Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πως rootάρουμε την συγκεκριμενη συσκευή. Έχω έκδοση firmware xxld3.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω τραβήξει μερικές φωτογραφίες με το κινητό και θέλησα να τις μεταφέρω στο laptop. Κατέβασα λοιπόν το Kies στον υπολογιστή, το εγκατέστησα, σύνδεσα το κινητό με τον υπολογιστή με USB και το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει το κινητό. Δεν συνδέεται με το Kies Εκεί που λέει Συνδεδεμένες συσκευές βγάζει "συνδέστε τη συσκευη" δηλ. δεν καταλαβαίνει ότι την έχω συνδέσει (όπως είπα μόλις συνδέω το τηλ. με τον υπολογιστή ξεκινάει να φορτίζει και τίποτα άλλο). Ούτε και στον υπολογιστή (δηλ. όχι μόνο στο Kies, αλλά και στο φάκελο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, που φαίνονται όλες οι συνδεδεμένες εξωτερικές συσκευές, φαίνεται να έχει συνδεθεί)

Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω τραβήξει μερικές φωτογραφίες με το κινητό και θέλησα να τις μεταφέρω στο laptop. Κατέβασα λοιπόν το Kies στον υπολογιστή, το εγκατέστησα, σύνδεσα το κινητό με τον υπολογιστή με USB και το μόνο που κάνει είναι να φορτίζει το κινητό. Δεν συνδέεται με το Kies Εκεί που λέει Συνδεδεμένες συσκευές βγάζει "συνδέστε τη συσκευη" δηλ. δεν καταλαβαίνει ότι την έχω συνδέσει (όπως είπα μόλις συνδέω το τηλ. με τον υπολογιστή ξεκινάει να φορτίζει και τίποτα άλλο). Ούτε και στον υπολογιστή (δηλ. όχι μόνο στο Kies, αλλά και στο φάκελο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ, που φαίνονται όλες οι συνδεδεμένες εξωτερικές συσκευές, φαίνεται να έχει συνδεθεί)

Κάνω κάτι λάθος?

 

Ναί, κάνεις. :) Πας στη συσκευή σου: Εφαρμογές --> Ρυθμίσεις --> Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα --> Βοηθητικά προγράμματα USB και εκεί επιλέγεις τη μοναδική επιλογή που υπάρχει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 μηνα "παρεας" με το κινητο οι εντυπωσεις μου ειναι οι καλυτερες.

Δεν εχω rootarei ακομα την συσκευη.

Προχτες που ημουνα Καλαβρυτα ,μετα πηγαμε σε μια ταβερνα σε ενα χωριο και φαγαμε κατι απιστευτα παιδακια !!!!

Φευγοντας θελησα να περασω στους χαρτες MLS destinator ( μου τους δωσανε περασμενους, δωρο σε καρτα μνημης 2G ) το σημειο για να το εχω για μελλοντικη χρηση :cool::cool::cool:

Ενεργοποιησα το gps και μπηκα στην εφαρμογη για να μου βρει τοποθεσια. Ουρανος ξαστερος και καθαρος.

Προσπαθησε να κλειδωσει το σημα χωρις υποβοηθηση δικτιου της κιν τηλεφωνιας.

Το φιλαρακι μου στην παρεα με Ιphone 4s και προγραμμα navigon ( το εχει πληρωσει εφαπαξ) κλειδωσε σε δευτερολεπτα.

Το δικο μου επι 5 λεπτα ΔΕΝ μπορουσε να κλειδωσει σημα με τιποτα !!!! Απογοητευτικα, το εκλεισα και εφυγα.

Προτεινετε να ενεργοποιησω την επιλογη αυτη ( δικτυα κιν τηλ) για πιο γρηγορο κλειδωμα θεσης?? Θα κλειδωνει πιο γρηγορα? Θα υπαρχει χρεωση γιαυτο και αν ναι χρεωση σε MB η χρεωση σε € στον λογαριασμο?

Προτεινετε καποιο αλλο προγραμα πλοηγησης ( και με πληρωμη αν ειναι μεχρι 20-30€) ??

Γιατι θα αλλαξω και καρτα sd καποια στιγμη , και δεν εχω ορεξη να δωσω στην MLS 30€ για να μου περασει τους χαρτες στην καινουργια καρτα.

Για βοηθατε ρε συγχωριανοι !!!!!!!!!!! και θα σας πω και την ταβερνα για τα παιδακια ..... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Εγω με εφαρμογη Sygic για gps με βρισκει σε 2-3 δευτερολεπτα. Πολυ καλη εφαρμογη για gps παντως.

