Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα δεν μου απαντησε κανεις..ποιες ελλειψεις ειναι το προβλημα σας?

ελληνικα δεν ειχει καμια maemo-meego συσκευη.

στο maemo τα ελληνικα δεν ηρθαν απο την nokia αλλα απο την κοινοτητα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η έλλειψη ελληνικών δεν είναι το μοναδικό πράγμα που δεν μας έχει συνηθίσει η Nokia και η συσκευή δεν είναι η κλασσική Nokia συσκευή ... Το n9 είναι ένα κινητό που "δόθηκε", για να μην πω καμία άλλη λέξη, από την Nokia στην κοινότητα ....

 

Να συνεχίσω με μία γενική αλήθεια, κανένα κινητό δεν ανταποκρίνεται σε κανέναν 100% και δεν καλύπτει τις ανάγκες κανενός 100% ... Δεν υπάρχει δηλαδή τέλειο κινητό και σε κάθε μας αγορά πρέπει να συμβιβαζόμαστε με κάτι ... Για παράδειγμα στο δικό μου μου την σπάει που δε μπορώ να παίξω παιχνίδια PSP/PS2, που δεν υπάρχει διαφορετικό βύσμα για φορτιστή ή που έχει αυτό το ηλίθιο android search button ... Μπορώ να πω όμως με σιγουριά πως το n9 σκοράρει ένα 95/100 από άλλους τομείς, για κάποιον που θέλει και μπορεί να ασχοληθεί για να το εκμεταλλευτεί, για άτομα δηλαδή που οι γλώσσες στο μενού δεν παίζουν μεγάλο ρόλο, αν παίζουν δηλαδή ... Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αγγλικά βλέπω και ακούω παντού, από ταινίες σε τραγούδια, παιχνίδια παίζω σε αγγλικά, σε αγγλικό πανεπιστήμιο πηγαίνω ....

 

Θα μπορούσε να γίνει καλύτερο με το να έχει ελληνικό μενού ???? Ναι θα μπορούσε να μεγαλώσει το γκρουπ στο οποίο απευθύνεται βάζοντας και άλλες γλώσσες ... Μπορεί να μην έγινε γιατί το είδε η MS ως αντίπαλο ή γιατί θα χαλούσε την underground αύρα του .... Σημασία έχει πως δεν έχει ελληνικά και πως είναι αβέβαιο αν θα πάρει εν τέλει, όπως πήρε ο προκάτοχος ... Το να καθόμαστε να αναλωνόμαστε μεταξύ μας γιατί δεν πήρε επίσημα ή πότε θα μάθει από την κοινότητα ελληνικά, είναι πράγματα τα οποία δεν ξέρει κανένας και απλά δεν οδηγούν πουθενά, για αυτό και η συγκεκριμένη στάση ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου. Δεν υπάρχει 100%. Δεν μπορούν όμως να απουσιάζουν βασικα (όπως γλώσσα) πράγματα. Στο μήλο απουσιάζει η ανταλλαγή αρχείων μέσω bluetooth. Δεν είναι αυτό τεράστια έλλειψη. Το ότι μπορώ να το κάνω με mail ή όπως αλλιώς αναιρεί την έλλειψη?

Στην γλώσσα όπως είπα, θεωρώ τρομερή ευκολία το Τ9. Αιώνες τώρα. Ε, αυτή η απουσία με χαλάει αφανταστα.

android του έχει περάσει κάνεις εδώ μέσα? Δεν λέω ότι είναι καλύτερο, απλά ρωτάω σαν δεύτερη επιλογή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας φίλοι μου, μια και ειδα οτι εχει εδω πολους που ασχολουνται με Meego , βρεικα εδω ενα Link που προσφερει ενα Ν9 με 64GB για 389€ , προσωπικα δεν εχω αγωρασει ακομα το Ν9 , αλλα μόλις το κάνω θα το παρω απο αυτο το Site και θα σας ενημερόσω φισηκα για τυχον προβλήματα.

 

http://www.getgoods.de/smartphones-handys-und-festnetz/handys-und-smartphones/hersteller/nokia/388381/nokia-n9-64gb-black#

Link to comment
Share on other sites

φιλος απο nokia care μου ειπε χθες οτι το Ν9 θα πωλειται γυρω στα 400 ευρω (δε θυμαμαι ακριβως το ποσο)για μια εβδομαδα περιπου.προσφορα.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου, μια και ειδα οτι εχει εδω πολους που ασχολουνται με Meego , βρεικα εδω ενα Link που προσφερει ενα Ν9 με 64GB για 389€ , προσωπικα δεν εχω αγωρασει ακομα το Ν9 , αλλα μόλις το κάνω θα το παρω απο αυτο το Site και θα σας ενημερόσω φισηκα για τυχον προβλήματα.

 

http://www.getgoods.de/smartphones-handys-und-festnetz/handys-und-smartphones/hersteller/nokia/388381/nokia-n9-64gb-black#

 

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο μπορεί κανείς ν' ανακαλύψει διάφορα περί του συγκεριμένου site, από τα οποία φαίνεται να προκύπτει το συμπεράσμα ότι αυτό είναι καθ' όλα αξιόπιστο.

