Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γνωρίζω πως υπάρχει τρόπος αυτό που δε ξέρω είναι αν το δοκίμασε κανείς στην πράξη και αν αντιμετώπισε κολλήματα μετά με την gingerbread.

 

Εγώ που το δοκίμασα όλα είναι άψογα , σε σημείο να μην γυρίζω σε jb με τίποτα :-)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά συνδέομαι kies ασύρματα αλλά δεν μου βγάζει κάποιο μήνυμα για αναβάθμιση. Στο μενού δεν έχει κάποια επιλογή για ρυθμίσεις κτλ.

 

Πάω κάπου συγκεκριμένα;

Πρέπει να συνδεθώ με το καλώδιο usb ή δεν έχει να κάνει;

 

Ευχαριστώ.

Πρέπει να συνδεθείς με usb.

Αν κανω hard reset θα χαθουν κι οι επαφες μου?

Ναι...θα γίνει όπως το πρωτοαγόρασες...

 

Εγώ που το δοκίμασα όλα είναι άψογα , σε σημείο να μην γυρίζω σε jb με τίποτα :-)

 

Είχες βάλει Ελληνική ή άλλης χώρας jb;

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Ενώ ήμουν με official gb από την αρχή, το kies δεν έδειχνε διαθέσιμη αναβάθμιση, με αποτέλεσμα να περάσω την ελληνική jb με odin. Δύο μέρες τώρα το κινητό λειτουργεί απροβλημάτιστα.Κανένα κόλλημα-εκτός από μια στιγμιαία καθυστέρηση στο άνοιγμα των επαφών-και η εμπειρία χρήσης καμία σχέση με πριν.Απλά γεμίζει η ram πολύ γρήγορα,αλλά χωρίς να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να αναβαθμίσω μέσω kies και μου εμφανίζει μήνυμα: Το 'GT-I9070' δεν υποστηρίζει τη λειτουργία.

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεύτερη ημέρα μετά την αναβάθμιση σε Jelly Bean. Χωρίς factory reset, απλά ξεχάστε το. Το τηλέφωνο κολλάει πάρα πολύ. Μετά το factory reset, όχι μόνο δεν κολλάει, αλλά αντίθετα είναι σαφώς πιο γρήγορο από πριν, με περισσότερη μνήμη. Το πρόβλημα με την μπαταρία, τουλάχιστον στο δικό μου λύθηκε. Ήδη 10 ώρες χωρίς φόρτιση, με μπαταρία στο 83%. Άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω πως υπάρχει τρόπος αυτό που δε ξέρω είναι αν το δοκίμασε κανείς στην πράξη και αν αντιμετώπισε κολλήματα μετά με την gingerbread.

 

Πως λέγεται η εφαρμογή που κατέβαζε για κάμερα στο Facebook

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει Ελληνική ή άλλης χώρας jb;

Έχω βάλει διαφόρων χωρών όχι ελληνική αλλά δεν έχει καμμιά σημασία .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το i9070 του πατέρα σε επίσημη 4.1 (ελληνική), όλα δουλεύουν ρολόι (όπως και με την 2.3).

 

Έκανα και ένα factory reset μήπως και δημιουργηθούν προβλήματα που διαβάζω στην μετάβαση 2.3 - 4.1 και το κινητό πάει σφαίρα.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω ξανά κανένας επιστήμονας εδώ μέσα ξέρει να μου πει αν υπάρχει τρόπος π.χ εφαρμογή που να μπορείς να μιλάς με κάμερα στο Facebook μέσω κινητού. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε λιγο τα φωτα σας σχετικα με την αναβαθμιση! να κανω hard reset σε recovery ( η επαναφορα εργοστασιακων απο τις ρυθμισεις? πριν και μετα την αναβαθμιση? και ολα κομπλε??
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το i9070 του πατέρα σε επίσημη 4.1 (ελληνική), όλα δουλεύουν ρολόι (όπως και με την 2.3).

 

Έκανα και ένα factory reset μήπως και δημιουργηθούν προβλήματα που διαβάζω στην μετάβαση 2.3 - 4.1 και το κινητό πάει σφαίρα.

 

εκανες πριν την αναβαθμιση factory reset(δλδ μεσα απο τις ρυθμισεις?) ?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω ξανά κανένας επιστήμονας εδώ μέσα ξέρει να μου πει αν υπάρχει τρόπος π.χ εφαρμογή που να μπορείς να μιλάς με κάμερα στο Facebook μέσω κινητού. Ευχαριστώ

 

Ρε παλικαρι....αφου βλεπεις οτι δεν σου απανταει κανεις....

