Jump to content

Samsung Omnia Pro (B7330)


Nikos_Vita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απέκτησα πρόσφατα το συγκεκριμένο Samsung Omnia Pro B7330 αλλά είμαι άσχετος με τα Windows Mobile που δουλεύουν με πληκτρολόγιο και όχι με οθόνης αφής.

http://www.gsmarena.com/samsung_b7330_omniapro-2940.php

 

Λέει ότι έχει GPS και προσπαθώ να καταλάβω πως ενεργοποιείται και αν υποστηρίζει GPS Applications.

Άραγε μπορώ να βάλω πάνω σε αυτό το τηλέφωνο κάποιον GPS Navigator;

Έβαλα τον Destinator 7 αλλά δεν συνεργάζεται με τα πλήκτρα :( και δεν βρίσκει λέει το GPS...

Ούτε Pointer (Mouse) έχει ώστε να μπορώ να πατάω τα κουμπιά του Destinator. :(

 

Επίσης δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά. Ενώ βλέπω κανονικά Ελληνικούς χαρακτήρες δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά. Ούτε SMS, ούτε notes, ούτε τίποτα... Μόνο Αγγλικά.

 

Μπέρδεμα... :(

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων...

 

Δείκτης SAR:

0.814 W/kg

Edited by gianpithio
Update

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το GPS ενεργοποιείτε μέσα από το μενού ρυθμίσεις>συνδεσιμότητα>GPS αν θυμάμαι καλά (γιατί δεν το έχω πια το κινητό).

Το destinator δεν είναι για αυτό το κινητό. Υπάρχει ένα για αγορά μέσα από το windows market place της Navigon γύρω στα 25€.

Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν υποστηρίζει γιατί το κινητό δεν ήρθε ποτέ επίσημα στην Ελλάδα. Μπορείς όμως να γράφεις ελληνικά

αν πηγαίνεις στα σύμβολα και επιλέγεις γράμμα-γράμμα τους ελληνικούς χαρακτήρες που έχει εκεί. Θα πρέπει επίσης να τσεκάρεις την

επιλογή unicode που έχει στις ρυθμίσεις μηνυμάτων για να μπορούν να τα δουν οι άλλοι.

Επίσης μπορείς να αντικαταστήσεις τα έτοιμα μηνύματα που διαθέτει με δικά σου ελληνικά που χρησιμοποιείς περισσότερο

για να μην μπαίνεις στη διαδικασία να τα ξαναγράφεις...

Πιστεύω να βοήθησα... Πάντως φοβερό τηλέφωνο!

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Βρήκα έναν Destinator 6 που είναι λέει για Smartphones. Θα τον δοκιμάσω μπας και παίξει. Το GPS πάντως λειτουργεί. Βρήκα ένα GPS Tester και είδα ότι λειτουργεί.

Με τα Ελληνικά το ψάχνω. Μπέρδεμα. Πάντως μπορεί στην Ελλάδα να μην ήρθε "επίσημα" πάντως κάποιοι το πουλάνε... :!:

 

Ωραίο τηλεφωνάκι που έχει πολλά πράγματα αλλά χωρίς Ελληνικά μάλλον είναι άχρηστο...

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Βρήκα έναν Destinator 6 που είναι λέει για Smartphones. Θα τον δοκιμάσω μπας και παίξει. Το GPS πάντως λειτουργεί. Βρήκα ένα GPS Tester και είδα ότι λειτουργεί.

Με τα Ελληνικά το ψάχνω. Μπέρδεμα. Πάντως μπορεί στην Ελλάδα να μην ήρθε "επίσημα" πάντως κάποιοι το πουλάνε... :!:

 

Ωραίο τηλεφωνάκι που έχει πολλά πράγματα αλλά χωρίς Ελληνικά μάλλον είναι άχρηστο...

 

Το κακό δεν είναι που το πουλάνε, γιατί κάποιοι δεν τους νοιάζει αν γράφει ελληνικά, βολεύονται και με τα αγγλικά. Το κακό είναι ότι όταν το πουλάνε σου λένε πως έχει κανονίκα ελληνικό μενού (σε αγορές μέσω internet). Γι αυτό πριν αγοράσεις κάτι που σου μπήκε στο μάτι, ψάξτο!

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τα windows 6.5 standard υποστήριζαν Ελληνική γραφή... Για αυτό την πάτησα.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές, έπαιξε το SYGIC 10 περίφημα με Ελληνικούς χάρτες... και συνεργάζεται αμέσως με το GPS (Com3/57600)

 

Εκδόσεις του Destinator ΔΕΝ βρίσκουν το GPS. Δεν παίζει ούτε το Destinator SP. (for smartphones)

 

Παραμένει το πρόβλημα με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ. Το ψάχνω.

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι απίστευτο. Μόνο καφέ δεν ψήνει... :lol:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Vita

Κανένα νεότερο από την ελληνική γραφή???

Το πήρα κι εγώ. Είναι καταπληκτικό και αν τα καταφέρουμε και με τα ελληνικά θα είναι τέλειο!

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική γραφή είναι ένα θέμα. Ελπίζω κάποια στιγμή να το λύσουμε και αυτό.

 

Πάντως από το ψάξιμο που έχω κάνει μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε από την Microsoft να ξεκινήσει ανάπτυξη για την Ελληνική γλώσσα και το Windows Standard 6.5 ...

