Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα μπορείτε να αναφέρετε - γράψετε τη γνώμη σας, το παράπονό σας σχετικά με το Ν9-00 αλλά τεκμηριώνοντας πάντα τα γραφόμενα σας. Edited by impreza_sti

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sorry που ρωταω αλλα αυτο δεν μπορουμε να το κανουμε στο επισημο thread της συσκευης?

 

θα δημιουργηθει μια συγχυση

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος αλλά και ο τίτλος του επίσημου θέματος του Ν9-00 είναι ξεκάθαροι οπότε δεν θα δημιουργηθεί καμία σύγχυση.

 

Το ίδιο κείμενο έχει γραφτεί και στα θέμα των Ν900 και Ν8 χωρίς να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.

 

Χρησιμοποιήστε το θέμα για γενικό σχολιασμό της συσκευής και αν δημιουργηθεί το οτιδήποτε εδώ είμαστε εμείς για να το λύσουμε.

 

Καλημέρα και καλή συνέχεια!! :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά αυτό το πράγμα, έχω το source ενός προγράμματος στο Linux και το κάνω compile σε ARM επεξεργαστή είναι καταπληκτικό.

Η Nokia τρομπάρει που θα αφήσει το Maemo. Τις κινήσεις της θα τις περιέγραφα σπασμωδικές. (Αγοράζει το Qt, ξεκινάει με Maemo, MeeGo και ξαφνικά τα παρατάει όλα και πάει ...Microsoft).

 

Δυστυχώς τόσο το Android όσο και του iPhone το λειτουργικό πρέπει να προγραμματίζεις συγκεκριμένα για το κινητό. Γράφεις δηλαδή τον κώδικα από την αρχή (ειδικά στο android που δεν είναι καν Java, είναι κάτι σαν Java, δηλαδή να έχεις κώδικα σε Java για PC και να πρέπει να τον ξαναγράψεις απ' την αρχή για να τον κάνεις port σε Android).

 

Ε, αυτά δεν τα είχε το Linux-ακι του N9 / N900....

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι το meego ειναι καταπληκτικο λειτουργικο με μοναδικη μου ενσταση την αδυναμια ελεγχου διεργασιων.

μου ετυχε να εχω battery drain και διχως το "battery usage" δεν θα ειχα αντιληφθει την υπερκαταναλωση λογω καποιας διεργασιας προφανως...

με ενα flash βεβαια λυθηκε το προβλημα...

 

γενικα παντως ειναι το καλυτερο λειτουργικο διαχειρησης πορων

 

προσωπικα πιστευω οτι αν πουλησει αρκετα δεν θα το εγκαταληψει η

νοκια. Ωστοσο θα συνεχιζει να προωθει το.... εξαιρετικο (μη χ3σw) WP7.

Ας οψονται τα microsoftδολλαρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μηπως γνωριζει κανεις καποιο καταστημα που να πωλειται το Ν9 με δοσεις ? δηλαδη με ταυτοτητα-φορολογικη δηλωση οπως ειναι στον Κωτσοβολο

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις καποιο καταστημα που να πωλειται το Ν9 με δοσεις ? δηλαδη με ταυτοτητα-φορολογικη δηλωση οπως ειναι στον Κωτσοβολο

 

Media Markt , Public

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Το media markt δεν το εχει κ το public το εχει σε 64αρι κ πανακριβο :(

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που μετάνιωσα γι αυτό το τηλέφωνο είναι η τιμή του. Υπέροχο, με τρομερές δυνατότητες, αλλά στα 600 ευρώ αρχικής πιστεύω είναι υπερκοστολογημένο
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

PR 1.2 --- Features Added/Bugs Fixed

 

 

General

1 Folders. To rename a folder press and hold inside the created folder to see a space to type the name.

2 Default font changed. Including height and weight.

3 Contact Book has the 'Search' bar visible by default.

4 Each Contact Book entry now has wording "Synct to - MFE - <email address>". This isnt 'clickable' and seems odd as it takes up quite a bit of space without clear functionality.

