Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 8850


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αγορασα σε τοπικο καταστημα ηλεκτρονικων με γραμματια στις 330.000 δρχ.!!!!!:wacko::wacko::wacko: το ακριβοτρο κινητο που εχω αγορασει ποτε.. το κρατησα εναμιση χρονο!!!! το κουτακι του ηταν σαν βιτρινα κοσμηματος με ανοιγομενο καλυμα, διαφανεια στην θεση του κινητου και βελουδο το εσωτερικο.. απιστευτο κινητο δεν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου που το εβλεπαν αλλοι ανθρωποι και ενθουσιαζοταν.. τραβαγε τα βλεμματα πολυ ευκολα και γενικα ηταν ενα επιπεδο απο ολα τα κινητα της εκαστοτε αγορας. το εδωσα 170 ευρω αν θυμαμαι καλα.. τοτε που το ειχα κυκλοφορουσα με ενα φιατακι 127 . ποιο ακριβο το κινητο απο το αμαξι!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ρε Βασίλη!

Αλλά είναι κάτω από το κρεβάτι :blink:

:p

 

oχι σε ολες τις σκηνες

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/22-1.png

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/11-1.png

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/33.png

 

^ Στην τριτη ειναι απο κατω παντως : p

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Τελειο κινητο και εχω την τυχη να ειμαι ακομα κατοχος του απο το 2001...Αλλα τη διαφορα εχει το 8850 με το 8890?
Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζει αλλο GSM band και εχει εξωτερικη κεραια που την τραβας.

 

-

btw επειδη ειδα ενα ποστ πιο πριν, μην νομιζετε οτι επειδη ενα κινητο ειναι μεταλλικο ειναι και αφθαρτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελειο κινητο και εχω την τυχη να ειμαι ακομα κατοχος του απο το 2001...Αλλα τη διαφορα εχει το 8850 με το 8890?

 

το 8890 ειχε και πτυσσομενη κεραια

ηταν για αλλα δικτυα

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...Δεν ειχα ψαξει να πω την αληθεια ποτε τις διαφορες τους.
Link to comment
Share on other sites

btw επειδη ειδα ενα ποστ πιο πριν, μην νομιζετε οτι επειδη ενα κινητο ειναι μεταλλικο ειναι και αφθαρτο.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν κατάλαβες καλά αυτό που ήθελα να πω... Πιστεύω πως το 8850 είναι πολύ πιο ευαίσθητο στις πτώσεις από τις πλαστικούρες που κυκλοφορούν. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μπροστά στην ομορφιά μιας συσκευής όπως το 8850, η ευαισθησία της στις πτώσεις μου είναι παντελώς αδιάφορη.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

το ειχα παρει κι εγω κι ελεγα οτι επειδη ηταν ακριβο θα ηταν το τελευταιο κινητο που αγοραζα!φυσικα και δεν ηταν το τελευταιο :lol:

αναπαυεται σε καποιο συρταρι μετα απο δυο επισκεψεις σε nokia shop για επισκευη οθονης που δεν ειχε το επιθυμητο αποτελεσμα!αν δουλευε ακομα σιγουρα θα το ειχα για δευτερο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

plankton69, πολύ ωραίο το άρθρο! :bow: Ειδικά εκείνο για τα Χριστούγεννα, δε μπορείς να φανταστείς τι μου θύμισες... :O @thePRODIGY, χαχα.. είσαι τρελός! :lol: Όσο γι' αυτούς που λένε ότι τα μεταλλικά κινητά δεν αντέχουν, θα πω ότι απλά δεν ισχύει. Το Ν8 μου έχει φάει 5-6 "καλές" τούμπες και λειτουργεί ακόμα όπως τη μέρα που το αγόρασα. ;)
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν κατάλαβες καλά αυτό που ήθελα να πω... Πιστεύω πως το 8850 είναι πολύ πιο ευαίσθητο στις πτώσεις από τις πλαστικούρες που κυκλοφορούν. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μπροστά στην ομορφιά μιας συσκευής όπως το 8850, η ευαισθησία της στις πτώσεις μου είναι παντελώς αδιάφορη.

 

Εχεις δικιο, ξαναδιαβασα τι εγραψες.

Απλα γιατι πολλοι παραλληλιζουν την αντοχη του μεταλλου σε σχεση με το πλαστικο, με την γενικη αντοχη μιας συσκευης.

