Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε Στέλιο με τα Ελληνικά πως τα πάει η pure vanilla? Την είχα περάσει και εγώ πριν από 2 μήνες περίπου και παρόλο που ήταν η μοναδική rom (απο όσες δοκίμασα) που η μπαταρία "ξεχνούσε" να ξεφορτίσει, δεν μπορούσα να γράψω τίποτα στα Ελληνικά αν και το πληκτρολόγιο είχε Ελληνικούς χαρακτήρες.Εσυ έχεις κανένα θέμα πάνω σ'αυτό?

 

Τα ελληνικά είναι μια χαρά .. κανένα πρόβλημα ... προσωπικά χρησιμοποιώ το swiftkey πληκτρολόγιο και σε cloud ( ίδιες ρυθμίσεις και ορθογραφικό έλεγχο για όλες τις συσκευές μου android ταυτόχρονα ) , είναι λίγο βαρύ άλλα πλέον το κινητό δεν μασάει από μνήμη ... και φαντάσου ότι τρέχει από whatsup,viber,facebook, κλπ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ που φοράω LightJB V 1.2 για να βάλω την Pure Vanilla απλά την περνάω από πάνω ή πρώτα πρέπει να γυρίσω στη μαμά JB;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

είμαι αρχάριος σε αυτά και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μόλις έχω κάνει update το κινητό στην 4.1.2. jelly bean και μου βγάζει τα γνωστά προβλήματα... κολλάει πολύ άσχημα. Για να φανταστείτε για να σηκώσω το τηλέφωνο κάνει καμια 7 δευτερα κολλόντας στο scroll. Ένας γνωστός μου μου είπε κάτι για μια cyanogenmod και ότι μου την προτείνει ανεπιφύλακτα. Τώρα θέλω τα φώτα σας. Έχω αποφασείσει να το ρουτάρω το κινητό αλλα δεν ξέρω τίποτα από kernel, rom και μου ακούγονται όλα κινέζικα....

Τι μου προτείνετε να κάνω???

 

Ζητάω συγνώμη αν παραβιάζω κάποιους όρους του φόρουμ αλλά χρειάζομαι βοήθεια...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Να με πάρει και να με σηκώσει.

 

Σκέφτηκα προτού περάσω την επίσημη 2.3.6 ξανά, να δοκιμάσω τη LightJBv1.2. Επειδή είχα βάλει την TWRP recovery τις προάλλες (η οποία για κάποιο λόγο δεν έβλεπε την εξωτερική κάρτα, μόλις τώρα βρήκα ότι έχει bug κι ότι υπάρχει άλλη έκδοση που υποστηρίζει τόσο external_sd όσο και USB debugging mode), είχα βάλει τη ROM στην εσωτερική μνήμη.

 

Έλα όμως που αν και δείχνει ότι όλα πάνε καλά, στο πρώτο boot κολλάει στο λογότυπο της Samsung... Μήπως δεν είχε αντιγραφεί σωστά το .zip? Κι όμως το τσέκαρα πρώτα. Wipe cache/data/dalvik κάνω. Επειδή δεν έχω άλλη ROM στην εσωτερική μνήμη, έχω κολλήσει στο recovery. Προσπαθώντας να κάνω reboot σε download mode για να συνδεθώ με το ODIN, ούτε αυτό γίνεται. Το KIES επίσης δε δουλεύει γιατί δεν εγκαθίστανται σωστά οι οδηγοί κατά τη σύνδεση με USB, οπότε κόλλησα εδώ.

 

Καμιά σκέψη?

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τελικά κατάφερα να περάσω ROM μέσω adb sideload και δούλεψε ξανά ουφ! Προς το παρόν πέρασα πάλι την Omnirom 4.3 που είχα πρόχειρη - η lightJB σε επόμενη εξόρμηση.

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω μια rom φια το samsung galaxy s advance που να ειναι σχετικα καινουρια αλλα το κυριοτερο ειναι να δουλευει η SIM !!! Εχω δοκιμασει τα CM11 CM10.1 OMNI Rom και δεν δουλευει η SIM απλα ζηταει το PIN και μετα τιποτα ουτε σημ ουτε επαφες !!!!αν μπορειτε βοηθηστε !!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα θα έχει η sim ή η συσκευή σου δεν παίζει τόσες rom να έχουν θέμα.

Δοκίμασε αυτή σε μένα δουλεύει κανονικά η sim http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593582

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να σβησω τις επαφες απο το τηλ, αυτες που αναφερονται στα e mails και επισης οταν συνδεομαι με wi fi ή γενικα στο ιντερνετ να μη κανει συνχρονισμο με τις επαφες.