Link to comment
Share on other sites

εχει 3 μερες που το αγορασα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...:D πολυ καλο κινητο για τα λεφτα του.... και η μπαταρια και ολα για το λιωσιμο που του κανω!! :lol:

1)το μονο μου θεμα ειναι με την μνημη του.. ειναι συνεχεια 450-480 στα 555

οι εφαρμογες ολο ανοικτες και τα τασκ κιλερς απλα ημιμετρα... τι μπορω να κανω... βεβαια δεν κωλαει πουθενα αλλα με προβληματιζει...

 

2)δεν εχω καρτα sd μεσα. παιζει ρολο? θα το ξαλαφρωσω με μια?:confused:

 

κατα τα αλλα το μηχανημα πεταει....

 

3) ποιος ξερει κατι συγκεκριμενω για να το ρουταρω... βρικα αυτο... κανει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1985199

 

4) αν το ρουταρω μετα παιρνει την αναβαθμιση(οταν βγει) κανονικα?

thanks!!!:rolleyes:

Edited by rodius4gr
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το καταπληκτικο κατα τ'αλλα κινητο δεν εχει εξοδο hdmi, υπαρχει αλλος τροπος να συνδεθει στην tv ?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες ημερες χρησης ειμαι και εγω αρκετα ικανοποιημενος. Κανενα κολημα μεχρι στιγμης αν και βαζω/βγαζω συνεχως εφαρμογες και γενικα πειραματιζομαι αρκετα με την συσκευη. Αν του πινεις το αιμα δεν βγαζει πανω απο 1 μερα η μπαταρια, αλλα με πιο συντηρητικη χρηση βγαζει 2 μερες ανετα.

 

@rodius4gr: Καπως ετσι ειμαι και εγω με την μνημη, αλλα αφου δεν δημιουργει καποιο αμεσο προβλημα στην χρηση δεν με προβληματιζει.

 

Μιας και το καταπληκτικο κατα τ'αλλα κινητο δεν εχει εξοδο hdmi, υπαρχει αλλος τροπος να συνδεθει στην tv ?

 

Νομιζω γινεται μονο μεσω δικτυου DLNA (αν το υποστηριζει η TV).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Προβληματίζομαι μεταξύ της αγοράς του συγκεκριμένου κινητού και του Galaxy 2, τα οποία πλέον είναι σε ανάλογες περίπου τιμές.Θεωρητικά το Galaxy S Advance έχει καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη, ωστόσο με προβληματίζουν δύο θέματα: Η ευαισθησία της AMOLED οθόνής του σε γρατζουνιές και η ποιότητα της φωτογραφικής του μηχανής (αν και θεωρητικά είναι ισάξιες στο review του gsm arena αναφέρει ως καλύτερη αυτή του galaxy 2).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Προβληματίζομαι μεταξύ της αγοράς του συγκεκριμένου κινητού και του Galaxy 2, τα οποία πλέον είναι σε ανάλογες περίπου τιμές.Θεωρητικά το Galaxy S Advance έχει καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη, ωστόσο με προβληματίζουν δύο θέματα: Η ευαισθησία της AMOLED οθόνής του σε γρατζουνιές και η ποιότητα της φωτογραφικής του μηχανής (αν και θεωρητικά είναι ισάξιες στο review του gsm arena αναφέρει ως καλύτερη αυτή του galaxy 2).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Να υποθεσω οτι αναφερεσαι στο Ace 2 ετσι ? Εχει λιγο μικροτερη οθονη και για αυτο τον λογο ειναι και πιο compact, αλλα γενικα δεν νομιζω πως θα εχουν και πολυ μεγαλη διαφορα σαν συσκευες. Οι οποιες διαφορες αφορουν κυριως την διαφορετικη τεχνολογια στις οθονες, αλλα και το γεγονος πως με το S Advance μπορεις να πας σε "ελληνικη" συσκευη χωρις να νιωθεις πως σε πιανουν κοτσο.

 

Edit: Και μερικα βιντεακια .avi και .mp4 που δοκιμασα τωρα τα επαιζε ολα νερακι ο στοκ player και με τους υποτιτλους ολα οκ.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι το Ace 2 εννοώ-παράλειψή μου.Τι εννοείς όμως όταν λες ότι "μπορεις να πας σε "ελληνικη" συσκευη χωρις να νιωθεις πως σε πιανουν κοτσο";
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Μόλις πήρα το εν λόγω κινητό για την κοπέλα μου και θα 'θελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες standard αρχικές κινήσεις/ρυθμίσεις που «πρέπει» να κάνω.

 

Π.χ. για την απόδοση της συσκευής, της μπαταρίας και ό,τι άλλο γνωρίζετε.

