Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έβαλα jellybean χτες και όλα καλά! Είναι φοβερή η jb σαν να αγόρασα καινούργιο κινητό! Θα περιγράψω τι έκανα προσπαθώντας να βοηθήσω.

Πρώτα ελέγχουμε αν το kies συνδέεται με το κινητό και μας βγάζει την αναβάθμιση. Με την εφαρμογή super backup από το play store έκανα backup μηνύματα, επαφές κτλ αποθηκεύωντας τα σε μια κάρτα sd.

'Επειτα :

1. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την κάρτα sd αν έχουμε.

2. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

3. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

4. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

5. Όταν φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper συνδεόμαστε με το kies και κάνουμε την αναβάθμιση.

6. Περιμένουμε να μας βγάλει μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά και να βγάλουμε το καλώδιο.

7. Βγάζουμε το καλώδιο και αφού φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper κλείνουμε το κινητό.

8. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

9. Κάνουμε ξανά wipe data, wipe cache και μετά reboot system όπως πριν με την διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε κάτι με το power button, γιατί δε γίνεται με το home πλέον.

10. Ακολουθούμε τις οδηγίες στησίματος στην οθόνη.

11. Απολαμβάνουμε το κινητό!

 

Εξυπακούεται πως για το στήσιμο κατεβάσα εκ νέου την εφαρμογή Super backup, έβαλα την κάρτα sd, επέλεξα τους φακέλους που έιχα αποθηκεύσει τις επαφές για να τα ξαναπεράσω στο κινητό με την επιλογή restore.

 

Παρατήρησα ότι στο κινητό γεμίζει γρήγορα η RAM. Με ένα κόλπο που πρότεινε ένα παιδί απο εδώ αυτό φτιάχνει και γίνεται και καλύτερο και απο την gingerbread! Πας Ρυθμίσεις, επιλογές προγραμματιστή τις ενεργοποιείς με το πράσινο διακοπτάκι μετά πας κάτω εκεί που λέει όριο διεργασιών παρασκηνίου και επιλέγεις 4 διεργασίες το ανώτερο. Δυστυχώς κάθε φορά που κλείνεις και ξανανοίγεις το κινητό πρέπει να το κάνεις και πάλι.

 

Για όσους χρησιμοποιούν το noled για να σταματήσουν την ενοχλητική ομιλία πάτε ρυθμίσεις, διαχείριστης εφαρμογών, στην καρτέλα όλα και κάντε ανενεργά το Samsung TTS και το Μηχανή κείμενο σε ομιλία.

Ελπίζω να βοήθησα!

 

το reboot system ειναι το factory reset?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση για κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα. Ενώ έκανα factory reset (με το συνδυασμό κουμπιών) και το τηλέφωνο πλέον δουλεύει άψογα, βλέπω ότι όλα τα downloads μου και τα αρχεία που είχα αποθηκεύσει στη μνήμη του τηλεφώνου (την ονομάζει usb), υπάρχουν ακόμα. Ξέχασα να κάνω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα. Ενώ έκανα factory reset (με το συνδυασμό κουμπιών) και το τηλέφωνο πλέον δουλεύει άψογα, βλέπω ότι όλα τα downloads μου και τα αρχεία που είχα αποθηκεύσει στη μνήμη του τηλεφώνου (την ονομάζει usb), υπάρχουν ακόμα. Ξέχασα να κάνω κάτι;

Και σε μένα το ίδιο έγινε, φαίνεται πως τα wipes δεν επηρεάζουν κάποια αρχεία.

 

Το reboot είναι η επανεκκίνηση της συσκευής για να απαντήσω σε ένα άλλο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο έγινε, φαίνεται πως τα wipes δεν επηρεάζουν κάποια αρχεία.

 

Το reboot είναι η επανεκκίνηση της συσκευής για να απαντήσω σε ένα άλλο μέλος.

 

Σκέψου να πάει να το πουλήσει κάποιος και να του κάνει factory reset, χωρίς να γνωρίζει ότι τα αρχεία του θα είναι διαθέσιμα και στον επόμενο ιδιοκτήτη. Άσχημο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να πάει να το πουλήσει κάποιος και να του κάνει factory reset, χωρίς να γνωρίζει ότι τα αρχεία του θα είναι διαθέσιμα και στον επόμενο ιδιοκτήτη. Άσχημο αυτό.