5 IM Availability screen has been changed. It is now dark themed.

6 Searching for contacts has been optimised and now allows you to search in Skype from the same screen.

7 Swype keyboard now has bigger keys. Cant emphasise how great of an update this is. Also they seem to have fixed the "P" bug in swype. Previously starting a word with P in swype resulted in the keyboard being swiped. This no longer happens.

8 Turning off the device causes the LED to stay on. Once it goes off the device can be turned on again.

9 All UI menus have changed from white grey to black grey.

 

Homescreen/Standby Screen

1 LED now 'breathes' when the device is being charged.

2 Facebook/Twitter notifications on the home screen.

3 Swiping down to close an app now results in a dark shadow being cast on the open window. I suppose this is to indicate the swipe will close the app? Nice touch.

4 Closing an app no longer results in the app appearing in the multi tasking window for a split second before closing.

5 Disable Backgound connection for mobile data connection (ie. if you want to allow only WLAN to be used for bg connection).

 

 

Web

1 Copy and paste in the Browser.

2 Most visited links on the Browser now has the top 2 visited sites in Bold and same size. (see image)

 

 

Media

1 Video Calling (more details needed)

2 Camera improvement (Shortcut to enable/disable flash, New filters for video recording? and an option to turn on flash whilst recording)

3 Gallery Improvement (Face tagging)

4 Some new Wallpapers inserted in Gallery?

5 Media Sharing. Support for DLNA enabled devices (not tested)

6 More image editing options in the Gallery.

7 Selecting multiple files in the image gallery causes a purple haze to appear over the images. Previously only a purple outline was used.

8 Music. Now you can delete a music file straight from the media player.

9 Music Player supports Playlist making

 

 

Email

1 Email. The words "up-to-date" now appear when a mailbox has been synced in the last 1 minute.

2 Threaded email.

3 Email. A failure to sync an inbox now shows a red arrow on the notification bar.

 

 

Maps

1 Improved scrolling in most apps. Including the Ovi/Nokia Market. Though lag still appears unexpectedly.

2 Drive. The Drive App now has imported all the Favourites from the Maps application. Also the panning/zooming is much smoother. I also note that street names now re-flow with you to ensure you can always see the street names.

 

 

 

To πληρες thread (με εικονες και σχολια) εδω.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eχω μια απορια/ερωτηση για τους κατοχους Ν9 που προερχονται απο Ν900. Ασχετως αν πουλησαν το Ν900 η το εχουν ακομα.

 

Ρε παιδια, ειναι το Ν9 τοσο ενδιαφερουσα συσκευη οσο το Ν900? ποια η αποψη σας.

σας λειπει τιποτα απο το Ν900?

Εμενα ας πουμε δεν μου λειπει γιατι τα εχω και τα δυο. το θεμα ειναι ομως πως ασχολουμαι με το Ν900 πολυ περισσοτερο.

 

Υπαρχουν αλλοι χρηστες που συμφωνουν?

 

------------------------------------------------------------

** Ελα ομως που ειναι νεκρο και ολη η κουβεντα γινεται εδω (ειχα εκφρασει τον "φοβο" μου πως τα πολλα παρομοια N9 threads μονο κακο θα κανουν). Καλυτερα να ειχαμε 1 τετοιο για το Ν9. Με προβληματα + σχολιασμο. Κανω παλι εκκληση στους moderators stendor , mirrorofsorrow, gianpithio.

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

^ συμφωνώ εγώ!

Σκότωσε το να σου φύγει! Θα βρούμε αγοραστή! :lol:

 

Ελα ρε συ Νικο :lol:

σοβαρα μιλαω!

 

Απλα, με ενθουσιαζει πιο πολυ να χρησιμοποιω το Ν900 παρα το Ν9.

 

γιατρε μου, τα φωτα σας

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις σε "ενθουσιαζει" ? δηλαδη τι ακριβως Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ Νικο :lol:

σοβαρα μιλαω!