Έχω κι εγώ εμπειρία μ' αυτό το κατάστημα, την οποία σε γενικές γράμμες κρίνω ως καλή. Ελάχιστες μέρες πριν αγοράσω το δικό μου Nokia N9 (από Ελλάδα τελικά), είχα μπει στον κόπο να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω mail για να δω την πιθανότητα μιας ενδεχόμενης αγοράς από κει, αφού η τιμή που προσέφεραν τότε τη συσκευή μου φάνταζε αρκετά δελεαστική (μάλιστα είχα βάλει και τη σχετική παραγγελία να τρέχει). Ο μόνος λόγος που δεν προχώρησα στην ολοκλήρωση της αγοράς του Ν9 ήταν το γεγονός ότι αρνήθηκαν (ευγενικά, οφείλω να ομολογήσω) να δεχτούν πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας, παρά ζητούσαν να προβώ σε προκατάθεση μετρητών σε λογαριασμό που διατηρούν σε κάποια τοπική τράπεζα (στη Γερμανία).

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει αρκετά μπορώ να πω το μεγάλο sar του. Επίσης ήθελα να ρωτήσω καποια πραγματακια.

1) Υποστηρίζεται πλεον flash στο browsing ;

2)Δουλευει κανονικά η μπροστινή καμερα στο skype κτλ ή την έχουν ακόμα σε αχρηστία ;

3)To Nokia maps που έχει προεγκατεστημενο και δωρεαν (αν δεν κανω λαθος) ειναι εξισου καλο με αλλα προγραμματα της αγορας π.χ. navigon , sygic ;

4) H camera σε 720p είναι τοσο κακή όσο φαίνονται στα διαφορα video samples στο youtube κλπ ;

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει αρκετά μπορώ να πω το μεγάλο sar του. Επίσης ήθελα να ρωτήσω καποια πραγματακια.

1) Υποστηρίζεται πλεον flash στο browsing ;

2)Δουλευει κανονικά η μπροστινή καμερα στο skype κτλ ή την έχουν ακόμα σε αχρηστία ;

3)To Nokia maps που έχει προεγκατεστημενο και δωρεαν (αν δεν κανω λαθος) ειναι εξισου καλο με αλλα προγραμματα της αγορας π.χ. navigon , sygic ;

4) H camera σε 720p είναι τοσο κακή όσο φαίνονται στα διαφορα video samples στο youtube κλπ ;

 

1.ναι!

2.μονο στο gtalk προς το παρων..

3.παρα πολυ καλο και εννοειται λειτουργει offline

4.εμενα μου φαινεται πολυ καλο το video

Link to comment
Share on other sites

φιλος απο nokia care μου ειπε χθες οτι το Ν9 θα πωλειται γυρω στα 400 ευρω (δε θυμαμαι ακριβως το ποσο)για μια εβδομαδα περιπου.προσφορα.

 

Αυτή η προσφορά σε ποια χωρα/κατάστημα ισχύει ; Γιατί δεν βλέπω κάπου να πωλείται τοσο , εκτός απο το link που έδωσε ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

απορω η νοκια γιατι δεν προοθει το ν9 που ειναι απειρως καλυτερα απο τα λουμια ,εγω εχω ο2χ και ειμαι φανατικος οπαδος του πρασινου ρομποτ,αλλα ευχαριστως θα το εκανα τραμπα με ν9.αν υπυρχε τροπος να τρεχει και εφαρμογες android λογω κοινης μαμας linux ,θα ηταν τελειο.:):). Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

απορω η νοκια γιατι δεν προοθει το ν9 που ειναι απειρως καλυτερα απο τα λουμια ,εγω εχω ο2χ και ειμαι φανατικος οπαδος του πρασινου ρομποτ,αλλα ευχαριστως θα το εκανα τραμπα με ν9.αν υπυρχε τροπος να τρεχει και εφαρμογες android λογω κοινης μαμας linux ,θα ηταν τελειο.:):).

 

Κι εμενα μου αρεσει παρα πολυ το android αλλά το Ν9 ειναι ερωτας σαν συνολο. Η εμφανιση ειναι απιστευτη (υποκειμενικο μεν αλλα...), το λειτουργικο ειναι απιστευτα απλο και ευκολο, it just works που λενε και καποιοι αλλοι :lol: . Σε σχεση με τα mid/low range androids που μολις τα φορτωσεις και λιγο κολλανε πιο πολυ απ'οτι 15χρονος σε αφισα της Μegan Fox ειναι τελειως διαφορετικος κοσμος. Αυτο που λες για τις εφαρμογες αν γινοταν θα ηταν υπεροχο, μια μεγαλη γκαμα εφαρμογων ποτε δεν ειναι κακο πραγμα. Αν κατι μου λειπει απο το android ειναι η δυνατοτητα να κανεις τις homescreens οπως θελεις, εβγαζα τις "καλλιτεχνικες ανησυχιες" μου εκει :p Α, ενα αλλο προβλημα ειναι οτι αν μαθεις να δουλευεις με τη λογικη του Ν9 μετα σου ειναι δυσκολο να επιστρεψεις στο τροπο λειτουργιας του android. Χθες ξαναεπιασα το προηγουμενο κινητο μου (galaxy ace που το εδωσα σε εναν φιλο μου) και για λιγο ξεχαστηκα και εκανα swype απο πανω προς τα κατω για να κλεισω μια εφαρμογη. Περιττο να πω οτι ο φιλος μου με κοιτουσε περιεργα :lol:

