Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα στο επίσημο service της samsung στη Λάρισα και τους ζήτησα να μου ξαναπεράσουν την jb μιας και ήμουν μες στην εγγύηση.

Το παρέλαβα μετά από 2 ώρες. Όταν το ενεργοποίησα, ηταν σαν να το άνοιγα πρώτη φορα (δήλωσα gmail,δεν είχε επαφές κλπ) αλλά είχε όλες τις φωτογραφίες και χάρτες της Navigon. Είναι φυσιολογικό να έχει κρατήσει αυτά τα παλιά αρχεία?Μήπως έκανε απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν ξαναπέρασε την rom??

ps: δεν τα ειχα στην sd

Edited by anetos82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγα στο επίσημο service της samsung στη Λάρισα και τους ζήτησα να μου ξαναπεράσουν την jb μιας και ήμουν μες στην εγγύηση.

Το παρέλαβα μετά από 2 ώρες. Όταν το ενεργοποίησα, ηταν σαν να το άνοιγα πρώτη φορα (δήλωσα gmail,δεν είχε επαφές κλπ) αλλά είχε όλες τις φωτογραφίες και χάρτες της Navigon. Είναι φυσιολογικό να έχει κρατήσει αυτά τα παλιά αρχεία?Μήπως έκανε απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν ξαναπέρασε την rom??

 

μηπως τα ειχες στην sd αυτα?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούσε να γίνει λόγο ιδιαιτεροτήτων των εκδόσεων οπότε και ήθελε συγκεκριμένο τρόπο για να γίνει το downgrade. Αλλά κατά τα άλλα η 2.3.6 η επίσημη είναι αποδεκτή κανονικότατα από το service. Αν το πας αυτλοι από μόνοι τους θα σου περάσουν την 4.1.2 αλλά μπορείς να τους πεις να περάσουν την 2.3.6.

 

Επειδή το πήγα ήδη μια φορά, και μου πέρασαν την 4.1.2 γι αυτό έλεγα να το πάω πάλι με την ίδια.

 

Όταν το πήγα τους ζήτησα να μου περάσουν την 2.3.6 και μου είπαν ότι περνάνε πάντα την τελευταία που έχει βγάλει η SAMSUNG...

 

Στη SMARTEC έγιναν αυτά. Μου άλλαξαν κεντρική πλακέτα, αλλά δυστυχώς τα προβλήματα δε λύθηκαν αλλά μάλλον αυξήθηκαν... :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι με light jb και root !!

θελω να γυρισω σε official ιταλικη η αργεντινικη οποια μου πρωτεινετε εσεις!!

ποια ειναι τα βηματα για να επιστρεψω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι με light jb και root !!

θελω να γυρισω σε official ιταλικη η αργεντινικη οποια μου πρωτεινετε εσεις!!

ποια ειναι τα βηματα για να επιστρεψω?

Απλά κάνε flash τη rom που θέλεις μέσω Odin.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι με 4.1.2 ιταλικη και χθες μου εστειλε για καποιο update 42mb.το κατεβασα αλλα δεν το εχω εγκαταστησει ακομα.εχει ερθει σε καποθον αλλον?ειναι fixes της 4.1.2?
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά για ο κινητό μας, αξίζει να το δείτε:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s-advance/themes-apps/s5-kitkat-theme-likes-appsflashable-t2813843

Το εγκατέστησα και είναι υπέροχο, statusbar σαν του S5!

Επίσης, νέος Kernel: CoCore-E-Refresh r09

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2140597

Το S Advance πήρε παράταση ζωής!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Το xda μας κάνει οικονομία, αυτό είναι σίγουρο! Κι εγώ έλεγα να το αλλάξω (κλείνει σχεδόν 2 χρόνια) αλλά με slimkat 4.4.4 εγκατεστημενη και με προοπτική για Android L στον ορίζοντα μάλλον θα βγάλω κανένα χρόνο ακόμα!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα έχεις εγκαταστήσει?

Η κάποιος από εδώ, αυτό το συνδυασμό να μου πει αν δουλεύει το gps και το wifi direct?

 

Δουλεύουν τα πάντα. Δεν είναι rom αλλά θέμα, μόνο η εμφάνιση των εικονιδίων αλλάζει, τα χρώματα κτλ. Και με τον CoCore-E-Refresh r09 δουλεύει πιο καλά το κινητό. Στο antutu από 9.800 πήγε 10.200.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσέκαρε λίγο στις ρυθμίσεις του κινητού αν η εκδοσή που έχεις είναι η XXLD3 (Απρίλιος 2012). Αν δεν βγάζει πληροφορίες πέρασε πάλι την rom μεσώ odin. Ίσως κάτι δεν ολοκληρώθηκε σωστά στην διαδικασία και γ`αυτό τα προβλήματα αυτά που αντιμετωπίζεις. Όπως και να χει από εδώ ακολούθησε την διαδικασία για να γίνεις root. Τα αρχεία της ελληνικής XXLD3 είναι στο δεύτερο post. Εφόσον όλα μπουν σωστά εγκατέστησε από το play store το super su. Για το binary counter κατέβασε από xda το πρόγραμμα triangle away και θα τον μηδενίσει.