 

Πρέπει να τσεκάρει το κινητό με έναν file manager πριν να το πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να πάει να το πουλήσει κάποιος και να του κάνει factory reset, χωρίς να γνωρίζει ότι τα αρχεία του θα είναι διαθέσιμα και στον επόμενο ιδιοκτήτη. Άσχημο αυτό.

 

Κάντε factory reset μέσα απο τις ρυθμίσεις, έχοντας απενεργοποίηση τα αντίγραφα ασφάλειας ώστε να μην περαστούν ξανά οι εφαρμογές μετά το reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα jellybean χτες και όλα καλά! Είναι φοβερή η jb σαν να αγόρασα καινούργιο κινητό! Θα περιγράψω τι έκανα προσπαθώντας να βοηθήσω.

Πρώτα ελέγχουμε αν το kies συνδέεται με το κινητό και μας βγάζει την αναβάθμιση. Με την εφαρμογή super backup από το play store έκανα backup μηνύματα, επαφές κτλ αποθηκεύωντας τα σε μια κάρτα sd.

'Επειτα :

1. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την κάρτα sd αν έχουμε.

2. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

3. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

4. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

5. Όταν φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper συνδεόμαστε με το kies και κάνουμε την αναβάθμιση.

6. Περιμένουμε να μας βγάλει μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά και να βγάλουμε το καλώδιο.

7. Βγάζουμε το καλώδιο και αφού φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper κλείνουμε το κινητό.

8. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

9. Κάνουμε ξανά wipe data, wipe cache και μετά reboot system όπως πριν με την διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε κάτι με το power button, γιατί δε γίνεται με το home πλέον.

10. Ακολουθούμε τις οδηγίες στησίματος στην οθόνη.

11. Απολαμβάνουμε το κινητό!

 

Εξυπακούεται πως για το στήσιμο κατεβάσα εκ νέου την εφαρμογή Super backup, έβαλα την κάρτα sd, επέλεξα τους φακέλους που έιχα αποθηκεύσει τις επαφές για να τα ξαναπεράσω στο κινητό με την επιλογή restore.

 

Παρατήρησα ότι στο κινητό γεμίζει γρήγορα η RAM. Με ένα κόλπο που πρότεινε ένα παιδί απο εδώ αυτό φτιάχνει και γίνεται και καλύτερο και απο την gingerbread! Πας Ρυθμίσεις, επιλογές προγραμματιστή τις ενεργοποιείς με το πράσινο διακοπτάκι μετά πας κάτω εκεί που λέει όριο διεργασιών παρασκηνίου και επιλέγεις 4 διεργασίες το ανώτερο. Δυστυχώς κάθε φορά που κλείνεις και ξανανοίγεις το κινητό πρέπει να το κάνεις και πάλι.

 

Για όσους χρησιμοποιούν το noled για να σταματήσουν την ενοχλητική ομιλία πάτε ρυθμίσεις, διαχειριστής εφαρμογών, στην καρτέλα όλα και κάντε ανενεργά το Samsung TTS και το Μηχανή κείμενο σε ομιλία.

Ελπίζω να βοήθησα!

 

 

να σε καλα ρε φιλε! επιτελους ολοκληρη η διαδικασια για καποιον που ειναι αρχαριος στην φαση αυτη!

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

KAI wipe data KAI wipe cache partition?

Όταν λέτε μέσα από τις ρυθμίσεις εννοείτε : "Ρυθμίσεις -> Δημιουργία αντιγράφων ->Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" ξετσεκάρωντας τις επιλογές "δημ. αντιγρ. ασφ. δεδ." και "Αυτόματη επαναφορά" ?

