Jump to content

[iOS 5] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3GS/4/4S, iPad


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημερα σας. Έχω ένα Ipad και προσπατηω να το κάνω jailbreak με version 4.3.5 με το redsnow. Καθώς όλα γινοντε κανονικά στο τέλος το redsnow μου γράφει done και περιμένω για επανεκκινηση αλλά στο ipad εμφανίζει ασταμάτητα please wait... please wait...please wait... Μετά απο αρκετή ώρα σταματά και φέρνει το ipad σε recovery mode. Γνωρίζει κανείς κάτι να με βοηθήσει??? Edited by d_r_a_k_o_s
www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

... Μετά απο αρκετή ώρα σταματά και φέρνει το ipad σε recovery mode.

 

Έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα σχετικά εργαλεία που υπάρχουν ?

Αν όχι, googlαρε : ''exit recovery mode''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έκανα και σε άλλο θέμα την ερώτηση, αλλά εδώ έπρεπε να είχα ρωτηση απο την αρχη.

Περιμένω ένα φίλο μου απο Καναδά σε μερικές ημέρες και είπα να ρίξω μια ματιά για iphone 4 στην εκεί αγορά.

Βρήκα ένα 4αρι, είναι στην 4.2.

Τι άλλο πρεπει να ξέρω για την συσκευη-λογισμικο ωστε να είμαι σίγουρος οτι θα λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα;

Θα εκτιμούσα απάντηση σύντομα καθώς ο φίλος μου έρχεται σε 5 ημέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους...εχω εδω και ενα μηνα ενα iphone 4,που εχει την εκδοση 4.2.1.To κινητο το αγορασα απο ενα φιλο μου,και απο οτι μου ειπε ειναι jailbroken,δλδ μπορω να περναω διαφορα προγραμματα χωρις itunes κτλ....Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Τι πρεπει να κανω,ωστε να αναβαθμισω στην εκδοση 5,αλλα να μην χασω τις φωτογραφιες και τα βιντεο που εχω βγαλει,αλλα και να εχω και τις εφαρμογες και τα παιχνιδια που εχει το κινητο λογω jailbreak??Βοηθηστε με,γιατι ειμαι ασχετη!!!!

 

Ευχαριστω,εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους...εχω εδω και ενα μηνα ενα iphone 4,που εχει την εκδοση 4.2.1.To κινητο το αγορασα απο ενα φιλο μου,και απο οτι μου ειπε ειναι jailbroken,δλδ μπορω να περναω διαφορα προγραμματα χωρις itunes κτλ....Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Τι πρεπει να κανω,ωστε να αναβαθμισω στην εκδοση 5,αλλα να μην χασω τις φωτογραφιες και τα βιντεο που εχω βγαλει,αλλα και να εχω και τις εφαρμογες και τα παιχνιδια που εχει το κινητο λογω jailbreak??Βοηθηστε με,γιατι ειμαι ασχετη!!!!

 

Ευχαριστω,εκ των προτερων!!!

 