Σημαινει οτι δεν ξερει και κανεις σε αυτο το νημα.....

Ρωτα εδω...να ησυχασεις εσυ....και το βασικοτερο να ησυχασουμε και εμεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Έκανα την αναβάθμιση μεσω kies από την επίσημη gb.

Παρατηρώ αρκετά lag (πχ στα μηνυματα,στις φωτο) της τάξεως των 1-2 sec που στην gb δεν τα είχα.

Ακόμα δεν έκανα factory reset αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω λόγω αυτών των ασήμαντων αλλα σπαστικών lag.

Το reset ουσιαστικά είναι σαν να κάνω format στο pc?Το κινητό μετά θα είναι πιο γρηγορο?

Τις επαφές μπορώ να τις αποθηκεύσω στο kies του pc μου κ μετά το reset να τις ξαναπεράσω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μοιραζομαι κι εγω την εμπειρια μου μετα την αναβαθμιση...

 

Διευκρινιζω οτι δεν εκανα hard reset πριν την αναβαθμιση,αλλα εκανα μετα.

-η καμερα αποκτησε το πολυποθητο zoom...

-καλυτερο scroll down.

-δεν διαπιστωσα κανενα θεμα με καμια εφαρμογη...με την gb ειχα θεμα με το youtube,και δεν του κανα ενημερωση,αφηνοντας την εκδοση που ειχε το τηλεφωνο,τωρα ολα καλα.

-καλυτερη αποκριση της συσκευης με το wi fi....μπορει να ειναι και η ιδεα μου,αλλα χωρις να εχω εγκαταστησει browser,εχω την εντυπωση οτι φορτωνει πιο σβελτα απο πριν.

 

 

Γενικα φαινεται πως η συσκευη τρεχει λιγο καλυτερα πλεον,αλλα με μολις 2 μερες λειτουργιας,μπορει τα συμπερασματα αυτα να ειναι λιγο βιαστικα,θα δουμε...

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Έκανα την αναβάθμιση μεσω kies από την επίσημη gb.

Παρατηρώ αρκετά lag (πχ στα μηνυματα,στις φωτο) της τάξεως των 1-2 sec που στην gb δεν τα είχα.

Ακόμα δεν έκανα factory reset αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω λόγω αυτών των ασήμαντων αλλα σπαστικών lag.

Το reset ουσιαστικά είναι σαν να κάνω format στο pc?Το κινητό μετά θα είναι πιο γρηγορο?

Τις επαφές μπορώ να τις αποθηκεύσω στο kies του pc μου κ μετά το reset να τις ξαναπεράσω?

 

Περνα τις επαφες στην sim βγαλε τημ σιμ και κανε το reset

Link to comment
Share on other sites

εκανες πριν την αναβαθμιση factory reset(δλδ μεσα απο τις ρυθμισεις?) ?

 

Έκανα μετά την αναβάθμιση factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις. Αν το κινητό σου σε έχει κλειδώσει έξω και δεν ανοίγει (ξέχασες κωδικό), κάντο με τον άλλον τρόπο του συνδυασμού πλήκτρων.

 

Είτε μέσω του μενού είτε με τον άλλον τρόπο, είναι ακριβώς το ίδιο.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετά την αναβάθμιση factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις. Αν το κινητό σου σε έχει κλειδώσει έξω και δεν ανοίγει (ξέχασες κωδικό), κάντο με τον άλλον τρόπο του συνδυασμού πλήκτρων.

 

Είτε μέσω του μενού είτε με τον άλλον τρόπο, είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Α οπότε είτε μέσα απο τις ρύθμισεις είτε μέσα είτε με τα buttons για recovery ειναι το ίδιο.;

 

Να το κάνω αναθμιση πες μια άποψη φίλος :D γιατί είσαι είδη jellyποιημενος χαχα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να έχετε σαν κανόνα πριν από κάθε αναβάθμιση να κάνετε τα πάντα wipe για να κάτσει η νέα rom σε όσο πιο "καθαρή" συσκευή γίνεται.Εχω περάσει 3 εκδόσεις jelly bean έτσι και δεν έχω πουθενά κάποιο lag.
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση !!!