 

Απλα, με ενθουσιαζει πιο πολυ να χρησιμοποιω το Ν900 παρα το Ν9.

 

γιατρε μου, τα φωτα σας

 

Κι εγώ σοβαρά μιλάω bill!

Οργώνω το ebay να βρω κανένα κοψοχρονιά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις σε "ενθουσιαζει" ? δλδ τι ακριβως?

 

Δεν θελω να το αναλυσω γιατι θα γινει εντελως off topic.

οι χρηστες Ν900 θα καταλαβουν τι εννοω

 

nikos*, καλη τυχη!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ Νικο :lol:

σοβαρα μιλαω!

 

Απλα, με ενθουσιαζει πιο πολυ να χρησιμοποιω το Ν900 παρα το Ν9.

 

γιατρε μου, τα φωτα σας

 

δεν ειχα ποτε ν900 ποτε δεν μ ενδιαφερε να το παρω .SGS->SGS II - > Nexus -> N9

προσωπικα με το ν9 απλα απολαμβανω την απλοτητα και την αμεσοτητα που εχει στην καθημερινη χρηση σαν κινητο τηλεφωνο και σαν πολυλειτουργικο εργαλειο αργοτερα. :cool: καλο το ανδροιδ αλλα ειχα αναλωθει προσωπικα πιο πολυ στο να βαζω custom roms & kernels παρα να απολαμβανω το κινητο. φανταζομαι και στο ν900 καπως ετσι ειναι τα πραγματα? :confused:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

ναι με λιγα λογια το Ν9 δινει πιο πολυ εμφαση στον τομεα κινητο τηλεφωνο ενω ο προκατοχος του στον τομεα πειραγματα, παραμετροποιηση, επικοινωνια (τιγκα στα IM services)

και αλλα

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

------------------------------------------------------------

** Ελα ομως που ειναι νεκρο και ολη η κουβεντα γινεται εδω (ειχα εκφρασει τον "φοβο" μου πως τα πολλα παρομοια N9 threads μονο κακο θα κανουν). Καλυτερα να ειχαμε 1 τετοιο για το Ν9. Με προβληματα + σχολιασμο. Κανω παλι εκκληση στους moderators stendor , mirrorofsorrow, gianpithio.

Από την στιγμή που ξέρεις ότι υπάρχει θέμα "Γενικός σχολιασμός για το Ν9-00" μπορούσες από την αρχή να γράψεις την άποψη σου στο συγκεκριμένο θέμα. Επειδή είναι "πεθαμένο" όπως λες δεν σημαίνει ότι χαλάμε ένα άλλο θέμα. Για αυτό υπάρχουμε οι χρήστες για να "ζωντανεύουμε" τα θέματα. Σας δώσαμε την ευκαιρία να κάνετε μια πιο "χαλαρή" κουβέντα για το Ν9-00 σε ένα άλλο θέμα αλλά μάλλον σας χάλασε.

 

 

Υ.Γ. Τώρα που έθεσες ένα ερώτημα ελπίζω να "ζωντανέψετε" το "νεκρό" θέμα και να διαβάσουμε σωστές, κόσμιες και εντός θέματος απόψεις... :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το post μου επρεπε να γινει στο "Ν9-00: Γενικος σχολιασμος" **

 

Λοιπον, η ερωτηση μου ειναι προς τους κατοχους Ν9 που προερχονται απο Ν900. ασχετως αν πουλησαν το Ν900 η το εχουν ακομα

 

Ρε παιδια, ειναι το Ν9 τοσο ενδιαφερουσα συσκευη οσο το Ν900? ποια η αποψη σας.

σας λειπει τιποτα απο το Ν900?

Εμενα ας πουμε δεν μου λειπει γιατι τα εχω και τα δυο. το θεμα ειναι ομως πως ασχολουμαι με το Ν900 πολυ περισσοτερο.

 

Υπαρχουν αλλοι χρηστες που συμφωνουν?