Γεια σου!Λοιπον,καταρχην απο τη στιγμη που θα το αναβαθμισεις στην 5.0.1(τελευταια),τα παντα θα χαθουν!Ειναι φορματ ουσιαστικα!Ομως...πριν το αναβαθμισεις-εννοειται θα το εχεις συνδεδεμενο με το πσ σου και με το itunes το τελευταιο ανοιχτο-θα κανεις backup τη συσκευη σου.Προσοχη,οι εφαρμογες και τα παιχνιδια που ειναι λογω jb(cydia),δεν θα συγχρονιστουνΟποτε,οι νομιμες(απο appstore)εφαρμογες κλπ. θα περαστουν στο itunes:cool:Μετα το τελος της αναβαθμισης,το κανεις"set up as new"και οχι restore και τελος συγχρονιζονται ολα αυτοματα(εφαρμογες,επαφες κλπ.)Eπισης,να ξερεις οτι,θα πρεπει να του κανεις παλι jb-αν θελεις-και μαλιστα,προς το παρον ειναι(το εργαλειο)tethered,δηλ.σε περιπτωση που κλεισει,η κανει επανεκινηση η συσκευη,θα πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια του jb(just boot).Ψαξε εδω στο φορουμ τι θα πει just boot κλπ.Δεν ειναι πολυ δυσκολο!Βεβαια,η γνωμη μου ειναι να μην του κανεις jb και να περιμενεις λιγο να βγει το σωστο εργαλειο,που να μην χρειαζεται η διαδικασια που σου ειπα.Θα ειναι το λεγομενο untethered;)Eξ αλλου,η 5 ειναι πολυ πιο καλη απο την 4.2.1 που εχεις τωρα κι ετσι δεν θα σου φανει και τοσο απαραιτητο το jb!!Y.Γ:Αυτα που σου εγραψα ισχυουν για Ελληνικη συσκευη και μονο,ετσι?...Α ξεχασα να σε ρωτησω!Εχεις windows μαλλον ετσι?Αν ναι,τοτε τις φωτο και τα βιντεο σου,θα σου τα εμφανισει στο πσ σου μολις το συνδεσεις,σαν να συνεδεες μια φωτογρ.μηχανη κλπ.Δηλ.θα μπορει να τις βρεις κανονικα μεσα στο iphone σου και να τις αντιγραψεις στο σκηρο δισκο σου;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ,για την κατατοπιστικοτατη απαντηση σου,Πετρο.Γνωριζεις,αν μεσω Backup,αποθηκευονται και οι φωτος+βιντεο,που εχω βγαλει;;Επισης,απο οτι διαβασα οι περισσοτεροι προτεινουν να γινει αναβαθμιση σε εκδοση 5.0 και οχι σε 5.0.1.Πως γινεται να το κανω αυτο,οταν στο itunes,μου δειχνει μονο την αναβαθμιση σε 5.0.1;;Υστερα απο πολυ διαβασμα βρηκα οτι εχει βγει μια μεθοδος που λεγεται semi-tethered σε περιπτωση που κλεισει η συσκευη,αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπισω τετοιο προβλημα,ακομα και tethered jb να κανω,γιατι το τηλεφωνο δεν εχει κλεισει ποτε οσο καιρο το εχω.Τελος,θα ηθελα να εχω το jb,γιατι εχω καποιες εφαρμογες και παιχνιδια λογω jb που δεν ηθελα να χασω στην εκδοση 5!
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ,για την κατατοπιστικοτατη απαντηση σου,Πετρο.Γνωριζεις,αν μεσω Backup,αποθηκευονται και οι φωτος+βιντεο,που εχω βγαλει;;Επισης,απο οτι διαβασα οι περισσοτεροι προτεινουν να γινει αναβαθμιση σε εκδοση 5.0 και οχι σε 5.0.1.Πως γινεται να το κανω αυτο,οταν στο itunes,μου δειχνει μονο την αναβαθμιση σε 5.0.1;;Υστερα απο πολυ διαβασμα βρηκα οτι εχει βγει μια μεθοδος που λεγεται semi-tethered σε περιπτωση που κλεισει η συσκευη,αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπισω τετοιο προβλημα,ακομα και tethered jb να κανω,γιατι το τηλεφωνο δεν εχει κλεισει ποτε οσο καιρο το εχω.Τελος,θα ηθελα να εχω το jb,γιατι εχω καποιες εφαρμογες και παιχνιδια λογω jb που δεν ηθελα να χασω στην εκδοση 5!