 

plankton69, πολύ ωραίο το άρθρο! :bow: Ειδικά εκείνο για τα Χριστούγεννα, δε μπορείς να φανταστείς τι μου θύμισες... :O @thePRODIGY, χαχα.. είσαι τρελός! :lol: Όσο γι' αυτούς που λένε ότι τα μεταλλικά κινητά δεν αντέχουν, θα πω ότι απλά δεν ισχύει. Το Ν8 μου έχει φάει 5-6 "καλές" τούμπες και λειτουργεί ακόμα όπως τη μέρα που το αγόρασα. ;)

 

Τα μεταλλικα κινητα αντεχουν οσο και τα πλαστικα κινητα. Η ζημια συνηθως δεν γινεται επειδη σπαει το πλαστικο και εκτιθεται το εσωτερικο, αλλα γιατι λογω των ισχυρων τρανταγματων την ακουνε τα εσωτερικα μερη. Σκεψου δηλαδη να σου πεσει κατω το Ν8 και να χαλασει το μοτερακι του autofocus (μακρια απο μας δηλαδη, αλλα σκεψου το) ή να ξεκουνηθει καποιο απο τα μικροπραγματακια που εχουν μεσα τα κινητα, να φυγει καποιο κουμπωμα κτλ. Εδω το Ν91 μου επεσε απο υψος 5cm και χαλασε... το ακουστικο!

 

Και αν δεις στο κατω-κατω, παντα ολα τα "tough" κινητα ειχαν λαστιχα και πλαστικα γυρω-γυρω ανεκαθεν (πχ nokia 6250, ericsson R310 μεχρι τα πιο συγχρονα sonim, jcb κτλ) για να απορροφανε τους κραδασμους.

 

Ασε που επειδη το μεταλλο δεν εχει καθολου ελαστικοτητα, κανει βαθουλωματα και παραμορφωνεται. Το πλαστικο τουλαχιστον εχει μια Α ανοχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλλικα κινητα αντεχουν οσο και τα πλαστικα κινητα. Η ζημια συνηθως δεν γινεται επειδη σπαει το πλαστικο και εκτιθεται το εσωτερικο, αλλα γιατι λογω των ισχυρων τρανταγματων την ακουνε τα εσωτερικα μερη. Σκεψου δηλαδη να σου πεσει κατω το Ν8 και να χαλασει το μοτερακι του autofocus (μακρια απο μας δηλαδη, αλλα σκεψου το) ή να ξεκουνηθει καποιο απο τα μικροπραγματακια που εχουν μεσα τα κινητα, να φυγει καποιο κουμπωμα κτλ. Εδω το Ν91 μου επεσε απο υψος 5cm και χαλασε... το ακουστικο!

 

Και αν δεις στο κατω-κατω, παντα ολα τα "tough" κινητα ειχαν λαστιχα και πλαστικα γυρω-γυρω ανεκαθεν (πχ nokia 6250, ericsson R310 μεχρι τα πιο συγχρονα sonim, jcb κτλ) για να απορροφανε τους κραδασμους.

 

Ασε που επειδη το μεταλλο δεν εχει καθολου ελαστικοτητα, κανει βαθουλωματα και παραμορφωνεται. Το πλαστικο τουλαχιστον εχει μια Α ανοχη.

 

Πολύ σωστό το post σου και δεν γράφεις απλά για να trollάρεις. :) Μέχρι στιγμής ( χτύπα ξύλο :X ) οι ζημιές που κάνω στα κινητά μου είναι μόνο εξωτερικές. Έχω αλλάξει αρκετές προσόψεις σε 3210 και 3330 ( Καταραμένη νευρικότητα :ninja: ). Οπότε το Ν8 εμένα με εξυπηρετεί καλύτερα. ;) Κάποιον άλλο, όμως, θα τον χαλάει και το βάρος που έχει και ο όγκος του. Αλλά αυτά, πάλι για εμένα, είναι που μου αρέσουν ( among other things ) και που το διαφοροποιούν από τα υπόλοιπα κινητά/smartphones. Έχω σπάσει - στην κυριολεξία - αρκετά κινητά, που ήταν πλαστικά... :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το πιο άσχημο με τα μεταλλικά κινητά, κρίνοντας από την 14μηνη συμβίωσή μου με το αγαπημένο μου Ν8, είναι ότι γλιστράνε τρομερά στο χέρι. Έτσι - τουλάχιστον για μένα - η χρήση μιας θήκης σιλικόνης κρίνεται άκρως απαραίτητη. Κι ενώ σε μία συσκευή monoblock δεν έχεις θέμα, σε ένα slideup κινητό όπως το φοβερό 8850, αποτελεί σαφές πρόβλημα. ;)

 

Πάντως η αίσθηση του κρύου μετάλλου στο χέρι είναι απερίγραπτη. :)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα κινητα που ειχα...θυμαμαι ειχα δωσει 250.000 δραχμες για να το παρω το 1999...πωπω αναμνησεις!

www.tplanet.eu

 