 

Εφόσον όλα ολοκληρωθούν σωστά το κινητό μπορείς να το αναβαθμίσεις αυτόματα στην τελευταία έκδοση της 2.3.6.

 

Καλησπέρα κι από μένα,

Την ανοχή σας βασικά θέλω μιας και είμαι ψιλοαρχάριος.....

 

Θέλω να ξεκινήσω να κάνω μια προσπάθεια να κάνω root το κινητό, και έχοντας διαβάσει τον οδηγό του xda, κολλάω ήδη στην πρώτη ενέργεια, δηλαδή να κατεβάσω το pre-rooted firmware που χρησιμοποιώ. Πως το βρίσκω αυτό?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά για ο κινητό μας, αξίζει να το δείτε:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s-advance/themes-apps/s5-kitkat-theme-likes-appsflashable-t2813843

Το εγκατέστησα και είναι υπέροχο, statusbar σαν του S5!

Επίσης, νέος Kernel: CoCore-E-Refresh r09

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2140597

Το S Advance πήρε παράταση ζωής!

 

Καλησπέρα , ποια ειναι ακριβως η διαδηκασια για να το περασω ?

ρωταω μηπως και κανω λαθος, προσπαθησα να το περασω και μου βγαζει signature procesing failed κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα.

Μπορεις να βοηθησεις.

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ποια ειναι ακριβως η διαδηκασια για να το περασω ?

ρωταω μηπως και κανω λαθος, προσπαθησα να το περασω και μου βγαζει signature procesing failed κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα.

Μπορεις να βοηθησεις.

Ευχαριστω.

 

Εγώ έχω την καθαρή ιταλική I9070XXLQL και το κινητό είναι root. Σε download mode πέρασα αυτό το αρχείο: https://docs.google.com/file/d/0B64BsCkKkiKLMVM5QURKal9BOWc/edit?pli=1 (αν το κινητό είναι deodexed υπάρχει άλλο, όπως αναφέρεται στις οδηγίες).

Για το Notification panel υπάρχουν επιλογές Bahadur1, 2 κτλ. Καθένα αρχείο αλλάζει λίγο το notification panel. Τα εγκαθιστάς με τον ίδιο τρόπο και κάθε φορά που περνάς κάποιο, αντικαθιστά το προηγούμενο. Τα έχω δοκιμάσει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Το different v1.zip αλλάζει λίγο την εμφάνιση των εικονιδίων, εγώ σε αυτό κατέληξα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την καθαρή ιταλική I9070XXLQL και το κινητό είναι root. Σε download mode πέρασα αυτό το αρχείο: https://docs.google.com/file/d/0B64BsCkKkiKLMVM5QURKal9BOWc/edit?pli=1 (αν το κινητό είναι deodexed υπάρχει άλλο, όπως αναφέρεται στις οδηγίες).

Για το Notification panel υπάρχουν επιλογές Bahadur1, 2 κτλ. Καθένα αρχείο αλλάζει λίγο το notification panel. Τα εγκαθιστάς με τον ίδιο τρόπο και κάθε φορά που περνάς κάποιο, αντικαθιστά το προηγούμενο. Τα έχω δοκιμάσει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Το different v1.zip αλλάζει λίγο την εμφάνιση των εικονιδίων, εγώ σε αυτό κατέληξα.

 

 

Καλημερα και ευχαριστω για τις οδηγιες. Κατι τελευταιο, ολα αυτα που θα περασω εχουν ελληνικα ή ειναι μονο σε αγγλικα ( εικονιδια, status bar κλπ ). :(

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις οδηγιες. Κατι τελευταιο, ολα αυτα που θα περασω εχουν ελληνικα ή ειναι μονο σε αγγλικα ( εικονιδια, status bar κλπ ). :(

 

Καλημέρα! Δεν αλλάζει τίποτα στη γλώσσα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν αλλάζει τίποτα στη γλώσσα.

 

Καλημερα

άλλο ειναι το download mode και αλλο το downgrade.

Ρωταω επειδη προσπαθησα να περασω το αρχειο με το ODIN αλλα τιποτα δεν το βλεπει σαν αρχειο δεν το αναγνωρίζει.

Επισης τι ειναι το odex kai ti to deodexed.

 

Ευχαριστω και παλι.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση:

 

έκανα downgrade από 4.1.2 σε 2.3.6 από τον οδηγό του xda, αλλά όταν μου ανοίγει ξεκινάει με Πολωνικά και μετά επιλέγω Ελληνικά.

 

Τώρα χρειάστηκε να ξαναπεράσω την 4.1.2 για να πάω στο service, την πέρασα με Odin από πάνω όπως ήμουν (σκέτο αρχείο AP/PDA), αλλά εξακολουθεί να ανοίγει με Πολωνικά ως αρχική γλώσσα, και επίσης το αρχικό logo και το intro παρέμειναν όπως ήταν στην 2.3.6 και όχι όπως ήταν στην 4.1.2.