 

Κοιτα,την 5.0.0 δεν μπορεις να τη βαλεις γιατι δεν υπογραφεται πλεον απο την Apple!Εξ αλλου,σε 1-2 βδομαδες θα βγει η 5.0.2 μπας και διορθωσει το θεμα με τη μπαταρια που εχουν πολλοι!Τωρα,για τις φωτο κλπ.τις αντιγραφεις μεσα απο το iphone-θα το δεις σαν σκληρο δισκο ας πουμε οταν το συνδεσεις-στον υπολογιστη σου.Για το semi-tethered συγουρα ειναι καλυτερο απο το απλο.Ομως,εννοειται οτι τις εφαρμογες κλπ.απο Cydia,τις ξαναπερνας απο την αρχη,αφου το κανεις jb:cool: Nα σαι καλα:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει κανενας τροπος να περασω την 5.0.0 μονο πλεον;;Επισης,οταν το συνδεσω στο itunes,θα πατησω Update κανονικα,παρολο που ειναι jb ή restore??Τελικα,το Backup δεν αποθηκευει και φωτογραφιες??Γιατι στο site της Αpple λεει οτι αποθηκευει και το photo roll,αλλα δεν εχω καταλαβει τι εννοει?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει κανενας τροπος να περασω την 5.0.0 μονο πλεον;;Επισης,οταν το συνδεσω στο itunes,θα πατησω Update κανονικα,παρολο που ειναι jb ή restore??Τελικα,το Backup δεν αποθηκευει και φωτογραφιες??Γιατι στο site της Αpple λεει οτι αποθηκευει και το photo roll,αλλα δεν εχω καταλαβει τι εννοει?

 

Μα γιατι κολλησες με την 5.0.0?Στο itunes θα πατησεις Update κανονικα!Αλλα πριν θα κανεις backup για να σωσεις εφαρμογες κλπ.Το photo roll ειναι οι φωτος που εχεις τραβηξει με την καμερα!Παντως μετα το backup,δες αν σου αποθηκευσε και που τις φωτο σου κλπ.Και μετα συνεχιζεις με το update.Και οπως ειπαμε.ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ SET UP AS NEW!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει με το 5.0.0,γιατι καπου διαβασα οτι αμα βγει Untethered,θα βγει μονο για την 5.0.0,και οχι για την 5.0.1,γτ ενα exploit που βρηκαν στη 5.0.0,το εκανε patch η apple με την 5.0.1.Τι εννοεις στο τελος να πατησω set up as new??Μολις κανει το Update,θα μου βγαλει σε καποιο σταδιο,διαφορες επιλογες(set up as new ή restore??

 

Ευχαριστω πολυ,που με βοηθας,γιατι πραγματικα εχω μπλεχτει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει με το 5.0.0,γιατι καπου διαβασα οτι αμα βγει Untethered,θα βγει μονο για την 5.0.0,και οχι για την 5.0.1,γτ ενα exploit που βρηκαν στη 5.0.0,το εκανε patch η apple με την 5.0.1.Τι εννοεις στο τελος να πατησω set up as new??Μολις κανει το Update,θα μου βγαλει σε καποιο σταδιο,διαφορες επιλογες(set up as new ή restore??

 

Ευχαριστω πολυ,που με βοηθας,γιατι πραγματικα εχω μπλεχτει!!!

 

Αν βγει για την 5.0.0 η για την 5.0.1,η για την 5.0.2,για να σου πω την αληθεια,ουτε κι αυτοι ξερουν:p

Στο τελος της αναβαθμισης,θα σου βγαλει 2-3 επιλογες:set up as new ή restore from backup.Εσυ θα πατησεις το πρωτο και μετα θα το συγχρονισεις;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ok thanx...αλλα γιατι να μην κανω restore απο backup κατευθειαν;;Ετσι πληροφιακα ρωταω για να μαθω κα τιποτα.

