Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω ρε παιδιά η μπαταρία τελειώνει τόσο γρήγορα μόνο σε μένα. η είναι γενικό το πρόβλημα το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν από είκοσι μέρες.και το κινητό είναι αγορασμένο 11-2011. Μήπως είναι καιρός να αλλάξω μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά η μπαταρία τελειώνει τόσο γρήγορα μόνο σε μένα. η είναι γενικό το πρόβλημα το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν από είκοσι μέρες.και το κινητό είναι αγορασμένο 11-2011. Μήπως είναι καιρός να αλλάξω μπαταρία?

 

Δεν κραταει η μπαταρια. Το δουλευεις συνεχεια με δεδομενα/3g?

Με δικη μου κανονικη χρηση θελει μια φορτιση το μεσημερι και μια το βραδυ.

Αν δεν το πειραξω καθολου 2 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σπαστικό είχε και το δικο μου και ήταν ένας από τους κύριους λόγους που με ανάγκασαν να το δώσω. Ούτε η 1.3 μου διόρθωσε το πρόβλημα όπως συνέβη σε αλλους. Κρίμα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ρε παιδιά (ακόμα).

Το δουλεύω λίγο, βέβαια, αλλά τρεις φορές τη μέρα είτε σερφάρω, ή παίρνω mail, feeds.

2 μέρες κρατάει. Καλό μου φαίνεται.

Το φορτίζω Παρασκευή και μετά πάλι Δευτέρα, άντε Κυριακή βράδυ.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ρε παιδιά (ακόμα).

Το δουλεύω λίγο, βέβαια, αλλά τρεις φορές τη μέρα είτε σερφάρω, ή παίρνω mail, feeds.

2 μέρες κρατάει. Καλό μου φαίνεται.

Το φορτίζω Παρασκευή και μετά πάλι Δευτέρα, άντε Κυριακή βράδυ.

 

Εγω εβγαλα 2 μερες και εμεινε ~30% το Σ/Κ γιατι το ειχα με εξοικονομηση/2g παρατημενο για 47ωρες (δεν το ακουμπησα) και το δουλεψα 30-45 λεπτα.

Η μπαταρια ειναι μεγαλο αγκαθι γιατι αν το δουλεψω οπως το note 2 θα χρειαστει να το βαλω 3 φορες στη μπριζα :p

Θα ψαξω για καποιο φορητο φορτιστη (οπως λεγεται anyway) για να μπορω να το φορτιζω 1-2 φορες οταν ειμαι εξω :)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το περιμενω και ανησυχησα λιγο για την μπαταρια που λετε εσεις οι απο πανω...οχι τιποτα αλλο αλλα παρασκευη εχω ταξιδακι και θα λειψω 2-3 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Αυριο το περιμενω και ανησυχησα λιγο για την μπαταρια που λετε εσεις οι απο πανω...οχι τιποτα αλλο αλλα παρασκευη εχω ταξιδακι και θα λειψω 2-3 μερες.

 

Νομίζω πως δεν έχουν όλοι το ίδιο θέμα. Δεν ξέρω. Πάντως ταξιδάκι 2-3 ημερών χωρίς φόρτιση δεν το βγάζεις με τίποτα. Το ίδιο ισχύει για την συντριπτική πλειοψηφία συσκευών...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδί μού. το δουλεύω σε 3Gσυνεχεία αλλά έχω το power saving mode ON παρόλα αυτά δεν κραταει ούτε 5 ώρες. Εάν δεν το ακουμπήσω πάνω από μια ήμερα. Άσε που μου κάνει και το άλλο το κουλό όταν το κλεινό το βραδύ και το ανοίγω το πρωί η στάθμη της μπαταριάς δεν είναι η ίδια καταβαίνει κατά 10 τις εκατό :mad: .το κάνει και σε σας? Αυτό η εχω πρόβλημα με την μπαταρία μου Edited by tsek
Link to comment
Share on other sites

Οι 5 ώρες που λες είναι μάλλον υπερβολικά λίγες. Πήγαινε μια βόλτα στα νοκια care.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει μια χαρά! Πολύ περισσότερο απο του iphone 4S.