 

Σε jb δεν υποστηρίζει flash player.Αλλά ακολουθώντας αυτό τον οδηγό έχεις.Λειτουργεί τοσο με τον stock browser αλλά και με άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις για να προχωρησω και εγω στην αναβαθμιση.

Πρωτο μου android και γενικα απο αναβαθμισεις ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ !!

Η συσκευη ειναι μαμα 2.3.6

 

Διαβασα οτι για να γινει σωστα η αναβαθμιση θα πρεπει να γινει :

1 wipe cache

2 factory reset

3 Αναβαθμιση

4 factory reset παλι

5 Στησιμο του κινητου...

Δεν ξερω αν εγραψα σωστα την σειρα των ενεργειων...

 

Οποτε εχουμε και λεμε :

 

Πως παιρνω backup σε μαμα 2.3.6 κυριως επαφες , μνμ , σημειωσεις ημερολογιου?

Πως κανω wipe ?

Πως κανω factory reset?

Αναβαθμιση μεσω PC η μεσω OTA ?

Εφοσον γινει η αναβαθμιση και ξανακανω reset μετα περναω απο το back up αρχειο μου στη συσκευη ?

Εφαρμογες δεν με πολυενδιαφερουν στο να γινουν back up, οσο κυριως ΕΠΑΦΕΣ και ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν κουρασα και αν καποιοι "βαριουνται" να διαβαζουν τις ιδιες αποριες ξανα κ ξανα απο "ασχετους" :):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα jellybean χτες και όλα καλά! Είναι φοβερή η jb σαν να αγόρασα καινούργιο κινητό! Θα περιγράψω τι έκανα προσπαθώντας να βοηθήσω.

Πρώτα ελέγχουμε αν το kies συνδέεται με το κινητό και μας βγάζει την αναβάθμιση. Με την εφαρμογή super backup από το play store έκανα backup μηνύματα, επαφές κτλ αποθηκεύωντας τα σε μια κάρτα sd.

'Επειτα :

1. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την κάρτα sd αν έχουμε.

2. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

3. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

4. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

5. Όταν φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper συνδεόμαστε με το kies και κάνουμε την αναβάθμιση.

6. Περιμένουμε να μας βγάλει μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά και να βγάλουμε το καλώδιο.

7. Βγάζουμε το καλώδιο και αφού φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper κλείνουμε το κινητό.

8. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

9. Κάνουμε ξανά wipe data, wipe cache και μετά reboot system όπως πριν με την διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε κάτι με το power button, γιατί δε γίνεται με το home πλέον.

10. Ακολουθούμε τις οδηγίες στησίματος στην οθόνη.

11. Απολαμβάνουμε το κινητό!

 

Εξυπακούεται πως για το στήσιμο κατεβάσα εκ νέου την εφαρμογή Super backup, έβαλα την κάρτα sd, επέλεξα τους φακέλους που έιχα αποθηκεύσει τις επαφές για να τα ξαναπεράσω στο κινητό με την επιλογή restore.

 

Παρατήρησα ότι στο κινητό γεμίζει γρήγορα η RAM. Με ένα κόλπο που πρότεινε ένα παιδί απο εδώ αυτό φτιάχνει και γίνεται και καλύτερο και απο την gingerbread! Πας Ρυθμίσεις, επιλογές προγραμματιστή τις ενεργοποιείς με το πράσινο διακοπτάκι μετά πας κάτω εκεί που λέει όριο διεργασιών παρασκηνίου και επιλέγεις 4 διεργασίες το ανώτερο. Δυστυχώς κάθε φορά που κλείνεις και ξανανοίγεις το κινητό πρέπει να το κάνεις και πάλι.

 

Για όσους χρησιμοποιούν το noled για να σταματήσουν την ενοχλητική ομιλία πάτε ρυθμίσεις, διαχειριστής εφαρμογών, στην καρτέλα όλα και κάντε ανενεργά το Samsung TTS και το Μηχανή κείμενο σε ομιλία.

Ελπίζω να βοήθησα!

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν κανω wipe cache απο τα γνωστα κουμπια το τηλ κανει επανεκινηση;

Γιατι τωρα εχω πανω Ιταλικη jelly και αν κανει επανεκινηση πριν περασω με odin την ελληνικη θα πρεπει να το κλεισω αμεσως και να το βαλω σε donwload mode?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...