 

Γιατι,πολυ απλα θα σου αφησει καποια καταλοιπα απο το προηγουμενο jb κλπ.Γενικα,μετα απο update συνιστατε καθαρη εγκατασταση!Restore κανουμε μονο εφ οσον βγαλει καποιο κωλημα,κατι με το λειτουργικο του κλπ.και ειμαστε ηδη στην τελευταια εκδοση.Πχ.οταν πας στην 5.0.1 και σου παρουσιασει κατι,αλλα χωρις να το εχεις κανει jb,τοτε κανεις restore from backup;)Εννοειται οτι αν ειναι jb,τοτε το κανεις ξανα set up as new...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ok thanx...αλλα γιατι να μην κανω restore απο backup κατευθειαν;;Ετσι πληροφιακα ρωταω για να μαθω κα τιποτα.

 

Γιατι,πολυ απλα θα σου αφησει καποια καταλοιπα απο το προηγουμενο jb κλπ.Γενικα,μετα απο update συνιστατε καθαρη εγκατασταση!Restore κανουμε μονο εφ οσον βγαλει καποιο κωλημα,κατι με το λειτουργικο του κλπ.και ειμαστε ηδη στην τελευταια εκδοση.Πχ.οταν πας στην 5.0.1 και σου παρουσιασει κατι,αλλα χωρις να το εχεις κανει jb,τοτε κανεις restore from backup;)Εννοειται οτι αν ειναι jb,τοτε το κανεις ξανα set up as new...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!!Προφανως το set up as new και το restore θα μου το βγαλει στην οθονη του iphone,εφοσον εχω κανει το update.Ωστοσο διαβαζοντας πολλους οδηγους στο ιντερνετ για αναβαθμιση απο 4.X.X σε 5,πολλοι προτεινουν να μπει η συσκευη σε dfu mode,και μετα να κανω restore μεσω itunes,αφου εχω κατεβασει ηδη απο καποιο site την αναβαθμιση που θελω να περασω στο κινητο.Αρα γινεται ευκολα να περασω την 5.0.0 και οχι την 5.0.1!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα σας. Έχω ένα Ipad και προσπατηω να το κάνω jailbreak με version 4.3.5 με το redsnow. Καθώς όλα γινοντε κανονικά στο τέλος το redsnow μου γράφει done και περιμένω για επανεκκινηση αλλά στο ipad εμφανίζει ασταμάτητα please wait... please wait...please wait... Μετά απο αρκετή ώρα σταματά και φέρνει το ipad σε recovery mode. Γνωρίζει κανείς κάτι να με βοηθήσει???

 

Νομιζω πως δεν υπαρχει untethered jailbreak για την 4.3.5. για αυτο σου δημιουργει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχει untethered jailbreak για την 4.3.5. για αυτο σου δημιουργει προβλημα.

 

Ναι αλλά προσπαθώ να περασω την ios 5 . Πάντως μετά απο πολλές προσπάθειες δεν μπορώ να ξεπεράσω το error 2005. Άλλαξα cables άλλαξα θύρες usb άλλαξα υπολογιστές αλλά τπτ. Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω??? Ευχαριστώ!!!

www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά προσπαθώ να περασω την ios 5 . Πάντως μετά απο πολλές προσπάθειες δεν μπορώ να ξεπεράσω το error 2005. Άλλαξα cables άλλαξα θύρες usb άλλαξα υπολογιστές αλλά τπτ. Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω??? Ευχαριστώ!!!

 

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως θελεις να κανεις;;Να περασεις την εκδοση 5.0 ή να κανεις jailbreak την εκδοση 4.3.5;;Η συσκευη σου σε τι κατασταση βρισκεται τωρα;;Λειτουργει κανονικα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως θελεις να κανεις;;Να περασεις την εκδοση 5.0 ή να κανεις jailbreak την εκδοση 4.3.5;;Η συσκευη σου σε τι κατασταση βρισκεται τωρα;;Λειτουργει κανονικα;;

 