Edited by anetos82
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την αναβαθμιση με wipe πριν και μετα και ολα φαινονται πολυ ομορφα και ωραια :):) με την JB πραγματικα καινουργιο κινητο! θα το δουλεψω και θα ξαναγραψω εντυπωσεις !!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που κάνω ρεσταρτ όσες εφαρμογές ειναι αποθηκευμένες στην sd διαγράφονται απο τις επιφάνειες εργασίας;;;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που κάνω ρεσταρτ όσες εφαρμογές ειναι αποθηκευμένες στην sd διαγράφονται απο τις επιφάνειες εργασίας;;;

 

Όλες; Εγώ το παθαινω μονο με το sport24...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω κάτι περίεργο που έπαθα χθες,κατέβασα την ελληνική jb με κωδικό EUR από το samsung updates την πέρασα κανονικά μέσω odin και την πρώτη φορά που άνοιξε το κινητό είχε ακόμα την βουλγάρικη GBL με όλες τις bloatware εφαρμογές της σαμμυ μέσα.WTF;

Πέρασα TWRP για να τα σβήσω ΟΛΑ και να ξαναπεράσω την ελληνική μόλις την πέρασα και άνοιξα το κινητό μπήκα στο stock recovery να δω το CSC και μου έβγαζε "NEE" που είναι Φινλανδίας!!!

Επιβεβαίωσα πόσες φορές ότι πέρναγα το σωστό firmware "EUR",ξαναπερνάω το ίδιο μπαίνω πάλι ξανά CSC "ΝΕΕ"!!!

Υστερα δοκίμασα το galaxy csc changer από το store και το γύρισα σε EUR μιας και η rom υποστήριζε multi-csc.

Εσεις που είχατε jb άλλης χώρας πήγατε χωρίς προβλήματα στην ελληνική;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου συνεβει το χειροτερο...ούτε στον εχθρό μου...

 

Την ώρα που έκανα αναβάθμιση έκλεισε ο υπολογιστής και παρα τρίχα θα μου το άφηνε μπρίκι!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην κάνετε έτσι! Είναι λίγο αγχωτικό αυτό που έγινε αλλά δεν γίνεται τόσο εύκολα "τούβλο" το τηλέφωνο.

Άντε να χρειαζότανε να περάσεις μόνο σου το Firmware με Odin.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην κάνετε έτσι! Είναι λίγο αγχωτικό αυτό που έγινε αλλά δεν γίνεται τόσο εύκολα "τούβλο" το τηλέφωνο.

Άντε να χρειαζότανε να περάσεις μόνο σου το Firmware με Odin.;)

 

Ενταξει για έναν γνώστη σαν και εσένα μπορεί να φαίνεται απλό...Εγώ δεν ξέρω καν τι είναι odin...Αν και απ'οτι καταλαβαίνω δεν πρεπει να ειναι και κάτι τραγικό.Ήταν το άγχος της στιγμής που ενώ θέλεις να πάνε όλα τέλεια γίνεται το χειρότερο νομίζω...

 

Πάντως τώρα που παίζω με jb τα σπάει το android...ξέρει κανένας απο που μπορώ να δω RAM;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι τραγικό και γι' αυτό το ανέφερα ώστε να μην αγχώνεστε.:)

Πάτα παρατεταμένα το κεντρικό κουμπί και θα σου ανοίξουν οι πρόσφατες εφαρμογές. Σε αυτήν τη λίστα κάτω αριστερά υπάρχει ένα κουμπί με έναν κύκλο, πάτα το και θα σου εμφανίσει διάφορες επιλογές εκ των οποίων η μία είναι για την RAM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα την αναβαθμιση μεσω odin τελικα και αυτο που ειδα ειναι οτι εχει γινει λιγο πιο αργο απο πριν προς το παρον.αυτο ομως που ειδα και με χαλασε ειναι οτι εξαφανιστηκε το εικονιδιο διαχειρισης εργασιων καθως και το polaris office και καποια αλλα.ξερει κανεις γιατι?εχει συμβει και σε αλλους?οπως και επισης μπορει καποιος να ενημερωσει αν κανουμε ροοτ τι μπορουμε να σβησουμε με ασφαλεια ωστε να μην εχουμε προβληματα?