 

Ξέρει κανείς γιατί, και τι πρέπει να κάνω? Για να φλασάρω ξανά σε 4.1.2 θέλει και αρχεία CSC και .pit και που τα βρίσκω αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

Την ανοχή σας βασικά θέλω μιας και είμαι ψιλοαρχάριος.....

 

Θέλω να ξεκινήσω να κάνω μια προσπάθεια να κάνω root το κινητό, και έχοντας διαβάσει τον οδηγό του xda, κολλάω ήδη στην πρώτη ενέργεια, δηλαδή να κατεβάσω το pre-rooted firmware που χρησιμοποιώ. Πως το βρίσκω αυτό?

 

Κάποιος που να ξέρει.....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Πια έκδοση της 2.3.6 έχεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση:

 

έκανα downgrade από 4.1.2 σε 2.3.6 από τον οδηγό του xda, αλλά όταν μου ανοίγει ξεκινάει με Πολωνικά και μετά επιλέγω Ελληνικά.

 

Τώρα χρειάστηκε να ξαναπεράσω την 4.1.2 για να πάω στο service, την πέρασα με Odin από πάνω όπως ήμουν (σκέτο αρχείο AP/PDA), αλλά εξακολουθεί να ανοίγει με Πολωνικά ως αρχική γλώσσα, και επίσης το αρχικό logo και το intro παρέμειναν όπως ήταν στην 2.3.6 και όχι όπως ήταν στην 4.1.2.

 

Ξέρει κανείς γιατί, και τι πρέπει να κάνω? Για να φλασάρω ξανά σε 4.1.2 θέλει και αρχεία CSC και .pit και που τα βρίσκω αυτά?

Αυτό με τα πολωνικά μου το έκανε και μένα όταν πέρασα ξανά την 2.3.6. Όταν όμως έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μου ξεκίνησε κανονικά με ελληνικά. Πιθανότατα είναι side effect από την επιστροφή στην 2.3.6. Δοκίμασα να ξανά περάσω απ την αρχή την 2.3.6 αλλά πάλι δημιουργείται το ίδιο θέμα..

Edited by drillgr
Link to comment
Share on other sites

Πια έκδοση της 2.3.6 έχεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό με τα πολωνικά μου το έκανε και μένα όταν πέρασα ξανά την 2.3.6. Όταν όμως έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μου ξεκίνησε κανονικά με ελληνικά. Πιθανότατα είναι side effect από την επιστροφή στην 2.3.6. Δοκίμασα να ξανά περάσω απ την αρχή την 2.3.6 αλλά πάλι δημιουργείται το ίδιο θέμα..

 

Στην αρχή έβαλα αυτή από xda που έχει για να κάνεις το downgrade, μετά πέρασα Ελληνική 2.3.6 April 2012, και μετά την άλλη που είναι pre-rooted. Το έκανε συνέχεια.

 

Εχθές πέρασα από πάνω την Ελληνική 4.1.2 για να το πάω στο service, και πάλι τα ίδια έκανε (πολωνικά), και επιπλέον στην αρχή κατά το άνοιγμα το σήμα του κινητού και το intro παρέμειναν τα ίδια με της 2.3.6 και όχι της 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να βαλω μπαταρια 2500 mAh. Θα δημιουργήσει προβλημα? Η μπαταρία που βρήκα ειναι αυτή

 

http://www.mpjbattery.com/mpj-2500mah-high-capacity-battery-for-samsung-galaxy-s-advance-gt-i9070.html

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έβαλα αυτή από xda που έχει για να κάνεις το downgrade, μετά πέρασα Ελληνική 2.3.6 April 2012, και μετά την άλλη που είναι pre-rooted. Το έκανε συνέχεια.

 

Εχθές πέρασα από πάνω την Ελληνική 4.1.2 για να το πάω στο service, και πάλι τα ίδια έκανε (πολωνικά), και επιπλέον στην αρχή κατά το άνοιγμα το σήμα του κινητού και το intro παρέμειναν τα ίδια με της 2.3.6 και όχι της 4.1.2

Λοιπόν έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα προέρχεται από την χρήση λάθος έκδοσης odin. Χρειάζεται η έκδοση 1.85 μόνο για την υποβάθμιση σε 2.3.6 αλλά από κει και πέρα για να περάσεις την ελληνική έκδοση πρέπει να χρησιμοποιηθεί το odin 3.07. Για τσέκαρε το διότι και γω την πρώτη φορά που έκανα την υποβάθμιση με την σειρά που σου είπα δεν αντιμετώπισα το πρόβλημα με τα πολωνικά και το ΟΤΑ update. Προχθές που επιχείρησα να περάσω μόνο την ελληνική έκδοση 2.3.6 αλλά με το παλαιό odin μου έβγαλε τα προβλήματα που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να βαλω μπαταρια 2500 mAh. Θα δημιουργήσει προβλημα? Η μπαταρία που βρήκα ειναι αυτή

 

http://www.mpjbattery.com/mpj-2500mah-high-capacity-battery-for-samsung-galaxy-s-advance-gt-i9070.html

 

Τελικα καλου-κακου παρηγγειλα αυθεντικη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...