 

Να πω την αμαρτία μου, αφού έχω διαβάσει μονομιάς τις τελευταίες σελίδες (4) στο παρόν θέμα, είχα ψηθεί και εγώ να το πουλήσω! :O Ο λόγος; Είχα ξενερώσει με το γεγονός πως δεν μπορούσα να πάρω την PR1.3 έκδοση! Θα είχατε δει και τα ποστ μου. Τελικά την δέχτηκε το κινητό καθόλα νόμιμα και OTA κάτι που αν το καλοσκεφτείτε τιμά την Nokia!

Απο εκεί και πέρα η έλλειψη εφαρμογών είναι αισθητή αν και οι βασικές λειτουργίες γίνονταν σωστά. Με εξαίρεση το χαμηλό σήμα στο wi-fi το κινητό παίζει μια χαρά.

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό απόλαυσα τους χάρτες, το GPS και την πολύ καλή κάμερα του, ειδικά σε σκοτεινά σημεία (πχ εντός ναών) τραβούσα πολύ καλό βίντεο!

Άφθονη μνήμη για την μουσική μου και απρόσκοπτο playback στο λεωφορείο κατα την διάρκεια του ταξιδιού. Στο ξενοδοχείο μια χαρά μπορούσα να συνδεθώ και να πλοηγηθώ στο ιντερνετ.

 

Και περνάω τώρα στο θέμα με τις εφαρμογές. Οπώς καταλαβαίνετε έχουν να κάνουν ως επι το πλείστον με τις social εφαρμογές. Για παράδειγμα δεν μπορούσα να κάνω check-in με το fb. Επίσης, κάποια προβλήματα στις σελίδες είχα, ειδικά με φωτογραφίες ή βίντεο ακόμα και με τον Opera ή τον firefox (τον οποίο δεν χώνεψα, άγνωστο γιατί)!.

 

Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία το sailfish μια και φαίνεται ιδανικό για αυτό το κινητό, αλλά προβληματίζομαι με τις αλλεπάλληλες καθυστερήσεις. Θα έλεγα πως μέσα στον κυκεώνα των νέων "εναλλακτικών" OS (Ubuntu, Firefox, BB10) θα ήταν η καλύτερη διαφήμιση για την Jolla να δώσει το SailFish στους διψασμένους κατόχους Ν9.

Τελικά, αν και προς το παρόν έγινε το 2ο κινητό μου αποφάσισα να το κρατήσω (για αυτό και έβγαλα όλες τις αγγελίες).

Περα απο το γεγονός πως δεν πρόκειται ποτέ να πάρω πίσω τα 420 που έδωσα συνολικά των Σεπ'12 είναι ένα κινητό που έχει μείνει στην ιστορία και ακόμα μπορεί να "προβληματίσει" άλλα OS και συσκευές με τα προχωρημένα και προηγμένα χαρακτηριστικά του

(εννοείται πως οι περισσότεροι δεν ξέρουν πως ξεκλειδώνει - και αυτό δείχνει πολλά για τα σημερινά κινητά).

 

Οπότε Λεωνίδα μην στεναχωριέσαι δεν θα μείνεις μόνος σου :)

 

ΥΓ. Επόμενο project η αλλαγή σε cyan! Αν έχει και κανένας καμία original θήκη να μου παραχωρήσει θα είμαι ευχαριστημένος :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει μια χαρά! Πολύ περισσότερο απο του iphone 4S.

 

Να πω την αμαρτία μου, αφού έχω διαβάσει μονομιάς τις τελευταίες σελίδες (4) στο παρόν θέμα, είχα ψηθεί και εγώ να το πουλήσω! :O Ο λόγος; Είχα ξενερώσει με το γεγονός πως δεν μπορούσα να πάρω την PR1.3 έκδοση! Θα είχατε δει και τα ποστ μου. Τελικά την δέχτηκε το κινητό καθόλα νόμιμα και OTA κάτι που αν το καλοσκεφτείτε τιμά την Nokia!