Κάτι τέτοιο : http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=7974

 

Για όσους θέλουν να απενεργοποιήσουν το CHAT MODE στα SMS ... εδώ για το B7330 που ήδη το έχω τεστάρει:

 

Με registry editor π.χ. τον Τotal Commander

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Inbox\Settings

Set SMSavailable=”1″ for enable chat mode

Set SMSavailable=”0″ for disable chat mode

 

πηγή: http://htcian.blogspot.com/2008/11/registry-enable-and-disable-sms-chat.html

Edited by sakiss

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το έχω ψάξει αρκετά. Δεν έχω καταφέρει να βάλω Ελληνικά. Δεν έχω όμως και μεγάλες γνώσεις από τα κινητά της samsung.

Εγώ εξαιτίας του θέματος αυτού το παράτησα το κινητό.

Είναι πολύ κουραστικό να πρέπει να γράφεις σε greeklish τα SMS και οτιδήποτε άλλο θέλεις π.χ. text αρχεία, doc κλπ...κλπ....

 

Κρίμα γιατί είναι ένα κινητό με φοβερές δυνατότητες.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το έχω ψάξει αρκετά. Δεν έχω καταφέρει να βάλω Ελληνικά. Δεν έχω όμως και μεγάλες γνώσεις από τα κινητά της samsung.

Εγώ εξαιτίας του θέματος αυτού το παράτησα το κινητό.

Είναι πολύ κουραστικό να πρέπει να γράφεις σε greeklish τα SMS και οτιδήποτε άλλο θέλεις π.χ. text αρχεία, doc κλπ...κλπ....

 

Κρίμα γιατί είναι ένα κινητό με φοβερές δυνατότητες.

 

Nikos_Vita καλησπερα και σε εσενα σε ολητην παρεα.

Αν παρω και εγω το κινητο αυτο και αργοτερα η Μικροσοφτ το βγαλει στα ελληνικα του το 6,5, θα μπορεσουμε λες να κανουμε μια αναβαθμισουλα - ελπιζω ανευ κοστους - και να εχουμε πλεον και την ελληνικη γραφη μας? ή οι επομενες συσκευες β7330 θα το εχουν μονο??

μου αρεσει παρα πολλυ ο σχεδιασμός του και με το που ειδα οτι εισαι ευχαριστημενος και με το λογισμικο του με ενθουσιασε ακομα περισσοτερο.

 

Τι ειναι αυτο???? τωρα το βρηκα ψανοντας λιγακι ... δειτε το link , ειναι αυτο που ψαχνουμε?? ελεγξτε το και εσεις

http://www.mobyware.net/free-windows-mobile-6-5-standard+greek-dictionary-download-1916-all-1-date.html

 

υποθετω θα εχουμε και αλλο προβλημα μετα ... θα πρεπει α θυμομαστε ποια κουμπια θα αντιστοιχουν στα ελλ γραμματα. Ενταξει θα θυμομαστε το α στο a το βητα sto b αλλα το ω,ς,θ ο τονος, το ερωτηματικο????

χμμμμμ.....

Edited by gentleman
συμπληρωματικη πληροφορια
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Χλωμό το κόβω να βγάλει η Microsoft ελληνικά για τα Windows Mobile 6.5 Standard. Έχει βγάλει για τα Professional. Και από ότι ξέρω έχουν βγει και τα Windows Mobile 7.0.

Στο internet υπάρχουν διάφορα site με αναφορές στα Ελληνικά αλλά δεν έχω χρόνο να κάτσω να πειραματιστώ. Κάποιες προσπάθειες που έκανα, δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Αν το κινητό ερχόταν Ελλάδα δεν θα είχαμε αυτό το πρόβλημα. Θα είχε φροντίσει ο Έλληνας αντιπρόσωπος να έχει Ελληνικά.

 

Κάπου-κάπου ρίχνω μία ματιά μπας και εντοπίσω καμιά αναβάθμιση για Ελληνικά, οπότε αν εντοπίσω κάτι θα το αναφέρω και εδώ... ;)

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Χλωμό το κόβω να βγάλει η Microsoft ελληνικά για τα Windows Mobile 6.5 Standard. Έχει βγάλει για τα Professional. Και από ότι ξέρω έχουν βγει και τα Windows Mobile 7.0.

Στο internet υπάρχουν διάφορα site με αναφορές στα Ελληνικά αλλά δεν έχω χρόνο να κάτσω να πειραματιστώ. Κάποιες προσπάθειες που έκανα, δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Αν το κινητό ερχόταν Ελλάδα δεν θα είχαμε αυτό το πρόβλημα. Θα είχε φροντίσει ο Έλληνας αντιπρόσωπος να έχει Ελληνικά.

 

Κάπου-κάπου ρίχνω μία ματιά μπας και εντοπίσω καμιά αναβάθμιση για Ελληνικά, οπότε αν εντοπίσω κάτι θα το αναφέρω και εδώ... ;)

 

Ευχαριστω φιλε Nikos_Vita.

Και εγω δεν εχω πολλυ χρονο αλλα τωρα που το αναφερεις με τα Mobile 7 μαλλον εχεις δικιο, το χασαμε το παιχνιδι. και ο Ελληνας αντ/πως θα ασχοληθει και αυτος -αν το κανει- με την μεταγλωτιση του 7...

καλη σου μερα...:):)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...