 

** Ελα ομως που ειναι νεκρο και ολη η κουβεντα γινεται εδω (ειχα εκφρασει τον "φοβο" μου πως τα πολλα παρομοια N9 threads μονο κακο θα κανουν. Καλυτερα να ειχαμε 1 τετοιο για το Ν9. Με προβληματα + σχολιασμο. Κανω ξανα εκληση στους moderators stendor , mirrorofsorrow, gianpithio.

 

+1 όσον αφορά το κομμάτι ψαξίματος, πειράγματος και πλήθους εφαρμογών official και μή για το Ν900

Επίσης βασική (για εμένα) ειναι η έλλειψη πληκτρολογίου σαν του Ν900 καθόσον δίνει άλλο αέρα στο gaming (μου λείπουν πολύ τα emulators (scummvm) :( )

(οπότε προς ώρας έστω και λίγο, ΝΑΙ μου λείπει (ώρες-ώρες) το Ν900 μου, άλλη φάση)

 

Αλλά το Ν9 είναι ακομά νέο και άστρωτο, δεδομένου πως ο δρόμος με το Inception ΤΩΡΑ άνοιξε οπότε η ώρα για custom kernels/μοντίφες/ρομ κτλ δεν αργεί, θεωρώ πως σε λίγο καιρό θα στρώσει...

ΑΛΛΑ και πάλι....

μέχρι να στρώσει έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου τον άσσο που λέγεται μελτέμι-λίνουξ ;)

(ξεφεύγω τώρα) εκεί να δείς τι έχει να γίνει αν το καλοσκεφτείς τα S40 που είναι υπό παροπλισμό λίγω του μελτέμι έχουν χαρακτηριστικά σχεδόν όμοια με του Ν9 ακόμα και 1GHz cpu οπότε φαντάσου low/entry level (τρομάρα τους) linux φοντανάκια έτοιμα για πείραγμα, τι rasberry pi και adruino, μελτέμι λέμε και τα κάνει όλα cpu, gpu, camera, gsm radio, fm radio, tv out όλα πακεταρισμένα και έτοιμα να λειτουργήσουν υπό του linux το πρόσταγμα :p

οπότε εκεί ίσως διακρίνω τον όποιο δισταγμό από τη κοινότητα αναφορικά με το Ν9, αλλά εικασία κάνω το ρεζουμέ όμως με το μελτέμι είναι αυτό καθαυτό που ανέφερα πιο πάνω.

 

(επανέρχομαι) Συν τοις άλλοις το Ν9 σαν κινητό εξυπνο ή μή (και μόνο) κάνει πολύ καλά τη δουλειά του (browsing, pim, social messaging κτλ) οπότε δεν με καίει και τόσο να το πειράξω (για τώρα)....

AYTH η μ@μηΜ€νη εμπρόσθια κάμερα μπορείτε να μου πείτε ΠΟΤΕ θα λειτουργήσει επιτέλους ώς προόρισται?

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

@ sugardar: συμφωνω σε οσα γραφεις. καταλαβες τι ηθελα να πω.

Ελπιζω με τον ερχομο πλεον του Inception να απογειωθει το Ν9.

 

**Να ηταν μονο η εμπροσθια καμερα (3g & Skype).... ειναι και το qwerty οπως τονισες και εσυ, το notofication led, το fm transmitter, οι υπερυθρες (γιατι οχι) και αλλα.

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

παντα σκεφτομουνα, αντι να κανουμε port to ICS στο Ν9, γιατι δεν κανουμε το αντιστροφο? το εχετε ψαξει καθολου εχετε δει τιποτα και αν γινεται? Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παντα σκεφτομουνα, αντι να κανουμε port to ICS στο Ν9, γιατι δεν κανουμε το αντιστροφο? το εχετε ψαξει καθολου εχετε δει τπτ και αν γινεται?

 

port του Maemo6 στο Galaxy S2 για παραδειγμα?

δεν ξερω...γινεται?

 

αν γινοταν, το HD2 δεν θα ειχε παρει παλιοτερα Maemo5?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...