 

Να πω ότι είναι η πρώτη φορά που χειρίζομαι android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Μόλις πήρα το εν λόγω κινητό για την κοπέλα μου και θα 'θελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες standard αρχικές κινήσεις/ρυθμίσεις που «πρέπει» να κάνω.

 

Π.χ. για την απόδοση της συσκευής, της μπαταρίας και ό,τι άλλο γνωρίζετε.

 

Να πω ότι είναι η πρώτη φορά που χειρίζομαι android.

 

Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις απο την πρώτη σελίδα, το τι έχει γραφτεί για το κινητό, θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Για να σε βοηθήσω όσον αφορα το θέμα της μπαταρίας,πηγαινε ρυθμίσεις - ασυρματη επικοινωνία - δίκτυα κινητης τηλεφωνίας και απο τα μενου δεν θα πρεπει να εχεις τσεκαρισμένη την πρωτη επιλογη ( χρηση δεδομενων ) και εκει που λεει λειτουργία δικτύου επιλεγεις μονο GSM .

Ετσι θα αποκτήσεις μεγαλύτερη οικονομία στην μπαταρία.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα τα τσεκάρω.

 

Τις έχω διαβάσει όλες τις σελίδες, αλλά θα ξαναρίξω μια ματιά.

 

Με το λογαριασμό Google τι παίζει; Μου εμφανίζεται σχεδόν παντού. Δεν έχω, πρέπει να δημιουργήσω οπωσδήποτε;

Μιλάμε για λογαριασμό mail, δηλαδή ένα απλό gmail.com;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα τα τσεκάρω.

 

Τις έχω διαβάσει όλες τις σελίδες, αλλά θα ξαναρίξω μια ματιά.

 

Με το λογαριασμό Google τι παίζει; Μου εμφανίζεται σχεδόν παντού. Δεν έχω, πρέπει να δημιουργήσω οπωσδήποτε;

Μιλάμε για λογαριασμό mail, δηλαδή ένα απλό gmail.com;

 

Ναι ακριβώς, μιλάμε για εναν απλο λογαριασμο gmail

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Ναί, κάνεις. :) Πας στη συσκευή σου: Εφαρμογές --> Ρυθμίσεις --> Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα --> Βοηθητικά προγράμματα USB και εκεί επιλέγεις τη μοναδική επιλογή που υπάρχει.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν έφταιγε αυτό. Το δοκίμασα και πάλι δεν συνδεόμουν. Τελικά έφταιγε το καλώδιο USB. Το είχα συνδέσει με ένα άλλο USB καλώδιο που είχα (για να φορτίζει το bluetouth της itech) και απλά φόρτιζε το κινητό χωρίς να συνδέεται. Μόλις το συνέδεσα με το καλώδιο USB που είχε μέσα η συσκευασία του κινητου, συνδέθηκε χωρίς πρόβλημα (και χωρίς να επιλέξω την επιλογή που περιγράφεις πάνω). Δεν είναι όλα τα USB ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν έφταιγε αυτό. Το δοκίμασα και πάλι δεν συνδεόμουν. Τελικά έφταιγε το καλώδιο USB. Το είχα συνδέσει με ένα άλλο USB καλώδιο που είχα (για να φορτίζει το bluetouth της itech) και απλά φόρτιζε το κινητό χωρίς να συνδέεται. Μόλις το συνέδεσα με το καλώδιο USB που είχε μέσα η συσκευασία του κινητου, συνδέθηκε χωρίς πρόβλημα (και χωρίς να επιλέξω την επιλογή που περιγράφεις πάνω). Δεν είναι όλα τα USB ίδιο?

 

Κανονικά ναί. Πρώτη φορά το είδα αυτό, τώρα που το έγραψες. Ίσως τα καλώδια usb για bleutooth να είναι αποκλειστικά φόρτισης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

οταν παρω το advance (σε κανα δυο βδομαδες) προτεινεις να βαλω προστασια οθονης;

εχεις να προτεινεις καμια καλη θηκη (για την αδερφη μου θα παει το κινητο) και μια καρτα μνημης 16gb;

 

απο αξεσουαρ καλυτερα να τα αγορασω απο εξωτερικο;

 

κανενας;:)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω γινεται μονο μεσω δικτυου DLNA (αν το υποστηριζει η TV).

 

Εχω το galaxy S i9000 και ειχα παντα την επιλογη "tv out" στο μενου των ρυθμισεων....(ειτε σε stock rom ειτε σε custom rom)

Στο i9070 δεν υπαρχει τετοια επιλογη???