Απο εκεί και πέρα η έλλειψη εφαρμογών είναι αισθητή αν και οι βασικές λειτουργίες γίνονταν σωστά. Με εξαίρεση το χαμηλό σήμα στο wi-fi το κινητό παίζει μια χαρά.

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό απόλαυσα τους χάρτες, το GPS και την πολύ καλή κάμερα του, ειδικά σε σκοτεινά σημεία (πχ εντός ναών) τραβούσα πολύ καλό βίντεο!

Άφθονη μνήμη για την μουσική μου και απρόσκοπτο playback στο λεωφορείο κατα την διάρκεια του ταξιδιού. Στο ξενοδοχείο μια χαρά μπορούσα να συνδεθώ και να πλοηγηθώ στο ιντερνετ.

 

Και περνάω τώρα στο θέμα με τις εφαρμογές. Οπώς καταλαβαίνετε έχουν να κάνουν ως επι το πλείστον με τις social εφαρμογές. Για παράδειγμα δεν μπορούσα να κάνω check-in με το fb. Επίσης, κάποια προβλήματα στις σελίδες είχα, ειδικά με φωτογραφίες ή βίντεο ακόμα και με τον Opera ή τον firefox (τον οποίο δεν χώνεψα, άγνωστο γιατί)!.

 

Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία το sailfish μια και φαίνεται ιδανικό για αυτό το κινητό, αλλά προβληματίζομαι με τις αλλεπάλληλες καθυστερήσεις. Θα έλεγα πως μέσα στον κυκεώνα των νέων "εναλλακτικών" OS (Ubuntu, Firefox, BB10) θα ήταν η καλύτερη διαφήμιση για την Jolla να δώσει το SailFish στους διψασμένους κατόχους Ν9.

Τελικά, αν και προς το παρόν έγινε το 2ο κινητό μου αποφάσισα να το κρατήσω (για αυτό και έβγαλα όλες τις αγγελίες).

Περα απο το γεγονός πως δεν πρόκειται ποτέ να πάρω πίσω τα 420 που έδωσα συνολικά των Σεπ'12 είναι ένα κινητό που έχει μείνει στην ιστορία και ακόμα μπορεί να "προβληματίσει" άλλα OS και συσκευές με τα προχωρημένα και προηγμένα χαρακτηριστικά του

(εννοείται πως οι περισσότεροι δεν ξέρουν πως ξεκλειδώνει - και αυτό δείχνει πολλά για τα σημερινά κινητά).

 

Οπότε Λεωνίδα μην στεναχωριέσαι δεν θα μείνεις μόνος σου :)

 

ΥΓ. Επόμενο project η αλλαγή σε cyan! Αν έχει και κανένας καμία original θήκη να μου παραχωρήσει θα είμαι ευχαριστημένος :)

 

Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα τότε σου απαγορεύω να το πουλήσεις.-

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να το πουλήσεις.

Θα το σκοτώσεις.

Καλύτερα να το βάλεις στο σαλόνι να το κοιτάς!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, δεν το πουλάω!

Πάντως, μετά το PR1.3 είδα περισσότερες εφαρμογές στο NOkia Store. Γιατί όμως όλες οι καλές είναι επι πληρωμή και μάλιστα πανάκριβες; Δεν βγάινουν να χαρίσουν καμία; :lol:

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο.

Θα έπρεπε!

 

 

 

 

---Από Ομάδα Διαχείρισης---

Απαγορεύονται οι άσεμνες εκφράσεις

Edited by impreza_sti
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Οπότε Λεωνίδα μην στεναχωριέσαι δεν θα μείνεις μόνος σου :)

:D :D

οχι τιποτα αλλα αμα με αφησετε μονο μου, θα γραφω μονος μου και θα μου την λενε οι moderators για τα διπλα post :p

 

Δεν έχεις άδικο.

Θα έπρεπε!

:lol::lol:

 

οσο να'ναι να μην παρουν και αυτοι κατι που στηριζουν το λειτουργικο?

πιστευω οτι το αξιζουν περισσοτερο.. ναι μεν ειναι ακριβα αλλα δεν ειναι και τοσο παρατημενο..