 

Τελικα το polaris office κατεβαινει δωρεαν απο samsung apps στην τελευταια του εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πώς βάζουμε ένα mp3 από την κάρτα μνήμης ως ringtone; Εμένα δεν μου δίνει αυτή την επιλογή μετά την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον Music Player, βρες το mp3 που θες και πάτα παρατεταμένα πάνω του ώστε να σου εμφανίσει την επιλογή "ορισμός ως". Μετά τα πράγματα είναι απλά.

Εναλλακτικά μπορείς να δημιουργήσεις τους φακέλους media/audio/ringtones και να βάλεις μέσα τα mp3 που θες για ήχους κλήσης. Έτσι θα σου εμφανιστούν όλα στη λίστα με τους ήχους κλήσης ώστε να επιλέξεις. Για ήχους ειδοποίησης δημιουργείς αντίστοιχα τους φακέλους media/audio/notifications και για ήχους στο ξυπνητήρι τους φακέλους media/audio/alarms.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την jelly bean.Τολμω να πω ότι δεν κόλλησε καθόλου και όλες τις διεργασίες τις έκανε αμέσως.Το μόνο αρνητικό είναι το γεγονός ότι για να φτάσει 4 γραμμές το σήμα, πρέπει να πεθάνει ο highlander :p
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την jelly bean.Τολμω να πω ότι δεν κόλλησε καθόλου και όλες τις διεργασίες τις έκανε αμέσως.Το μόνο αρνητικό είναι το γεγονός ότι για να φτάσει 4 γραμμές το σήμα, πρέπει να πεθάνει ο highlander :p

 

συμφωνω απολυτα ολα καλα με jb! λιγο ο dialer αργει απειροελαχιστα αλλα οκ! το σημα οντως :p μηπως ειναι bug τρελο? δηλαδη μηπως οι 3 γραφες σημαινει φουλ? :O

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα ολα καλα με jb! λιγο ο dialer αργει απειροελαχιστα αλλα οκ! το σημα οντως :p μηπως ειναι bug τρελο? δηλαδη μηπως οι 3 γραφες σημαινει φουλ? :O

 

Μήπως κάτι δεν πήγε καλά στην αναβάθμιση; Εμένα έχει full σήμα, και μάλιστα καλύτερο από πρίν. Μέσα στο σπίτι μου είχα 3-4 γραμμές και τώρα έχω 5.

 

Πήγαινε στον Music Player, βρες το mp3 που θες και πάτα παρατεταμένα πάνω του ώστε να σου εμφανίσει την επιλογή "ορισμός ως". Μετά τα πράγματα είναι απλά.

Εναλλακτικά μπορείς να δημιουργήσεις τους φακέλους media/audio/ringtones και να βάλεις μέσα τα mp3 που θες για ήχους κλήσης. Έτσι θα σου εμφανιστούν όλα στη λίστα με τους ήχους κλήσης ώστε να επιλέξεις. Για ήχους ειδοποίησης δημιουργείς αντίστοιχα τους φακέλους media/audio/notifications και για ήχους στο ξυπνητήρι τους φακέλους media/audio/alarms.

 

Μα στον Music Player μου βγάζει μόνο την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και δεν έχει πουθενά επιλογή για να πάω στην sd.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι δεν πήγε καλά στην αναβάθμιση; Εμένα έχει full σήμα, και μάλιστα καλύτερο από πρίν. Μέσα στο σπίτι μου είχα 3-4 γραμμές και τώρα έχω 5.

 

Mήπως έχεις ανοιχτο το 3G γιατι με 3G βλεπω και κανα φουλάρισμα...αλλίως παιζω σε χαμηλο ταμπλο.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα τηλεφώνου στο δικό μου παιδιά είναι πολύ καλό τις 4 γραμμές τις έχει άνετα. Λειτουργία δικτύου έχω βάλει την επιλογή μόνο gsm. Και το σήμα του wifi, μου φαίνεται καλύτερο από την gb. Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να παιζει ρολο και η περιοχη που μενει ο καθενας.Αλλος μπορει να ειναι πολυ μακρυα απο κεραια και αλλος απο κατω...!

 

Eπίσης αυτό το μουσικη google play πως φεύγει μόνιμα από τις ενεργες εφαρμογές. Εγω το κλείνω και μετά από λίγο αυτό ξανανοίγει.

Edited by lakostas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...