Τολοιπόν. Έχω ενα ipad 1 και έχει την 4.3.5. Δεν ήταν jailbreak. Προσπάθησα να περάσω την ios 5 με shift restore και μετά redsnow αλλά κατα την διάρκεια η συσκευή μπήκε σε recovery mode και δεν βγαίνει (προσπάθησα με πολλους τρόπους). Το μόνο που κάνει είναι απο dfu mode σε recovery και το αντίθετο. Τώρα ξαναπροσπαθώ να περάσω την ios 5 και το itunes μου εμφανίζει το error 2005. Διάβασα για αυτό το πρόβλημα και δοκίμασα αλλά πάλι τπτ.

www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μιλαω εκ των υστερων και να μην εχει σημασια,αλλα αφου η συσκευη δεν ηταν jailbreak,για δεν εκανες απλα Update μεσω itunes,να περασεις την ios5,και μετα να κανεις jailbreak μεσω redsnow??Μηπως εχεις ηδη περασει την εκδοση 5,και το tethered redsnow,και το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις just book μεσω redsnow??Γτ πιο πανω λες,οτι ολα γινονται κανονικα και οτι το redsnow σου βγαζει done,αρα η συσκευη ειναι tethered jailbroken....Προσπαθησε να κανεις just boot απο το redsnow,αφου βεβαιωθεις οτι εχεις βαλει την καταλληλη ipsw,εκει που λεει "select ipsw",στην ενοτητα extras του redsnow!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι καινούριος χρήστης της Apple. Συγκεκριμένα έχει μερικές βδομάδες που αγόρασα το iPod Touch 4g και τρέχει την έκδοση 5.0. Σκέφτομαι να του κάνω jailbreak ωστόσο θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί δε θέλω να το καταστρέψω ή να κάνω κάτι που θα μετανιώσω. Κατ'αρχάς μπορείτε να μουε εξηγήσετε τί ακριβώς είναι το jailbreak; Τί θα κερδίσω απο αυτό; Οι εφαρμογές που θα μπορώ να κατεβάζω θα είναι δωρεάν; Είναι παράνομο; Καταστρέφει τη συσκευή; Την καθιστά ευάλωτη σε ιούς; Μπορώ να ανερέσω το jailbreak και να επαναφέρω τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις της ή όχι;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μιλαω εκ των υστερων και να μην εχει σημασια,αλλα αφου η συσκευη δεν ηταν jailbreak,για δεν εκανες απλα Update μεσω itunes,να περασεις την ios5,και μετα να κανεις jailbreak μεσω redsnow??Μηπως εχεις ηδη περασει την εκδοση 5,και το tethered redsnow,και το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις just book μεσω redsnow??Γτ πιο πανω λες,οτι ολα γινονται κανονικα και οτι το redsnow σου βγαζει done,αρα η συσκευη ειναι tethered jailbroken....Προσπαθησε να κανεις just boot απο το redsnow,αφου βεβαιωθεις οτι εχεις βαλει την καταλληλη ipsw,εκει που λεει "select ipsw",στην ενοτητα extras του redsnow!!

 

Όταν πραγματοποιώ just boot γίνοντε όλα κανονικά κάνει reboot το ipad αλλά μένει στάσιμο με τον ανανά στην οθόνη....

www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι εχεις κανει και recovery fix μεσω redsnow σωστα??Εγω δεν ξερω κατι παραπανω να πω,ισως θα επρεπει να απευθυνθεις σε καποιο ποιο εξυζητημενο φορουμ καλυτερα!!
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι εχεις κανει και recovery fix μεσω redsnow σωστα??Εγω δεν ξερω κατι παραπανω να πω,ισως θα επρεπει να απευθυνθεις σε καποιο ποιο εξυζητημενο φορουμ καλυτερα!!

 

Εκανα και recovery fix. Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με βοηθήσει....

www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μάλλον προσπαθήσει να κάνεις tethered JB αλλά απέτυχε.

Δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το HOME και το ON/OFF και ίσως σου ζητήσει να το συνδέσεις στο itunes για να μπορέσεις να του κάνεις RESTORE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...