Επειδη οταν παω να κανω μπακ απ τις επαφες τις παιρνει ολες και δεν το θελω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμο πως καταφερνεις? Γιατι εγω θελω το αντιθετο. Ειχα συγχρονισει καποιες επαφες παλια με το gmail και απο τοτε προστεθηκαν μερικες καινουργιες επαφες αλλα δε θυμαμαι πως το ειχα κανει για να συγχρονισω και αυτες!
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμο πως καταφερνεις? Γιατι εγω θελω το αντιθετο. Ειχα συγχρονισει καποιες επαφες παλια με το gmail και απο τοτε προστεθηκαν μερικες καινουργιες επαφες αλλα δε θυμαμαι πως το ειχα κανει για να συγχρονισω και αυτες!

 

Απο την στιγμη που ειχα δημιουργησει το λογαριασμο του gmail και ειχα συνδεθει στο δυκτιο, απο μονο του εκανε συγχρονισμο, δεν ξερω πως, ψαχνω πως να τα σταματησω.:(

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ειχα δημιουργησει το λογαριασμο του gmail και ειχα συνδεθει στο δυκτιο, απο μονο του εκανε συγχρονισμο, δεν ξερω πως, ψαχνω πως να τα σταματησω.:(

Ρυθμίσεις > google > πατάς πάνω στον λογαριασμό σου και συγχρονίζεις αυτά που θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρίας συνέχεια. :rolleyes:

 

Έκανα downgrade σε 2.3.6 μέσω Odin ακολουθώντας τους οδηγούς. Όμως δεν έχει ελληνικά, και δεν μπορώ να βρω πουθενά τη stock 2.3.6 rom ώστε να την περάσω είτε ολόκληρη είτε μόνο το PDA file με τα ελληνικά. Έχουν σβήσει τα αρχεία από κάθε download site. Προφανώς το PDA από την XXLQE δεν ταιριάζει.

 

Τι άλλη λύση υπάρχει?

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρίας συνέχεια. :rolleyes:

 

Έκανα downgrade σε 2.3.6 μέσω Odin ακολουθώντας τους οδηγούς. Όμως δεν έχει ελληνικά, και δεν μπορώ να βρω πουθενά τη stock 2.3.6 rom ώστε να την περάσω είτε ολόκληρη είτε μόνο το PDA file με τα ελληνικά. Έχουν σβήσει τα αρχεία από κάθε download site. Προφανώς το PDA από την XXLQE δεν ταιριάζει.

 

Τι άλλη λύση υπάρχει?

 

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9070&pcode=EUR#firmware

Για κοιτα εδω, αν δεν εχεις λογαριασμο, φτιαξε ενα, ειναι δωρεαν και κατεβασε την rom.;)

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Την κατέβασα και τώρα το Odin κολλάει στο "SetupConnection". :wacko: :lol:

 

'Ολα του γάμου δύσκολα...

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > google > πατάς πάνω στον λογαριασμό σου και συγχρονίζεις αυτά που θελεις .

 

Το κανω αυτο αλλα δε μου συγχρονιζει τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,επειδη το κινητο θα το δωσω στην κοπελα μου μπορει καποιος να μου δωσει μια καστομ με βαση τον tw?γιατι τωρα που εχω vanilla δεν της πολυαρεσει αλλα ουτε σε στοκ θελω να το γυρισω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά απογοητεύτηκα από τη 4.4 carbon... Πολλά force close από τη 2η - 3η μέρα. Έκανα wipe cache αλλά πάλι τα ίδια. Απενεργοποίησα το ART αλλά δεν έστρωσε ούτε εκεί. Μου έκλεινε από μόνο του πολλές εφαρμογές και ήταν σπαστικό. Επίσης αργούσε να ξυπνήσει η οθόνη όταν με καλούσαν, δε λειτουργούσε το ηχείο για ανοικτή συνομιλία και μου έκανε κάποια reboot στο άκυρο. Κρίμα γιατί είναι γρήγορο το κινητό και με καλή διαχείριση της μπαταρίας. Το γύρισα πάλι σε LightJB 1.2. Οι υπόλοιποι με carbon έχετε θέματα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι μερικά fc τα έχω και εγώ ειδικά στους browsers dolphin και boat αλλά πουθενά αλλού. Κανένα restart, η οθόνη αποκρίνεται άμεσα, αλλά στην ανοιχτή ακρόαση έχει όντως θέμα φτιάχνεται όμως αν πατήσεις τα κουμπιά της έντασης εμένα δεν με ενοχλεί αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.Εχω το advance με team p8 room και συνδεω ενα 32gb φλασακι και δεν το βλεπει, πρεπει να κανω κατι για να το δει αρχικα?

Regards dbfan

Regards DBFAN
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.Εχω το advance με team p8 room και συνδεω ενα 32gb φλασακι και δεν το βλεπει, πρεπει να κανω κατι για να το δει αρχικα?

Regards dbfan

 

Το advance δεν υποστηρίζει usb otg δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...