θέλω να μην έχω θέμα στο browsing, επειδή τα smartphones μου τα λιώνω στο συγκεκριμένο τομέα. Να μην επηρεάζεται η λειτουργία του ραδιοφώνου. Η κάμερα δε με απασχολεί. Ακόμα, θέλω να μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές στην κάρτα sd.

 

Τέλος, δεν έχω ξανακάνει root σε Android συσκευή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... το έσπασα και ησύχασα. :p

 

Όχι κι έτσι. :) Κάνεις ό,τι σου είναι δυνατό να κάνεις κι αν όντως δεν αλλάζει κάτι, τότε ή το πας σε κάποιον ειδικό ή το σπας. :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όχι κι έτσι. :) Κάνεις ό,τι σου είναι δυνατό να κάνεις κι αν όντως δεν αλλάζει κάτι, τότε ή το πας σε κάποιον ειδικό ή το σπας. :lol:

 

Ήταν μια κακιά στιγμή. :)

Η αλήθεια είναι πως τώρα που είμαι 2 εβδομάδες χωρίς κινητό (για τιμωρία) μου έχει λείψει αλλά είχα τραβήξει τόσα μαζί του που δεν το μετανιώνω στιγμή. Άθλιο κινητό, κατά την γνώμη μου. Όταν από την πρώτη εβδομάδα έχεις προβλήματα, τα 2 χρόνια που πέρασαν ήταν άθλος!

Το θέμα είναι... τώρα ΤΙ παίρνουμε; :O

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια κακιά στιγμή. :)

Η αλήθεια είναι πως τώρα που είμαι 2 εβδομάδες χωρίς κινητό (για τιμωρία) μου έχει λείψει αλλά είχα τραβήξει τόσα μαζί του που δεν το μετανιώνω στιγμή. Άθλιο κινητό, κατά την γνώμη μου. Όταν από την πρώτη εβδομάδα έχεις προβλήματα, τα 2 χρόνια που πέρασαν ήταν άθλος!

Το θέμα είναι... τώρα ΤΙ παίρνουμε; :O

 

Σε καταλαβαίνω. Έχω πολλές παρόμοιες κακές στιγμές. :lol: WP! :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όντως τραβηξαμε πολλά με το κινητό μας. Αν και το hardware ( για την εποχή του) είναι αξιοπρεπεστατο, δυστυχώς οι rom που μας πλασαρε η Samsung ήταν επιεικως απαράδεκτες. Δοκιμασα σχεδόν τα πάντα. Και με τις δύο ρομ , πολλες φορές δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις ούτε κάν σα τηλέφωνο. Κολούσε και ήταν βαρύ. Δοκιμασα πολλές custom roms. Μετά απο πολλά τους τελευταίους μήνες είμαι με cm11 και επιτέλους ευχαριστιεμαι το κινητό. Θέλει βέβαια το reset του κάθε 4 περίπου μήνες(αν τρωει γρήγορα μπαταρία) αλλά μικρο το κακό. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι μαθαμε να σκαλιζουμε τα κινητά και τα tablet:lol:':lol::lol:.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πλέον ως δεύτερο τηλέφωνο. Έβαλα την 2.3.6 έκδοση που κακά τα ψέματα, το κινητό μόνο με αυτή λειτουργεί όσο πιο σωστά και smooth γίνεται. Για τηλέφωνα, μηνύματα και πλοήγηση, chat μια χαρά λειτουργεί και ούτε format ούτε τίποτα. Ένα σωστό καθάρισμα με το SD maid pro που και που και πηγαίνει σφαίρα. Το μόνο θέμα που είχα και έχω είναι η πολύ κακή λήψη του και η αργή εναλλαγή του μεταξύ 2G/3G όταν δεν υπάρχει σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πλέον ως δεύτερο τηλέφωνο. Έβαλα την 2.3.6 έκδοση που κακά τα ψέματα, το κινητό μόνο με αυτή λειτουργεί όσο πιο σωστά και smooth γίνεται. Για τηλέφωνα, μηνύματα και πλοήγηση, chat μια χαρά λειτουργεί και ούτε format ούτε τίποτα. Ένα σωστό καθάρισμα με το SD maid pro που και που και πηγαίνει σφαίρα. Το μόνο θέμα που είχα και έχω είναι η πολύ κακή λήψη του και η αργή εναλλαγή του μεταξύ 2G/3G όταν δεν υπάρχει σήμα.