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

 

Προστέθηκαν 3 νέοι οδηγοί στο My Forum > My Guides > Οδηγοί > MeeGo από τον Dark_ds[/member] :)

 

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για μπειτε ενας-ενας στο χαρτη να σας βλεπω :D

http://www.meegoexperts.com/2012/05/positioning-n9-users-world/

 

Γιναμε 2 στην Ελλαδα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιναμε 2 στην Ελλαδα :lol:

 

παραπανω ειμαστε! απλα κατι παθαινει και δεν μας δειχνει συνεχεια..

σαμποταζ απο ελοπ μυριζομαι :lol:

 

δεν ξερω γιατι..αλλα τον τελευταιο καιρο εχω μια ελπιδα να το πω...οτι θα βγει και αλλη meego συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

παραπανω ειμαστε! απλα κατι παθαινει και δεν μας δειχνει συνεχεια..

σαμποταζ απο ελοπ μυριζομαι :lol:

 

δεν ξερω γιατι..αλλα τον τελευταιο καιρο εχω μια ελπιδα να το πω...οτι θα βγει και αλλη meego συσκευη!

 

Το θεμα ειναι να βγει,αλλα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα,απο αυτην που ειναι τωρα-σιγουρα μεγαλυτερη οθονη 4.3 εστω και το τσιμπαμε εδω και τωρα,ααα.....και μεγαλυτερη χωρητικοτητα μπαταρια:p

 

Δεν μπορει να γινει να βαλουμε meego σε android συσκευη και οχι το αντιθετο που γινεται ηδη.....λεω εγω τωρα με το ταπεινο μου μυαλο..

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να βγει,αλλα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα,απο αυτην που ειναι τωρα-σιγουρα μεγαλυτερη οθονη 4.3 εστω και το τσιμπαμε εδω και τωρα,ααα.....και μεγαλυτερη χωρητικοτητα μπαταρια:p

 

Δεν μπορει να γινει να βαλουμε meego σε android συσκευη και οχι το αντιθετο που γινεται ηδη.....λεω εγω τωρα με το ταπεινο μου μυαλο..

 

να εχει και qwerty σαν το N950..;)

 

εχουν βαλει σε desire hd,nexus one και hd2 νομιζω..οχι απολυτα λειτουργικα και οχι harmattan αλλα το MeeGo community edition...τα εχουν παρατησει λογικα τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Το Meego Comunity Edition ειναι το γνησιο καθαροαιμο Meego. Εφτασε ως την 1.3 εκδοση του (fall edition 2011) , πλεον το ανελαβε η κοινοτητα και το εξελισσει στο Ν900 κυριως και ονομαζεται "Nemo"

 

To Νemo λοιπον ειναι το καθαρο Meego.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις το παρέλαβα!!!!!!!!!!!!!

Από που να αρχίσω? Ποια είναι η σωστή σειρά? 1,Φλασάρισμα, 2,γλώσσα, 3,NITDroid (το θέλω κι αυτό)?

Το NITDroid σε ποια "φάση" βρίσκεται? Λειτουργεί ομαλά?

Υ.Γ.1 Ετοιμαστείτε για πρήξιμο......:D

Υ.Γ.2 Ευχαριστώ τον φίλο από το φόρουμ που τον τάραξα στα πμ ;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο :)

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=163

 

Από τον Dark_ds[/member]. Καλύτερα να συνεχίσουμε στα ανάλογα θέματα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις το παρέλαβα!!!!!!!!!!!!!

Από που να αρχίσω? Ποια είναι η σωστή σειρά? 1,Φλασάρισμα, 2,γλώσσα, 3,NITDroid (το θέλω κι αυτό)?

Το NITDroid σε ποια "φάση" βρίσκεται? Λειτουργεί ομαλά?

Υ.Γ.1 Ετοιμαστείτε για πρήξιμο......:D

Υ.Γ.2 Ευχαριστώ τον φίλο από το φόρουμ που τον τάραξα στα πμ ;)

 

το πηρες τελικα!(καλα εκανες :p) καλοριζικο!

τι nitdroid και αηδιες! αυτα ειναι για να παιζουμε!

ανακαλυψε το meego να γουσταρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο :)

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=163

 

Από τον Dark_ds[/member]. Καλύτερα να συνεχίσουμε στα ανάλογα θέματα!

 

ευχαριστώ

ρώτησα μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να κάνω τις παραπάνω ενέργειες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...