Link to comment
Share on other sites

κανενας;:)

 

Φιλε μου εγω εχω παρει αυτο για screen protector ( ματ , οχι κανονικο γιατι δεν αφηνει πολλες δαχτυλιες στην οθονη)

 

http://www.ebay.com/itm/3X-Matte-Anti-Glare-Screen-Protector-For-Samsung-Galaxy-S-Advance-I9070-/170885114234?pt=PDA_Accessories&hash=item27c98be97a

 

και αυτην την θηκη

http://www.ebay.com/itm/260985840303?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Επειδη οπως λες παει για γυναικα η συσκευη , εδω μπορεις να βρεις και την παραπανω θηκη σε διαφορα χρωματα

http://www.ebay.com/itm/121032298634?var=420108058286&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος !!!

Edited by fragiskos
Link to comment
Share on other sites

Εχω το galaxy S i9000 και ειχα παντα την επιλογη "tv out" στο μενου των ρυθμισεων....(ειτε σε stock rom ειτε σε custom rom)

Στο i9070 δεν υπαρχει τετοια επιλογη???

 

Οχι απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στο 9070.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% αναγκαίο το screen protector;

 

Χαράσσεται το Gorilla Glass με τον καιρό τελικά;

Edited by phanispal
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω παρει αυτο για screen protector ( ματ , οχι κανονικο γιατι δεν αφηνει πολλες δαχτυλιες στην οθονη)

 

http://www.ebay.com/itm/3X-Matte-Anti-Glare-Screen-Protector-For-Samsung-Galaxy-S-Advance-I9070-/170885114234?pt=PDA_Accessories&hash=item27c98be97a

 

και αυτην την θηκη

http://www.ebay.com/itm/260985840303?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Επειδη οπως λες παει για γυναικα η συσκευη , εδω μπορεις να βρεις και την παραπανω θηκη σε διαφορα χρωματα

http://www.ebay.com/itm/121032298634?var=420108058286&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος !!!

 

αρα απο εξωτερικο καλυτερα;:p

ποσες μερες εκαναν να σου ερθουν;

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% αναγκαίο το screen protector;

 

Χαράσσεται το Gorilla Glass με τον καιρό τελικά;

 

Σε ολα μου τα κινητα εγω προσωπικα βαζω screen protector και για προστασια αλλα και για να εχω την οθονη μου στην καλυτερη δυνατη κατασταση σε περιπτωση που χρειαστει για καποιο λογο να πουλησω τη συσκευη...

 

αρα απο εξωτερικο καλυτερα;:p

ποσες μερες εκαναν να σου ερθουν;

 

Προσωπικη μου γνωμη.

Εννοειται απο εξωτερικο !! Δεν συγκρινονται οι τιμες με εδω !!

Απλα πρεπει να εχεις υπομονη....

Επειδη τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι οι αποστολες απο Κινα αργουν ελαφρως.... :mad::mad::mad:

να υπολογιζεις απο 20-30 μερες max :(:(

Tα protectors ηρθανε σε 27 μερες και η θηκη σε 25 μερες.

Εαν χρειαστεις βοηθεια ριξε pm....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από μένα.Μόλις χθες κατέληξα και εγώ στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού και θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με τις συμβουλές τους με έκαναν να πιστεύω ότι έπραξα σωστά.Ειδική μνεία στο συμφορουμίτη haki!Θα ακολουθήσω όλα τα βήματα στη φόρτιση και ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και μπρος (πρώτη φορά δίνω τόσα χρήματα για κινητό!). Αν παρουσιαστεί κάποιο θέμα να είστε σίγουροι ότι θα σας ζαλίσω! :bow:
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα γινω και εγω κατοχος του κινητου.με την πρωτη φορτιση:

1)δεν πειραζει να φτασω την ηδη υπαρχουσα μπαταρια στο 10% και μετα να το βαλω για φορτιση ε;

2)οι πρωτες 3 φορτισεις πρεπει να ειναι 4ωρες απο οσα διαβασα,ετσι;

 

και θα ηθελα να μου προτεινετε προγραμματα για να κατεβασω μολις το παρω,δλδ καποια στανταρ προγραμματα που λιγο πολυ ολοι τα εχουν.

να σημειωθει πρωτη φορα πιανω android τηλεφωνο,οποτε θα χαθω λιγο στην αρχη.

 

α και σχετικα με την καρτα μνημης:

εχω μια καρτα μνημης απο το νοκια 5800 8 gb microsd(τη συμπεριελαμβανε η συσκευασια),μπορω να τη χρησιμοποιησω κανονικα στο samsung ε;δεν θα εχω καποιο προβλημα;

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by AnestisX
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...