Απο που και πως την περασες αυτη την εκδοση φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η stock έκδοση που ερχόταν με το κινητό. Μπορείς να την βρεις στο sammobile και αναλυτικές οδηγίες στο xda για το πως να πας από την 4.1.2 σε 2.3.6
Link to comment
Share on other sites

Είναι η stock έκδοση που ερχόταν με το κινητό. Μπορείς να την βρεις στο sammobile και αναλυτικές οδηγίες στο xda για το πως να πας από την 4.1.2 σε 2.3.6

 

απτο sammobile που ειδα το download link για την ελληνικη gingerbread (xxld4) ειναι πεσμενο...αν υπαρχει καπου το αρχειο ή το εχει καποιος θα το εκτιμουσα

 

 

edit:μαλλον κατι μου μπλοκαρε την συνδεση στην σελιδα...για τον φιλο παραπανω που το ζητησε οριστε το λινκ (αν δεν επιτρεπεται η δημοσιοποιηση λινκ συγχωρηστε με) XXLD4

Edited by kostaks3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου κινητό η cm11 είναι πιο γρήγορη πιο " smooth" και κυρίως σέβεται την μπαταρία. Δοκιμασα την 236 αλλα δεν άντεξα πολύ. Τώρα αν ειναι τόσο πρόβλημα να κάνεις ενα reset κάθε 4 μήνες (και αυτό αν αρχίσει να τρώει μπαταρία) τότε μένεις στην 236 και υπομενεις ενα αργό και παλιό κινητό που οι πιο πολλές εφαρμογές δεν τρέχουν.

Βέβαια ο καθένας αποφασιζει ανάλογα , με το πως και γιατι θέλει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου κινητό η cm11 είναι πιο γρήγορη πιο " smooth" και κυρίως σέβεται την μπαταρία. Δοκιμασα την 236 αλλα δεν άντεξα πολύ. Τώρα αν ειναι τόσο πρόβλημα να κάνεις ενα reset κάθε 4 μήνες (και αυτό αν αρχίσει να τρώει μπαταρία) τότε μένεις στην 236 και υπομενεις ενα αργό και παλιό κινητό που οι πιο πολλές εφαρμογές δεν τρέχουν.

Βέβαια ο καθένας αποφασιζει ανάλογα , με το πως και γιατι θέλει το κινητό.

 

 

αν αναφερεσαι σε εμενα τα 1,5-2 χρονια απτα 2,5 που το εχω ειχα διαφορες ρομ με jellybean στο οποιο η μπαταρια εφευγε αερας και κολουσε σε απελπιστικο σημειο.τωρα θελησα να βαλω την gingerbread σαν πιο smooth για να πασαρω το κινητο στον πατερα μου.θα δοκιμασω αμα ειναι την cm11 οπως προτεινεις μιας και ειδα οτι και αλλοι εγραψαν οτι την εχουν περασμενη,ετσι και αλλιως δεν χανω κατι..

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostaks3

Αν τελικά αποφασίσεις να πας στη cm11, δοκίμασε να βαλεις cpu governor smartassv2 και overclock στα 1150 ΜΗz. Εύχομαι να το ευχαριστηθει ο πατέρας σου , γιατί το κινητακι δεν ειναι ακόμα για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostaks3

Αν τελικά αποφασίσεις να πας στη cm11, δοκίμασε να βαλεις cpu governor smartassv2 και overclock στα 1150 ΜΗz. Εύχομαι να το ευχαριστηθει ο πατέρας σου , γιατί το κινητακι δεν ειναι ακόμα για πέταμα.

 

ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη :)

η αληθεια ειναι πως το κινητο εχει ακομα πολλα να δωσει...θα βαλω δοκιμαστικα την cm11 για καμια βδομαδα και ελπιζω να παει καλα.απο την team canjica την εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ημουν για πολυ καιρο με cm11 και ικανοποιημενος, αλλα ξαναγύρισα σε stock γιατι οταν ενεργοποιουσα το gps με υψηλη ακριβεια(δικτυα κινητης τηλεφωνιας) εμφανιζονταν το μηνημα google play services has stopped. Εχει λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Που μπορώ να βρω την stock Jelly Bean rom για Ελλάδα?

 

Edit: Άκυρο τη βρήκα εδώ αλλά θέλουν και να κάνεις εγγραφή για να κατεβάσεις...

Edited by eckart90
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω την εφαρμογή για τα email της google για έκδοση android 2.3.6 για κάποιο φίλο που την έσβησε κατα λάθος.

Εαν την έχει κάποιος και μπορεί να την κάνει extract (πχ με το app extractor) και να μου τη στείλει θα του ήμουν ευγνώμων...

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά... Για όσους έχουν απομείνει έχει βγει φρέσκια cyanogenmod 11.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3099172

 

Την έχω 15 μέρες και είναι πολύ καλή. Έχει πολύ καλή διαχείριση Ram.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω root το τηλέφωνο φίλου. Όχι τόσο για custom rom αλλά βασικά για να ξεφορτωθούμε άσχετες εφαρμογές. Έχω διαβάσει για root μέσω odin αλλά και μέσω stock recovery. Ποια από αυτές τις μεθόδους είναι καλύτερη τελικά; Έχει την έκδοση I9070XXLQE

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας παιδιά!

 

Σήμερα το πρωί το κινητό μου κόλλησε. Το έκλεισα και από τότε δεν ανάβει με τίποτα. Το σιγούρεψα ότι η μπαταρία δεν είναι το πρόβλημα και μάλιστα είναι και φορτισμένη τελείως. Έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...