δινουν τη δυνατοτητα σε εμας που γουσταρουμε το κινητο να το χρησιμοποιουμε για περισσοτερο καιρο..(αναλογως τις αναγκες του καθενος βεβαια)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα παιδια.οταν βαζω να φορτισει το κινητο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω..παγωνει η οθονη και δεν κανει τιποτα...τι να κανω;φλασαρισμα;
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα παιδια.οταν βαζω να φορτισει το κινητο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω..παγωνει η οθονη και δεν κανει τιποτα...τι να κανω;φλασαρισμα;

τωρα στο εκανε η απο την αρχη?

εγγυηση εχεις?

 

δοκιμασε και με αλλον φορτιστη και σε αλλη μπριζα

 

αλλα συνδεσε το και στο pc να δεις αν θα κολλησει παλι..

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Οχι στον υπολογιστη δεν το κανει...μπορει να φταιει η μπριζα...το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο σημερα και ναι εχει εγγυηση
Link to comment
Share on other sites

Οχι στον υπολογιστη δεν το κανει...μπορει να φταιει η μπριζα...το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο σημερα και ναι εχει εγγυηση

να το χαιρεσαι κιολας!

 

δες μηπως φταιει η μπριζα..αλλιως αν θες καντου ενα φλασαρισμα η πηγαινε το σε ενα nokia care για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης φταιει τελικα...δοκιμασα εναν αλλον που ειχα και μια χαρα φορτιζει και δουλευει κιολας.μου ελειψαν αυτα τα περιεργα της νοκια ****το...το τελευταιο νοκια ηταν το υπερτουμπανο για την εποχη του νοκια ν97
Link to comment
Share on other sites

με προλαβες.και μενα μονο με τον δικο του φορτιστη και με του Ν900 φορτιζει και δουλευει κανονικα.μ οποιον αλλο φορτιστη δοκιμασα κολλαει.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ τούμπανο το Ν97;! Μα υπήρχε το iPhone 3GS και galaxy S ήδη!!

Εγω το δοκίμασα με Samsung φορτιστής και παίζει μια χαρα! Ο φορτιστής είναι απο το nexus s

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Θελω ξανα βοηθεια.Λοιπον προσπαθω συγχρονισω τους λογαριασμους gmail και hotmail μου αλλα ενω βαζω σωστα τα στοιχεια οταν παει να κανει συνκ μου πεταει sync failed.εχω ακολουθησει πιστα τις οδηγιες που μου εδωσε ενα παιδι πριν 3 σελιδες και εψαξα και στο ιντερνετ αλλα ακρη δεν εβγαλα...ολο το ιδιο μηνυμα μου βγαζει
Link to comment
Share on other sites

Υπέρ τούμπανο το Ν97;! Μα υπήρχε το iPhone 3GS και galaxy S ήδη!!

Εγω το δοκίμασα με Samsung φορτιστής και παίζει μια χαρα! Ο φορτιστής είναι απο το nexus s

αμεσως εσυ! :p καλο ηταν και αυτο αν και δεν το ειχα

 

εγω προβλημα με τον φορτιστη ποτε δεν ειχα...ποτε δεν το φορτισα με το δικο του παντως :p

 

Θελω ξανα βοηθεια.Λοιπον προσπαθω συγχρονισω τους λογαριασμους gmail και hotmail μου αλλα ενω βαζω σωστα τα στοιχεια οταν παει να κανει συνκ μου πεταει sync failed.εχω ακολουθησει πιστα τις οδηγιες που μου εδωσε ενα παιδι πριν 3 σελιδες και εψαξα και στο ιντερνετ αλλα ακρη δεν εβγαλα...ολο το ιδιο μηνυμα μου βγαζει

δυστυχως ευκολη λυση μαλλον δεν υπαρχει..

χτυπα στο google "n9 gmail" και τετοια και δοκιμασε

πχ http://theunlockr.com/2011/11/12/how-to-sync-your-google-account-on-your-nokia-n9/

 

η κατεβασε απο το store το Extraplugins Accounts UI μπας και τα ανανεωση και δουλεψουν μετα!

αρχισε με το δευτερο που ειναι πιο ευκολο :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...