Ελληνικά Tutorials και Video Tutorials για web και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Από τα ομορφότερα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου. Σίγουρα το πιο ξεχωριστο... Θυμαμαι το ειχαν παρει το 1999 δώρο του πατέρα μου ο οποίος ειχε παρει το πρωτο του κινητο το 1998 - μια μπακατελα νοκια με μπαταρια καλυμα νομιζω - και όταν ανόιξαμε το κουτι είχαμε μαζευτει όλοι από πάνω και λέγαμε αποκλείεται να είναι αληθινό! Ηταν τόσο μικρο και στυλατο που μας φαινόταν ψευτικο! Το είχα και εγώ για λίγο οταν χαλασε το 3310 μου αλλά μετα πέρασα σε ενα samsung με έγχρωμη οθόνη (ενα πολύ μικρό omorfo clamshell vodafone με εξωτερικα λεντακια μπροστα, δε θυμαμαι πως λεγοταν) . Τότε δυστυχώς το 'ανέλαβε' ο μικρος μου αδερφός και το κατέστρεψε... Πριν από 2 χρόνια θυμάμαι το έψαχνα στο σπίτι να το βρω να δω αν μπορω να παραγγείλω κανενα ανταλλακτικό για επισκευή... ΄Αγνωστο που αναπαύεται τώρα...

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής ( χτύπα ξύλο :X ) οι ζημιές που κάνω στα κινητά μου είναι μόνο εξωτερικές. Έχω σπάσει - στην κυριολεξία - αρκετά κινητά, που ήταν πλαστικά... :p

 

Και γω μονο γρατζουνιες τους κανω (γιατι τα προσεχω οσο μπορω :p). Νομιζω οτι απο τα μεγαλυτερα ισως προβληματα ειναι αυτο που περιγραφει ο φιλος

Το πιο άσχημο με τα μεταλλικά κινητά, κρίνοντας από την 14μηνη συμβίωσή μου με το αγαπημένο μου Ν8, είναι ότι γλιστράνε τρομερά στο χέρι.

 

So true.

(προσωπικα εμενα το Ν91 οσο περισσοτερο το χρησιμοποιω τοσο πιο γυαλιστερο γινεται).

 

Αλλα σαν premium υλικο το μεταλλο δεν εχει αντιπαλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

(προσωπικα εμενα το Ν91 οσο περισσοτερο το χρησιμοποιω τοσο πιο γυαλιστερο γινεται).

 

Αυτό είναι κυρίως πρόβλημα του brushed aluminum (η βαφή είναι μόνο εξωτερικά), όχι του anodized aluminum (η βαφή είναι ηλεκτρολυτική και πάει σε όλη τη μάζα του μετάλλου, ακόμα και να κόψεις φλούδα, το χρώμα παραμένει) που έχουν κάποια καινούρια κινητά (π.χ. Ν8).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

τα αγαπημενα μου μεταλλικα-αλουμινενια κινητα ειναι τα Ν8 & Ν91-8GB

 

το πρωτο σαφως πιο solid αλλα και το Ν91 ειναι εντυπωσιακα φτιαγμενο

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Φοβερά όμορφο τηλέφωνο!Έχω βρει μερικά πανάκριβα στο ebay,αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου να πάρω κάτι τόσο παλιό απο εκεί...Παίζει να το βρώ ξεχασμένο σε κάνα μαγαζάκι απο αυτά που πουλάνε μεταχειρησμένα??Το κινητό είναι έρωτας ακόμα και σήμερα!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά όμορφο τηλέφωνο!Έχω βρει μερικά πανάκριβα στο ebay,αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου να πάρω κάτι τόσο παλιό απο εκεί...Παίζει να το βρώ ξεχασμένο σε κάνα μαγαζάκι απο αυτά που πουλάνε μεταχειρησμένα??Το κινητό είναι έρωτας ακόμα και σήμερα!!

 

Παίζει να βρεις, αλλά πανάκριβο. Εμένα ήταν λαχείο στα 20 ευρώ τότε... Πανέμορφο, όντως... Το αγαπημένο μου στη συλλογή μου! :love::love::love:

 

*BTW, αλλάξαμε χρόνο μαζί. Σαν πέρυσι. Α ρε 8850 μου! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Έχω και εγώ ενα 8850 και μου παρουσιάζει ενα πρόβλημα με την οθόνη χάνονται τα γράμματα και μόλις το πιεσω πανω από την οθόνη εμφανίζονται...μόλις το αφήσω χάνονται...
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ενα 8850 και μου παρουσιάζει ενα πρόβλημα με την οθόνη χάνονται τα γράμματα και μόλις το πιεσω πανω από την οθόνη εμφανίζονται...μόλις το αφήσω χάνονται...

 

Άνοιξε το και βάλε λίγο σφουγγάρι στο σημείο που ζουλάς. Θα κρατήσει για 2-3 χρόνια σίγουρα, δοκιμασμένο.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το και βάλε λίγο σφουγγάρι στο σημείο που ζουλάς. Θα κρατήσει για 2-3 χρόνια σίγουρα, δοκιμασμένο.

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω στο εμπόριο το ελαστομερες που εχει η οθόνη σαν επαφες ??

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το και βάλε λίγο σφουγγάρι στο σημείο που ζουλάς. Θα κρατήσει για 2-3 χρόνια σίγουρα, δοκιμασμένο.

 

Το κόλπο με το σφουγγάρι δούλεψε μια χαρά..σ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...